Avustralya Kargo | Avustralya’ya En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Avustralya Kargo | Avustralya’ya En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

Avustralya Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

AVUSTRALYA KARGO GÖNDERİMİ

Avustralya kargo işlemleri için tüm detaylar yazımızda mevcut.

  • Avustralya kargo göndermek isteyen bir kişi ya da kurumun izlemesi gereken prosedürler nelerdir?
  • Avustralya’ya kargo için hangi ulaşım modunu kullanmak daha doğrudur?
  • Avustralya kargo ücretleri hangi düzeyde seyretmektedir?
  • Avustralya’ya kargonun takibini nasıl yapmak gerekir?

AVUSTRALYA –TÜRKİYE TİCARİ İLİŞKİLERİ VE KARGO

Toprak bakımından Rusya, Kanada, Çin, Amerika ve Brezilya’dan sonra dünyanın 6’ncı en büyük ülkesi olan Avustralya’ya kargo potansiyelini aslında tamamen Türkiye ile bu ülke arasındaki ticari ilişkiler belirliyor ve tabii bir de Avustralya’nın Türkiye kadar her yere uzaklığı…

Türkiye’den uzaklığı kuş uçuşu direkt mesafede 14 bin 946 kilometre olan küçük kıta büyük ülke Avustralya’ya uçakla 18 saatin üzerinde bir yolculuk sonunda gidilebiliyor. Yapılan ihracatın karayolu ya da deniz yolu ile ne kadar zamanda ulaşabileceğini artık siz düşünün…

Türkiye ile Avustralya arasındaki yurtdışı kargo potansiyeline geçmeden önce iki ülke arasındaki ticari ilişkilere göz atalım.

TÜRKİYE’NİN AVUSTRALYA’YA İHRACATI

Avustralya, coğrafi ve kültürel uzaklık, nüfusunun azlığı gibi bazı faktörler nedeniyle, halihazırda Türkiye’nin dış ticaretinde ilk otuz ülke arasında bulunmuyor. Ama gelişmiş ekonomisi ve yüksek hayat standardı ile 2017 yılında 221 milyar ABD doları tutarında ithalat gerçekleştiren Avustralya, pazarlarını çeşitlendirme hedefinde olan Türkiye için göz ardı edilemeyecek nitelikteki bir pazardır.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında iki ülke arasında gerçekleşen ticaret hacmi 1,8 milyar dolar seviyesinde. Türkiye’nin Avustralya’ya  ihracat bir önceki yıla göre yüzde 27,9 oranında artarak 688,3 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin söz konusu ülkeye başlıca ihraç ürünleri ise üzüm, fındık, kayısı, dizel/yarı dizel taşıtlar, beyaz eşya olarak sıralanıyor.

İTHALATTA AZALMA

Türkiye’nin Avustralya’dan yaptığı ithalat ise 2018 yılında yüzde 50.8 oranında düşüş yaşayarak 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Avustralya’dan ithal edilen başlıca ürünler ise altın, kokluk taşkömürü, ilaç, sığır, buğday olarak öne çıkıyor.

İHRACAT ARTIŞININ AVUSTRALYA KARGOYA ETKİSİ

Türkiye’den Avustralya’ya yapılan ihracattaki bu artışın Avustralya’ya kargo seferlerinde de ciddi bir artış sağlaması öngörülüyor. Zira İstanbul’dan Sydney’e direkt nakliye seferleri olmaması nedeniyle Malezya aktarmalı deniz yolu nakliyesi yapılıyor ve bu nakliye yaklaşık 46 gün sürüyor.

Sadece bu süre bile Avustralya yurtdışı kargo işlemlerinde hava yolu dışında bir alternatifin kullanılmaması gerektiğini ortaya koyuyor. Çünkü diğer ülkelere olan coğrafi uzaklık nedeniyle Avustralyalılar aldıkları ithal ürünlerin kaliteli olması yanında, ihracatçıdan ürünlerin ve yedek parçaların zamanında teslimi, alıcıya verilen tüm taahhütlerin zamanında yerine getirilmesini istiyor.

Bu nedenle de Avustralya’ya kargo göndermek için yurtdışı hava kargoyu kullanmak daha verimli sonuçlar alınmasını sağlaması açısından son derece büyük önem taşıyor.

AVUSTRALYA’DA YAŞAYAN TÜRK NÜFUSUNUN KARGOYA ETKİSİ

Avustralya’da yaşayan yaklaşık 155 bine Türk Avustralya kargo rakamlarını ciddi anlamda etkilemektedir.

Zira Avustralya’da yerleşik Türk vatandaşlarının gıda, inşaat, tekstil, iletişim teknolojisi, toptan ve perakende ticaret, boyacılık, iletişim hizmetleri, restoran işletmeciliği, otomobil tamiri ve taksicilik gibi alanlarda yatırımları bulunmaktadır. Avustralyalı Türklere ait, küçük ve orta ölçekli yaklaşık 4 bin işletme olduğu tahmin edilmektedir. Bu işletmeler de Avustralya’dan Türkiye’ye gönderilecek kargolarda ihtiyaçları olan hıza hava kargo ile kavuşacaklardır.

Arçelik ve Seyitoğlu Baklava da Avustralya’da faaliyet gösteren 2 Türk firması olarak öne çıkmaktadır.

AVUSTRALYA FİRMALARININ TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMLARI VE KARGO İHTİYAÇLARI

Avustralya kargo ihtiyacı duyacak bir diğer kesim ise Türkiye’de faaliyet gösteren Avustralya menşeli Türk firmaları…

T.C. Merkez Bankası verilerine göre ülkemizdeki Avustralya menşeli doğrudan sermaye yatırım düzeyi 2002-2013 döneminde 197 milyon dolar olarak kaydedilmiştir. 31 Aralık 2014 itibariyle ülkemizdeki Avustralya sermayeli firma sayısı ise 180.

Bu firmalar da Avustralya kargo için hava kargo kullanmaları durumunda daha etkili sonuçlara ulaşacaklardır.

AVUSTRALYALI TURİSTLER HAVA KARGOYU ETKİLER Mİ?

Avustralya’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı düzenli olarak artmaktadır. 2017 yılında 77 bin 15 olan Avustralyalı turist sayısı 2018’de 96 bin 488’e ulaşmıştır.

Turizmdeki bu hareketliliğin de Avustralya kargoya olumlu etkisi olması beklenmektedir.

ANKARA’DAN CANBERRA’YA, SYDNEY’DEN İSTANBUL’A YURTDIŞI KARGO

Türkiye’nin 81 ilinden Avustralya’nın her noktasına yurtdışı hava kargo ile gönderim yapılabilir. Başkent Canberra’dan Türkiye’nin başkenti Ankara’ya ya da İstanbul’dan Sydney’e ya da Mersin’den Melbourne’ye herhangi bir gönderi, yurtdışı uçak kargo hizmeti ile kısa zamanda, güvenli bir şekilde ulaşabilir.

AVUSTRALYA KARGODA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Avustralya’ya ihracat yaparken de kargo gönderirken de uyulması gereken mevzuat hükümlerinin olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Türkiye’deki bir noktadan Avustralya’daki herhangi bir adrese, ya da Avustralya’dan Türkiye’deki bir noktaya kargo göndermek isteyenlerin söz konusu ülkenin gümrük ve vergi mevzuatlarına, gümrük tarifelerine uyması gerekiyor.

ELEKTROMEKANİK CİHAZLARIN HAVA KARGO İLE GÖNDERİLMESİ YASAK

Avustralya Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından Avustralya Hava Taşımacılığı Güvenliği Yasası’nın 65B (1) hükmü kapsamında 26 Ekim 2017 tarihinden itibaren uygulamaya konan düzenlemeye göre; Türkiye’den Avustralya’ya hava kargosu ile Türkiye menşeli, Türkiye’den transit ticaret kapsamında veya transfer edilecek 1 kg ağırlığın üzerindeki elektromekanik cihazların güvenlik gerekçesi ile ithalatı süresiz olarak yasaklanmıştır.

TÜRK TİCARET KANUNU’NA AYKIRI ÜRÜN GÖNDERİLEMEZ

Avustralya kargoda ağırlık ve hacimsel bakımdan 70 kilogram üzeri gönderilerin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutulduğu mutlak suretle göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun yasakladığı hiçbir ürün kargo ile gönderilemez, yanıcı ve yakıcı gönderiler de kati surette işleme alınmayacağı unutulmamalıdır.

AVUSTRALYA KARGO TAKİBİ

Avustralya kargo gönderileri için gönderinin çıkış noktasından, son teslimatın gerçekleştirileceği adres noktasına kadar tüm gönderi hareketleri ve işlemleri web sayfamız üzerinden gönderi faturanızdaki numara ile anlık olarak takip edebilir, kesintisiz kargo takibi yapabilirsiniz. Bunun için gönderimi yaptığınız kargo şirketinin sayfasına gitmeniz e kargo takip numarasını yazmanız yeterli olacaktır.

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARI

NumunemKolay.com Avustralya kargolarınızı DHL, FEDEX, UPS, TNT ile taşıtmaktadır.

AVUSTRALYA KARGODA İSTEĞE BAĞLI TAŞIMA

Avustralya kargoda hava limanından havalimanına, hava limanından adrese, adresten hava limanına ve adresten adrese yapılan kargo gönderimleri tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda gerçekleşmektedir.

NumunemKolay bu saydığımız tüm gönderi seçeneklerinde profesyonel bir yol izleyerek, tam zamanında teslimatlar gerçekleştirmektedir. Müşterilerin tüm normal ve acil nitelikli gönderi ihtiyaçlarına çözüm üreten firmamız, uçak kargo gönderilerini de sonuç odaklı bir şekilde tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda ve ekonomik fiyatlarla yapmaktadır.

AVUSTRALYA UÇAK KARGO FİYATLARI VE TESLİMAT SÜRESİ

Türkiye’den Avustralya’ya gönderilecek bir kargonun, söz konusu ülkeye varış ve alıcısına teslim ediliş süresi ortalama 3 iş günüdür.

Avustralya kargo fiyatları;

  • 1 kg: 48.40 euro
  • 10 kg: 200.20 euro
  • 20 kg: 290.40. Euro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir