Birleşik Arap Emirlikleri Kargo | BAE’ye En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Birleşik Arap Emirlikleri Kargo | BAE’ye En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

Birleşik Arab Emirlikleri Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ KARGO İŞLEMLERİ

Birleşik Arap Emirlikleri kargo işlemlerini hem bu ülkeyi oluşturan 7 ayrı emirlik için hem de geneli için değerlendirmek daha doğru olacaktır. 2018 yılında Türkiye’nin ihracatında 14. sırada yer alan Birleşik Arap Emirlikleri gönderi işlemlerinde Abu Dabi’ye kargo işlemleri ile Dubai’ye kargo işlemleri daha da öne çıkmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri yurtdışı kargo işlemleri özellikle son yıllarda yükselen bir ivme kazanmıştır. Bu trendde en çok etkili olan faktör ise karayoluyla taşımacılıkta sınırlarda karşılaşılan güçlüklerin had safhada olmasıdır.

  • Birleşik Arap Emirlikleri kargo rakamlarını etkileyen faktörler nelerdir?
  • Abu Dabi’ye gönderi fiyatları hangi seviyelerdedir?
  • Dubai’ye kargo göndermek kaç gün sürer?
  • Birleşik Arap Emirlikleri kargo gönderisinin takibi nasıl yapılır?Gibi akıllara takılan önemli sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz.

Ama öncelikle Türkiye’den tam 3 bin 259 kilometre uzaklıkta olan ve karayolu ile yaklaşık 34 saat yani 1 gün 10 saatlik bir yolculuk sonrası ancak ulaşılabilen, uçakla bile yaklaşık 4 saatte gidilebilen Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere göz atmakta fayda var.

Türkiye- Birleşik Arap Emirlikleri ihracatı

Abu Dabi, Dubai, Sharjah(Eş Şarika), Fujairah(Fücayra), Umm Al Quwain(Ummu El Gayevin ve Ajman(Acman)  Emirliklerinden oluşan 7 Emirliğin bir araya gelmesiyle kurulan Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler oldukça canlı. Bu canlılık Birleşik Arap Emirlikleri kargo trafiğine de yansıyor doğal olarak.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2017 yılı ülke raporuna petrol rezervleri ve günlük petrol üretimi bakımından dünyada 7., petrol ihracatı bakımından 4., ispatlanmış doğal gaz rezervleri bakımından 5., doğal gaz üretimi bakımından ise 14. sırada olan  BAE, yaklaşık 400 milyar dolarlık büyüklüğe sahip ekonomisiyle, Suudi Arabistan’dan sonra bölgesinin en büyük ikinci ekonomisidir. Ülke ticaret, finans, turizm, lojistik ve gayrimenkul sektörlerindeki faaliyetlerin yoğunluğu nedeniyle de Körfez bölgesinde merkezi bir konumdadır. Ülke zenginliğinin ana kaynağı olan petrolün tamamına yakını Abu Dabi Emirliğinde çıkmaktadır. Buna bağlı olarak Abu Dabi, (Dubai dışında kalan) 5 emirliğin ve BAE federal bütçesinin ana destekçisi durumundadır. Dubai ise ticaret, lojistik, hava ulaştırma, turizm, finans gibi hizmet sektörlerinde bölgenin cazibe merkezidir.

Türkiye’nin 2018 yılı ihracatında BAE, 14. sırada yer almıştır ancak 2017 ile 2018 yılı ihracat rakamları incelediğinde çok büyük bir düşüşün yaşadığı da ortaya çıkmaktadır. 2016 yılında 5 milyar 406 milyon seviyesinde olan Türkiye’nin Birleşik Arp Emirlikleri dış satı 2017’de neredeyse 2 katı artarak 9 milyar 194 milyon dolara ulaşırken, 2018’de yaşanan sert düşüş ile bu rakam 3 milyar 140 milyon dolar seviyesine gerilemiştir.

Doğaldır ki bu düşüş Birleşik Arap Emirlikleri kargo rakamlarına olumsuz anlamda yansımıştır.

İthalatın BAE Kargoya Etkisi

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri kargo işlemlerini etkileyen ikinci en önemli faktör olan ithalatta da iniş çıkışlar yaşanmaktadır. 2015 yılında 2 milyar dolar seviyesinde olan Birleşik Arap Emirlikleri ithalatı 2016’da 3 milyar 701, 2017’de ise 5 milyar 669 milyon dolara yükselmiş. 2018’de ise ihracatta yaşanan sert düşüş ithalatta da kendini gösterince bu ülkeden 3 milyar 78 milyon dolarlık dış alım yapılmış.

İthalatta yaşanan bu düşüş de maalesef iki ülke arasında kargo işlemlerine negatif bir etki yapmıştır.

Türkiye’nin Emirlikler’e ihraç ettiği başlıca ürünler; değerli taşlar madenler, demir-çelik, mineral yakıtlar ve yağlar olarak sıralanırken, altın, alüminyum, mücevherat, petrol yağları, kimyasal maddeler, demir gibi ürünler de ithal edilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Bulunan Firmalar Kargo Gönderimi Yapar Mı?

Öte yandan BAE’de faaliyette bulunan, Türk vatandaşlarının sahibi veya ortağı olduğu firmalar da bu ülkeye gönderilecek kargolarda etkilidir. Sayısı 650 civarında olan şirketler Türkiye’ye gönderecekleri herhangi bir evrak ya da koli için Birleşik Arap Emirlikleri kargo işlemlerini uygulamak durumunda olacaklardır. Türkiye’de faaliyette bulunan BAE sermayeli yaklaşık 200 civarında firma için de aynı durum geçerli olacaktır.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne Ulaşım Yolları

Birleşik Arap Emirlikleri’ne havayolu ile ulaşmak hem yolculuklarda hem de kargo gönderimlerinde daha kolaydır. Zenginliği ile göz dolduran Birleşik Arap Emirlikleri’ne kargo ve eşya taşımacılığında ağrılıklı olarak deniz veya hava yolu kullanılmaktadır. Karayoluyla taşımacılık ise, sınırlarda karşılaşılan güçlükler nedeniyle pek tercih edilmemektedir.

Abu Dabi’ye Kargo

Başkent Abu Dabi’ye kargo işlemleri bu şehirden birçok ülkeye ve birçok ülkeden bu kente uçak seferi yapılması sayesinde hayli hareketlidir.

Dubai’ye Kargo 

Ancak, Abu Dabi’ye karayoluyla 1,5 saat uzaklıktaki Dubai daha geniş havayolu bağlantısı sunmaktadır. Bu nedenle Dubai’ye kargo gönderimleri daha hızı ve pratiktir. Dubai ayrıca son yılların gözde tatil merkezi olması açısından da kargo potansiyelinin yüksek olduğu bir yerdir.

Resu el Hayme’ye Kargo

Birleşik Arap Emirlikleri dendiğinde herkesin aklına gelen Dubai ve Abu Dabi’ye Resu el Hayme de eklendi. Resu el Hayme’ye kargo da kentin yükselişine paralel bir ivme izlemektedir. Zira lüks turizmin yeni adresine Türkiye’den de çok sayıda ziyaretçi gitmiştir. Dubai havaalanına 45 dakika mesafede olan Resu el Hayme bu özelliği ile gönderilerin teslimat sürelerinde aksamaların olmamasını da sağlamaktadır.

Acman’a Kargo Potansiyelini Limanı Artırıyor

Acman’a kargo da Emirlik’’in 500 şirketi barındırabilen ve yılda 1000’den fazla gemiye hizmet veren limanı, 65’ten fazla ülkeye ihracat yapan serbest bölgesi sayesinde oldukça hareketlidir. Bu özellikleri ile Birleşik Arap Emirlikleri ekonomisine katkısı hayli fazla olan Acman aslında en küçük emirliklerden bir olası ile de biliniyor ama BAE’nin toplam sanayi birimlerinin yüzde 20’sini oluşturması bu küçük emirliği önemli hale getiriyor.

Füceyre’ye Kargo

Füceyre’ye kargo işlemleri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin “iş merkezi” olarak adlandırılan kent özelinde de hareketlidir ve daha da hareketli olmaya müsaitti. Zira BAE’nin dördüncü büyük emirliği olan Füceyre iş merkezi olarak anılmasını dışında turizm merkezi olarak da öne çıkıyor.

Eş Şarika’ya Kargo ile İçki Gönderilir Mi?

Eş Şarika’ya kargo ile gönderilemeyecek ürünleri listesinin ilk sırasında içki vardır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük ve en kalabalık 3. kenti olan olan Eş Şarika bu özellikleri ile kargo işlemlerinin artacağı işaretlerini verirken Şarika Emirlik Yasaları’na göre içki satışı, tüketimi veya taşınması kesin bir biçimde yasaklanmıştır.

Ummu El Gayevin’e Kargo

Ummu el Gaveyin’e kargo işlemleri BAE’nin en düşük nüfusunu barındıran Emirlik’e bu nüfusa ve iş hacmine paralele göreceli olarak düşüktür. Sadece 62 bin kişinin yaşadığı Emirlik 750 kilometrekarelik bir alanda ye almaktadır.

En Ucuz Birleşik Arap Emirlikleri Kargo NumunemKolay’da

NumunemKolay ile Birleşik Arap Emirlikleri kargo işlemlerinizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Global kargo şirketleri UPS, DHL, TNT ve FEDEX ile yurtdışı kargo gönderimlerinde çözüm ortaklığı yapan Numunemkolay 7 Emirlik ile birlikte +219 ülkeye daha kargolarınızı güvenli ve en ucuza taşır.

Birleşik Arap Emirlikleri Kargo Fiyatları

Birleşik Arap Emirlikleri kargo fiyatları diğer ülkelere göre ortalama düzeylerde seyretmektedir. NumunemKolay’ın fiyat hesaplama aracını kullanarak gerçekleştirdiğimiz 1- 10- 20 kg’lık gönderilerin fiyatları aşağıdaki gibidir.

  • 1 kg:44 Euro
  • 10 kg:177.10 Euro
  • 20 kg:259.60 Euro

Öte yandan dünyanın yeni turizm merkezine gönderilecek kargoların ortalama teslimat süresi ise 2 iş günü olarak taahhüt ediliyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir