Çin Kargo | Çin’e En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Çin Kargo | Çin’e En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

Çin Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

Çin Kargo İthalat İle Artıyor

Çin kargo Türkiye açısından bakıldığında, diğer ülkelerden biraz farklılık gösteriyor. Türkiye’nin komşuları ya da ticaret partnerlerinde genellikle kargo yollama şeklinde kendini gösteren yurtdışı gönderiler Çin kargo söz konusu olduğunda gönderi getirtme şeklini alıyor. Bu değişimde Çin’den ithalat oranlarının özellikle son yıllarda arttıkça artması büyük rol oynuyor. Dünyanın ucuz işgücü ve nitelikli, aynı zamanda da ucuz ürün deposu olan Çin’e kargo gönderme oranları da bu ülkeye yapılan ihracat ile paralel şekilde yükseliyor.

Bu yazımızda Amerika’dan sonra dünyanın en güçlü ikinci ekonomisi olan, ürünleri ile hemen her ülkeye giren Çin’e kargo gönderme ve Çin’den ithalat konularını enine boyuna irdeleyeceğiz.

Türkiye’de Yatırım Yapan Çin Firmaları ve Çin Kargo

Öte yandan Türkiye’den Çin’e kargo göndermek isteyecek diğer önemli kesim de Türkiye’de yatırım yapan Çinli iş insanları. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Çin Türkiye’ye 2 milyar dolar civarında yatırım yapmış durumda. Bu yatırımlar; enerji, altyapı, lojistik, finans, madencilik, telekomünikasyon ve hayvancılık alanlarında yoğunlaşırken, hem evraklar, hem de üretimi gerçekleştirilen ürünler kargo yoluyla bu ülkeye ulaştırılıyor.

Çin’den İthalat Rakamları Kargo Potansiyelini Nasıl Etkiliyor?  

Çin Türkiye’nin en büyük ithalat pazarlarından biri olması itibariyle aynı zamanda en yoğun kargo trafiğinin yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Çin’e ihracatı 2.9 milyar dolar seviyesinde seyreden Türkiye Çin’den ithalat yaparken 20 milyar dolarlık döviz harcadı.

Çin’den yapılan bu ithalat 2018 yılı rakamlarına göre Rusya ve Almanya’nın ardından yapılan en yüksek ithalat oldu. Çin ithalat oranları açısından 2017 yılında birinci sırada yer alıyordu ancak Türkiye’nin Amerika ile yaşadığı sorunlara karşılık Rusya ile yakınlaşılması ekonomik ilişkilere de yansıdı ve Rusya Çin’in ithalat liderliğini elinden aldı. Bu nedenle Çin’den ithalat 2017’ye göre düştü. Yine de hayli yüksek olan Çin ithalatı ile ülkeye kolay alıcı bulan oyuncak, takı, dekorasyon malzemeleri, cep telefonu aksesuarları, elektronik ürünler ve daha pek çok ürün getirilmektedir.

Bu ürünlerin ülkeye gelmesinde kullanılan yol ise genellikle hava kargo oluyor. Zira Türkiye- Çin arasında uçakla bile rötarsız 9 saat süren uzun bir yol olması aksi bir durumda ürünlerin varış adresine gecikmeli ulaşmasına neden oluyor. Öyle ki bazen ürünlerin teslimatında 40- 45 günlük sürelere bile söz konusu olabiliyor.

Çin kargo gönderim rakamlarını Türkiye’nin bu ülkeye yaptığı ihracat yakından ilgilendiriyor. Ne kadar çok ihracat yapılırsa o kadar çok Çin kargo gönderiliyor ama bu tezimizi dikkate alırken Türkiye ile Çin arasında dengesiz bir ticari ilişki olduğunu göz önüne almak da gerekiyor, zira Çin’den ithalat rakamları Çin’e ihracat rakamlarının neredeyse 10 katı seviyesinde.

YURTDIŞI KARGO FİYAT LİSTESİ

Çinli Turistler ve Kargo İhtiyaçları

Türkiye’yi ziyaret eden ve tatil yapan Çinli turistler de Türkiye’den ülkelerine gönderilecek herhangi bir şey için kargo yolunu seçme ihtimali yüksek olan bir grup olarak karşımıza çıkıyor. 2018 yılında Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında artarak 390 bin kişiye ulaşırken, ülkelerinden bir hayli uzak olan Türkiye’de tatil yapan Çinli turistler kısa tatilleri süresince ülkelerine gönderilecek herhangi bir ürün, paket ya da evrak için kargo gönderme yolunu tercih edeceklerdir.

Çin’den Ürün Getirtmek İçin Hangi Yollar İzlenir? 

Çin’den ürün getirtmek ve iç piyasada satışa sunmak özellikle son yılların en popüler işlerinden. Aklınıza gelebilecek her ürün, “takı, dekorasyon malzemeleri, bijuteri malzemeleri, cep telefon aksesuarları, oyuncaklar, ayakkabılar, şarj kabloları, kırtasiye malzemeleri ya da giyim eşyaları” getirtilip yüksek kar marjları ile satılabiliyor. Tabi bunun için ürünlerin zamanında gelmesi gerekiyor ki iş akışı sekteye uğramasın.

Bu ürünler online ticaret mağazalarından sipariş verilebileceği gibi alıcı direkt Çin’e giderek de ürün seçimi yapabilir.

Ürün seçiminden sonra yapılacak tek şey malzemelerin Türkiye’ye gelmesini beklemek. Ki Çin’den ürün getirmek için kargo seçeneğini kullanmak en verimli yol olarak kabul ediliyor. Zira NumunemKolay ve global çözüm ortakları ile ortalama 2 iş gününde Çin’den ürün getirtmek mümkünken farklı yollarla bu süre 40- 45 günlere kadar çıkabiliyor. Bu sürelerle ticaret yapmanın doğru bir yol olmadığını herkes kabul eder herhalde…

Çin’den Ürün Getirtme Limiti

Çin’den ürün getirtme limiti konusu ürün getirteceklerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Özellikle yasal süreçlerin sürekli değişime uğraması nedeniyle Çin’den ürün getirme limiti de değişikliğe uğradı.

Mayıs 2019’a kadar değeri 22 Euro ya da 30 dolara kadar olan ürünler gümrük vergisinden muaftı. Ancak yapılan değişiklikle değer ne olursa olsun yurtdışından getirilecek her ürün gümrük vergisine tabi tutuldu. AB ülkeleri için yüzde 18 olan gümrük vergisi oranı Avrupa Birliği ülkeleri dışında ise yüzde 20 oranında. Bu nedenle Çin ürün limiti ortadan kalktı. Çin’den değeri ne kadar olursa olsun getirilecek her ürün için yüzde 20 oranında gümrük vergisi kalıcı hale geldi.

Ayrıca Resmi Gazete’de yayınlanan ve 14 Temmuz 2019’da yürürlüğe giren karar kapsamında, aylık ürün sipariş etme limiti de 5 olarak kısıtlandı. Yani yurt dışından bir ay içerisinde en fazla beş ürün satın alma hakkı verilirken, şirketlere de 5 adet numune siparişi verebilme hakkı tanındı. Bu da Çin’den ürün getirtme limitini ciddi anlamda azalttı.

Çin’den Ürün Getirtme Vergi

Çin’den ürün getirtme vergi konusu da Türkiye pazarında Çin malı ürünlerle yer edinmek isteyenler için önemli bir konu. Ürünlerin gelmesi sırasında ne kadar vergi ödeneceği sorusuna yanıt arayanlar gümrük vergisi ve ek vergilerle karşı karşıya kalabilirler. Bu noktada ürünlerin gümrükte kalmasına bile neden olabilecek Çin’den ürün getirme vergi oranlarına dikkat etmek gereklidir. İstemedikleri durumlarla karşılaşmak istemeyen girişimciler bu konularda ya destek alma ya da iyi bir araştırma yapma yolunu tercih ederlerse daha az sorun yaşarlar.

Çin Kargo İçin En Ucuz Fiyatlar NumunemKolay’da 

Dünyanın yeni süper gücü Çin’e kargo gönderimi ve Çin’den kargo getirmenin en ucuz fiyatlarına NumunemKolay ile ulaşabilirsiniz. Çin ile birlikte +219 ülkeye en kolay ve güvenilir kargo gönderimi için tek yapmanız gereken bize ulaşmak. Lojistik partneriniz olarak tüm yurtdışı kargo gönderimlerinizi sizin için yapıp, operasyonlarınızı yönetiyoruz. Size sadece bize ulaşmak kalıyor.

Çin Kargo Fiyatları

Çin kargo fiyatları Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ya da komşu ülkelerine gönderilen kargolara göre bir parça daha yüksek seyrediyor. Bu yükseklikte öncellikle iki ülke arasındaki mesafenin çok olması yatıyor. Ayrıca Çin’e uçak seferlerinin de örneğin Almanya’ya olan uçak seferlerine göre daha az olması kargo fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında geliyor.

NumunemKolay kargo fiyat hesaplama aracını kullanarak hesapladığımız 1-10 ve 20 kilogramlık Çin kargo gönderim fiyatı şöyle:

  • 1 kg: 44 Euro
  • 10 kg: 122.10 Euro
  • 20 kg: 267.30 Euro

Çin’den ürün getirtmek isteyen bir kişi kargo yolunu kullanacaksa fiyatlar biraz daha farklılaşıyor.

Bu hesaplamayı da yine NumunemKolay üzerinden bu kez “ürün getirme“ seçeneğini kullanarak yapacağız. 1-10- 20 kilogramlık ürünlerin Çin’den kargo ile getirilme fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • 1 kg: 59.40 Euro
  • 10 kg: 314.60 Euro
  • 20 kg: 503.80 Euro

Bu noktada bir uyarıda bulunmakta fayda var. Eğer düzenli Çin kargo gönderiminiz varsa veya şirketseniz uzun vadeli anlaşmalar ile daha ekonomik kargo fiyatlarına da ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp