DHL EXPRESS NEDİR?

En Ucuz Yurtdışı Kargo

DHL EXPRESS NEDİR?

DHL Express, Türkiye’nin yanı sıra, dünyanın 220’den fazla ülke ve bölgesine en hızlı kargo gönderimi yapabileceğiniz bir Express /hızlı kargo şirketidir.

1969 yılında kurulan şirket, yılda 1.3 milyar adetten fazla paket teslimine imza atmaktadır. Genel merkezi Almanya Bonn’da bulunan şirket özellikle express gönderilerde sektörünün liderleri arasında yer almaktadır.

Gerek ihracat ürünlerinin gönderiminde, gerekse de yurtdışından alınan ithalat ürünlerin yurtiçindeki bir adrese teslim edilmesinde Avrupa, Amerika ya da Asya kıtasında yer alan herhangi bir ülkeye 1-4 iş günü içinde express kargo gönderebilir ya da bu ülkelerden paket alabilirsiniz.

DHL Express gönderileri Türkiye’de de yoğun bir şekilde talep alan hizmetler arasında yer almaktadır.

DHL EXPRESS HİZMETLERİ

DHL Express hizmetleri, kullanıcılarının ister yurtiçi, isterse de yurt dışı gönderi yapma aşamasındaki tüm isteklerini yerine getirmek için devreye alınmış hizmetler bütünü olarak tanımlanabilir. Bu hizmetleri kullanan kişi ya da kurumlar dünya haritasında yer alan en uzağından en yakınına kadar yurtdışı ülkelerine express kargo gönderebilirler.

İsterlerse yurtiçi hizmetlerinde faydalanabilirler. İsterlerse opsiyonel hizmetlerden ya da gümrük hizmetlerinden yararlanabilirler. 

DHL’in sunduğu bu hizmetler gönderim yapacak kişi ve kurumların iş ve işlemlerinin kolaylaştırmaya yönelik olarak devreye alınmışlardır. Bu sayede gönderinin paketlenmesinden, fiyatının belirlenmesine gümrük işlemlerinin yapılamasından, varış noktasına teslimine kadar olan süreci şirket bizzat yönetmektedir. 

Bu yazımızda gönderi oluşturma aşamasından yola çıkıp, bu süreçte paketleme, gümrük işlemleri vb işlemlerde dikkat edilmesi gereken noktalara eğileceğiz.

DHL EXPRESS ULUSLARARASI

DHL uluslararası gönderilerin yerine ulaştırılmasında daha çok kullanılan hızlı bir yöntemdir. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı ülkelere zamanında ve güvenli bir şekilde gönderilmesi istenen paketler DHL’e teslim edilir ve varış adresine göre 1-4 iş günü içinde alıcısının elinde olur. Söz konusu ülke yakın coğrafyada Almanya’da olabilir binlerce kilometre uzaktaki Çin ya da Amerika Birleşik Devletleri de olabilir, Japonya ya da 10 bin kilometre uzaktaki Brezilya da…

Bu yolculuğun başlaması için size düşen ise sadece kargonuzun nereye gitmesin istediğinizi belirlemek.

DHL EXPRESS GÖNDERİ OLUŞTURMA

Express gönderi yapma ihtiyacı hemen herkes için söz konusu olabilecek bir durumdur. Yurtdışında yaşayan arkadaş ya da akrabaya gönderilecek herhangi bir paket, bir okula gönderilmesi gereken herhangi bir evrak ya da doküman,  hediye ya da ticaret eşyası da dahil olmak üzere gönderimi yasak olmayan her şey DHL ile express hızında gönderilebilir.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler olan Avrupa ülkelerine mikro ihracat kapsamında gönderilecek ürünler bile bu kapsama dahildir. Almanya’ya gönderilecek tekstil ürünleri, Rusya’ya gönderilecek gıda  maddeleri başta olmak üzere dünyanın en uzak ucuna kadar akla gelebilecek her şey ama her şey paketlenip, çok kısa sürelerde alıcısına ulaştırılır.

DHL EXPRESS DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

DHL Express gönderimleri ağırlıklı olarak yurtdışı gönderilerdir ve aynı zamanda hava kargo olarak da tanımlanabilir. Paketler örneğin Türkiye’den Almanya’ya kargo uçağı da ya da yolcu uçağının kargo bölümünde gönderilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken pek çok husus da vardır. 

Express gönderilerde öncelikle ağırlık ve boyutun göz önüne alınması gerekmektedir. Zira Uçak kargo gönderimlerinde ağırlık ve boyut sınırlamaları vardır. 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabilmektedir. Bu ağırlık ve boyutları aşan kargoların gönderimi ise hava kargo yolu sağlanmaktadır.

Öte yandan gönderinin paketi, ağırlığı, gideceği ülke, hangi gün yola çıkarılmasının istendiği gibi konular da yurtdışı kargo yollarken mutlaka göz önüne alınmalıdır.

DHL EXPRESS GÖNDERİLERİNDE AĞIRLIĞA DİKKAT

Bir gönderi ne kadar ağırsa fiyatı o kadar yükseleceği için minimum ağırlıkla hareket etmek gerekecektir. Keza gönderilen ürünün içine konduğu paketin büyüklüğü de, DHL Express gönderinin fiyatı üzerinde etkili olacaktır. Paket büyüdüğü takdirde hacimsel ağırlığı artan gönderi için daha fazla ücret ödenmesi söz konusu olacaktır.  Hafta için sirkülasyonun ve hava trafiğinin yoğun olduğu saatlerde yola çıkarılmasını istenen bir kargo için de daha yüksek ücret ödenmesi söz konusu olabileceği de unutulmamalıdır.

Öte yandan yasaklı ürünler listesinde olan herhangi ürünün gönderimi söz konusu dahi olamayacağı için bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kargo yapılan ürünün varış noktasında gümrüğe tabi olup olmadığı da  gönderi oluşturma aşamasında mutlaka kontrol edilmelidir.

DHL EXPRESS GÜMRÜK İŞLEMLERİ

DHL gümrük hizmetlerinde de müşterilerinin ihtiyacı olan hizmeti sunuyor. Gönderilerin en hızlı şekilde sahiplerine ulaştırılması için gümrükleme konusunda da hizmet veren DHL, gümrük ile ilgili önemli ipuçları da veriyor.

Gümrük  ticaretten alınan bir vergi türü olarak tanımlanabilir. Türkiye’ye ithalat yoluyla gelen veya giden yabancı mallardan alınan vergi anlamına gelmektedir.

İhracat yapılırken bir ülkeye giren tüm ürünler mutlaka gümrükten geçer ve bu aşamada birtakım işlemler yapılır. Gümrükte kayıt altına alınan ürünün vergisi de alınır. Ürünler ancak vergisi ülkeye sokulur.

Bu noktada öncelikle gönderimi yapılan ürünün gümrüğe tabi olup olmadığı öğrenilmelidir. Bunun için de GTİP olarak bilinen Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu kodunu öğrenmelisiniz. Daha sonra ürünün getirttiğiniz ülkenin GTİP numarasını öğrenip, internette yer alan gümrük vergisi hesaplama araçlarının yardımı ile ürününüzün gümrük vergisini öğrenebilirsiniz. 

Ürünün gönderilmesi aşamasında verilen gönderi belgeleri, tüm yolculuk süresince gümrükleme noktalarında kullanılacaktır. Bu belgelerde yer alan bilgilerin doğru olması gecikme ve cezalarla karşılaşmamak için çok önemlidir.

DHL EXPRESS MİKRO İHRACAT GÖNDERİLERİ

Tüm uluslararası gönderilerde öncellikle fatura, ürünün türüne ve varış ülkesine göre Menşe Şahadetnamesi, ATR ve EURO1 gibi ek belgeler gerekebilir. Ayrıca ithalat ve ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlı ürünler için de bir lisansa ihtiyacınız olabilir.

DHL Express şahıs adına kişisel kullanım için gelen ve yasaklı olmayan 1500 Euro ve 30 kg limitine uygun gönderilerin işlemleri, firmalara numune amacıyla gelen gönderilerin başvuruları, mahrecine iade ve gümrüklü aktarım işlemlerinin yapmaktadır.  Bunun için DHL Express’ten talepte bulunmak ve orijinal evrakların firmaya ulaştırılması gerekmektedir. Bu evraklar da DHL’den temin edilebilmektedir.

Öte yandan firmanın verdiği gümrükleme hizmetleri arasında terminal hizmetleri, resmi gümrükleme, gümrüklü geçici depolama, ihracat beyannamesi, gümrük müşavirine devir, geçici ithalat ihracat, menşei şahadetname, gümrük çekimi hizmeti, devlet kurumu belgesi, izin ve lisans temini yer almaktadır.

DHL EXPRES İLE TÜRKİYE’DEN DİĞER ÜLKELERE HİZMET

DHL ile Türkiye’den dünyanın 220 ülke ve bölgesine kargo gönderimi yapılabilmektedir. Bu hizmeti verme aşamasında DHL, farklı modeller geliştirmiştir. Bu modelleri şöyle sıralamak mümkün:

  • DHL EXPRESS 9:00

Bir sonraki iş gününde saat 09.00’dan önce kapıdan kapıya teslimat

Zaman kritik uluslararası gönderi ihtiyaçları

Para iade garantisi ve proaktif teslimat bildirimi

Standart toplama kaydı ve müşteri desteği

Belirli toplama yerlerinden büyük iş merkezlerine kadar ulaşılabilirlik

  • DHL EXPRESS 12:00

Sonraki iş gününde saat 12.00’den önce kapıdan kapıya teslimat

Zaman kritik uluslararası gönderi ihtiyaçları

Talep üzerine proaktif teslimat bildirimi ve para iade garantisi

Standart toplama kaydı ve müşteri desteği

Belirli toplama yerlerinden büyük iş merkezlerine kadar ulaşılabilirlik

  • DHL EXPRESS WORLDWIDE

Sonraki iş günü bitimine kadar kapıdan kapıya teslimat garantisi.

Zaman öncelikli uluslararası doküman ve paket gönderileri.

Talep üzerine proaktif teslimat bildirimi.

Standart toplama kaydı ve müşteri desteği.

Geniş toplama ve dağıtım ağı.

  • DHL EXPRESS EASY

DHL Hizmet Noktası’na teslim edilmiş gönderiler için sonraki muhtemel iş günü sonuna kadar teslimat.

Zaman hassasiyeti olan uluslararası gönderi ihtiyaçları.

Yalnızca DHL Hizmet Noktası’na verilen bir hizmettir.

500 gr. ile 25 kg. arasındaki gönderiler için kolay paketleme seçenekleri sunar.

DHL YURTİÇİ

DHL Yurtiçi hizmetleri kapsamında Türkiye içinde de kargo taşımacılığı hizmeti vermektedir. Bu hizmet kapsamında Türkiye’nin şehirleri arasında kargolar hızlı ve güvenli bir şekilde iletilmektedir.

DHL’in Türkiye içi hizmetleri içinde “DHL EXPRESS 18:00 DOMESTIC” vardır. Bu hizmet kapsamında bir saat 18.00’e kadar teslim alınan paketler bir sonraki iş günü sonuna kadar yurtiçi kapıdan kapıya teslimat yöntemi ile varış adresine ulaştırılmaktadır. Yurtiçinde zaman hassasiyetli gönderiler için tercih edilebilecek olan bu gönderimde, müşteri talebi üzerine proaktif teslimat bildirimi de yapılmaktadır.

DHL EXPRESS TÜRKİYE İÇİ HİZMETLER HANGİ BÖLGELERDE?  

DHL Express Türkiye içi hizmetler belirli yerel toplama ve teslimat noktalarında kullanılabilir. Hizmet verilen bölgeler hakkında detaylı bilgi şirketin iletişim merkezinden alınabilir.

DHL EXPRESS OPSİYONEL HİZMETLER

DHL Express opsiyonel hizmetler başlığı altında müşterilerine sigorta ve paketleme desteği de vermektedir.  Bu hizmetler için taşıma ücretlerine ek ücretler yansıtılmaktadır. 

  • SİGORTA – bu hizmet kapsamında yük sigortası yapılabilen her gönderi için sigorta yapılmamaktadır, ama bu kapsam dışında  olan yükler de vardır. Aralarında Mühimmat, silah ve patlayıcılar, Antikalar, sanat eserleri ve gümüş takımlar,çek , kullanıma hazır kredi kartı gibi nakit olmayan ödeme türleri, kan veya kan plazması, esnek tanklarda taşınanlar dahil hacimli kuru veya sıvı gıdalar, sigara ve puro dahil olmak üzere tütün mamüllleri, külçe altın ve değerli madenler vb. gönderiler için sigorta yapılamamaktadır.
  • PAKETLEME- DHL müşterilerinin gönderimleri için paketleme desteği ve tavsiyeleri de vermektedir. Kargoların varış adreslerine sağlam bir şekilde ulaşmasında büyük etkisi olan paketleme konusunun öneminin bilen DHL’in müşterilerinin isteği üzerine gönderilerini bizzat paketlediği durumlar da vardır. Bu opsiyonel hizmet için ek bir ücret de alınmaktadır.

DİĞER OPSİYONEL HİZMETLER

Sigorta ve paketleme dışında gönderi ve ülkeye göre değişen  opsiyonel hizmetler de DHL’in portföyünde yer almaktadır.

Gönderinin vergi ve harç ödemelerini alıcı yerine, organize etmenin ilk sırada olduğu diğer opsiyonel hizmetler arasında, özel toplama, cumartesi gönderi teslimatı, gönderici sigortası, gönderi koruma programı, direkt imza, ikamet adresi, GoGreen iklim nötr gönderi, kayıtlı ithalatçı, faturalama değiştirme, nötr teslimat da bulunmaktadır. 

DHL EXPRESS İLE YURTDIŞINA GÖNDERİ

DHL Express ile yurtdışına yapılacak bir gönderi için dikkat edilmesi gereken noktalara değindik.

Türkiye’nin en çok ihracat ve ithalat yapılan kenti olan İstanbul çıkışlı bir kargo için DHL’in şubelerinden birine ulaşılıp, en hızlı şekilde gönderim yapabilirsiniz. Bunun için 444 00 40 numaralı telefon kanalıyla iletişim kurulabilir.

Gönderiniz tüm işlemler sırasıyla ve eksiksiz gerçekleştirilip yola çıktıktan  sonra ise  DHL kargo takip yaparak gönderinin yolculuğu hakkında anlık bilgi alabilirsiniz. Tracking için elinizde sadece kargo takip numaranızın olması yeterli. Gönderinizi teslim ettiğiniz kuryenin size vermesi gereken bu numarayı kullanarak şirketin internet sitesi üzerinden DHL Express gönderi takibi kolayca yapılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp