DHL HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

En Ucuz Yurtdışı Kargo

DHL HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

DHL hacimsel ağırlık hesaplama, kargo gönderim ücretinin ne kadar olacağı ile bağlantılı bir konudur. Zira DHL kargo hesaplamanın en önemli unsurlarından biri hacimsel ağırlığıdır. Hacimsel ağırlık ne kadar yüksek olursa, gönderi o kadar yüksek kargo ücreti gönderilir. Hacimsel ağırlığı direkt olarak etkileyen unsur ise kargo koli ebadıdır.

Bu yazımızda hacimsel ağırlık nedir, desi hesaplamasının kolay yöntemi, hacimsel ağırlığın düşük çıkması için hangi metotlar uygulanır? gibi kargo maliyetini yakından ilgilendiren konulara değineceğiz.

Ayrıca DHL hacimsel ağırlık hesaplama aracı ile nasıl hesaplama yapılabileceği ile ilgili ipuçlarına değineceğiz. İpuçlarını kullanmak yurtiçi ya da yurtdışı kargonun daha düşük ücret ile alıcısına ulaştırılmasını sağlayacaktır.

HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

Hacimsel ağırlık için yapılabilecek en kısa tanımlama “yurtdışı kargonun kapladığı alan”dır. Bu alanın ne kadar olduğunu öğrenmek için yapılan işleme ise “hacimsel ağırlık hesaplama“ denir. Bu noktada paketin boyutu etkilidir. Gönderi DHL ile gönderilecekse, DHL hacimsel ağırlık hesaplama yapılmalıdır.

Yurtdışı kargo ücretlerinde belirleyici etken, gönderilen paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu da gönderinin hacimsel ağırlığının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Yurtdışı gönderim sırasında kargonun hacimsel ve gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi rakam daha büyükse o rakam üzerinden hesaplama yapılır. DHL hacimsel ağırlık hesaplama sonucu düşük olsun isteniyorsa, bu ayrıntı mutlaka göz önüne almalıdır.

DHL HACİMSEL AĞIRLIK NASIL HESAPLANIR?

Hacimsel ağırlık hesaplamanın en kolay yolu dünyada geçerli formülü kullanmaktır. Bu formül;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)  şeklindedir.

Formülü kullanabilmek için gönderinin içine konulduğu paketin yani kolinin ebatları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Koli ebatları büyükten küçüğe farklı farklıdır. En küçük koliyi kullanmak en düşük hacimsel ağırlığa ulaşmayı sağlar.

DHL hacimsel ağırlık hesaplama örnekleri ile tezimizi güçlendirebiliriz.

40x60x40 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti DHL hacimsel ağırlığı 19.5 olacaktır.

Eğer gönderi örneğin 5 kilo ise kargo fiyat hesaplama 19.5 üzerinden yapılacağı için yaklaşık 4 kat daha fazla ücret ödeme zorunluluğu doğar.

DHL HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA ARACI

Hacimsel ağırlık hesaplama işlemini,  DHL internet sitesinde yer alan hesaplama aracı ile müşterileri için kolay hale getirmiştir.

Bu aracı kullanarak hacimsel hesaplama yapmak isteyenler öncelikle paket tipi ve ölçüm birimini işaretlemelidir.

Daha sonra kolinin derinlik, uzunluk ve yüksekliğini yani en, boy ve yüksekliğini doğru bir şekilde yazılmalıdır.

Bu bilgiler verildikten sonra ise geriye sadece “Hesapla” tuşuna basmak kalacaktır. Saniyeler içinde hacimsel hesaplama sonucu ekranınızda olacaktır.

DHL hacimsel ağırlık hesaplama aracı kullanılarak elde edilen sonuç DHL ile yurtdışı kargo göndereceklerin alacağı fiyat teklifi ile yakından ilgilidir. Ayrıca sonuca göre koli ebadı değiştirilebilir ve ödenecek ücret azaltılabilir.

DHL HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA VE DOĞRU PAKETLEME

Yurt dışı ya da yurt içi kargonun doğru paketlenmesi DHL hacimsel ağırlık hesaplama sonuçları üzerinde direkt etkilidir. Seçilecek büyük ya da küçük koli ile yapılacak paketleme gönderi için ne kadar ücret ödeneğini gösterir. Gönderi için daha düşük kargo ücreti ödemek isteyenlerin yapması gereken en hafif gönderiyi en küçük kolide göndermek olmalıdır. Tabi bunu yaparken, gönderinin hasar görmemesi için gerekli önlemler de eksiksiz alınmalıdır.

Doğru paketin seçilmemesi yani hafif ve küçük bir ürün için çok büyük bir koli seçilmesi sadece maliyeti artıracaktır.

BÜYÜK KOLİ SEÇİLİRSE

Örneğin 120x80x60 ebatlarındaki en büyük kolilerden biri kullanılırsa 115.5 ‘lik hacimsel ağırlık sonucuna ulaşılır. Hesaplama bu rakam üzerinden yapılırsa gönderinin ağırlığı ne kadar düşük olursa olsun, kargo ücreti yüksek kalacaktır.  

DHL hacimsel hesaplama 30X20X20 boyutlarındaki koli için yapılırsa 2.5 sonucuna ulaşılır. 5 kilogramlık bir gönderi hacimsel ağırlıkta etkili olmaz ve fiyat hesaplama gerçek ağırlık üzerinden yapılır.

HANGİ DURUMLARDA AVANTAJLIDIR?

Hacimsel ağırlık sadece dezavantaj yaratmaz. Gerçek ağırlığın hacimsel ağırlıktan yüksek olması gönderim yapan için daha avantajlı sonuç ortaya çıkarır. Hacimsel ağırlık sadece düşük çıktığı zamanlarda bir avantaj söz konusudur. Gerçek ağırlıktan fazla olduğu durumlar, gönderici için dezavantajdır.

TEKLİFLER

DHL ile yurtiçi ya da yurtdışına kargo gönderme hazırlığında olanlar için hem gerçek ağırlık, hem de hacimsel ağırlık hesabı ile teklif almak daha makul bir yöntem olabilir.

DHL hacimsel ağırlık hesaplama yapmak, gönderi sahiplerine çıkan sonuca göre paket seçimi alternatifi sunar ve böylece azalan hacim maliyet tasarrufunu beraberinde getirir. DHL, bu nedenle fiyat teklifinde hem ağırlığın hem de hacimsel ağırlığın etkili olduğu konusunda müşterilerini uyarıyor. Şirket, bu seçimlerin doğru yapılmasının gönderici kanadına avantaj olarak yansıdığını her platformda vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir