DHL KONŞİMENTO NEDİR? KONŞİMENTO NE ZAMAN GEREKİR?

En Ucuz Yurtdışı Kargo

DHL KONŞİMENTO NEDİR? KONŞİMENTO NE ZAMAN GEREKİR?

DHL konşimento, yurtdışı gönderinin, tam zamanında ve güvenli bir şekilde teslim edilmesinde önemli rol oynayan evraklar arasındadır. Kıymetli evraklar arasında kabul edilen konşimento, yurtdışı express ve uçak kargo gönderirken doldurulması zorunlu evraklardan sadece bir tanesidir.

Yurtdışı kargo gönderim işlemleri sırasında doldurulması gereken ve kıymetli evrak olarak kabul edilen konşimento, DHL ile yapılan her gönderi için de mutlaka doldurulmalıdır.

KONŞİMENTO NEDİR?

Konşimento ne demek sorusu yurtdışı gönderim yapacaklar tarafından sorulur. Taşıma senedi anlamına da gelen konşimento, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar mercii gibi her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. DHL konşimento aynı zamanda bir “teslim alındı” belgesidir. Hava kargoda uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.

DHL konşimento üzerinde eksiksiz bulunması gereken bilgiler vardır. Söz konusu bilgiler gönderinin doğru adres ve kişiye hızlı bir şekilde ulaştırılmasını garantisidir.

Konşimento üzerinde bulunması bilgiler ise şunlardır:

  • İhracatçı adı ve adresi,
  • İthalatçı adı ve adresi
  • Nakliye firması adı ve adresi,
  • Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
  • Yükleme ve varış yeri bilgisi,
  • Yükleme tarihi,
  • Ürün açıklaması ve paket sayısı,
  • Ödeme bilgisi,
  • İmza ve evrak düzenleme tarihi

DHL KONŞİMENTO NEDEN GEREKİR?

DHL  konşimento, bu şirket ile yapılacak her gönderi işlemi için gerekli bir belgedir. Konşimento doğru ve eksiksiz doldurulursa gönderinin zamanında ve güvenle alıcısına ulaşmasın sağlar. Ayrıca

DHL konşimento gönderinin nereye gittiği, hangi hizmetin talep edildiği ve ödeme tercihi gibi önemli konularda bilgi verir.

DHL konşimento, alınan hizmet ve koşulları hakkında göndereni bilgilendirdiği gibi alınan hizmetin kalitesini de ortaya koyar.

Ayrıca kargo takip işlemi için gerekli olan takip numarası da konşimento işlemlerinden sonra sağlanır.

Ayrıca ve en önemlisi malın alıcısına önceden gönderilen bu belge, alıcının mal üzerindeki mülkiyet hakkını göstermektedir. Alıcı, bu belge olmadan malları teslim alamaz.

DHL konşimento diğer taraftan da gümrük işlemlerinin hızlanması açısından gereklidir. Bu belge,gümrüğe gönderinin içeriği hakkında bilgi vererek, gümrük işlemlerinin hemen tamamlanmasını, zaman kaybetmeden son teslimat noktasına ulaşmasını sağlar. Söz konusu bu evrak  olmadan ithalatçı firma gelen malı gümrükten alamayacağı için ticari işlemin sona ermesi açısından bu belge hayati önem taşımaktadır.

DHL KONŞİMENTO ÖRNEĞİ

DHL’den yurtdışı kargo hizmeti alarak gönderilen paketin yerine ulaşmasının en büyük garantisi olan konşimentonun doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Bunun için konunun uzmanından yardım alınabileceği gibi online olarak da DHL konşimento doldurulabilir.

DHL, internet sitesinde konşimento örneğini yayınlayarak, kulacılarının bu belgeyi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması için gereken ayrıntıları belirtiyor.

DHL konşimento rehberi içinde yer alan bu örnekte madde madde, nerede hangi bilgiler bulunmalıdır belirtilmiştir. Bu rehberde bulunan konşimento doldurma önerileri adım adım takip edilirse doğru bir sonuç ortaya çıkacaktır.

İnternette pek çok platformda da yer alan bu örnekleri dikkatle inceleyip konşimento doğru bir şekilde doldurulabilir.

KONŞİMENTO NE ZAMAN GEREKLİDİR?

Konşimento gönderilecek malın yükleme noktasından varış adresine kadar taşınması için düzenlenen bir sözleşme olması itibariyle, özellikle ithalatın tamamlanabilmesi için gereklidir. İthalatçı firma gelen malı gümrükten alamayacağı için mutlaka bu belgeye sahip olmalıdır.

Ayrıca kargo takip aşamasında da konşimentoya ihtiyaç duyulur.

DHL KONŞİMENTO NASIL OLUŞTURULUR?

Konşimento oluşturma işlemi için taşımayı yapan firmasının konşimento hazırlama formu kullanılır. Bu form üzerinde yer alan tüm bilgiler doğru girildiğinde konşimento basılmaya hale gelir. Ayrıca gönderimi yapacakları şirketten de destek alabilir.

Belgenin hazırlanması aşamasında internette yer alan konşimento örneği kullanılabilir. Bu örnekten çıktı alınıp doldurma işlemi bu çıktının üzerinde de yapılabilir. Ancak konşimentolar günümüzde artık online oluşturulmaktadır. Online oluşturulan konşimento taşımayı yapacak firmaya verilir, firma da bu belgeyi gönderinin yeni sahibine ulaştırır.

Konşimento hazırlama aşamasında NumunemKolay’ın uzman ekiplerinden herhangi bir ücret ödemeden hizmet alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir