DHL YAKIT VE EK ÜCRETLER NE KADAR? EK ÜCRETLER NELERDİR?

En Ucuz Yurtdışı Kargo

DHL YAKIT VE EK ÜCRETLER NE KADAR? EK ÜCRETLER NELERDİR?

DHL yakıt ve ek ücretler, yurtdışına gönderilmek istenen kargolarda ciddi maliyet artışlarına sebep olabilecek etkenlerin başında gelir. Gönderinin ulaştırılmak istendiği ülkede ya da bölgede yaşanan bir savaş, iç karışıklık ya da bölgenin ulaşımı zorlaştıracak kadar dağlık bir bölge olması yakıt ek ücreti alınmasına neden olabilecek faktörlerden sadece bir kaçıdır.

2020 DHL yakıt ve ek ücretler ile ayrıntılı bilgiler bu yazımızda sizleri bekliyor.

DHL UÇAK YAKIT ÜCRETLERİ

DHL yakıt ek ücreti, yakıt fiyatlarındaki dalgalanmaların taşımacılık ücretlerine yansımasıdır. Zira yakıt fiyatlarındaki değişimler taşımacılık sektöründe dalgalanan maliyetlere sebep olmakta ve yakıt ek ücreti uygulaması yakıt fiyatlarındaki değişimlerle bağlantılı olarak artış, azalış göstermekte veya uygulamadan kaldırılmaktadır.  DHL yakıt ve ek ücretler işte tam bu aşamada devreye giriyor. Bu ücretler, yakıt fiyatlarında değişimler bazen artar bazen de azalmalar gösterebilir.

DHL YAKIT EK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

DHL yakıt ek ücreti ABD Enerji Bakanlığı tarafından raporlanan ABD Körfez Kıyısı jet yakıt spot fiyatların aylık ortalamasına göre belirlenmektedir. Ancak endeksin uygulanması bazen 2 ay geriden de gelebilmektedir. Ocak ayı ortalama spot fiyatının Mart ayında da geçerli olduğu dönemlere rastlanırken,  bu durumun spot fiyat bilgisinin yayınlanması ile bağlantılıdır. Haziran 2020’de DHL ek yakıt ücreti oranı yüzde 8.00 oranında seyrederken, bu rakam Temmuz ayında yüzde 8.75, Ağustos ayında ise yüzde 11.25 oranına yükselmiştir.

DHL Express yakıt ek ücreti endeksinde ve tablosunda önceden bilgilendirme yaparak veya yapmaksızın değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Ek ücret tutarı ve ek ücretin uygulanma süresi de şirket tarafından belirlenir.

2020 EK ÜCRETLERİ

DHL yakıt ve ek ücretler başlığı altında ayrıca istisnai hizmetler için alınan ücretlere de eğilmek gerekir.

DHL yurtdışı kargo taşımalarında ayrıca belirli şartlar altında “İstisnai durumlar için ek ücret” talep etmektedir. Şirket bu başlık altında hangi ürünlerin taşınması sırasında ne kadar ek ücret alınacağını ayrıntıları ile açıklıyor. Ocak 2020’den itibaren geçerli ek ücretleri şöyle sıralamak mümkün:

Uzak bölgelere sunulan hizmetler

Gönderinin teslim alınacağı ya da teslimat yeri, hizmet sunmak için zorlu, uzak ya da düzenli hizmet sunulmayan bölgeler ise alınan ek ücrettir. Burada uzak bölge olarak adalar, dağlık alanlar, erişimi güç ya da düzenli hizmet sunulamayan yerleşim yerleri olarak tanımlanmıştır. Uzak bölgeler için DHL ek ücreti 20 Euro veya yüksek olduğunda kilo başına 0.45 Euro’dur.

Standart dışı gönderi ağırlığı

Bir gönderinin fiziksel ağırlığı ya da hacimsel ağırlığı 70 kg’yi aşan her bir parçasına uygulanan bir ek ücrettir.Ücret ise yurtdışı için parça başına 80 Euro, yurtiçinde ise 40 Euro’dur.

Standart dışı gönderi boyutu

Bir gönderide ebatları 120 cm’yi aşan her bir parçaya uygulanan ek ücrettir. Bu ek ücret, yurtiçi ve uluslararası gönderiler için geçerlidir. Ücret ise yurtdışı için parça başına 80 Euro, yurtiçinde ise 40 Euro’dur.

İstiflenemeyen palet

Bu sabit ücret, her bir palete, göndericinin isteği üzerine veya şekli, içeriği veya ambalajı nedeniyle istiflenemeyen bir gönderi olduğunda uygulanır. Bu ek ücret, yurtiçi ve uluslararası gönderiler için geçerlidir. Parça başına yurtdışı gönderiler için 150, yurt içi gönderiler içinse 75 Euro ek ücret alınır.

 Kabul edilebilir miktarlar

IATA Tehlikeli Madde Düzenlemeleri uyarınca, Kabul Edilebilir Miktarlar’da olan madde ve malları içeren gönderilerin elleçlenmesi ve taşınması sırasında, gönderim başına bir ek ücret uygulanır. Söz konusu ücret gönderi başına 5 Euro’dur.

Kuru buz-UN1845

Tanı amaçlı örnekler gibi tehlikeli olmayan maddeler için, soğutucu madde olarak kullanılan Kuru Buz UN1845 içeren gönderilerin elleçlenme ve taşınmasında, gönderi başına bir ek ücret uygulanır. Bu gibi içerikler sadece onaylı göndericilerden kabul edilir. Ek ücret ise gönderi başına 10 Euro’dur.

Lityum piller

Uygun IATA Paketleme Talimatları 966, 967, 969 ve 970, Bölüm II’ye uygun Lityum İyon veya Lityum Metal pilleri içeren gönderilerin elleçlenmesi ve taşınması sırasında, gönderi başına bir ek ücret uygulanabilir. Lityum Piller Bölüm II (PI966, PI969)’de bu ücret gönderi başına 5 Euro, Lityum Piller Bölüm I, II (PI965)’de ise gönderi başına 80 Euro‘dur.

Adres düzeltme

Bu ücret, toplama sırasında yanlış teslimat adresine sahip olan ve doğru adresin saptanması için varış yerinde gayret gösterilmesine rağmen teslimatı yerine getirilemeyen gönderilere uygulanır. Bu ek ücret yurtiçi ve uluslararası gönderiler için geçerlidir. Ücret gönderi başına 10 Euro’dur.

Veri girişi

Bu sabit ücret, elektronik olmayan, kağıt konşimento ile işlem gören gönderilere uygulanır. Elektronik gönderim dokümantasyonu ek ücret gerektirmez. Ücret gönderi başına  5 Euro’dur.

Kısıtlı hizmet verilen bölgeler

BM Güvenlik konseyi kararıyla ticari kısıtlamalar uygulanan varış ülkelerine taşımacılık hizmeti sunulurken ek ücret uygulanır. Bu kapsama giren ülkeler: Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eritre, İran, Irak, Kuzey Kore, Libya, Somali, Suriye ve Yemen’dir. Bu ülkelere gitmesi istenen paketler için gönderi başına 30 Euro ek ücret ödenir.

Yüksek risk

DHL Express’in hizmet verdiği varış ülkesinde yaşanan savaş, toplumsal kargaşa veya terör nedenli tehditler nedeniyle operasyonlarını yüksek risk altında sürdürdüğü durumlarda ek ücret uygulanır. Bu kapsama giren ülkeler: Afganistan, Irak, Libya, Mali, Nijerya, Sudan, Suriye ve Yemen’dir. Bu ülkelere gönderi başına 20 Euro ek ücret uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp