FEDEX HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

En Ucuz Yurtdışı Kargo

FEDEX HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

FedEx hacimsel ağırlık hesaplama işlemi,  yurtdışı kargonun fiyatının ortaya çıkması aşamasında en önemli konudur. Kargo için ödenecek ücrette gerçek ağırlıkla birlikte en önemli etken olan hacimsel ağırlık hesaplamasında yapılacak bir yanlışlık daha yüksek kargo fiyatı ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilir.

Bu yazımızda hacimsel ağırlık formülü, nasıl hesaplanır, kargo fiyatına etkisi gibi gönderen açısından son derece önemli konulara değineceğiz.

HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

Hacimsel ağırlık yurtdışı kargonun kapladığı alandır. Bu alanın ne kadar olduğunu öğrenmek için yapılan işleme de “hacimsel ağırlık hesaplama“ denir. Bu noktada paketin boyutları ve dolayısıyla uçakta kaplayacağı alan dikkat alınır. FedEx hacimsel ağırlık hesaplama da, bu şirket ile gönderilecek paketin hacminin yani desisinin hesaplanmasıdır 

Çünkü kargo ücretlerinde belirleyici etken gönderilen paketin gerçek ağırlığından ziyade uçakta kapladığı yerdir. Bu da gönderinin hacimsel ağırlığıdır.

Yurtdışı gönderi sırasında kargonun hacimsel ağırlığı ile gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangi rakam daha büyükse o rakam baz alınarak hesaplama yapılır.  Hacimsel ağırlığın düşük çıkması daha düşük kargo ücreti ödemek anlamına gelir. Bu nedenle doğru ürün, doğru paket eşleşmesi yapılmalıdır ki en makul fiyatlarla gönderim yapılabilsin.

Gönderim önemli yurtdışı kargo operatörlerinden biri olan Fedex ile yapılacaksa FedEx hacimsel ağırlık hesaplama yapılmalıdır.

HACİMSEL AĞIRLIK NASIL HESAPLANIR?

Hacimsel ağırlık nasıl hesaplanır sorusunun cevabı tüm dünyada aynıdır. Dünya genelinde geçerli hacim hesaplama formülü ile hesaplama yapılır ve kargonun gönderim fiyatı böylece ortaya çıkar.

FEDEX HACİM AĞIRLIK HESAPLAMA FORMÜLÜ

FedEx hacim ağırlık hesaplama formülü, bu şirketi kullanarak yurtdışı gönderi yapacaklar tarafından bilinmelidir. Çünkü Fedex fiyat hesaplama işleminin önemli bir bölümü hacim hesaplamadır.

Formül bilinirse ve bu formül kullanılarak yapılan hesaplama ile gönderinin fiyatı hakkında ortalama bir bilgi edinilmiş olur.

FedEx hacim ağırlık hesaplama formülü tüm dünyada geçerli olan bir formüldür.

Bu formül;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000) şeklindedir.

Gönderinin içine koyulduğu kutunun en, boy ve yüksekliği bu noktada çok önemlidir.

Koli/kutu ne kadar küçük olursa hacimsel ağırlık o kadar düşük çıkar. Tam tersi durumda ise koli ne kadar büyürse hacimsel ağırlık da o denli yükselir ve kargo için ödenecek ücret de artar.

FEDEX HAVA KARGO HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

FedEx hava kargo hacimsel ağırlık hesaplama örnekleri ile buraya kadar  anlattıklarımızı işleme dökelim.

Türkiye’nin en önemli ticari partnerlerinden biri olan ve yıllardır ne çok ihracat yapılan ülke konumundaki Almanya’ya FedEx ile hava kargo gönderdiğimiz varsayımından hareket edelim.

Almanya’ya 5 kiloluk bir ihracat numunesi gönderdiğinizi varsayalım.

5 kiloluk bu gönderinin reel ağırlığı göz önüne alınarak yapılan Fedex fiyat hesaplama işleminin sonucu 104.42 Euro’dur.

Bu numuneyi 40x60x40 ebatlarında bir koli ile gönderecek olursanız FedEx hacimsel ağırlık hesaplama sonucu 19.2 olarak bulunur.

Ne demiştik hatırlayalım: “Kargo gönderilirken fiyat, reel ağırlık ve hacimsel ağırlık karşılaştırması yapılır ve hangi değer daha yüksekse o değer ile işleme devam edilir.

FedEx hacimsel ağırlık hesaplama sonucunda bulduğumuz 19.2 değeri gerçek ağırlıktan fazla olduğu için fiyat hesaplamaya bu değer ile devam edilecek.

Ve göndericinin cebinden yaklaşık 4 kat daha fazla kargo ücreti çıkacak.

FEDEX HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA ÖRNEKLERİ VE SONUÇLAR

FedEx hacimsel ağırlık hesaplama işlemi ebatları 50x40x40 olan bir koli için yapılacaksa,

Yine aynı formülü kullanarak hesaplama yapılır ve bu sefer koli daha küçük oldu için işlem sonunda 16 sonucuna ulaşılır. Yine işleme daha büyük olan değer üzerinden devam edilir ve kargo ücreti bu değere göre belirlenir.

40x20x20 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti ise FedEx hacimsel ağırlık hesaplama işlemi sonunda 3.2 olarak bulunacaktır.

Eğer gönderi 3.2 değerinden daha düşük bir kilogramdaysa kargonun gönderim ücreti daha yüksek olan hacimsel ağırlık değerinin üzerinden hesaplanacaktır. Örneğimiz 5 kilogramlık gönderiydi. Bu durumda reel ağırlık göz önüne alınarak fiyat hesaplama yapılır.

DESİ NEDEN 3000’E BÖLÜNÜR?

Yurtdışı hava kargoda hacimsel ağırlık hesaplamasında en x boy x yükseklik işleminin sonucu 5000’e bölünmektedir.

Bu rakam ”DIM’’ faktörü olarak bilinir. DIM faktörü Türkiye içi nakliyede kullanılan bir faktördür.

en x boy x yükseklik/ 3000 şeklindeki hesaplama ile yurtiçi kargoların hacimsel ağırlığı hesaplanır.

Desi neden 3000’e bölünür, yurtdışında bu rakam neden 5000’dir?

Bu rakam taşıma firmalarının karlılıklarını korumaktadır. Gönderilerin sadece gerçek ağırlıkları ile taşınması taşıma operatörlerinin karlılıklarında ciddi düşüşlere neden olabilir.

FedEx hacimsel hesaplama ile ilgili sorularınız ve öğrenmek istediğiniz detaylar FedEx iletişim araçlarını kullanıp, müşteri hizmetleri biriminden öğrenmeniz mümkün.

Desteğe veya daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, FedEx Türkiye müşteri hizmetlerine [email protected] e-posta adresinden ulaşılabilirsiniz.

Fedex iletişim için bir başka yol da telefon ile bağlantı kurmak olacaktır.

444 9 339 olan FedEx telefon numarasını kullanarak da firma ile iletişime geçebilirsiniz.

FEDEX TAKİP

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra Fedex Express ile yurtdışı kargonuzu gönderebilirsiniz.

Gönderimini gerçekleştirdiğiniz kargonun varış adresine ulaşma anını ise  FedEx takip yaparak  öğrenebilirsiniz. Anlık takip yapmanı sağlayacak bu işlem için kargo takip numarasından başka bir bilgiyle de ihtiyacınız yok. Bu numarayı  Fedex’in kargo takip sayfasındaki kutuya yazıp “Takip” butonuna basmanız kargonuzun son durum ile ilgili bilgi almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp