FEDEX PAKETLEME FEDEX ÖLÇÜLERİ

En Ucuz Yurtdışı Kargo

FEDEX PAKETLEME FEDEX ÖLÇÜLERİ

FedEx paketleme, yurtdışına gönderilen kargonun adresine hasar almadan, sağlam bir şekilde gitmesini sağlamak için dikkat edilmesi gereken bir etkendir.

FedEx kargo ile havadan binlerce kilometrelik bir yolculuk yapan, ülke hatta kıta değiştiren gönderinin uygun malzemelerle ve doğru şekilde paketlenmesi gönderilerin tam zamanında ve güvenli bir şekilde varış noktasında olması için ilk ve en önemli adımdır.

Bu yazımızda FedEx paketleme ile ilgili önemli ipuçları vereceğiz.

FEDEX NEDİR?

FedEx paketleme detaylarına geçmeden önce FedEx nedir sorusuna yanıt vermemiz gerekir.


1973 yılında dünyaya hızlı kargo teslimatını tanıtan FedEx  hala dünyanın en büyük hızlı kargo şirketleri arasındadır.


Bu gün dünya çapındaki 280 bini aşkın çalışanı, 669 uçak, 75 bini  aşkın araç ile günde 6,5 milyon paket taşıyarak dünya üzerinde 220 ülke ve bölgede müşterilere hizmet veriyor.

FEDEX PAKETLEME NASIL YAPILIR, NEYE DİKKAT EDİLİR?

FedEx paketlemenin nasıl yapılacağı aslında, yurtdışı hava kargo ile gönderilecek eşyanın niteliğine, ağırlığına, boyutuna ve uluslararası kurallara göre şekillenen bir eylemdir.

Eğer gönderi tek bir evrak ise zarfla göndermek yeterli olabilecekken, kırılacak bir eşya da bozulacak gıda maddesi ya da değerli bir elektronik eşya için özel olarak paketleme yapmak gerekecektir.

FedEx paketleme tavsiyeleri ile tüm bu olasılıkları göz önüne almaktadır.

Çünkü taşıma kapasitesinin altında doldurulmuş kutularda çökme riski yaşanırken, kapasitesinin çok üzerinde doldurulan kutular ise patlayarak açılabilir. Bu riskler nedeniyle gönderinin boyutlarına ve ağırlığına göre koli /kutu seçilmelidir.

Öte yandan kırılacak bir ürün, kırılmaması için gerekli önlemler alınmadan paketlenirse de kırılmış ve parça parça olmuş şekilde alıcısının eline ulaşabilir.

Keza bozulabilecek gıdalarda da paketleme yanlış yapılırsa gıda maddeleri bozulabilir, çürüyebilir ve tüm ekonomik değerini kaybedebilir.

Doğru paketlenmiş bir gönderi, kırışmadan bozulmadan, hasar almadan, FedEx ile 1-3 iş günü içinde tastamam alıcısının elinde olabilir.

FEDEX’TEN PAKETLEME İPUÇLARI

FedEx gönderilerinizi düzgün biçimde paketleyerek, gönderilerinizin zamanında ve iyi durumda alıcısına teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

 • Kullandığınız kutu için verilen ağırlık özelliklerini aşmayın.
 • Dış kutuyu kağıt ile sarmayın.
 • Keskin ya da çıkıntılı kenarları, oluklu mukavva ya da yastıklarla bantlayarak kapatın.
 • Taşımacılık sırasında malzemenin kaplaması zarar görebilir ya da pislenebilir, koruyucu bir kabın içine yerleştirin.
 • Bağlantı yerlerini ve kapakları, basınca-duyarlı plastik bantla kapatın. Bant en az 5,1 cm, tercihen 7,6 cm genişliğinde olmalıdır.
 • Asla selobant, kağıt bant, tel ya da ip kullanmayın.
 • Boru bantları ve dönüştürülmüş kağıttan bantları kullanmayın.
 • Gönderenin ve alıcının, telefon numaraları ve posta kodları dahil olmak üzere tam adreslerini yazın.
 • Kendi adresinizi ve varış adresini gönderinin içine ekleyin Kayaklar, lastikler vs. için bağlamalı konşimento etiketleri kullanın.

FEDEX KARGO AMBALAJ MALZEMELERİ

FedEx kargo ambalaj malzemeleri kutuların içine koyulup gönderilecek kargolar için hayati önem taşır. Zira bu malzemelerin doğru kullanılması koli içindeki ürünlerin zarar görmesini engeller.

Bu malzemeler arasında,

 • Hava kabarcıklı ambalaj malzemesi
 • Hava kanallı ambalaj malzemesi
 • Hava yastıkları
 • Mukavva kutu
 • Ambalaj dolgu köpüğü
 • Karton dolgu malzemeler,
 • Soğuk zincir için torbalar,
 • Havalı poşetler vardır.

Fedex kargo ambalaj malzemeleri, gönderi paketlenirken kullanılır.

Örneğin;

 • Gönderi içeriği, etrafına yastıklama malzemesi koyarak (baloncuklu naylon, tane köpük ya da köpük paneller) sağlam bir kutunun ortasına yerleştirilir.
 • Kırılgan nesneleri, bir kutunun içine koyun, ardından etrafına ve iç kutunun içine 5,1 cm ye 7,6 cm yastıklama malzemesi koyarak daha büyük bir kutunun içine yerleştirin.

FEDEX PAKETLEME HİZMETİ

FedEx paketleme işleminin doğru olması ve gönderinin hasarsız yerine ulaşması için paketleme hizmeti de vermektedir. Bu hizmet dokumanlar için ayrı, koliler için ayrı ayrı özellikle taşımaktadır. Bu malzemelerin tümü FedEx ile yapılacak gönderilerde ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Bu hizmetten faydalanmak için Fedex iletişim bilgilerini kullanarak şirkete ulaşabilir ve paketleme hizmeti talep edebilirsiniz.

FEDEX KIRILACAK EŞYA TAŞIYAN KARGO

Kırılacak eşya paketlemesi FedEx paketleme işleminin en önemli konularından biridir.

Şirket, kırılacak eşya taşıyan kargo konusunda da müşterilerine destek verirken, kırılabilir eşya statüsüne giren ürünlerin varış noktasına tek parça halinde ulaşması için alınması gereken önlemler konusunda ayrıntılı bilgi veriyor.

Bu noktada FedEx kırılacak eşya taşıyan kargo için alınması gereken önlemleri şöyle sıralamak mümkün:

 • Dayanıklı, sert ama hafif bir kutu/koli seçilmelidir. Kutunun büyüklüğü de bu noktada önemlidir.
 • Kırılabilecek eşyalar örneğin tabaklar önce tek tek kağıtlara ya da balonlu rulolara sarılmalı ve dik şekilde koyulmalıdır. Eğer bardak gidecekse bardakların dışı sarılmalıdır.
 • Kolinin içine koruyucu bir malzeme serildikten sonra malzemeler koliye konulmalıdır.
 • Eşyalar koliye konulduğunda arada boşluk kaldıysa bu boşluklar hava kabarcıklı ambalaj malzemesi ya da kağıtla doldurulmalıdır.
 • Çok ağır koliler yapılmamalıdır, koli ağırlığa dayanamayabilir.
 • Koliyi daha büyük bir kolinin içine paketlemek alınabilecek ek bir önlemdir.
 • Koli kapatıldıktan sonra üzerine “Kırılabilir” ibaresinin yazılması da önem taşır.

FEDEX PAKET ÖLÇÜLERİ

FedEx ile gönderilecek kargolarda paket ölçüleri de vardır.

Öncelikle paketler 17,8 cm x 10,2 cm x 5,1 cm’den daha büyük olmalıdır.

Gönderinin içerisindeki her paketin varış yeri için belirtilen paket ağırlık sınırını aşmaması şartıyla çok parçalı gönderilerin toplam ağırlığı ile ilgili herhangi bir sınırlandırma yoktur. 225 kiloyu aşan gönderiler için FedEx ile önceden planlama yapılması gerekir. Konuya ilişkin ayrıntılar talep üzerine temin edilebilir.

Ekstra büyük paketler, uzunluk ve genişlik olarak 330 cm’yi veya varış ülkesi sınırını aşan 68 kg’dan hafif olan parçalardır. Bu parçalar reddedilebilir.

FEDEX PALET ÖLÇÜLERİ

FedEx ile gönderilecek kargolar büyük boyutlara sahipse paletli olarak da gönderilebilir. Paletler genellikle30-70 kg arasındaki gönderiler için kullanılabilir.

Paletlerde de ölçü sınırlamaları vardır.120 cm’nin altında Genişlik x Uzunluk ebatlarına sahip gönderiler için standart boy paletlerin kullanılması tavsiye edilirken, palet yüksekliği 160 cm’yi aşmamalıdır. 300 cm’nin üzerindeki uzunluklara sahip parçaların kabul edilmeme olasılığı vardır.

FEDEX PAKETLEME İLE FİYAT HESAPLAMA İLİŞKİSİ

FedEx paketleme yurtdışı kargonun fiyatını belirleyen bir faktördür. Paket büyük olursa kargonun ücreti artar, ne kadar küçük bir paket söz konusuysa ücret o denli düşer. Paket büyüklüğü hacimsel hesaplamada önemi olan bir etkendir.

FedEx paketleme yapılırken öncelikle yurtdışına hangi ürünün, ne kadar gönderileceği ve hangi paketin içinde gönderileceği netleştirilmelidir. Gönderilecek eşya ne olursa olsun küçük hale getirilmelidir, bu haliyle paketlenmelidir.

FEDEX HACİMSEL HESAPLAMA

FedEx paketleme söz konusu olduğunda devreye FedEx hacimsel hesaplama da girer. Gönderi hacmi arttıkça fiyat da artacağı için kargonun paketi bu önemli detay dikkate alınarak seçilmelidir.

FEDEX KARGO NASIL PAKETLENİR ?

Tüm bu anlattıklarımızın ışığında asıl sorunun cevaplanmasına geldi sıra.

FEDEX kargo nasıl paketlenir?

Kargo paketinin içeriğinin alıcına sağlam bir şekilde ulaşması için FedEx paketleme tavsiyelerine olabildiğince uyulması faydalı olacaktır.

Sağlam bir kutu ve alınan önlemler ile kolinin içeriği ne olursa olsun güvenli bir şekilde binlerce kilometre yol alabilir ve alıcısına ulaşabilir. 

Bu noktada paketleme ile ilgili ipuçları almak ya da kargoyu paketlemek için FedEx’te yardım alınabilir. Bunun için FedEx iletişim bilgileri kullanılarak şirkete ulaşılabilir ve destek alınabilir.

Müşteri hizmetlerine 444 9 339 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir