Hindistan Kargo | Hindistan’a En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Hindistan Kargo | Hindistan’a En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

Hindistan Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

HİNDİSTAN KARGO GÖNDERİMİ

Hindistan yurtdışı kargo işlemlerinin detayları bu yazımızda…

 • Hindistan kargo göndermenin en kolay yolu hangisidir?
 • Hindistan’a kargo nasıl gönderilir?
 • Hindistan yurtdışı kargo kaç günde alıcısının elinde olur?
 • Hindistan’a 20 kg’lık bir paket için ne kadar kargo ücreti ödenir?
 • Hindistan ile yapılan ticarette hangi ulaşım modunu kullanmak verimli sonuçlar verir?

HİNDİSTAN KARGO VE TİCARİ İLİŞKİLER

Bu yazımızda Türkiye ile ticari ilişkileri her geçen gün artan Hindistan’a kargo potansiyeli, kargo ücretleri, kargo takibi gibi Hindistan yurtdışı kargoyu ilgilendiren detayları paylaşacağız.

Dünyanın Çin’in ardından en kalabalık ülkesi olan Hindistan’ın ekonomisi de dünya üzerinde en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur. Bu açıdan bakıldığında Hindistan diğer dünya ülkelerinin ilgilendirdiği kadar Türkiye’yi de yakından ilgilendirmektedir. Ve rakamlar Hindistan’a kargo rakamlarının yakın gelecekte daha da artacağını göstermektedir.

HİNDİSTAN’A İHRACAT DA ARTIYOR, HİNDİSTAN’DAN İTHALAT DA

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye ile Hindistan arasında ticaret hacminde son yıllarda ciddi oranlarda artış yaşanıyor. İki ülke arasında en yüksek ticaret hacmine 2014 yılında ulaşılırken, 2017 yılında ihracat, yüzde 16,4 oranında artarak 758,6 milyon dolar olmuştur. Hindistan’dan ithalatta ise yüzde 8,0 oranında artış yaşanmıştır.

YURTDIŞI KARGO FİYAT LİSTESİ

Türkiye-Hindistan Dış Ticaret Değerleri (milyon dolar)

Yıllar İhracat İthalat Denge Hacim
2007 348,2 2299,7 -1951,5 2647,9
2008 542,7 2457,9 -1915,2 3000,6
2009 411,2 1891,3 -1480,1 2302,5
2010 606,8 3409,9 -2803,1 4016,7
2011 756,1 6498,7 -5742,6 7254,8
2012 791,7 5843,6 -5051,9 6635,3
2013 586,9 6367,8 -5780,9 6954,7
2014 586,6 6898,6 -6312,0 7485,2
2015 650,3 5613,6 -4963,3 6263,9
2016 652,0 5757,2 -5105,2 6409,2
2017 758,6 6216,8 -5458,2 6975,4

Kaynak: Trademap

Türkiye’nin Hindistan’a ihracatında çelik/ürünler, leblebi, kauçuk, tekstil makineleri, tekstil ürünleri, kimyasallar ve makineler ve makine parçaları öne çıkarken, ithal etiği başlıca ürünler ise, organik kimyasallar (vücut geliştirme ilaçları), pamuk/iplik, sentetik fiber, plastik/eşyalar, bronzlaştırıcı ürünler ve boyalar, makine parçaları ve hafif makineler, küçük elektrikli aletler, demir ve çelik maddeler, saten/ürünler, elyaf/ürünler, deri, otomotiv parçaları vs.’dir.

HİNDİSTAN  KARGO TAKİBİ

Hindistan kargo takibi ile gönderinin çıkış noktasından, son teslimatın gerçekleştirileceği adres noktasına kadar tüm gönderi hareketleri ve işlemler adım adım takip edilebilir. Bunun için gönderimin yapıldığı kargo şirketinin internet sayfasına giderek, verilen kargo takip numarasını kargo takip aracına yazmak yeterli olacaktır.

HİNDİSTAN’A YATIRIM YAPAN TÜRK FİRMALARININ KARGOYA ETKİSİ

Türk firmaları Hindistan yatırımlarından beklenenin altında bir pay alsa da özellikle son yıllarda yukarıya doğru bir seyir göze çarpıyor. Türkiye’de de toplam 248 adet Hint ortaklı firma faaliyet göstermektedir.

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı verilerine göre iki ülke arasında son dönemde yapılan karşılıklı yatırımlardan bazıları şöyle:

 • Polyplex –Çorlu
 • Aditya Birla –Adana
 • Jain -Adana Hintli
 • Tractorsand Farm Equipment Limited (Tafe) Manisa

Ayrıca, Çalık Holding ile birlikte Tüpraş özelleştirmesine katılan petrol şirketi Indian Oil Corporation’ın yine aynı holdingle 4,9 milyar dolara mal olacak 15 milyon ton/yıl kapasiteli rafineri ve petrokimya tesisini ortak olarak kurmak için EPDK’ya yaptığı 49 yıllık rafineri lisans başvurusu kabul edilmiştir.

Türkiye’de yatırım yağan Hintli yatırımcılar, Hindistan kargo trafiğini yakın zamanda ciddi anlamda etkileme potansiyeline sahip kesim olarak karşımıza çıkmaktadır.

HİNDİSTAN’DAKİ TÜRK YATIRIMCILAR 

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Türk firmalarının Hindistan’da yüklendiği müteahhitlik projeleri toplamı 430 milyon dolara ulaşmıştır. Son dönemde, Türk firmalarınca üstlenilen projeler arasında Lucknow metro inşaatı, Mumbai metro inşaatı, Jammu Keşmir eyaletinde bir demiryolu tünel inşaatı gibi önemli projeler bulunmaktadır.

Ankara Sanayi Odası’nın 2017 tarihli Hindistan raporundaki bilgilere göre ise Hindistan’da yatırım yapan çok sayıda Türk şirketi mevcuttur. Bunlardan bazıları;

 • Farplas: Renault, Toyota, Ford, Honda, Mercedes ve Hyundai gibi markaların önemli tedarikçisi olan Farplas, global araç projelerinde yer alabilmek için 2008 ortasında Hindistan’da üretime başladı.
 • Fernas A.Ş.: FERNAS 2009 yılında Hindistan’ın Medya Pradesh Eyaletinde yaklaşık 100 Milyon ABD Doları bedele karşılık gelen 350 kilometrelik LPG boru hattı inşasını gerçekleştirmiştir. Ayrıca, yaklaşık 70 ve 450 Milyon ABD Doları bedele karşılık gelen iki yeni ihale daha kazanmış ve birçok ihaleyi ise takip etmektedir.
 • Söktaş Tekstil Fabrikası: Söktaş Tekstil’in 2007’de Hindistan’da kurduğu Söktaş India PVT şirketi Hindistan pazarına yönelik üretime başlamıştır.
 • Eczacıbaşı Holding: Eczacıbaşı, Vitra ürünlerinin Hindistan genelinde satışı için Hindistan’ın önemli seramik üreticilerinden olan Kajaria Seramik ile ortaklık yapmaktadır.
 • Termikel: Hindistan’da elektrik sayacı üretimi için Hintli bir firma ile ortaklık anlaşması imzalamıştır.

Bu şirketlerin yanı sıra, Türkiye’nin en büyük ilaç üreticisi Abdi İbrahim, Hindistan merkezli Strides Arcolab ile eşit ortaklığa dayanan Abdi Strides isimli yeni bir şirket kurmuştur.

Ayrıca Karel Santral Sistemleri, Kablo ve Santral Fabrikası; Atlas İlaç, üretim birimi yatırımı; Şişecam, cam üretimi; Cevher grubu otomotiv yan sanayi yatırımı ve Atasay altın işleme tesisi için Hindistan’da yatırım yapmayı düşünen firmalar arasında yer almaktadır.

HİNDİSTAN KARGONUN GELECEĞİ PARLAK

Hali hazırda Hindistan’da üretim yapan Türk firmaları ya da yakın zamanda söz konusu ülkede faaliyete başlayacak Türk firmaları da Hindistan kargo rakamlarının beklenenin üzerine çıkabileceğini göstermektedir.

HİNDİSTAN KARGO İLE İSTEĞE BAĞLI TAŞIMA

Hindistan kargo hizmetinde hava limanından havalimanına, hava limanından adrese, adresten hava limanına ve adresten adrese yapılan kargo gönderimleri tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda gerçekleşmektedir.

HİNTLİ TURİSTLER VE ULUSLARARASI KARGO

2012 yılında 73 bin 731 bin Hintli turist Türkiye’ye gelirken bu rakam aradaki yıllarda artış ve azalışlar yaşadı ve 2017’de Türkiye’ye gelen Hintli turist sayısı 86 bin 996’a ulaştı. Hintli turistlerin de tatilleri boyunca ülkelerine göndermeleri gereken acil bir gönderi söz konusu olduğunda uluslararası hava kargo seçeneğini kullanmaları yüksek bir olasılıktır.

Öte yandan son dönemde varlıklı Hintli ailelerin Türkiye’de düğün yapma modası da Hindistan kargoyu etkileyen etmenlerden olmuştur.

İSTANBUL’DAN YENİ DELHİ’YE KARGO

Türkiye’nin 81 ilinden Hindistan’ın her kentine yurtdışı hava kargo ile gönderim yapılabilir. Başkent Yeni Delhi’den Türkiye’nin ticaret üssü İstanbul’a  Ankara’dan Mumbai’ye ya da İzmir’den Kalkuta’ya herhangi bir gönderi,  uçak kargo hizmeti ile kısa zamanda, güvenli bir şekilde ulaşabilir.

HİNDİSTAN KARGO İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

Hindistan kargo işlemlerinde uyulması gereken mevzuat hükümlerinin olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Türkiye’deki bir noktadan Hindistan’daki herhangi bir adrese, ya da Hindistan’dan Türkiye’deki bir noktaya kargo göndermek isteyenlerin söz konusu ülkenin gümrük ve vergi mevzuatlarına, gümrük tarifelerine uyması gerekiyor.

TÜRK TİCARET KANUNU’NA AYKIRI ÜRÜN GÖNDERİLEMEZ

Hindistan kargoda ağırlık ve hacimsel bakımdan 70 kilogram üzeri kargo gönderilerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutulduğu da göz önünde bulundurmalıdır.

Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun yasakladığı hiçbir ürün kargo ile gönderilemez, yanıcı ve yakıcı gönderiler de kati surette işleme alınmaz.

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARI

NumunemKolay.com Hindistan yurtdışı kargo gönderimlerinizi global kargo şirketleri DHL, FEDEX, UPS, TNT ile taşıtmaktadır.

HİNDİSTAN KARGO FİYATLARI VE TESLİMAT SÜRESİ

Hindistan kargo gönderisi, söz konusu ülkeye ortalama 2 iş gününde ulaşmakta ve alıcısına telim edilmektedir.

Hindistan kargo fiyatları;

 • 1 kg: 44 Euro
 • 10 kg: 183.70 Euro
 • 20 kg: 267.30Euro

KARAYOLU İLE 6 GÜNLÜK YOLCULUK, UÇAKLA 6 SAAT

Hindistan’a ihracat ve ithalatta yaşana bu artışlar hava kargo potansiyeline çok kısa vadede olmasa da uzun vadede olumlu anlamda etki edecektir. Zira Hindistan ile Türkiye arası  az buz değil tam 8 bin 780 kilometre. Bu mesafe arabayla yaklaşık 5 gün 23 saat sürerken uçak yolculuğu ile Hindistan’a ulaşma süresi 6 saat 40 dakika…

İki ülke arasında yolculuk yapan bir insan değil ihracat yükü olan bir kargo olduğunda da aynı süreler geçerli. Bu durumda Hindistan kargo gönderiminde karayolunun yerine hava kargo yolunu seçmek daha verimli sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp