Irak Kargo Hizmeti | Irak’a Kargo Fiyatları | NumunemKolay

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Irak Kargo Hizmeti | Irak’a Kargo Fiyatları | NumunemKolay

IRAK KARGO İŞLEMLERİ

Irak kargo işlemleri, ülkenin, Türkiye’nin ihracat sıralamasında ilk 5 içinde yer almasından ötürü son dönemde iyice önem kazanmıştır. Karayolu ile taşımacılığın ülkenin içinde bulunduğu durum gereği biraz da riskli sayılması havayolunun etkinliğini artırırken, Türkiye’den Irak’a kargo rakamları da buna paralel değişim göstermektedir.

Bu nedenle,

 • Irak’a kargo rakamları hangi faktörlerden etkilenir?
 • Türkiye’den Irak’a kargo nasıl gönderilir?
 • Irak kargo fiyatları hangi seviyededir?
 • Irak’a gönderilen bir koli, kaç günde varış adresinde olur?
 • Irak’tan Türkiye’ye kargo ücretleri ne kadardır?
 • Irak gönderi takibi nasıl yapılır? sorularının yanıtlarını bu yazıda vermeye çalışacağız.

IRAK KARGO TRAFİĞİNİ ETKİLEYEN UNSURLAR

Irak yönlü kargo trafiğini etkileyen ilk ve en önemli faktör iki ülke arasındaki ticari ilişkiler. Bu ilişkiler uzun yıllara dayanan dostluk ve ortak tarih nedeniyle her dönem canlı olmuştur ve Irak Türkiye’nin geleneksel ihraç pazarları arasında yer almaktadır.

2018 yılında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 8.35 milyar dolarlık ihracat rakamı ile 4. sırada yer alan Irak, 2919 yılı sonunda yerini ihracat artışı ile korumuştur. 2019’da Irak’a yapılan ihracat 8.9 milyar dolara ulaşmıştır. Türkiye’nin Irak’tan başlıca ihraç ürünleri çeşitli mamul eşya, hububat, tekstil ürünleri, gıda, mobilya, makine, demir-çelik ürünleridir.

Türkiye de Irak’ın en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 9. sırada yer alıyor. Türkiye Irak’tan ağırlıklı olarak taşkömürü katranı ve ham petrolden ürünler ile işlenmemiş altın alımı yapıyor. Irak’tan ithalat da 2019 yılının ilk 5 ayında yüzde 29,6 artarken, ülke Türkiye’nin ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında 19. sıradadır.

İki ülke arasında 20 milyar dolarlık dış ticaret hacmi hedefi dile getirilmektedir. Türkiye’den Irak’a ihracat yapan iş insanları da, Irak’tan Türkiye’ye ithalat yapan girişimciler de Irak hava kargo hizmetinin hızına ve güvenliğine ihtiyaç duyacak potansiyel müşteriler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Irak hava kargo güvenlik için de kullanılması gereken bir yol aslında. Ülkenin ulaştırma alt yapısının yaşanan savaş sonrasında onarılıp genişletilme çalışmalarının devam etmesi nedeniyle karayoluyla sevkiyatlarda ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Ayrıca karayolu taşımacılığında nakliye ücretleri de güvenlik sıkıntıları nedeniyle hayli yüksek seyretmektedir.

Irak’ta, zorunlu durumlarda, ucuz ve güvenli olması nedeniyle genelde Erbil Havaalanı kullanılmaktadır. Bu nedenle Türkiye’den Irak’a, Irak’tan Türkiye’ye hava kargo kullanımında Erbil Havalimanı’nın kullanımı girişimciler için daha güvenli olmaktadır.

IRAK KARGO GÖNDERİMİ NASIL YAPILIR?

Irak’a kargo gönderimi, TNT, FEDEX, UPS veya DHL gibi global kargo firmalarından, ya da yurt içinde aynı hizmeti veren örneğin NumunemKolay’dan hizmet alarak en uygun fiyatlarla yapılabilir. 

NumunemKolay’ın internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan ana sayfada Irak işlemleri kısa sürede ve kolayca yapılabilir.

Kargonun gideceği ülke olarak Irak‘ı seçip, kilogram bilgisini de verdiğinizde sıra kargonun ücretini öğrenmeye gelir.

IRAK’A KARGO HESAPLAMA ARACI

Irak kargo hesaplama işlemini yapmak da fiyat hesaplama araçları kullanıldığında kolay bir işlem. Hesaplama yapılırken, gönderinin gerçek ağırlığı ile hacimsel ağırlığı göz önüne alınır. 

Bu işlem sonunda  kargonuzun ne kadar bir ücret karşılığı Irak’a ulaşacağı ortaya çıkar.

Desi hesaplaması;

EN X BOYX YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

Bu işlem sonunda daha büyük olan değer hesaplamada kullanılır. Bu nedenle kargo paketleme sırasında olabildiğince küçük paket kullanmak göndericinin lehine olacaktır.

IRAK FİYAT HESAPLAMA

Irak kargo fiyatları nasıl hesaplanır sorusunun yanıtını bulmak için NumunemKolay’ın hesaplama aracını kullanacağız. 

NumunemKolay’ın anasayfasına geldiğinizde ekranınıza gelen “Hemen fiyat al” butonuna bastığınızda yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne yönlendirilirsiniz. Burada kargonuzun gideceği ülke olarak Irak’ı  işaretledikten sonra, kargonuzun kilo bilgisini vermelisiniz. Böylece gönderinizin Bağdat’a ne kadar bir ücret karşılığı gönderileceğini öğrenirsiniz.

Türkiye Irak kargo ücreti ile ilgili bilgiyi aldıktan sonra sıra ödemeyi yapmaya ve kargoyu teslim etmeye gelir.

IRAK’A KARGO FİYATLARI

Irak kargo şirketleri arasında en uygun fiyatı veren NumunemKolay ile 5 kg, 10 ve 20 kg’lık Türkiye Irak gönderim ücreti aşağıdaki gibidir:

 • 5 kg: 102.30 Euro
 • 10 kg:177.10 Euro
 • 20 kg: 259.60 Euro.

Irak’tan Türkiye’ye kargo ücretleri de aynı hesaplama aracını kullanılarak de hesaplanabilir. Burada sadece kargo “Getirt” seçeneğini işaretlemek gerekiyor.

 • 5 kg: 201.30 Euro
 • 10 kg: 354.20 Euro
 • 20 kg: 572 Euro

Irak Türkiye arası kargo fiyatları, Türkiye’den yapılan gönderimlere oranla biraz daha yüksek seviyede seyretmektedir.

TÜRKİYE’DEN IRAK’A KARGO VARIŞ SÜRESİ

Kuryemiz Irak paketinizi aldıktan sonra pazar günü hariç her akşam yapılan uçuşlarla gönderinizi yola çıkarıyoruz. Irak’a ortalama 3 iş gününde teslimat yapılabiliyor.

IRAK PTT KARGO

Irak PTT kargo hizmetini kullanarak da ulaşılabilecek ülkelerden. Bu nedenle PTT kargo Irak fiyatlarını öğrenmek de faydalı olacaktır.

PTT yurtdışı kargo hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

Irak’a 1 kg, 10 kg ve 20 kiloluk bir PTT uluslararası kargo  göndereceğinizi varsayalım ve bu kargonun PTT kargo Irak fiyatını hesaplayalım.

 • 1 kg: 365 TL
 • 10 kg: 1045 TL
 • 20 kg: 1915 TL

IRAK KARGO TAKİBİ

Irak gönderi takibi ile paketinizi adım adım takip ederek dolaşıma çıktığı anı, kargo şirketinin şubesine gidiş anını ve teslim edildiği anı kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir gecikme durumunda gecikme örneğin gümrükte yaşanıyorsa yaptığınız takip işlemi ile bu durumdan haberdar olabilir ve sorunun çözümünü sağlayabilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen kargo takip size bu işlem için gereken tek bilgi. Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne takip numarasını girmeniz bu işlem için yeterli.

Kargonuzu PTT ile gönderdiyseniz bu sefer Irak PTT kargo takip  yapmalısınız. Bunu için de PTT’nin internet sitesinde kargo takip bölümüne barkod numarasını yazmalısınız. Böylece PTT yurtdışı kargo takip Irak için anında sonuç alabilirsiniz.

IRAK’A EN UCUZ KARGO NUMUNEMKOLAY’DA 

Irak’a en ucuz kargo gönderimi için gelmeniz gereken adres ise NumunemKolay. İsterseniz İstanbul’dan Irak’a kargo gönderin, isterseniz diğer şehirlerden gönderileriniz olsun şirketimiz bütün ihtiyaçlarınız için iş başında. DHL, UPS, TNT ve FEDEX ile çözüm ortaklığı yapan NumunemKolay en uygun DHL Irak kargo ücreti ile gönderim yapabilmenizi sağlarken, UPS Irak ücretleri konusunda da iddialı bir konumda bulunmaktadır.

Irak’a en hızlı kargo gönderimini, en ucuz kargo ücreti ile gerçekleştirmek için sizin yapmanız gereken tek şey NumunemKolay’a gelmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp