Kargo Ağırlık Hesaplama Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir | NumunemKolay

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Kargo Ağırlık Hesaplama Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir | NumunemKolay

Kargo Ağırlık Hesaplama İşlemini Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir | NumunemKolay 2020 Rehberi

Kargo ağırlık hesaplama, yurtdışı gönderi işlemlerinin en önemli bölümüdür. Çünkü yurtdışına gönderilen bir paket için ne kadar ücret ödeneceği yapılacak ağırlık hesaplama sonrasında netleşir. Bu nedenle daha düşük fiyatlarla yurtdışı kargo göndermek isteyen herkes ağırlığı doğru ölçmek zorundadır.

Bu yazımızda;

  • Yurtdışı kargo ağırlık hesaplama nasıl yapılır?
  • Hacimsel ağırlık nedir, nasıl hesaplanır?
  • Ağırlık ölçümünde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  • Kargo gönderim maliyetlerini azaltmanın yolları nelerdir gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

KARGO AĞIRLIK HESAPLAMA NEDEN YAPILIR, NASIL YAPILIR?

Kargo ağırlık hesaplama, Türkiye’den dünyanın herhangi bir ülkesine gönderilen paket için ne kadar ücret ödeneceğini bilmek için yapılır.

Çünkü yurtdışına gönderilecek kargonun fiyatının belirlenmesinde en önemli faktör gönderinin ağırlığıdır. Bu nedenle gönderi ağırlığının belirlenmesi uluslararası kargo gönderimlerinin en önemli ayağıdır. Olabildiğince hafif gönderiler yollamak daha az kargo ücreti ödemenizi sağlar.

 Kargo ağırlık hesaplamada gerçek ağırlık, bildiğiniz tartı ile ölçülür. Paketinizi teslim ettiğiniz kargo şirketi ağırlığı ölçer ve gönderi fiyatı bu işlemin sonucuna göre belirler. Ürünün içine konulduğu paketin de bu ölçümde etkili olduğunu unutmamak gerekir. Paketin içeriği hafif olsa da koli çok ağırsa bu durum gönderenin daha yüksek kargo ücreti ödemesine neden olabilir.

HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

Hacimsel ağırlık kargo ağırlık hesaplama yollarından en önemlisidir. Zira kargonun ne kadar ücretle gönderileceği asıl olarak hacimsel ağırlığa bağlıdır.

Ürünün içine konulduğu kutunun/kolinin büyüklüğü bu noktada önem kazanır. Zira kargo fiyatları genellikle desi hesaplaması baz alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle hacimsel ağırlık hesaplamasını bilmeniz size avantaj sağlayacaktır.

DESİ HESAPLAMA FORMÜLÜ

 Kargo ağırlık hesaplama işleminin önemli bir parçası olan desi hesaplama için kullanılan bir formül vardır. Bu formül:

EN X BOY X GENİŞLİK / 5000’dir.

İşlemi 40x30x30 ölçülerindeki standart  bir koli için yaparsak 7.2 sonucuna ulaşırız. Eğer gönderiniz 5 kilo ağırlığındaysa gönderinizin fiyat hesaplaması yüksek olan desi ölçüsüne göre yapılacak ve siz biraz daha fazla kargo ücreti ödemek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle koli seçiminde dikkatli olunması gönderici yararına sonuç ortaya çıkaracaktır.

Eğer bu konu hakkında hiç bilgisi olmayan biri 80x50x50 CM ölçülerindeki bir koliyi seçerse ve yurtdışı kargoyu bu koli ile gönderirse işlem sonucu 40 çıkacaktır. Bu da 5 kilogramlık gönderi için 8 kat daha fazla ücret ödenmesi anlamına gelecektir. 

GLOBAL FİRMALARI VE KARGO AĞIRLIK HESAPLAMA

Global kargo firmaları DHL, TNT, UPS ve TNT de internet sitelerine ekledikleri  kargo ağırlık hesaplama araçları ile müşterilerine yardımcı olmaya çalışmaktadır.

DHL HESAPLAMA

DHL hesaplama sayfasında “Gönderim maliyetlerinde belirleyici unsur gönderdiğiniz paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu da gönderinizin hacimsel (veya boyutsal) ağırlığıdır” uyarısında bulunduktan sonra hacimsel ağırlık hesaplama aracı ile müşterilerine yol gösteriyor.

DHL ile 40x20x20 boyutlarında bir kolinin hesaplaması yapıldığında ulaşılan sonuç 3.5 oluyor.

UPS HESAPLAMA

UPS hesaplama sayfasında da, varış ülkesi, gönderi türü, gönderinin ağırlığı ve hacimsel bilgileri verildikten sonra “Hesapla” butonuna basıldığında hesaplama işleminin sonucu çok kısa bir süre içinde krana geliyor.

TNT HESAPLAMA

TNT kargo hesaplama sayfasında ise “Boyut ve ağırlığı hesaplayın” linki ile yönlendirilen sayfada hesaplama bilgisi veriyor. Burada da “Büyük ancak hafif koliler, fiziksel ağırlıklarından ziyade kapladıkları alana göre, yani hacimsel ağırlıkları üzerinden ücretlendirilir” uyarısı yapılarak doğru paketleme yapılmasının önemi vurgulanıyor.

FEDEX HESAPLAMA

FEDEX hesaplama yapabilmek için firmanın kayıtlı müşterisi olmanız ve internet sitesinde hesabınız olması gerekiyor. Ancak bu hesabı açtıktan sonra gönderi ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere gereken işlemleri yapabiliyorsunuz.

MALİYETLERİ AZALTMANIN 5 YOLU

Yurtdışı kargo gönderirken yüksek kargo ücreti ödememek için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bu noktalara dikkat edilerek kargo maliyetler ciddi ölçüde azaltılabilir.

Bu yollardan bazıları şunlardır:

Doğru tartım

Yükün ağırlığının doğru tartılması fiyatlandırılması açısından çok önemlidir. yanlış bir tartım cebinizden daha yüksek kargo ücreti çıkmasına neden olabilir.

Doğru paketleme

Kargonun doğru paketlenmesi hacimsel ağırlığı etkilemektedir. Büyük seçilen bir koli ya da paket hacimsel ağrılığın yüksek çıkmasına neden olabilir. Yurtdışı kargo fiyat hesaplamasında gerçek ağırlıkla hacimsel ağırlık karşılaştırılmasında hangi değer daha yüksekse o değer üzerinden işlem yapılır. Hacimsel ağırlık da büyük paket seçilmesi durumunda her zaman daha yüksek çıkar. Bu nedenle daha fazla kargo ücreti ödenir. Bu durumla karşılaşmamak için mümkün olan en küçük koli seçilmelidir.

Gönderileri tek pakette birleştirme

Aynı noktaya ayrı ayrı paketler göndermek, ayrı ayrı hesaplanacak kargo fiyatı ve daha yüksek ücret demektir. Bunu yerine paketleri birleştirip tek bir gönderi yapabilirsiniz Böylece kargo ücretinden tasarruf edebilirsiniz.

Uzun vadeli anlaşmalar

Gönderim yaptığınız firma ile yapacağınız uzun vadeli anlaşmalar sizi fiyat dalgalanmalarından koruduğu gibi her zaman öncelikli olmanızı da sağlar. Böylece gönderiniz en kısa sürede teslim edilerek iş akışınız daha da kolaylaşır.

Yoğun olmayan gün/saatlerde gönderim

Herkesin tercih etmediği gün ve saatleri tercih ederek gönderi ücretlerinizi düşürebilirsiniz. Örneğin hafta sonu gönderim yaparak hafta içi söz konusu olan yüksek ücretlerden kendinizi koruyabilirsiniz. Tabi bunun için gönderinizin acil olmaması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp