Yurtdışına Kargo Gönderiminde Yapılan 8 Hata | NumunemKolay

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Yurtdışına Kargo Gönderiminde Yapılan 8 Hata | NumunemKolay

KARGO GÖNDERİMİNDE YAPILAN 8 HATA

Kargo gönderiminde yapılan 8 hata, gönderilen bir paketin yerine geç ulaşmasına, hatta hiç ulaşmamasına neden olabilir. Özellikle yurtdışına gönderilen bir kolinin varış noktasına zamanında ve güvenli bir şekilde ulaşması için bu hatalardan kaçınmak gerekir.

Bu hataların arasında adresi eksik ve yanlış yazmaktan, yanlış paketlemeye, iade politikasının şeffaf olmamasından, yanlış ağırlık tahminine kadar giden bazı önemli hatalar yer almaktadır.

Bu yazımızda yurtdışı kargo gönderiminde yapılan 8 hatayı sizin için derledik. Maddelere dikkat edin ve gönderinizin zamanında varış adresine ulaşması için siz siz olun bu hataları yapmamaya özen gösterin.

YURTDIŞI KARGO GÖNDERME ADIMLARI

Yurtdışı kargo gönderimi sadece ürünü paketleyip, kargo şirketine vermekle eşdeğer bir işlem değildir. Kendi içinde çok önemli ve dikkat edilmesi gereken yönleri bulunan bu işlemde özellikle gönderinin zamanında ve güvenli bir şekilde varış noktasına ulaşması, alıcısına teslim edilmesi önem arz eder. Bunun için doğru adımları takip etmek gerekir ki bu adımlar öyle çok büyük adımlar da değildir. Ama yanlış atılmalarının etkileri derin olabilir.

Özellikle e- ticaret yapan bir işletme söz konusuysa doğru atılan adımlar ve yapılmayan hatalar o işletmeyi rakiplerinin önüne geçirebilir. Bu sayede de ciddi bir iş potansiyel doğabilir.

Peki nedir bu hatalar ve nasıl hatadan nasıl kaçınılır?

YANLIŞ PAKETLEME

Yurtdışı kargo gönderirken yapılan en yaygın hata paketlemenin yanlış yapılmasıdır. Öyle ki bir ürünün taşınması sırasında ortaya çıkan sorunların yaklaşık yarısı yanlış ambalajlamadan kaynaklanmaktadır. Hatalı paketleme genellikle üründe hasarın ilk sebebidir. Yeterli önlem alınmamış bir pakete konulan kırılacak eşyalar, kırılır, bozulabilir kargolar, bozulur,  çürür ya da ezilir. Sonuç doğal olarak hem gönderen için hem de alıcı için hüsran olur.

Özellikle e– ticaret yapan, görece küçük işletmeler çeşitli şekil ve boyutlarda farklı ürünler satmaktadır. Somun ve cıvata gibi daha küçük ürünler veya araç parçaları, mobilyalar, kıyafet, ayakkabı, hediyelik eşya ya da doğal gıdalar…

Bu liste uzar gider ancak konunun asıl önemli kısmı bu farklı ürünlerin her birinin farklı ambalajlamaya ihtiyacının olmasıdır. Bu noktada işletme sahipleri, hangi ürünlerin ne tür bir kutuya ve koruyucu önleme ihtiyaç duyduğunu belirlemelidir. Nitekim bir kutu iyi bir şekilde güçlendirilmezse, ağır ürünleri taşıyamaz ve açılır. Ya da aralarına dolgu malzemesi koyulmamış “kırılır” ürünler gerçekten kırık bir şekilde varış noktasına ulaşabilir.

Bir ürün düzgün bir şekilde paketlenmezse, teslimat sırasında hasar görme olasılığı vardır. Bu nedenle satıcı ya da taşımayı yapan şirket bu ekstra maliyeti üstlenmek zorunda kalabilir. Ayrıca hasarlı ürünü değiştirmek için harcanacak zaman da cabası…

Bu nedenle, her bir ürün tipine uygun takviyeli kutulara sahip olmak ve kutuda uygun koruyucu ambalaj malzemesi kullanmak en doğru yoldur. Ürünün iyi paketlendiğinden emin olmak için biraz zaman harcamak, ortaya çıkacak ek maliyet ve müşteri kaybından daha iyidir.

YANLIŞ GÖNDERİM ADRESİ

Yurtdışı kargo gönderiminde yapılan 8 hatadan bir diğeri de eksik ya da hatalı gönderim adresi kullanmaktır.

Uluslararası gönderi yapılırken, paketin üzerine eklenen etikette posta kodu, eyalet kodu, ülke kodu gibi önemli ayrıntılarda yapılacak küçük bir hata paketin bambaşka bir yere gitmesine neden olabilir ya da varış noktasına ulaşamayan gönderi, çıkış noktasına geri döner.

Bu durumda kargoyu gönderen, ürünü yanlış bir adrese gönderdikten sonra doğru sahibine ulaştırmak için ek bir harcama yapmak durumunda olacaktır. Bu durum aadece para kaybı değil, aynı zamanda müşteride ortaya çıkan memnuniyetsizlik ve müşteri kaybı gibi çok daha büyük bir sorunu da ortaya çıkarır.

Bu gibi durumlarda, varış adresini ve posta kodları gibi küçük ayrıntıları defalarca kontrol etmek, çok fazla para ve ürünü yeniden göndermek için zaman harcamaktan daha kolay ve mantıklı bir yoldur.

GÖNDERİNİN HATALI / TAHMİNİ AĞIRLIĞI

Daha ağır olan ürünleri satarken, ağırlık tahmini yapmak sıkça kullanılan bir yoldur. Zira çoğu durumda çevrimiçi satış yapan işletme sahiplerinin ürünleri tartmak için doğru araçları yoktur.

Bu nedenle, ağırlığı tahmin etmek en iyi seçenek gibi görünebilir. Ancak bu, çevrimiçi işletme sahipleri tarafından yapılan en büyük hatalardan biridir. Zira taşımayı gerçekleştirecek olan şirketler, sevkiyattan önce paketleri tartar ve gerçek ağırlık ortaya çıkar. Eğer gönderenin belirttiği ağırlığa göre bir fark varsa, taşımayı yapacak olan şirket ekstra ücret talep eder.

Bu gibi durumlarda, en iyi seçenek, ambalajlamadan önce ve sonra tam ürün ağırlığını ölçmek olacaktır. Bunun için işletme sahipleri, ağırlığı ölçmek için kullandıkları araç ve teknikler hakkında taşıma şirketlerine de danışmalıdır.

SADECE BİR TAŞIMA ŞİRKETİ KULLANIMI

Yurtdışı kargo gönderimi aşamasında, yalnızca bir taşıma şirketine güvenmek en büyük nakliye hatalarından biridir. Gönderen kendi ülkesinin lokal taşıma şirketi ile taşıma yapmayı tercih edebilir ancak, bu taşıyıcılar tarafından sağlanan uluslararası nakliye hizmetleri DHL, UPS, FedEx, gibi global şirketlerin verdiği hizmet ile eşdeğer olmayabilir.

Alternatifli taşıma fikri, tek bir taşıyıcının farklı sevkiyat ihtiyaçları konusunda uzman olmaması konusuna da çözüm getirir. Çok taşıyıcılı program ile çalışan ve gönderim yapan işletme sahipleri, farklı taşımacıların kapsadığı ölçek, uzmanlık ve coğrafi alanlar gibi yönlerini dikkate alarak taşıma yapacak şirketi seçme esnekliğine sahip olur. Bu gibi durumlarda, çevrimiçi mağaza sahipleri için WordPress tabanlı WooCommerce Multi-Carrier Shipping eklentisi gibi araçlar kullanmak faydalı olacaktır. Bu şekilde UPS, FedEx, TNT, DHL vb. gibi farklı şirketlere de erişimleri kolay olur.

NAKLİYE İŞLEMİ OTOMASYONUNDAN KAÇINMA

Online işletmelerin yaptığı en büyük kargo gönderimi hatalarından biri nakliye otomasyonundan kaçınmaktır. Günümüzde, çevrimiçi gönderim işlemini destekleyen birçok platform vardır ama bunlar kullanılmamaktır. Örneğin WordPress tabanlı web siteleri söz konusu olduğunda, gönderi oluşturma ve paketleme işinin tamamını otomatikleştirebilen çok sayıda eklenti var. Bu tür eklentileri kullanarak müşterilerin sipariş ve kargo için harcadığı zaman en aza iner. Bu sayede gönderen şirketin iş yükü de ciddi ölçüde azalır.

YETERSİZ GÖNDERİM SEÇENEKLERİ

E-ticaret yapan dijital pazaryerleri ya uluslararası satış yapan işletmeler rekabette bir adım öne geçmek için ücretsiz ya da daha ucuz gönderim seçeneği sunmaya çalışırlar.

Ancak daha ucuz ya da ücretsiz gönderim her zaman en iyi nakliye seçeneği değildir. Bazı müşteriler maliyet üzerinden diğer faktörlere önem verebilir. Bir müşteri, gönderiyi daha hızlı almak için daha fazla ödeme yapmayı tercih edebilir. Kısa teslimat süresi, paket güvenliği, garantili teslimat gibi özellikler müşterilerin daha ucuz taşıma ücretine göre tercih edebileceği faktörlerden bazılarıdır.

İşletme sahiplerinin de bu aşamada müşterilerine gönderi seçeneği sunma konusunda biraz daha esnek olmaları gerekir. Müşterilerinin daha fazla değer verdiği faktörleri belirlemek ve bu faktörlere dayalı gönderi  seçeneği sunmak çok daha iyi bir yaklaşımdır.

TESLİMAT MAKBUZLARINI SAKLAMAMAK

Taşıma sırasında ürün hasarından müşteriler sorumlu değildir. Bu gibi durumlarda, işletme sahiplerinin, hasarın paketleme işlemi sırasında değil, taşıma aşamasında ortaya çıktığından emin olmaları için bir mekanizmaya ihtiyaç vardır. Bunun için teslimat makbuzlarının saklanması yolu tercih edilebileceği gibi  kutunun içinin fotoğrafı da çekilebilir.

Her adımda teslimat makbuzlarının tutulması, hasarın meydana geldiği anın belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Zira ürün hasarı maliyetinin yanı sıra daha yüksek müşteri memnuniyetsizliği ile karşı karşıya gelmek demektir ve bu işletme sahipleri için bir kabustan başka bir şey değildir.

ŞEFFAF VE GÖRÜNÜR İADE POLİTİKASI

Günümüzde müşteriler aldıkları herhangi bir ürünü hangi şartlarda iade edebileceklerini net bir şekilde bilmek istiyorlar.

Ayrıca ürünü satın almadan önce bile, aynı ürünün daha yeni bir sürümü piyasaya sürülürse, örneğin bir cep telefonunu iade etme ve yeni bir sürüm satın alma sürecini bilmek istiyor.

Şeffaf ve erişimi kolay bir iade politikasına sahip olmamak, çevrimiçi işletme sahiplerinin istemeden de olsa en sık düştükleri hatalardan biridir. Bu hatayı ortada kaldırmak ise rakipler önünde bir adım öne geçmek demektir. Bu nedenle iade politikasının müşteriler tarafından kolayca anlaşılabilir ve görünür olması gerekir. Tüm iade şartları için özel bir bölüme sahip olmak bu sorunu kalıcı olarak ortadan kaldırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp