Kargo ile Evrak Nasıl Gönderme | Yurtdışına Bavul Taşıma | NumunemKolay

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Kargo ile Evrak Nasıl Gönderme | Yurtdışına Bavul Taşıma | NumunemKolay

Kargo ile Evrak Nasıl Gönderme | Yurtdışına Bavul Taşıma

Kargo ile evrak gönderme işlemi, ticari ürünlerin kargo yoluyla gönderilmesi kadar sıklıkla yapılan işlemlerden biridir. Unutulan bir sözleşmenin yanı sıra, birikmiş çok sayıda evrakı da içeren bu hizmet özellikle yurtdışı kargo firmalarının çok özel hizmet alanlarından biri haline geldi. Bu noktada kargo ile evrak gönderme işlemine kimler ihtiyaç duyar sorusu önem kazanmaktadır.

Öte yandan cevaplanması gereken önemli bir soru daha var ki; o da kargo ile bavul taşıması yapılır?

Günümüz ülkelerarası hareketliliğin arttığı, farklı nedenlerle yurtdışında daha uzun süreler yaşanan bir dönem. Gerek öğrenci olarak gerekse de çalışan olarak yaşanan ülkeden dönüş zamanı geldiğinde, yolcu beraberinde getirilebilen eşyalar dışında taşınması gereken pek çok şey olacaktır.

Kitap, kıyafet, belki sayfalarca ders notu, belki klasörlerce iş evrakı ya da yazışma nüshalarını yanında getirmek isteyen kişiler, bunları, ev taşır gibi kamyona yükleyip getiremeyecekleri için, bavulla taşımak, bavulu da kargoya vermek en akla yakın eylem olacaktır.

Bu yazımızda yurtdışından kargo ile evrak gönderimi yapılır mı ya da kargo ile bavul taşıma nasıl yapılır? sorularına yanıt vereceğiz.

KARGO İLE EVRAK GÖNDERME

Kargo ile evrak gönderme hizmeti alanların gönderebileceği evraklar arasında,uluslararası kurallar çerçevesinde her türlü evrak, doküman, dosya, gizli belge, sözleşme, ödev, tapu vb. yer almaktadır. Türkiye’den ticaret yapılan yurtdışı ülkesine ıslak imza ile imzalanması ve imzalandıktan sonra geri gönderilmesi gereken bir sözleşme, ya da hazırlandığı yerde unutulan bir ödev, öğrencinin yaşadığı ülkeye kargo ile kolayca ve hızlı bir şekilde gönderilir.

Kargo ile evrak gönderme sırasında, gönderen için önem taşıyan evrakların zarar görmemesi, örneğin ıslanmaması gerekir. Bunun için gerekli önlemler paketleme sırasında gönderen tarafından alınır ama kargoyu taşıyan şirketin de güvenli taşıma için tedbir alması gerekir.

ÖĞRENCİLERE ÖZEL ÜNİVERSİTELERE BELGE GÖNDERME

Öğrencilere özel üniversitelere belge gönderme işlemi de kargo ile evrak gönderme hizmeti kapsamındadır. Başvuru belgeleri ya da istenen herhangi bir evrak öğrencinin yurtdışında okuyacağı üniversiteye en hızlı şekilde kargo ile gönderilir. Böylece sadece bu evrakların gönderimi için öğrencinin de önceden üniversiteye gitmesi gerekmez.

Bu hizmetten özellikle üniversite öğrencilerinin uluslararası hareketliliğini öngören bir yüksek öğretim programı olan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus programı dahilinde yurtdışına giden öğrenciler  faydalanmaktadır. En fazla 1 yıl boyunca AB ülkesinde ikamet eden Erasmus öğrencileri bu süre dolduğunda ülkelerine dönmektedirler. Bu aşamada evlerine götürecekleri pek çok eşya ve evrak biriktiren öğrencilerin imdadına da kargo şirketleri yetişmektedir. İşte bu noktada kargo ile kargo ile bavul taşıma gerekliliği doğabilir.

KARGO İLE BAVUL TAŞIMA

Kargo ile bavul taşıma ihtiyacı duyacak ilk kesim dediğimiz gibi yurtdışında öğrenim gören öğrenciler olacaktır. Ayrıca yurtdışında belirli bir süre çalışan kişiler de valiz taşıma yöntemi olarak kargoyu tercih edebilir.

Sebebi her ne olursa olsun uzun bir süre yurtdışında yaşana kişiler pek çok eşya ve evrak biriktirirler. Bu liste kıyafetten, ayakkabıya, belki bir gitara, ev dekorasyon ürünlerine ya da hediyelik eşyaya kadar uzanır.  Bu eşyaları ev taşır gibi bir araca yükleyip ülkesine götüre imkanı pek olmayan kişiler kargo ile valiz taşıma yönteminin kullanır.

Bavul neden uçakta yolcu ile beraber taşınmıyor? sorusu bu aşamada akla gelebilir. Bu soruya  verilecek yanıt bagaj limitleri olacaktır.

Eve dönüş için çantalarını toplayan kişiler yurtdışında kaldıkları sürece birikmiş evrak ya da kişisel eşyaları ya da ailelerinin her biri üyesine özel olarak hediye götürülecek hediyelikleri içinde barındıran çok sayıda bavulu uçak yolculuları sırasında yanlarına almak isterlerse bagaj limitlerini aşacakları için ekstra bir ücret ödemek zorunda kalırlar. Öyle ki ödenmesi gereken ekstra ücretler kimi zaman uçak biletinden bile daha yüksek olabiliyor. Bu bavulların yardım almadan tek başına taşımanın zorluğu da cabası. Ve tabii bir de bagajların kaybolma riski…

Tüm bu etkenler göz önüne alınınca kargo ile bavul taşıma en makul yol olarak karşımıza çıkıyor. Kişiler bu hizmetten, yurtdışı uçak kargo taşıması yapan kargo şirketleri aracılığı ile faydalanabilirler. Böylece eşyalarını uçakta taşıma, kaybetme riskini ortadan kaldırırlar. Belki de evlerine ulaştıklarında bavulları kendilerini bekliyor bile olabilir.

YURTDIŞINA KARGO ÜCRETİ

Yurtdışına kargo ücreti, evrak gönderme ve bavul taşıma hizmeti alacaklar için en önemli konudur.  Uluslararası kargo gönderiminde geçerli olan fiyatlar kargo ile evrak gönderme işlemi sırasında da geçerli.

Gönderilen evrak ve bavulun ağırlığı yurtdışına kargo ücreti belirleme aşamasında göz önen alınan ilk ve en önemli etkendir. 

Gönderilen evrak hafif ise düşük bir kargo ücreti ile gönderilirken, bavul gönderme söz konusu ise hacimsel ağırlık söz konusu olacaktır.

En uygun iyi fiyatı bulmak için sıkı bir piyasa araştırması yapılması faydalı olacaktır. Ayrıca gönderim yapılacak kargo şirketinin yurtdışı kargo fiyat hesaplama araçlarını kullanarak göndereceğiniz evraklar için ne kadar ücret ödeyeceği baştan öğrenilebilir.

KARGO İLE EVRAK VE BAVUL GÖNDERİMİ İPUÇLARI

Kargo ile ister evrak ister bavul gönderin bu işlemin belli başlı kuralları, dikkat edilmesi gereken noktaları. Bu kurallara dikkat edilirse kargonuz hasar almadan, güvenli bir şekilde elinize ulaşır.

  • Gönderi doğru paketlenmemişse hasar görebilir, kırılacak ürünler kırılabilir. Bu nedenle doğru paketleme yapmalı, kargo şirketlerinin paketleme tavsiyelerine uymalı, en kaliteli malzemeyi kullanmalı, ambalajlama malzemeleri ile gerekli önlemleri almalısınız.
  • Eğer bir bavulu kargo hizmeti alarak göndermek istiyorsanız kargo şirketleri bavulu dış ambalaj olarak bir koliye koymanızı isteyebilirler. Bu ek paketleme, valizin harici hasara karşı daha iyi korumasını sağlayacaktır.
  • Kargo ile gönderdiğiniz bavulun haricen paketleme yapılmadan gönderilmesini sağlayan taşıma şirketleri de var. Bu durumda valizin etiketlemesinin doğru yapıldığından emin olun. Ayrıca bavulun ve içeriğinin fotoğrafını mutlaka çekin. Böylece herhangi bir kaybolma ya da hasar durumunda elinizde kanıt olsun. Bavulun üzerindeki etikete ek olarak iletişim bilgilerinizi eklemeniz lehinize olacaktır.
  • Gümrük kurallarına mutlaka uymalısınız.
  • Gönderilerinizi sigortalatmayı unutmayın.
  • Gönderim yapmadan önce bavulun içine yasaklı ya da kısıtlı madde koymadığınızdan da emin olun. Bunun için yasaklı madde listelerini dikkatlice kontrol edin.
  • Yiyecek göndermek istiyorsanız valizin içindeki yiyeceklerin sızıntı yapması riski olduğunu unutmamalısınız. Bu sızıntı çantanın içinde bulunan diğer eşyalara zarar verebilir. Hele ki kargo ile evrak gönderdiğiniz bavulun içine sevdiklerinize hediye etmek üzere yiyecek koymayı düşünüyorsunuz ama bunun büyük bir risk olduğunu kabul edin. Bu nedenle yiyecekleri, kıyafet ya da evraklarınızdan ayırarak gönderin.

Kargo ile evrak, bavul gönderme hizmeti sağlayan NumunemKolay ile 220’den fazla ülkeye gönderim yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp