Kargo Ücreti Hesaplama | Ağırlık Fiyatları Gönderi’yi Nasıl Etkiler

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Kargo Ücreti Hesaplama | Ağırlık Fiyatları Gönderi’yi Nasıl Etkiler

KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA

Kargo ücreti hesaplama, yurtdışına kargo göndermek isteyen bir kişi ya da kurum için en önemli konudur.. Türkiye’den dünyanın bir ucuna gönderilecek kargolar için ne kadar ücret ödeneceği, bu ücreti etkileyen faktörler gibi konular bu nedenle uluslararası gönderim yapan herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda;

 • Yurtdışı kargo ücreti hesaplama nasıl yapılır?
 • Kargo ücretini etkileyen faktörler nelerdir?
 • Yurtdışına kargo bu ücreti nasıl azaltılabilir?
 • Kargo –desi hesaplama nedir? Hacimsel ağırlık kargo ücretini nasıl etkiler?

gibi sorulara yanıt vereceğiz.  Cevabını vereceğimiz bir diğer soru da global kargo firmaları ile gönderim yapıldığında ne kadar kargo ücreti ödenir? olacak.

YURTDIŞI KARGO ÜCRETİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Yurtdışına kargo ücreti belli başlı unsurlardan etkilenir. Kargonun gönderimini sağlayacak firmanın fiyat politikaları dışında ağırlık, hacim, gönderinin paketi, paketin gideceği ülkenin uzaklığı ya da yakınlığı, bu ülkeye düzenlenen uçak seferleri, söz konusu ülkenin terör, iç savaş gibi kendine özel şartları ile vergiler gibi faktörlerin toplamı kargo ücretini ortaya çıkarır.

KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA İŞLEMİNDE AĞIRLIK FAKTÖRÜ

Kargo ücreti hesaplama işleminde ilk ve en önemli etken gönderinin ağırlığıdır. Ağırlık bildiğimiz tartı ile ölçülür. Gönderi tartıda tartılır ve ağırlığı ölçülür.  

Gönderi ne kadar ağırsa kargo ücret o kadar yüksek olurken, ne kadar hafif bir gönderim yapılırsa gönderi fiyatı o deni düşük olur. Bu dediğimiz reel ağırlık yani kg cinsinden olan ağırlıktır.

Örneğin Almanya’ya 1-5 -10-20 kg’lık gönderinin ücretini hesaplayalım.

 • 1 kg: 40.39 Euro
 • 5 kg:104.42 Euro
 • 10 kg:161.54
 • 20 kg:242.61 Euro

Bu noktada olabildiğince hafif kargo göndermek daha makul kargo ücreti ödenmesini sağlar.

HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

Hacimsel ağırlık nedir, kargo ücret hesaplama işlemine nasıl bir etkisi vardır sorusunu da burada yanıtlamamız gerekiyor. 

Kargo ücret hesaplama işleminde sadece reel ağırlık söz konusu değildir. Gönderi fiyatının net olarak belirlenmesinde ağırlığın oynadığı rol kadar önemli olan bir başka faktör de kargonun hacmidir. Ürününüzün içine konulduğu kutunun/kolinin büyüklüğü işte bu noktada önem kazanır. Çünkü kargo fiyatları genellikle hacimsel ağırlık/desi hesaplaması baz alınarak yapılmaktadır.

Hacmi artıran en önemli faktör ise kullanılan kutu /kolidir. Koli ne kadar büyük tutulursa hacimsel ağırlık o denli yüksek olacak; bu da yurtdışına gönderim ücretini yukarıya doğru çıkaracaktır. Zira yurtdışı gönderi fiyatları hesaplamasında gerçek ağırlık ve hacimsel ağırlık karşılaştırması sonucunda büyük olan değer işleme alınmaktadır. Koli büyük tutulursa da her halükarda hacimsel ağırlık gerçek ağırlıktan yüksek çıkmaktadır. Bu durumda da gönderen daha yüksek yurtdışına gönderim ücreti ödenir.

Hacimsel ağırlık formülü kullanılarak desi hesaplaması yapılır. Bu formül;   

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

Kolinin 60x40x40 ebadında olduğunu varsayarsak

Formüle göre işlemi yapıldığından 60X40X40/5000 = 19,2 sonucuna ulaşılır.

Gönderinin reel ağırlığın 5 kilogram kabul edersek ücretlendirme daha yüksek olan rakama göre devam edecek. Bu da yaklaşık 4 kat daha fazla kargo ücreti ödemek demektir.

PAKETLEMENİN KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Paketleme konusu kargo ücreti hesaplama işleminde hacimsel ağırlığı belirlediği için önemlidir. Gönderilecek ürün ne olursa olsun onu olabildiğince küçük bir koli/kutuda göndermek hacimsel ağırlığın düşük çıkmasını sağlayacağı için ödenecek ücret de ona göre düşük olacaktır. Seçilecek paket büyük olursa da hacimsel ağırlık yüksek çıkacağı için kargo ücreti artacaktır.

Bu noktada maksimum taşınabilir koli ölçüsünden söz etmemiz gerekiyor. Uluslararası kargo gönderimi için hazırlayacağınız paketlerin en fazla 120x80x80 ölçülerinde olmasına bu ölçüleri aşmamaya özen göstermelisiniz. Bu ölçüler maksimum koli ölçüsüdür ve aşıldığı takdirde daha yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.  Öte yandan 200 santimden daha uzun gönderiler de ekspres kargo ile yurtdışına gönderilememektedir.

KARGONUN ADRESİ VE ÜCRET HESAPLAMA

Kargonun gönderildiği ülke ve o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığı da kargo ücreti hesaplama işleminde etkili bir faktördür.

Almanya’ya gönderilecek bir kargo ile Avustralya ya da Brezilya’ya  gönderilecek bir kargonun ücretinin aynı olmayacaktır. Avustralya  ve Brezilya hem uzaklığı hem de düzenlenen uçak seferleri sayısı itibariyle Almanya’ya göre hayli dezavantajlı olacaktır. Ve bu iki ülkeye gönderilen yurtdışı kargonun ücreti de hayli farklı olacaktır.

Bu tezimizi yapacağımız yurtdışı kargo fiyat hesaplama ile ortaya koyabiliriz. 5 kilogramlık bir yurtdışı kargonun Almanya, Avustralya ve Brezilya fiyatlarını verelim.

 • Almanya:104.42 Euro
 • Avustralya: 117.70  Euro
 • Brezilya: 128.70  Euro 

ÜLKELERARASI YASAL FARKLILIKLAR VE EK ÜCRETLER

Ülkelerarası yasak farklılıklar kargo göndermenin sınırlarını belirleme açısından önemlidir. Amerika’ya kargo göndermek ile İngiltere’ye gönderim yapmak arasında ülke yasalarının farklı olması nedeniyle oldukça büyük farklar bulunmaktadır. Ayrıca gönderim yapılacak ülkenin kendine özel şartları da ek ücretleri beraberinde getirmektedir. Söz konusu ülkedeki savaş, terör olayları, iç savaş gibi etkenler de kargonun ücretine etki etmektedir.

Yine aynı şekilde çoğu Avrupa ülkesine yurtdışı kargo gönderileri için ürün ve mal değeri 22 Euro’yu geçen gönderiler söz konusu olduğunda o ülkenin gümrük mevzuatlarına göre vergilendirme çıkıyor.

GÜMRÜK VERGİSİ HESAPLAMA

Yurtdışı gönderinin fiyatına etki eden bir başka faktör ise gönderildiği ülkedeki gümrük vergisi oranlarıdır. Bu nedenler gümrük vergisi hesaplama konusu da göndericiler açısından önemlidir ve hesaplama yöntemini bilmek ek maliyetleri öngörebilmeyi sağlar.

Gümrük vergisi hesaplamak için öncelikle gönderilen ürünün GTİP kodu bilinmelidir. Bu vergi gönderilen ürünün türüne ve gönderildiği ülkenin uyguladığı vergi oranlarına göre değişmektedir. Bu bilgileri kullanarak gümrük vergisi hesaplama araçları yoluyla denecek vergi miktarı öğrenilebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında global kargo şirketleri UPS, DHL, TNT ve FEDEX ile PTT kargo ücreti ile ilgili hesaplama örneklerine de yer verelim.

DHL KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA

DHL gönderi ücreti hesaplama işlemi için yine Almanya gönderisinde 5-10-15 Kg’lık bir paket gönderildiğini varsayarak hesaplama yapalım.

DHL yurtdışı ücret hesaplama yapmak için firmanın internet sayfasına girerek “Teklif al” butonuna tıklamanız gerekiyor. Burada istenen gönderinin gideceği ülke ve kilogram bilgisini verdiğinizde DHL yurtdışı gönderi hesaplamanın sonucuna anında ulaşabilirsiniz.

DHL yurtdışı gönderi hizmetini DHL’in çözüm ortaklarından NumunemKolay’dan aldığınızda da yurtdışı gönderi hesaplamayı kolayca yapabilirsiniz.

DHL kargo ücreti hesaplama sonuçları ise şöyle:

 • 5 kg: 104.42 Euro
 • 10 kg: 161,54 Euro
 • 20 kg: 242,61 Euro

FEDEX KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA 

FEDEX ücret hesaplama işlemini de firmanın internet sitesindeki hesaplama araçlarını kullanarak yapabilirsiniz.

Ya da FEDEX’in Türkiye’deki çözüm ortaklarından olan NumunemKolay’dan yurtdışı gönderi servisi alabilirsiniz. Bu servisi aldığınızda NumunemKolay’ın hesaplama aracını kullanarak yurtdışı gönderi hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

FEDEX hesaplama sonuçları İspanya için şöyle:

 • 5 kg: 104.42 Euro
 • 10 kg: 161,54 Euro
 • 20 kg: 242,61 Euro

UPS KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA

UPS ücret hesaplama için şirketin internet sayfasındaki hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

Yurtdışı gönderinin gideceği ülke ve kargonun ağırlığı ile ilgili bilgileri verdiğinizde UPS  yurtdışı gönderi hesaplamanızın sonucu saniyeler içinde ekranda olacaktır.

Türkiye’den dünyanın herhangi bir noktasına gönderilecek kargonuz için UPS kargo servisini NumunemKolay’dan alırsanız UPS ücret hesaplamayı da NumunemKolay sayfasından yapabilirsiniz. UPS Rusya sonuçları aşağıdaki gibidir:

 • 5 kg: 105.60 Euro
 • 10 kg: 183.70 Euro
 • 20 kg: 267.30 Euro

TNT KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA

TNT gönderi ücreti hesaplama işlemini de firmanın internet sayfasından, hesaplama araçlarını kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

Ya da TNT’in Türkiye’deki çözüm ortaklarından olan NumunemKolay’ın hesaplama aracını kullanarak yurtdışı gönderi hesaplama işlemini yapabilirsiniz. TNT gönderi ücreti hesaplama sonuçları Fransa için şöyledir:

 • 5 kg:104.42 Euro
 • 10 kg: 161.54 Euro
 • 20 kg: 242.61 Euro

PTT KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA

PTT gönderi ücretleri hesaplaması TURPEX üzerinden yapılmaktadır. Bunun için Turpex ana sayfasında hesaplama araçları sekmesine girilmeli ve açılan sayfadaki hesaplama araçları kullanılmalıdır. Hesaplama için gönderinin gideceği ülke ve ağırlık bilgisi verilmesi yeterlidir. Almanya’ya PTT kargo ile gönderilecek Almanya kargosu için ödenecek ücretler ise aşağıdaki gibidir.

 • 5 kg:178 TL
 • 10 kg: 333 TL
 • 20 kg: 643 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp