Kosova Kargo | Kosova’ya Kargo Fiyatları | NumunemKolay.com

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Kosova Kargo | Kosova’ya Kargo Fiyatları | NumunemKolay.com

Kosova Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

KOSOVA KARGO İŞLEMLERİ 2020

Kosova kargo rakamları,  söz konusu ülkenin Türkiye’nin Balkanlardaki en önemli ticaret ortaklarından biri olması nedeniyle önemlidir. Türk yatırımcılar için cazip bir pazar konumunda olan Kosova’ya kargo gönderimleri ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda detayları ile mercek altına alacağız.

 • Kosova’ya kargo nasıl gönderilir?
 • Kosova gönderim ücreti ne kadardır?
 • Kosova Türkiye kargo süresi kaç gündür?
 • Kosova gönderi takibi nasıl yapılır?
 • PTT kargo Kosova fiyatları hangi seviyededir?

sorularına bu yazımızda yanıt vereceğiz ama öncelikle kargo trafiğini etkileyen ilk ve en önemli etken olan Kosova -Türkiye arasındaki ticari faaliyetleri incelemekte fayda var.

KOSOVA TÜRKİYE İLİŞKİLERİ VE KARGO POTANSİYELİ

Türkiye Kosova’nın başlıca ticaret ortakları arasında ilk 5 ülke arasındadır. 2008 yılında bağımsızlığını ilan ederek Avrupa’nın en genç ülkesi olan bu Balkan ülkesi ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri henüz istenen seviyeye çıkmamıştır ancak, özellikle ticaretteki gelişme istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.

Türkiye’nin Kosova’yla karşılıklı ticaret hacmi 2018 yılında 310,663 milyon dolara ulaşmıştır. Bu rakamın 300,775 milyon doları ise Türkiye’den yapılan ihracattır.

Tekstil ürünleri, metal ürünleri, makine ve cihazlar, plastik ve kağıt Türkiye’nin başlıca ihraç ürünleri olarak öne çıkarken,
tekstil elyafı ve ürünleri, metal cevherleri ve hurdaları ve kauçuk da ithal  edilen ürünler arasındadır.

Öte yanda 2013 yılında iki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması 2019 yılının Eylül ayında yürürlüğe girmiştir. Kosova tarafı anlaşma ile sanayi ürünlerinin tamamında anlaşmanın yürürlüğe girişini takip eden 9 yıl içinde gümrük vergilerini kademeli olarak sıfırlamayı kabul etmiştir.

Türkiye-Kosova STA’sı sayesinde Türk ihracatçılarının Kosova’ya ihracatta karşılaştıkları yüzde 10 seviyesindeki gümrük vergisi yükü 9 yıllık süre zarfında önemli ölçüde ortadan kalkacaktır. Böylelikle, Türk ihracatçıları hâlihazırda Merkezi Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması (CEFTA) çerçevesinde Kosova pazarına gümrük vergisiz giriş imkânına sahip olan Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan, Bosna ve Hersek, Moldova ve Karadağ ihracatçıları ile eşit koşullarda rekabet edebilecektir.

Tüm bu gelişmeler Kosova kargo rakamlarının önümüzdeki yıllarda artış trendine girebileceğinin işaretleridir.

KOSOVA’DAKİ TÜRK YATIRIMLARI

Haziran 2017 tarihi itibariyle Türkiye’de faaliyet gösteren 39 adet Kosovalı firma  faaliyet gösterirken, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre Kosova’da faaliyet gösteren 41 adet Türk yatırımcı firması vardır. Bu firmaların toplam yatırım tutarı yaklaşık 367.8 Milyon Euro tutarındadır.

Türkiye 2012 ve 2013 yıllarında Kosova’ya en fazla doğrudan yatırım yapan ülke olmasına rağmen, 2007-2013 yılları arasında toplamda Almanya ve İngiltere’den sonra üçüncü sıradadır. Kosova’da özellikle müteahhitlik, madencilik, bankacılık gibi alanlarda yatırım olanakları mevcuttur. Bugüne kadar Türk müteahhitlik firmalarınca üstlenilen projelerin toplam değeri ise yaklaşık 1 milyar Euro’dur.

KOSOVA’YA KARGO GÖNDERİMİ NASIL YAPILIR?

Kosova’ya kargo gönderimi TNT, FEDEX, UPS veya DHL gibi global kargo firmalarından, ya da NumunemKolay’dan hizmet alarak en uygun fiyatlarla yapılabilir.

NumunemKolay’ın internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan ana sayfada Kosova gönderi işlemleri kolayca yapılabilir.

Kargonun gideceği ülke olarak Kosova’yı seçip, kilogram bilgisini de verdiğinizde kargonun ücretini öğrenmek için kolay bir işlem yapmaya sıra gelir.

KOSOVA KARGO HESAPLAMA ARACI

Kosova kargo hesaplaması yapmak, fiyat hesaplama araçları kullanıldığında oldukça kolay bir işlem. Hesaplama yapılırken, gönderinin gerçek ağırlığı ile hacimsel ağırlığı göz önüne alınır. Hangi değer daha yüksekse hesaplama sırasında o kullanılır ve bu işlem sonunda kargonuzun ne kadar bir ücret karşılığı Kosova’ya ulaşacağı ortaya çıkar.

Desi hesaplaması;

EN X BOYX YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

KOSOVA FİYAT HESAPLAMA

Kosova kargo fiyatları nasıl hesaplanır sorusunun yanıtını bulmak için NumunemKolay’ın hesaplama aracını kullanacağız.

NumunemKolay’ın anasayfasına geldiğinizde ekranınıza gelen “Hemen fiyat al” butonuna bastığınızda yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne yönlendirilirsiniz. Burada kargonuzun gideceği ülke olarak Kosova’yı işaretledikten sonra, kargonuzun kilo bilgisini vermelisiniz. Böylece gönderinizin Başkent Priştine’ye ne kadar bir ücret karşılığı gönderileceğini en yakın sonuçla öğrenirsiniz.

Türkiye Kosova kargo ücreti ile ilgili bilgiyi aldıktan sonra sıra ödemeyi yapmaya ve kargoyu teslim etmeye gelir. Paketi kendiniz teslim edebileceğiniz gibi, bulunduğunuz yere kurye de çağırabilirsiniz.

KOSOVA KARGO FİYATLARI

Kosova kargo şirketleri arasında en uygun fiyatı veren NumunemKolay ile 5 kg, 10 ve 20 kg’lık Türkiye Kosova gönderim ücreti aşağıdaki gibidir:

 • 5 kg: 30 Euro
 • 10 kg:10 Euro
 • 20 kg:60 Euro.

Kosova’dan Türkiye’ye kargo ücretleri de aynı hesaplama aracını kullanılarak de hesaplanabilir. Burada sadece kargo “Getirt” seçeneğini işaretlemek gerekiyor.

 • 5 kg: 192.50Euro
 • 10 kg: 314.60 Euro
 • 20 kg: 503.80  Euro

TÜRKİYE’DEN KOSOVA’YA KARGO TESLİMAT SÜRESİ

Kuryemiz Kosova gönderinizi aldıktan sonra pazar günü hariç her akşam yapılan uçuşlarla gönderinizi yola çıkarıyoruz. Kosova’ya Express gönderimler ile ortalama 2 iş gününde teslimat yapılabiliyor.

KOSOVA PTT KARGO

Kosova PTT kargo ile gönderim yapılabilecek ülkeler arasında yer aldığı için PTT kargo Kosova fiyatlarını öğrenmek de faydalı olacaktır.

PTT yurtdışı kargo hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

Kosova’ya  5, 10 ve 20 kiloluk bir PTT uluslararası kargo  göndereceğinizi varsayalım ve bu kargonun PTT kargo Kosova fiyatını hesaplayalım.

 • 5 kg: 610 TL
 • 10 kg: 1045 TL
 • 20 kg: 1915 TL

PTT kargo Kosova için teslimat süresi verememektedir.

KOSOVA KARGO TAKİBİ

Kargo takibi ile gönderinizi takip ederek dolaşıma çıktığı anı, kargo şirketinin şubesine gidiş anını ve teslim edildiği anı kontrol edebilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen kargo takip size bu işlem için gereken tek bilgi. Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne takip numarasını girmeniz bu işlem için yeterli.

Kargonuzu PTT ile gönderdiyseniz bu sefer Kosova PTT kargo takip  yapmalısınız. Bunu için de PTT’nin internet sitesinde kargo takip bölümüne barkod numarasını yazmalısınız. Böylece PTT yurtdışı kargo takip Kosova için anında ve doğru sonuç alabilirsiniz.

KOSOVA’YA EN UCUZ KARGO

Kosova’ya en ucuz kargo gönderimi için gelmeniz gereken adres ise NumunemKolay. İsterseniz İstanbul’dan Kosova’ya  kargo gönderin, isterseniz diğer şehirlerden gönderileriniz olsun, şirketimiz bütün ihtiyaçlarınız için iş başında.

DHL, UPS, TNT ve FEDEX ile çözüm ortaklığı yapan NumunemKolay en uygun DHL Kosova kargo ücreti ile gönderim yapabilmenizi sağlarken, UPS Kosova işlemleri için de en ekonomik fiyatlarla gönderim gerçekleştirmektedir.

Kosova’ya  hızlı gönderimleri en ucuz kargo ücreti ile gerçekleştirmek için sizin yapmanız gereken tek şey NumunemKolay’a gelmek.

Kosova uçak kargo fiyat listesi için hemen tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp