Polonya Kargo | Polonya’ya En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Polonya Kargo | Polonya’ya En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

Polonya Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

Polonya Kargo İşlemleri

Polonya kargo trafiği, Türkiye ile bu ülke arasında gerçekleşen ticaret faaliyetlerine bağlı olarak gelişmektedir. İki ülke arasında 2000 yılından bu yana istikrarlı bir artış gösteren dış ticaret rakamları Polonya’ya gönderim yapmak isteyenlerin de, Polonya’dan Türkiye’ye kargo göndermek isteyenlerin de sayısını artırdı.

Bu yazımızda Türkiye Cumhuriyeti’ni Lozan Antlaşması’ndan bir gün önce tanıyarak, yeni Türkiye’yi ilk tanıyan ülkeler arasında yer alan, 2. Dünya Savaşı’nda yerle bir olmasına rağmen küllerinden yeniden doğan Polonya’ya gönderi işlemlerini ayrıntıları ile irdeleyeceğiz.

Bu makalemizde;

  • Polonya kargo işlemleri hangi etkenlere bağlıdır?
  • Polonya’ya kargo göndermek isteyen bir kişi ya da kurum hangi adımları takip etmelidir?
  • Türkiye Polonya arasında gönderilen bir paket kaç günde varış adresinde olur? Polonya Türkiye kargo fiyatları hangi seviyelerdedir? 10 kilogramlık bir koli Polonya’ya ne kadarlık ücret karşılığında taşınır?

Sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Ama öncelikle iki ülke arasındaki kargo uçaklarının trafiğini artıran en önemli etken olan dış ticaret verilerine bir göz atalım.

Polonya Kargo ve Türkiye Ticari İlişkileri 

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ekonomik açıdan 6. büyük ülke olan Polonya, Türkiye’nin istikrarlı ticari ortaklarından biri konumunda. İki ülke arasında hem siyasi hem ticari ilişkiler savaş dönemleri dışında hep olumlu bir seyir izlemiş. Bu seyir Polonya-Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 10 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedefini de beraberinde getirdi.

Gelelim iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin rakamsal yansımalarına…

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Polonya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 6.45 miyar dolar seviyelerinde ve pek çok ülkenin tersine dış ticaret dengesi Türkiye lehine.

Türkiye Polonya’ya 3.34 milyar dolarlık ihracat yaparken, bu ülkeden 3.1 milyar dolarlık dış alım gerçekleştirdi. Rakamlar Polonya’ya yapılan ihracatın artış trendinde olacağının işaretlerini de veriyor. Zira 2016’da 2 milyar 651 milyon dolar olan dış satım, 2017’de 3 milyar dolar sınırını rahat bir şekilde aşmış ve 2018’de 3.34 milyar dolara ulaşmış durumda.

Ticaret Bakanlığı verileri de bu ülkeye kargo rakamlarının yükselme potansiyelinde olduğunu yaklaşık 20 yıllık verilerle ortaya koyuyor. Bakanlığın verilerine göre iki ülke arasında ticaret hacmi 2000 yılından bu yana istikralı bir şekilde artıyor. 2000-2017 yılları arasında Türkiye’nin Polonya’ya ihracatı 18 kat, Polonya’dan ithalat oranının da 20 kat artması hedeflenen dış ticaret rakamlarına yakın bir zamanda rahatça ulaşılacağını gösterdiği gibi hava kargo trafiğinin de yoğunlaşacağına işaret ediyor.

Polonya’ya İhracat

Polonya’ya ihracatta taşıtlar, kara taşıtları için parçalar, tekstil ürünleri ve meyveler başı çekerken, otomobiller, dizel motorlar, kara taşıtları için parçalar, radyo, televizyon, radar vb. cihazların parçaları ve otomatik bilgi işlem makineleri ise Polonya’dan ithal edilen ürünler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Bu noktada bir konuya dikkat çekmekte fayda var. Türk firmalarıyla ilk defa çalışan Polonya firmaları genellikle küçük sevkiyatlarla işe başlamakta, ürün ve ihracatçılara güvenin oluşmasıyla birlikte daha büyük hacimlere çıkmaktadırlar. Bu küçük hacimli sevkiyatlar için tırların yollara çıkmayacağını düşünürsek Türkiye’den yapılacak ihracatın ilk kısmının Polonya kargo yoluyla gerçekleşebileceğini çok rahat söyleyebiliriz.

Yabancı Yatırımların Kargo Talebine Etkisi

Türkiye’den Polonya kargo ya da Polonya’dan Türkiye’ye kargo potansiyelini artırması olası bir başka kesim ise iki ülkede yatırım yapan girişimciler olarak karşımıza çıkıyor.

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre son 16 yılda Polonya’da 78 milyon dolarlık Türk yatırımı yapıldı ki ülkede büyük bir kısmı hazır giyim sektöründe olmak üzere yaklaşık olarak 100’ün üzerinde Türk firması faaliyette. Bu firmaların büyük bir bölümü İstanbul Laleli-Merter’den ürün alırken, aldıkları bu ürünleri en kısa zamanda ülkeye ulaştırmak için Polonya Türkiye kargo hizmeti almaları muhtemeldir.

Öte yandan yaş meyve-sebze, helva, kuru meyve ve şekerleme, iplik boyaması ve bilgi teknolojileri alanında Polonya’nın önemli kentleri Varşova, Gdansk ve Lodz’da faaliyet gösteren Türk firmaları da vardır. Ayrıca ev tekstili, kumaş ve döşemelik kumaş, mermer ve doğal taş, gıda, sabun, kablo, ambalaj malzemeleri, kauçuk, conta vb. gibi ürünlerin Türkiye’den ithalat ve dağıtımını yapan Türk firmaları da Polonya kargo rakamlarını artırmaktadır.

Türkiye’deki Polonya Yatırımları

2002-2018 yılları arasında Polonyalı yatırımcılar da Türkiye’de 36 milyon dolarlık yatırıma imza attı. Türkiye’de elektrik-gaz-su, imalat sanayii, inşaat, madencilik ve taş ocakçılığı, toptan ve perakende ticaret, ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri ile gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren 74 adet Polonya firması faaliyet gösteriyor

Bu rakamlar Polonya-Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin yakın bir dönemde daha da artacağının en önemli göstergesidir.

Her iki ülkede faaliyette bulunan ve sayısı her geçen gün artan firmaların ülkeler arasındaki kargo trafiğini de artıracaklarını öngörebiliriz. Yurtdışı uçak kargonun özellikle hız faktörü burada çok önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Zamanı iyi kullanıp, iş akışlarını hızlandırmak isteyenler hava kargonun hızını Polonya’ya kargo göndermek isterken kullanıyor.

Polonyalı Turist Sayısında Yüzde 118 Artış

Öte yandan son yıllarda Polonya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında da ciddi anlamda bir artış yaşandı. 2016’da 205 bin 701 olan Polonyalı turist sayısı 2017’de 296 bin 120’ye yükselirken, asıl rekor 2018’de kırıldı. Geçen yıl Türkiye’ye gelen Polonyalı turist sayısı yüzde 118‘lik artış ile 646 bin 345’e yükseldi. Söz konusu turistler de kısa tatilleri süresince Polonya’ya kargo göndermek istediklerinde express kargo alternatifini kullanacaklardır.

Polonya’ya Gönderim Yapma Adımları

Polonya’ya evrak ya da paket göndermek isteyenlerin yapması gereken ilk şey gönderimi yapacağı kargo şirketinin tespit etmek olmalıdır. Bu adımdan sonra gönderiyi doğru bir şekilde paketleyip kurye çağırmanın ötesinde bir şey yapmak gerekmiyor. Polonya kargo şirketleri paketi aldıktan sonra ortalama 1 iş gününde teslimat sözü vermektedirler.

Numunemkolay ile Polonya’ya Kolay Kargo

Polonya’ya kargo göndermek isteyenlerin başvuracağı ilk adreslerden biri www.numunemkolay.com.

Numunemkolay ile global çözüm ortakları UPS, FEDEX, TNT ve DHL’in servisleri ile Polonya ile birlikte +219 ülkeye en ucuz ve en güvenli kargo göndermek bir tık uzağınızda…

Polonya Kargo Fiyatları

Yurtdışı kargo gönderiminde karşımıza çıkan fiyatlara Polonya açısından baktığımızda  diğer Avrupa ülkelerinde biraz daha yukarıda olan rakamlarla karşılaşıyoruz. NumunemKolay üzerinden yaptığımız Polonya Türkiye kargo fiyatları hesaplamasının 1-10- 20 kilogramlık sonuçları aşağıdaki gibidir:

  • 1 kg:39.60 Euro
  • 10 kg: 161.70 Euro
  • 20 kg:234.30 Euro

Bu fiyatlar hem gönderimin yapıldığı ülkenin Türkiye’ye uzaklığı hem de varış ülkesine düzenlenen uçak seferlerinin sıklığına bağlı olarak değişmektedir. Polonya Türkiye kargo fiyatlarının diğer AB ülkelerine göre bir parça daha yüksek olmasının sebebi de hem Türkiye’ye örneğin Almanya’dan daha uzak bir olması hem de daha az sayıda kargo uçağının hizmet vermesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir