Ptt Yurtdışı Kargo | Gönderim Rehberi 2020

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Ptt Yurtdışı Kargo | Gönderim Rehberi 2020

PTT YURTDIŞI KARGO | GÖNDERİM REHBERİ 2020

PTT yurtdışı kargo gönderme hizmeti almak, dünyanın 220 ülkesine doğrudan ulaşma yollarından biridir. Dünya ülkelerine göndericini isteğine göre havayolu, deniz ya da karayolu kullanarak gönderileri ulaştıran PTT, uygun gönderi ücretleri ile ön plana çıkmaktadır. Ancak bu gönderi yolu global kargo şirketlerinin sağladığı hız ile karşılaştırıldığında biraz daha yavaş olabilmektedir.

Bu yazımızda;

 • PTT yurtdışı kargo nasıl gönderilir?
 • PTT yurtdışı kargo fiyatları nasıl hesaplanır?
 • Kargo süreleri kaç gündür?  gibi sorulara ayrıntılı yanıtlar vereceğiz.

PTT YURTDIŞI KARGO NASIL GÖNDERİLİR?

Ptt yurtdışı kargo hizmeti de veren Türkiye’nin yerli markasıdır. PTT ile yurtdışına kargo nasıl gönderilir? sorusunun cevabı ise bu yazımızda.

PTT yurtdışı kargo hizmeti Türkiye’de yaşayan birinin aklına gelecek ilk alternatiftir. Çünkü PTT, yurtdışı kargoda da Türkiye’nin her noktasındaki şubeleri kanalıyla en geniş hizmet ağına sahip kurum olarak öne çıkmaktadır.

PTT yurtdışı kargo ile dünya üzerindeki herhangi bir ülkeye gönderi yapmak isteyen bir kişinin gönderim için paketini herhangi bir PTT şubesine götürmek dışında yapması gereken bir şey yoktur. 

Doğru paketlenmiş, alıcı bilgilerinin doğru yazıldığı ve etiketlendiği gönderi talep edilen hizmete göre hemen yola çıkarılacak ve en makul sürede varış adresinde olacaktır.

TURPEX

Turpex PTT yurtdışı kargo gönderi yollarından biridir. TURPEX hizmeti kapsamında evrak, doküman, hediyelik eşya, uluslararası bedelli-bedelsiz ve geçici ihracat eşyaları, fuar ve sergilerde tanıtılmak üzere ürün ve yayınlar, hızlı ve güvenilir bir şekilde TURPEX gönderisi olarak yurt dışına gönderilmektedir. Teslim süre taahhütlü olan bu gönderi şekli PTT tarafından 2013 yılında devreye alınmıştır.

Turpex  ile hava, kara ve deniz yolu kargo seçeneklerinden biri tercih edilip gönderim yapılabilmektedir.

APG

APG, PTT’nin; “Acele olarak alıcısına teslim edilmesini istediğiniz yurt dışı gönderileriniz için yararlanabileceğiniz ve varış posta idareleri ile imzalanan ikili anlaşmalar çerçevesinde 110 ülkeye verilen öncelikli PTT hizmetidir”  şeklinde tanımlanıyor.

Bu hizmet; özel ulak, uçak ek hizmetlerini de kapsarken, bu gönderilerin kaybolması, çalınması ve hasarı halinde yapılan ülkeler arasındaki ikili anlaşmalar çerçevesinde hak sahiplerine tazminat ödenmektedir.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu gönderilerle ilgili haber isteme süresi gönderinin postaya verildiğinin ertesi gününden başlamak üzere 4 ay ile sınırlı olmasıdır.

PTT YURTDIŞI KARGO FİYATLARI

PTT yurtdışı gönderi fiyatları global kargo firmalarına göre daha makul seviyelerde seyretmektedir.

Hangi ülkeye ne kadar PTT kargo ücreti ödeyerek kargo gönderebileceğinizi TURPEX üzerinden PTT kargo fiyat hesaplaması yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun için Turpex ana sayfasında hesaplama araçları sekmesine girilmeli ve açılan sayfadaki hesaplama araçları kullanılmalıdır. Hesaplama için gönderinin gideceği ülke ve ağırlık bilgisi verilmesi yeterlidir. 

İHRACAT YAPTIĞIMIZ 10 ÜLKE VE PTT KARGO FİYATLARI

Türkiye’nin ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkeler genellikle aynı ülkelerdir. İhracat yaptığımız ilk 10 ülke şöyle sıralanmaktadır:

 1. Almanya: 15.4 milyar $
 2. İngiltere: 10,87 milyar $
 3. İtalya: 9,2 milyar $
 4. Irak: 8.9 milyar $
 5. ABD: 8,05 milyar $
 6. İspanya:7.664 milyar  $
 7. Fransa:7.641 milyar $
 8. Hollanda:5.446 milyar dolar $
 9. İsrail:4.359 milyar $
 10. Romanya:3.859 milyar $

En çok ihracat yapılan ilk 5 ülkeye 5-10-20 kilogramlık PTT gönderisinin fiyatları ise şöyledir:

ALMANYA:

 • 5 kg:178 TL
 • 10 kg: 333 TL
 • 20 kg: 643 TL

İNGİLTERE:

 • 5 kg: 255.50 TL
 • 10 kg:490. 50 TL
 • 20 kg: 960.50 TL

İTALYA:

 • 5 kg: 298.50 TL
 • 10 kg: 543.50 TL
 • 20 kg:1033.50 TL

IRAK:

 • 5 kg:610 TL
 • 10 kg:1045 TL
 • 20 kg: 1915 TL

ABD:

 • 5 kg:304.50TL
 • 10 kg: 609.50 TL
 • 20 kg: 1219.50 TL

PTT YURTDIŞI KARGO TAKİP

PTT yurtdışı kargo takip işlemi de TURPEX anasayfada gönderi takibi sekmesinden yapılmaktadır.

PTT yurtdışı gönderi sorgulama için kargo teslim edilirken verilen barkod numarasının gerekli alana yazılması “Sorgula” denmesi yeterlidir. Böylece paketinizin hareketleri ile ilgili anlık bilgi alabilirsiniz.  

PTT YURTDIŞI KARGO SÜRELERİ

PTT ile gönderilen paketlerin kargo süre

leri ile ilgili tahmini bilgiyi de TURPEX’ten öğrenmek mümkün. Gönderi süresi sekmesine girildiğinde “Yurtdışı gönderi teslim süresi sorgulama” panelinde gönderim yapılan ülke ve alınan hizmet türü işaretlendiğinde tahmini teslim süresi ekrana gelmektedir. Uçak kargo seneği için

Almanya teslimat süresi: 7-10 gün

İngiltere :7-10 gün

İtalya: 7-10 gün

Irak: Teslim süresi verilememektedir.

ABD:10-14 gün teslimat süresi verilmektedir.

PTT MİKRO İHRACAT

PTT yurtdışı kargo yolu ile mikro ihracat gönderileri de dünyanın herhangi bir ülkesine ulaştırılmaktadır. Mikro ihracat 300 kg ve 15000 Euro limitine kadar yurt dışına ihraç edilen bedelli ihracatlara verilen isimdir. Hem PTT APG ile hem de Turpex ile bu hizmetten faydalanılabilir.

PTT GÜMRÜK

PTT gümrük dendiği zaman, PTT kanalıyla gelen ya da gönderilen kargoların gümrük vergilerinin ödenmesi anlaşılır. Eğer gönderiniz yurtdışından PTT yoluyla geldiyse ve gümrükte takıldıysa bunu kargo takip yaptığınızda ekranınızdan görebilirsiniz.

PTT gümrük ile ilgili bilgilendirmeyi potsa yoluyla da yapabilir. Bu birimden izlemeniz gereken yol anlatılmaktadır.

Bu bildirimin vergiyi ödeyip gümrükteki ürününüzü alabilirsiniz.

PTT İLETİŞİM

PTT iletişim için farklı yollar kullanılabilir.

Türkiye’nin her yerinden  444 1 788 numaralı telefondan ulaşılabilecek olan PTT’ye [email protected] e-posta adresi kanalıyla da ulaşılabilir. Şehit Teğmen Kalmaz Cad. No: 2 06050 Ulus / ANKARA adresi ve +90 312 509 50 00 numaralı telefon yoluyla da PTT Genel Müdürlüğü’ne rahatlıkla ulaşılabilir.

DİĞER YURTDIŞI KARGO FİRMALARI

Türkiye’den yurtdışına kargo göndermek için PTT dışında alternatifler de vardır. DHL, FedEx, UPS ve TNT gibi global kargo şirketleri de Türkiye’den dünyanın dört bir yanına gönderim hizmeti vermektedirler.

DHL 

1969 yılında kurulan DHL Kargo entegre yurtdışı kargo ile hizmeti müşterilerinin iş hayatını kolaylaştırıyor. Yılda 1.5 milyon parsel teslimatı yapan DHL express, kargo gönderimlerinde de oldukça iddialı.

DHL Express, özellikle hava kargoda dünyanın en iddialı lojistik şirketi olarak karşımıza çıkıyor. Şirket yurtdışı gönderimlerinde müşterilerinin her ihtiyacına cevap verecek şekilde çalışıyor

FEDEX

1971 yılında Federal Express adı ile kurulan FedEx aynı zamanda dünyaya hava kargo teslimatını tanıtan hızlı kargo şirketlerinden biridir. Şirket 2015 yılında TNT’yi de bünyesine katarak sektörün en büyüklerinden biri olmuştur.  Bugün 669 uçak ile dünya üzerinde 220 ülke ve bölgede müşterilere hava kargo hizmeti veren FedEx’in hava kargo hizmeti ile kapıdan kapıya, adresten havalimanına seçenekleri ile kargoları en hızlı şekilde alıcısına ulaştırıyor.

UPS

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1907 yılında kurye firması olarak kurulan UPS Kargo kapıdan kapıya uluslararası teslimatlar gerçekleştiriyor. Şirket bugün, hergün, dünya çapında 200’den fazla ülke ve bölgeye kargo taşımacılığı yapmaktadır. UPS express kargo hizmeti ile bir sonraki iş günü teslimat yapılabildiği gibi, 1-3 iş günü içinde dünyanın hemen her noktasına gönderim yapılabilir.

TNT

Hollanda merkezli bir şirket olan TNT kargo, 200’ü aşkın ülkeye kapıdan kapıya uluslararası teslimat gerçekleştiriyor. 70 yılı aşkın global tecrübesi ile piyasanın önemli aktörlerinden biri olan TNT hizmetlerine FedEx bünyesinden devam etmektedir.

NUMUNEMKOLAY İLE HEPSİNİ KULLAN TEK FATURA AL

NumunemKolay hem PTT ile hem de TNT, UPS, DHL ve FedEx ile çözüm ortaklığı yürütmektedir. Söz konusu 5 şirketin servislerini de sunan NumunemKolay’ı kullanarak en ekonomik fiyatlarla gönderim yapabilirsiniz. Ayrıca NumunemKolay ile bu 5 firmanın hepsini birden kullanıp tek fatura alıp, yurtdışı kargo gönderirken iş ve işlemlerinizi en aza indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir