Rusya Kargo | Rusya’ya En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Rusya Kargo | Rusya’ya En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

Rusya Federasyonu Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

Rusya Kargo İşlemlerinde Hareketlilik

Rusya kargo işlemleri hem Türkiye’nin bu ülkeye ihracatı hem de Rusya’dan yapılan ithalat ile şekilleniyor. Özellikle enerji alanında son yıllarda geçekleştirdikleri projelerle öne çıkan Türkiye –Rusya ilişkilerinin daha da sıcak hale gelmesi ile artan Rusya kargo gönderimi, yakın gelecekte daha da trend hale gelecek gibi görünüyor.

Bu yazımızda Rusya’ya kargo işlemlerindeki bu artışı sağlayan sebepleri gelin birlikte inceleyelim.

Ancak bu bilgilerden önce çok önemli bir uyarıda bulunmamız gerekiyor.

Rusya Kargo Gönderecekler Dikkat!

Rusya kargo göndermek isteyenlerin bu noktada dikkat etmeleri gereken çok önemli bir nokta var. O da, bu ülkeye sadece şirketlerin paket gönderebiliyor olmaları. Şöyle ki, Rusya’ya gerçek kişiler kargo yoluyla paket veya koli gönderemiyorlar. Sadece evrak gönderebilen kişilerin bu işlemi de 19 kilo ile sınırlı. Bu nedenle Rusya’ya kargo göndermek isteyenler ya bir şirket olmalı ya da bu gönderimi bir şirket üzerinden yapmalı. Aksi bir durumda gönderiniz gerisin geri Türkiye’ye gönderilebilir hatta kargo firmaları bu gönderiyi hiç kabul etmeyebilir.

İstanbul Rusya Kargo

İstanbul Rusya kargo işlemleri hem İstanbul’da bulunan 2 uluslararası havalimanı, hem de buradan yapılan ihracat işlemlerinin yoğunluğu nedeniyle hayli hareketlidir. Bu hareketlilik uçak seferlerinin artışını da getirmektedir. Ancak bu ülkede hem Avrupa Birliği hem de Amerika Birleşik Devletleri’nden farklı kurallar olduğu da unutulmamalıdır.

Türkiye-Rusya Ticari İlişkilerinin Kargoya Etkisi

Rusya kargo rakamlarını etkileyen en önemli etken iki ülke arasında hayli hareketli olan ticari ilişkiler.

TÜİK verilerine göre 2018 yılında Türkiye, kuzeydeki en önemli komşumuza 3 milyar 401 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İhraç edilen başlıca ürünler ise turunçgiller; karayolu taşıtları için aksam, parça, aksesuar, balık, donanım eşyaları olarak öne çıkıyor.

Dünyanın yüzölçümü bakımından en geniş ülkelerinden biri olan komşumuz bu rakamlarla Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelere sıralamasında 12. sırada yer alırken, Rusya’ya dış satım 2017 yılında ise 2 milyar 735 milyon dolar seviyesindeydi. İki yıl arasında neredeyse yüzde 50’ye yaklaşan değişim yaşanması Türkiye’nin ihracatı açısından oldukça sevindirici bir gelişme olarak öne çıkarken, ihracatta yaşanan bu yüksek artış Rusya gönderilerinde de kendini açıkça gösteriyor.

Rusya’ya kargo nasıl gönderilir sorusuna bu noktada cevap vermekte yarar var. Gönderimi yapılacak olan paket ya da evraklar için NumunemKolay’dan alacağınız UPS, DHL, TNT ve FEDEX servisi ile Amerika’dan sonra dünyanın süper gücü olarak kabul edilen bu ülkeye en hızlı, en ucuz ve en güvenli şekilde gönderim yapabilirsiniz.

Rusya’dan İthalat

Rusya kargo rakamlarını etkileyen diğer bir önemli etken de bu ülkeden yapılan ithalat. Rusya, 2018 yılında Türkiye’nin en çok ithalat yaptığı ülke pozisyonuna yükseldi. 2017 yılında 19 milyar 514 milyon dolar olan dış alım rakamları 2018 yılında 22 milyar 306 milyon dolara yükseldi. İthal edilen başlıca ürünler mineral yakıtlar-yağlar; taşkömürü; ayçiçek, aspir ve pamuk tohumu yağları, demir ve çelik, alüminyum olarak öne çıkıyor.

Bu noktada Rusya’dan kargo nasıl gönderilir sorusu ön plana çıkıyor. Rusya’dan kargo göndermek isteyenler ya global kargo firmaları ile bu işlemi gerçekleştirecekler ya da NumunemKolay’dan gönderi hizmeti alma yolunu tercih edecekler.

Rusya Kargoyu Etkileyen Etkenler

İki ülke arasındaki coğrafi yakınlık ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinde önemli bir avantaj sağlarken iki ülkenin karşılıklı yatırımları 10’ar milyar dolar düzeyine çıktı. Rusya’da aralarında Enka, Koç, Vestel, Taç, Zorlu Enerji, Efes, Şişecam, Kale Grubu, Eczacıbaşı gibi büyük firmaların yanı sıra küçük ve orta ölçekli yaklaşık 1500 Türk firması faaliyet göstermektedir. Türk müteahhitleri tarafından bugüne kadar Rusya’da toplam değeri 60 milyar doların üzerinde 2000’e yakın proje hayata geçirdi.

Türkiye’deki Rus yatırımları ise ağırlıklı olarak turizm, hizmetler, petrol/gaz işleme ve depolama alanında yoğunlaşmaktadır.

Öte yandan Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında turizm alanında da ciddi bir işbirliği var. Dönem dönem yaşanan siyasi krizlere rağmen 2017’de Türkiye’ye gelen Rus turist sayısındaki 4,7 milyonluk rekor, 2018 yılında 5,9 milyonla yeni bir aşamaya ulaşmıştır. Rus vatandaşları ülkemizi ziyaret eden yabancı turistler arasında son iki yıldır ilk sırada yer almaktadır.

Rusya Federasyonu-Türkiye Uçak Kargo İşlemleri

Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında başlatılan “Basitleştirilmiş Gümrük Hattı” uygulaması da Rusya uçak kargo rakamlarının yükselmesini sağlayan etkenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İki ülke arasındaki ticarette sevk edilen mallara ilişkin bilgilerin iki ülkenin gümrük idareleri arasında elektronik yolla önceden değişimine dayanan bir sistem olan basitleştirilmiş gümrük hattı uygulaması İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen havalimanları ile Moskova’daki Vnukovo Havalimanı arasında başlatılmış ve kara sınır kapıları ve limanlara da yaygınlaştırılmıştır. Uygulama özellikle havalimanlarında gümrük işlemlerini hayli kolaylaştırdığı için Rusya hava kargoya etkisi olumlu yönde olmuştur.

NumunemKolay İle Rusya’ya Kolay Kargo

220 ülkeye en ucuz, en hızlı ve en güvenilir şekilde gönderim yapan NumunemKolay Rusya paketleriniz için de yanı başınızda. Global kargo firmaları UPS, FEDEX,  DHL ve TNT ile çözüm ortaklığı yaparak,  kargolarınızı bu firmaların servisleri ile varış adresine ulaştıran NumunemKolay lojistik partneriniz olmaya da aday…

Rusya Kargo Fiyatları

Rusya kargo fiyatları, ülkenin Türkiye’ye yakınlığı ve uçak seferlerinin sayısına bağlı olarak şekillenmektedir. NumunemKolay fiyat hesaplama aracını kullanarak yapılan hesaplama sonucunda ortaya çıkan 1-10-20 kg’lık Rusya kargo ücreti aşağıdaki gibidir:

  • 1 kg: 44 Euro
  • 10 kg: 183.70 Euro
  • 20 kg: 267.30 Euro

Türkiye Rusya kargo fiyatları belirlemede noktasında etkili olan en önemli unsur ise gönderinin ağırlığı ve içinde konulduğu kolinin büyüklüğüdür. Koli ne kadar ağırsa ve büyükse, o kadar yüksek gönderi ücreti ödenir. Rusya’ya gönderilmek istenen bir paketin ucuza girmesi için yapılacak en doğru şey de en hafif ürünün, en küçük kolide gönderilmesidir.

Rusya kargo firmaları, bu ülkeye gönderimler için ortalama 3 gün teslimat süresi verdiğini da hatırlatmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir