TNT EK VE YAKIT ÜCRETLERİ

En Ucuz Yurtdışı Kargo

TNT EK VE YAKIT ÜCRETLERİ

TNT ek ve yakıt ücretleri, yurtdışı kargo maliyetlerinin yükselmesinde ya da düşmesinde ciddi etkileri olan konulardan biridir.

Ancak kullanıcılar bu faktörün daha sonra farkına varırlar çünkü kargo gönderim aşamasında gerçekleştirilen fiyat hesaplamaya ek ve yakıt ücretleri dahil değildir.

TNT ile mikro ihracat yapanın yanı sıra, TNT numune gönderimi için de söz konusu olan TNT ek ve yakıt ücretleri, genellikle standart olmayan hizmetler için istenir.

TNT ek ücretler, şirket tarafından, müşteri isteğine bağlı olarak sunulan hizmetler için alınırken, yakıt ek ücreti yakıt fiyatlarındaki değişimlere göre belirlenmektedir.

TNT YAKIT EK ÜCRETİ BELİRLEME KRİTERİ

TNT ek ve yakıt ücretleri konusunu ilk kısmı öncelikle odaklanacağımız bölüm olacak. 

TNT yakıt ek ücreti, ABD Gulf Coast (USGC) kerosen jet yakıt spot fiyatına dayanmaktadır.

TNT yakıt farkı ABD Enerji Bakanlığı (EIA) tarafından yayınlanan kerosen jet yakıtının galonu için spot fiyatın yuvarlanarak alınan ortalaması üzerinden aylık olarak belirlenmesi ile ortaya çıkmaktadır.

TNT yakıt ücreti endeksinin uygulanmasında iki haftalık bir gecikme olacaktır.  Örneğin 21 Ocak 2019 için TNT ek yakıt ücreti, 11 Ocak için bildirilen ortalama spot fiyatı esas alacaktır.

TNT yakıt ek ücretine yapılan değişiklikler her Pazartesi gününden itibaren geçerli olur. TNT yakıt farkı fiyatlarına her hafta için yakıt ek ücreti hakkında bilgilere ek ücret geçerli olmadan önce, genelde Cuma günü erişilebilir.

Daha uzun bir gecikme de kullanabilecek olan TNT önceden bildirmeksizin yakıt ek ücreti endeksini ve tabloyu değiştirme hakkını da saklı tutar.

AVRUPA EK YAKIT ÜCRETLERİ TNT

Avrupa ek yakıt ücreti TNT İngiltere ve İrlanda hariç olarak hesaplanmaktadır.

TNT yakıt ek ücreti miktar ve süresi belirleme yetkisi tamamen şirketin uhdesindedir.

TNT yakıt ücreti maksimum değerin üzerine çıkar veya minimum değerin altına inerse ya da tetikleme noktalarında değişiklik olursa, yukarıdaki tablo güncellenecektir.

TNT geçerli ek yakıt bedeli Temmuz 2020’de yüzde 8.75, Ağustos 2020’de yüzde 11.25, Eylül 2020’de yüzde 12 seviyesindeydi.

TNT EK ÜCRETLER

TNT ek ve yakıt ücretleri konusunun ikinci aşaması ise standart olmayan hizmetler için alınan ücretlerdir.

Şirket verdiği bazı özel hizmetler için de ek ücretler belirlemiştir.

TNT ek ücretler adı altında toplanan bu ücretler spesifik durumlarda geçerli olan bir tarifedir.

Bu ücretler hava kargo taşımalarında da geçerlidir.

TNT EK ÜCRET ALINAN HİZMETLER

TNT ek ücretler gönderi seçeneklerinden, toplama ve dağıtıma, servis seçeneklerinden özel taşımacılığa kadar pek çok farklı hizmet için geçerlidir. Bu ek ücretler, TNT gönderileri için zorunlu ve geçerli olan ek masraflardır.

Ek ücret alınan durumları ve alınan ücretleri şöyle sıralamak mümkün:

 • Gönderi Seçenekleri:

09:00 Express 45.00 Euro

10:00 Express 35.00 Euro

12:00 Express 25.00 Euro

12:00 Economy Express 10.00 Euro

 • Öncelikli Servis (PR) 10.00 Euro-Öncelikli servis, toplamadan, dağıtıma kadar gönderinin öncelikli işlem görmesi demektir.
 • TNT sisteminden üretilmeyen konşimento farkı: TNT basılı konşimento hazırlamak için 2 Euro ek ücret almaktadır.
 • İthalat hizmeti için alınan ek ücret: TNT İthalat hizmetini kullanmak isteyen TNT müşterileri, operasyonu TNT Müşteri Hizmetleri ile organize edebileceği gibi on-line Express Import Sistemini de kullanabilirler. Bunun için ödenecek ek ücret 15 Euro
 • Değerli gönderilerin kaybolma ve hasarlanma riskine karşı sigorta yaptırılabilir. Bunun için minimum 10 Euro olmak üzere mal değeri x 0.005 ek ücret alınır.
 • Bölge dışı lokasyon: Bölge Dışı Lokasyon, ulaşımı zor olan noktalardır ve posta koduna göre belirlenmektedir. TNT ek bir hizmet farkı alarak dağıtım alanı dışında kalan uzak ve ulaşımı zor olan noktalardan ve noktalara toplama ve dağıtım yapıyor. Bunun için minimum 22 maksimum 120 Euro ek ücret alınıyor.
 • Konut teslimat adresi: TNT iş adreslerine teslimatlarını standart olarak yaparken konut adreslerine teslimatlar için, gönderi başına ek 3 Euro ücret alınır.
 • Ek elleçleme: Standart ölçüler içinde olmayan veya TNT’nin otomatik konveyor sistemine giremeyen paket ve kargolar, ek elleçleme gerektirdiği için ek hizmet farkı ile taşınır. Konveyorde taşınamayan kargolar için 30 Euro e ücret alınırken, maksimum boyutun üzerindeki paketler için 45 Euro ek ücret söz konusudur.
 • Özel elleçleme: Üstüne başka herhangi bir malzeme yerleştirilemeyecek şekilde paketlenen gönderiler, özel elleçleme gerektirdiği için 60 Euro ek hizmet farkı ile taşınır.
 • Çok parçalı gönderiler için 5 Euro ek ücret söz konusudur.

TNT EK ÜCRET ÖDENEN DİĞER DURUMLAR

 • Depoda bekletme ücreti: Alıcı talebi üzerine gönderinin varış deposunda 1 günden fazla bekletilmesi durumunda 2. günden başlamak üzere günlük depolama ücreti yansıtılır. 8 gün ya da daha uzun süre bekletilen gönderilere sabit 12 günlük ücret uygulanır. 30 kg’a kadar günlük 5 Euro olan ek ücret, 125 kg’a kadar günlük 15 Euro, 125 kg üzerine günlük 50 Euro’dur.
 • Gönderici, varış ülkesinde oluşan gümrük masraflarının alıcı yerine gönderici tarafından ödenmesini talep ederse, gönderiye 18 Euro ek ücret yansıtılır.
 • Özel taşımacılık isteyen kargolar için ek ücret alınır. Uluslararası taşımacılık kurallarına göre taşınması gereken farklı gönderiler için özel taşımacılık ve özel elleçleme hizmeti veren TNT, tehlikeli maddeler için 100 Euro, limitli miktar için 40 Euro, gıda ve ilaç için 45 Euro,  kuru buz için 5 kiloya kadar 40 Euro, kilodan sonra 40 + 5 Euro ek ücret almaktadır.
 • Yanlış adres beyanı: TNT’nin, göndericinin verdiği alıcı adresinde eksik ya da hata olmasından kaynaklı, gönderiyi teslim edememesi durumunda TNT, doğru adresi bularak gönderiyi yerine ulaştırmak gönderi başına ek bir hizmet ücreti uygulanır. Bu ücret 6 Euro’dur.
 • Ek güvenlik ücreti: Irak ve Afganistan ülkelerine yapılan gönderiler için konşimento başına ek 25 Euro güvenlik ücreti yansıtılır.
 • Güvenli̇k ücreti: TNT, müşterilerinin gönderilerini elinde bulundurduğu süre zarfında korumak için ek prosedür, faaliyet ve yatırımlar uygulamaya koymuştur. Bu ek masrafları kısmen karşılamak için, tüm gönderilere “İleri Güvenlik Ek Ücret”i uygulanır.

Tüm uluslararası Ekspres, Ekonomi Ekspres ve Özel Ekspres gönderilerine kilogram başına 0.05 Euro oranında uygulanan ek ücret, gönderi başına minimum 0.50 Euro ve maksimum 10.00 Euro’dur.

Tüm hava gönderileri için, kilo başına 0.09 Euro ek ücret uygulanır. Minimum ek ücret 100 kg. ağırlığa dayanır. Maksimum ağırlık belirlenmemiştir.

TNT ek ve yakıt ücretleri, dünyanın herhangi bir bölgesine bu şirket kanalı ile gönderi yapmak isteyen herkesin bir noktada karşılaşacağı ek maliyetlerdir.

Gönderim esnasında sürprizlerle karşılaşmamak için, müşteri hizmetleri ile iletişime geçip, TNT ek ve yakıt ücretleri konusunda ayrıntılı bilgi almak her zaman lehinize olacaktır.

TNT GÜMRÜK İLETİŞİM

Gönderi yaparken ya da size bir gönderim yapılırken, örneğin uluslararası online pazaryerlerinden alış veriş yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu gümrük vergisi olacaktır.

İthal ettiğiniz ya da kişisel kullanım için satın aldığınız ürünler için ödeyeceğiniz gümrük vergisi için de TNT’den destek alabilirsiniz.

TNT gümrük iletişim için 444 0 868 numaralı telefondan Müşteri Hizmetlerine ulaşabilir, daha fazla bilgi için ise destek merkezi sayfası ziyaret edilebilir.

TNT bu aşamada; yetkisi dahilinde olan şu gümrük hizmetlerini vermektedir.

 • Tam kapsamlı gümrükleme
 • Etkin, zamanında ve doğru gümrük işlemleri
 • 200’den fazla ülkede uzman yerel bilgisi
 • Gümrük sürecine dair net ve şeffaf bilgilendirme platformu
 • Sizin adınıza uygun şekilde beyanname doldurma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir