Uçak Kargo | Yurtdışı Uçak Kargo Hizmeti

En Ucuz Yurtdışı Kargo

UÇAK KARGO İLE HIZLI YURTDIŞI KARGO GÖNDERİMİ

Uçak kargo son yılların en trend ve gözde yurtdışı kargo gönderim yoludur dersek yanlış bir iddiada bulunmuş olmayız. Zamanın her şeyden kıymetli olduğu bu çağda, uçak kargosu en hızlı kargo gönderim yolu olarak karşımıza çıkıyor. Zira bugün Türkiye’den yola çıkan bir koli hava kargo ile bir gün sonra alıcısının elinde olabiliyor. Özellikle iş dünyasında “vakit nakittir” düsturundan hareket eden herkesin istediği bu ışık hızında gönderim yolu yakın bir zamanda daha da çok tercih edilecek ve diğer kargo yöntemlerinin ciddi anlamda önüne geçecek gibi görünüyor. Zira rakamlar bu kargo modelinin yıllık yüzde 5 büyüme gösterdiğini açıkça ortaya koyuyor.

 • Bu yazımızda;
 • Uçak kargo nedir? Neden tercih edilir?
 • Kimler uçak kargo kullanır?
 • Uçak kargo fiyatları hangi seviyededir?
 • Uçak kargo fiyat hesaplama yöntemleri nelerdir?

Hava kargo ile gönderilen bir paket ne kadar sürede alıcısına ulaşır? gibi önemli soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Uçak Kargo Nedir?

Uçak kargo adından da anlaşılacağı üzere uluslararası gönderilerin varış adreslerine uçaklar yoluyla ulaştırılmasıdır. Kargo uçaklarına yüklenen paketler bu yolla, göz açıp kapayana kadar olan bir sürede ülke hatta kıta değiştirebiliyor. Bugün Türkiye’den yola çıkan bir yurtdışı gönderim Express kargo hizmeti ile 1-4 iş günü içinde dünyanın en uzak ucuna kadar gidebiliyor. Uçak kargo ile en fazla 30 kilograma kadar olan kargoların gönderilebildiğini, daha ağır kargolar için farklı gönderim yolları bulunduğunu da burada hatırlatmakta fayda var.

Gelelim uçak kargosu neden tercih edilir? sorusunu yanıtına. Karayolu taşımacılığında gerek uluslararası mevzuatın getirdiği bürokratik işlemlerin çokluğu, bu işlemlerin çok fazla zaman kaybına yol açması, gerekse de sınır kapılarında yaşanan uzun tır kuyrukları ibreyi  “Havaya” çevirdi. Keza deniz yolu taşımacılığında da hayli uzun yolculukların söz konusu olması bu yolun çok tercih edilmemesine neden oluyor. Kim ister ki hava kargo ile 3 günde Avustralya’ya gidebilecek olan paketinin deniz yolu ile 46 günde ulaşmasını?

Uçak Kargoyu Kim Kullanır?

Uçak kargo zamanla yarışan, gönderisi en kısa zamanda varış adresine ulaşsın isteyen herkes tarafından kullanılır. Başta ihracatçılar ve e- ticaret yapanlar olmak üzere havayolunun yüksek hızı ve güvenliğinden faydalanmak isteyenler bu kargo yolunu tercih ediyor.

Özellikle uçak kargosu tercih eden sektörler de var. İlaç şirketleri, dünya çapında sıcaklığa duyarlı aşıları güvenli ve hızlı bir şekilde göndermek için hava kargoyu tercih ederken, yüksek değerli ve yüksek talepli elektronik ürünlerinin üreticileri de ürünlerini gönderirken havayolunu kullanıyor. Ayrıca balık, sebze, meyve gibi çabuk bozulabilir gıdaların yurtdışı kargosunda da artık sıkça uçak kargo kullanılıyor.

YURTDIŞI KARGO FİYAT LİSTESİ

Uçak Kargo Fiyatları

Uçak kargo fiyatları gönderinin ağırlığına, paketinin hacmine ya da gönderilen ülkenin uzaklığı ve o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığına göre değişkenlik gösterir.

Ağır bir kargo göndereceksiniz bunun fiyatının hafif olana göre fazla olması doğaldır.

Öte yandan ürünün içine konulduğu paketin büyüklüğü de uçak kargo fiyat belirlemesinde etkilidir. Hacimsel ağırlığı yüksek olan bir kolinin içindeki ürün hafif de olsa daha yüksek fiyatla gönderilir.

Hacimsel Ağırlık Hesaplama Yöntemi

Uçak kargo fiyatı hesaplarken göz önüne alınması hacimsel ağırlığı yani desisi için tüm dünyada geçerli olan desi hesaplama formülü kullanılır. Bu formül: 

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

60x40x50 ebadında bir koli için formüle göre işlemi yaptığımızda 60X40X50/5000 = 24 sonucuna ulaşırız.

Bu noktada kargonuzun ücretlendirmesinin daha yüksek olan değer ile yapılacağını unutmamak gerekir. 24 birimlik hacimsel ağırlığın söz konusu olduğu anda kargonuzun gerçek ağırlığı 5 kilo ise, gönderinizin fiyatı 24 değeri üzerinden belirlenecektir. Bu da cebinizden daha fazla para çıkması anlamına gelir. Bu nedenle uçak kargo fiyatları belirlenirken hacimsel ağırlığa gerçek ağırlıktan bile fazla dikkat etmek, doğru ürüne doğru paket eşleşmesi yapmak gerekir.

Uçak Kargo Hesaplama

Uçak kargo hesaplama için gereken bilgiler aşağı yukarı her kargo şirketi için aynı.

Biz bu yazıda hesaplamayı NumunemKolay’ın hesaplama araçlarını kullanarak yapacağız.

Yurtdışı uçak kargonun en ucuz halini sunan numunemkolay ile Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı Almanya ve İngiltere ile en çok ithalat yaptığı Çin ve Rusya’ya 1-10-20 kg’lik gönderilerin kargo fiyat hesaplamayı gelin birlikte yapalım.

Bunun için numunemkolay’ın fiyat hesaplama sayfasına geldiğinizde öncelikle kargo gönderme ya da getirme seçeneklerinden birini işaretlemeniz gerekiyor. Ardından kargolanacak ürünün evrak mı koli mi olduğunu da işaretleyip varış ülkesini seçmeniz gerekiyor.

Varış ülkesi olarak Almanya, İngiltere, Çin ve Rusya’yı seçtiğimizi varsayalım ve gönderinin kilogramını seçelim.

Bir sonraki adımda gönderenin kişi mi şirket mi olduğunu belirleyip, adınız soyadınız ve telefon numaranızı sisteme girip, fiyatları göster butonuna basmanız gerekiyor.

Uçak Kargo Hesaplama Sonuçları

Gelelim uçak kargo hesaplama sonuçlarına:

ALMANYA:

 • 1 kg: 34.10 Euro
 • 10 kg:122.10 Euro
 • 20 kg:178.20 Euro

İNGİLTERE:

 • 1 kg: 34.10Euro
 • 10 kg:122.10 Euro
 • 20 kg:178.20 Euro

ÇİN

 • 1 kg: 44 Euro
 • 10 kg: 183.70 Euro
 • 20 kg: 267.30 Euro

RUSYA

 • 1 kg: 44 Euro
 • 10 kg:183.70 Euro
 • 20 kg: 267.30 Euro

En Hızlı Gönderim Seçeneği

Uluslararası kargo gönderimlerinde uçağı kullanmak karayolu ya da denizyolunu kullanmaya göre daha pahalı kabul edilebilir. Ancak uçağın getirdiği hız ve güvenlik sayesinde elde edilen kazanımlar daha çok olacağı için bu fark kabul edilebilir bir hale bürünüyor. Hızın getirdiği avantaj ile rakiplerinin önüne geçen kim yurtdışı uçak kargo için ödediği kargo ücretini düşünür ki? 

Kargonun gideceği ülke ve ağırlık bilgisi vermek yeterli. Uçak kargoda fiyatın her yarım kilogramda bir yükseldiğini de buraya bir not olarak düşelim.

Daha uygun uçak kargo fiyatı için kargo göndereceğiniz şirket ile uzun vadeli anlaşma yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu anlaşma sizi fiyat dalgalanmalarından korur ve sabit fiyatlarla gönderim yapabilmenizin önünü açar. 

Uçak Kargoda Teslimat Süreleri

Uçak kargo en hızlı teslimat sürelerinin söz konusu olduğu kargo şekli olarak karşımıza çıkıyor. Karayolunda günlerce sürebilecek bir yolculuk ile alıcısının eline ulaşabilecek Almanya kargo 1 gün içinde varış adresine ulaşabiliyor. Böylece kargoyu gönderen kişi ya da kurumun iş akışı sekteye uğramıyor. Tabi bu arada çok kısa sürede gönderilen bir kargonun getireceği prestij de cabası.

Kargo şirketleri coğrafi olarak hayli avantajlı bir ülke olan Türkiye’den dünyanın herhangi bir noktasına 1-4 iş günü içinde teslimat yaparak bu prestije katkı sağlıyor.

UPS Uçak Kargo İle Avrupa’ya 2 Günde Teslimat

UPS uçak kargo hizmeti veren en bilindik global kargo şirketlerinin başında gelir. Yüz yılı aşkın bir süredir UPS adı altında kargo hizmeti veren şirket 1988 yılından bu yana Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. 400 binden fazla çalışanı ile 220’den fazla ülkeye hizmet veren UPS kargo hizmeti ile Türkiye’den Ortadoğu ülkeleri ve şehirlerine sonraki gün teslimat yapıyor. Asya, Avrupa ve Afrika ülkeleri ise UPS uçak kargo ile sadece 2 gün uzaklıkta. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika ise UPS’in 3+ günde teslimat yapabildiği bölgeler arasında yer alıyor.

Numunemkolay’ın Global Çözüm Ortakları

En ucuz yurtdışı kargo hedefi ile yola çıkan numunemkolay global çözüm ortakları DHL, UPS, FEDEX ve TNT’nin servislerini kullanarak gönderimlerinizi tam zamanında teslim eder. Sizin yapmanız gereken tek şey +219 ülkeye uluslararası kargo gönderimleriniz için numunemkolay’a ulaşmak ve kargonun teslim edildiği bilgisinin gelmesini beklemek.

Yurtdışı uçak kargo göndermek NumunemKolay ile işte bu kadar kolay…

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp