Uluslararası Kargo Hizmeti

En Ucuz Yurtdışı Kargo

ULUSLARARASI KARGO İŞLEMLERİ

Uluslararası kargo işlemleri ivmesi her geçen gün yükselen hizmetler arasında yer alıyor. Yurtdışı ticaret işlem hacminin ülkeler arasında karşılıklı artması sonucu ortaya çıkan hız ve güvenlik ihtiyacını sonuna kadar karşılayan yurtdışı kargo için günümüzde ağırlıklı olarak hava yolu kullanılıyor.

Bu yazımızda;

  • Uluslararası kargo nedir?
  • Yurtdışı kargo gönderilirken nelere dikkat edilmelidir?
  • Uluslararası kargonun fiyatı nasıl belirlenir?
  • Yurtdışı kargo paketlenmesi nasıl yapılmalıdır?
  • Yurtdışı Kargo takibi yaparken hangi işlemler yapılır?

sorularına yanıt vereceğiz.

Buyurun bu soruların yanıtlarını birlikte bulalım…

Uluslararası Kargo Gönderme

Herhangi bir ülkeden bir başka ülkeye kargo göndermenin tanımı olan uluslararası kargo ya da yurtdışı kargo son yılların hız isteğine en uygun kargo gönderim şekli olarak karşımıza çıkıyor. Ülkeler arasında kargonun hızlı gitmesini sağlayan bu hizmet ile mesafeler kısalırken hizmet hızlanıyor ve özellikle uluslararası ticaret canlanıyor.

Yurtdışı kargo yolu ile ister bir koli, ister içinde 1 tane evrak bulunan zarf olsun hızlı ve güvenli bir şekilde Türkiye’den dünya haritası üzerindeki herhangi bir ülkeye günler içinde ulaştırılır. Söz konusu ülke en yakınımızdaki Bulgaristan ya da Yunanistan’dan tutun da en uzağımızdaki Avustralya ya da Yeni Zelanda bile olabilir.

Aynı şekilde söz konusu ülkelerden Türkiye’ye de hızlı ve güvenli bir şekilde yurtdışı kargo gönderilebilir.

Yurtdışı Kargo Nasıl Gönderilir? 

Yurtdışı kargo, bu hizmeti veren şirkete ulaşılması ile başlar, kargonun varış adresine teslim edilmesi ile sona erer. Bu süre içinde kargoyu gönderenin yapması ve dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Kargonun Paketlenmesi Nasıl Olmalı?

Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta yurtdışı kargonun doğru paketlenmesi olmalıdır. Kargo paketi ne kadar doğru hazırlanırsa o kadar sorunsuz bir yolculuk olur. Paketin içeriği sağlam kalır ve alıcısına sağlam bir şekilde ulaşır.

Kargo eğer bir evraksa sadece zarfa koymak yeterli olacaktır, ama koliye konulması gereken bir ihracat ürünü söz konusu ise standartlara uygun paketleme yapılmalıdır.

Kargonun paketlenmesi ve taşıma sırasında hasar görmemesi için dayanıklı kolilere koyulmalıdır. Kolinin içine konulan ürünün kolide hareket etmesi ambalajlama malzemeleri kullanarak engellenirse tüm önlemler alınmış olur. Bunun için koli içeriğini köpük ya da yumuşak malzemeler veya hava kabarcıklı malzemeler ile doldurmalısınız ki darbeleri engelleyebilesiniz.

Son olarak kolinin açık olan kısımları bantlanarak kargo firmasının size göndereceği poşet veya kolinin içerisine koyarsanız uluslararası kargonuz yolculuğa hazır hale gelmiş olur.

Uluslararası Kargo Şirketleri

Uluslararası kargo şirketleri standartlara uygun şekilde paketlenen yurtdışı kargonun yola çıkması ve varış adresine ulaştırılmasını üstlenir. Kargonuzu hangi şirketle göndereceğinize karar verip şirkete ulaştığınızda paketinizi isterseniz kendiniz ulaştırırsınız isterseniz kurye gelip alır. Gerekli belgeler de doldurulunca paketiniz için uçağın sefer saatini beklemekten başka yapacağınız bir şey kalmayacak.

Yurtdışı kargo gönderimleri bu hizmetleri veren global kargo şirketleri aracılığı ile yapılmaktadır. UPS, DHL, TNT ve FedEx kargo şirketlerinin en ünlüleri olarak faaliyetlerine devam etmektedirler.

UPS Uluslararası Kargo

UPS uluslararası kargo gönderebileceğiniz global kargo şirketlerinden biri. Dünyanın herhangi bir noktasından bir diğer noktasına göndereceğiniz kargolar için başvurabileceğiniz adreslerden biri olan UPS kargo hizmetine NumunemKolay aracılığı ile de ulaşabilirsiniz.

TNT Uluslararası Gönderim

TNT kargo da ülkelerarası kargo gönderimlerinde yardımcınız olabilir ya da numunemkolay’dan TNT yurtdışı kargo hizmeti alabilirsiniz.

FEDEX Yurtdışı Gönderi

Fedex de yurtdışı kargo gönderimlerinde tercih edebileceğiniz şirketlerden olabilir ya da Numunemkolay aracılığı ile alacağınız Fedex servis ile dünyanın herhangi bir ülkesine kargonuzu zamanında ve hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz.

DHL YURTDIŞI KARGO

DHL de uluslararası gönderimlerde tercih edebileceğiniz global kargo şirketlerinden biri. DHL uluslararası kargo hizmeti alarak kargonuzu gönderebileceğiniz gibi NumunemKolay’dan DHL kargo servisi alabilirsiniz.

YURTDIŞI KARGO FİYAT LİSTESİ

ULUSLARARASI KARGO FİYATLARI

Uluslararası kargo fiyatları gönderen için en önemli konuların başında gelir. Bir ülkeden bir başka ülkeye uçak kargo yolunu kullanarak gönderilen kargonun fiyatını belirleyen birkaç etken vardır. Bu etkenlere dikkat edildiğinde yurtdışı kargo en makul fiyatlarla gönderilebilir.

Yurtdışı kargo fiyatları gönderen şirketinin fiyat politikasına göre değişebileceği gibi, gönderinin niteliğine, ağırlığına, hacmine, gönderilecek ülkenin uzaklığına ve o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığına göre de farklılık gösterir. 

Yurtdışına kargo gönderimlerinde fiyatlar öncelikle ağırlığa göre değişir. Her yarım kiloda bir yükselen kargo fiyatları 30 kilogram ve üstünde belli durumlarda sabitlenir.

Kargonun fiyatında etkili olan bir diğer unsur da hacmi yani desisidir. Hacimsel ağırlık olarak adlandırılan desi kargo paketinin boyutuna göre azalır ya da yükselir. Yapılan işlem sonucunda hangi değer daha büyük çıkarsa kargo fiyat hesaplamaya o değer ile devam edilir.

Hacimsel Ağırlık Hesaplama Formülü

Tüm dünyada geçerli desi hesaplama formülü şöyle:

EN X BOY X YÜKSEKLİK / 5000

Eğer 50x40x20 ebadında bir koliyi yurt dışı kargo ile örneğin İtalya’ya gönderecekseniz; gönderiniz de 2 kilogram ise,

Formülümüze göre işlemi yaptığımızda 50X40X20/5000 = 8 sonucuna ulaşırız.

Ücretlendirmeniz daha yüksek olan rakama göre devam edeceği için fiyatlandırma 2 kilogram üzerinden değil 8 olan hacimsel ağırlık üzerinden devam edecek. Bu durumda İtalya’ya 2 kilogramlık kargoyu 44 Euro’ya gönderebilecekken yanlış paket seçimi nedeniyle 8 kilo için kargo ücreti ödeyeceksiniz yani cebinizden 102.30 Euro çıkacak. Yanlış koli seçimi nedeniyle 58.3 Euro daha fazla ödeme yapacaksınız.

İtalya Kargo Fiyatı

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında Türkiye’nin ihracatının her dönem hayli yüksek olduğu İtalya’ya 1-10 ve 20 kilogramlık kargo ücretlerini hesaplayalım:

  • 1 kg: 34.10 Euro
  • 10 kg: 122.10 Euro
  • 20 kg: 178.20 Euro

Yurtdışı Kargo Varış Süreleri

Yurtdışı kargo şirketleri Türkiye’den gönderilecek herhangi bir kargo için 1 ile 4 iş günü arasında teslimat süresi vermektedir. Express kargo, normal gönderim gibi alternatifleri kullanarak kargonuzun teslim edileceği günü kendiniz belirleyebilir hatta kargonun varış süresini de kısaltabilirsiniz.

Uluslararası Kargo Takip

Uluslararası kargo takip ile örneğin İtalya’ya gönderdiğiniz kargoyu alıcısının adresine ulaşana kadar adım adım izleyebilirsiniz. Bunu için size gerekli olan tek bilgi gönderinizi kargo şirketine teslim ettiğinizde paketinizin üzerine yapıştırılan barkod yani kargo takip numarasıdır.

Gittiği adreslerde okutulacak olan bu barkod ile bilgiler sisteme girilecek ve siz kargo takibi yaptığınızda paketiniz hakkında bilgi sahibi olacak, böylece kargonuzu kolayca takip edebileceksiniz.

Kargonuzu gönderdiğiniz şirketin internet sayfasına girip kargo takip bölümüne barkod numarasını yazdığınızda yurtdışı kargo takip yapmış olacaksınız. Barkod numarasını yazdığınızda kargonuzun o an nerede olduğu bilgisi ortalama 10 saniye içinde ekranınızda olacaktır. Yaptığınız uluslararası kargo takip ile paketiniz adresine ulaştığı anda bundan haberiniz olacak.

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp