UPS ÖZET BEYAN

En Ucuz Yurtdışı Kargo

UPS ÖZET BEYAN

UPS özet beyan hizmeti ile taşımasını üstlendiği kargoların/ürünlerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra, müşterilerinin sorun yaşamasını  engelliyor.

Özet beyan Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce ve Türk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır.

Özet beyan verilmesindeki amaç ise gümrük bölgesine giren eşyanın emniyet ve güvenlik yönlerinden risk analizine tabi tutulmasıdır.

Bu yazımızda özet beyan nedir, kimler verir, neden verilir, ne zaman verilmelidir, verilmezse ne olur, özet beyan sorgulama ne işe yarar, kargo takip nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

ÖZET BEYAN NEDİR? 

Türkiye’de 2011 yılından bu yana yürürlükte olan özet beyan yurt dışından gelecek ya da yurt dışına gidecek eşya hakkında bilgilerin yer aldığı bir kimliktir.

Bu beyan, Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce ve Türk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır.

UPS ÖZET BEYAN BİLGİSİ            

Eğer eşya UPS ile taşınıyorsa, beyanı da UPS verir. Özet beyanda eşyayı taşıyan araç ile eşyaya ilişkin genel bilgiler yer alır. Özet beyan bilgisi ithalat ülkesindeki gümrük idaresine online olarak bildirilir.

Özet beyan dendiğinde de ise özet beyanda mutlaka bulunması gereken bilgiler anlaşılmaktadır.

Özet beyanda öncelikle eşyanın tarife pozisyonunun ilk 6 hanesinin yazılmalıdır ki bu zaten zorunludur. Böylece eşya tanımının yazılmasına da gerek kalmaz.

Kargo taşıyan hava taşıtlarının Türkiye Gümrük Bölgesinde birden havalimanına uğraması durumu varsa özet beyan, eşyanın boşaltılacağı hava limanındaki gümrük idaresine verilir.

UPS Kargo özet beyan verilirken ayrıca taşıt aracı ile ilgili bilgiler de verilmelidir.

ÖZET BEYAN KİM TARAFINDAN VERİLİR?

Özet beyan eşyayı taşıyan tarafından verilir ancak eşyayı taşıma sorumluluğunu üstelenen dışında üçüncü kişilerce de verilebilir. Bu durumda, özet beyan taşıyıcı adına değil, onun yerine veriliyor demektir. 

Bu aşamada UPS özet beyan bilgileri, taşımasını üstlendiği eşya için verilmektedir.

UPS, verdiği bu özel bilgiler ile “ben bu eşyayı taşıyorum” bilgisini resmi  makamlara ulaştırmış olur. 

Özet beyanın taşıyıcı değil, üçüncü bir kişi tarafından verilmesi halinde, taşıyıcı özet beyan verme sürelerine uyulması konusunda üçüncü kişiden taahhüt almalıdır, çünkü taşıyıcı özet beyanların zamanında verilmesini sağlamak durumundadır.

Bu noktada özet beyanın verilip verilmediğini öğrenmek için UPS özet beyan no istenebilir. 6 haneli bu numara ile UPS özet beyan takip yapılabilir. Özet beyan no ile UPS özet beyan öğrenme işlemi rahatlıkla yapılabilir. UPS özet beyan öğrenme işlemi, beyanın verilip verilmediğinin anlaşılmasında işe yarar.

ÖZET BEYAN NEDEN VERİLİR?

Özet beyan Türk gümrük bölgesine giren veya Türk gümrük bölgesinden çıkan eşyanın emniyet ve güvenlik yönlerinden risk analizine tabi tutulması amacıyla verilmektedir. 

Bu nedenle özet beyan, risk analizi ve gümrük kontrollerinin etkin yapılabilmesi için gerekli bilgileri içerecek şekilde hazırlanmaktadır.

UPS özet beyan bilgileri eksiksiz verildiğinde söz konusu analiz ve kontroller de eksiksiz bir şekilde yapılır ve taşınan eşya güvenli bir şekilde varış adresine ulaştırılır.

Türk gümrük bölgesine giren eşya için özet beyan verilmemesi durumunda Gümrük Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca usulsüzlük cezası uygulanır. Şirket özet beyan hizmeti ile müşterilerini bu cezalardan da korumaktadır.

ÖZET BEYAN VERME SÜRESİ

Hava taşımacılığında 4 saatten kısa mesafeli uçuşlarda en geç uçağın havalandığı ana kadar, 4 saatten uzun mesafeli uçuşlarda ise Türk gümrük bölgesinde ilk havalimanına inilmesinden en az dört saat önce özet beyan verilmelidir.

Öte yandan özet beyan vermeye yetkili kişilerin talep etmesi halinde, özet beyanın verilmesinden sonra bir veya daha fazla bilginin değiştirilmesine gümrük idarelerince izin verilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir