Yurtdışına Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Yurtdışına Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır

YURTDIŞINA KARGO ÜCRETİ

Yurtdışına kargo ücreti konusu uluslararası gönderim yapacak kişi ya da kurum fark etmez, herkesin öncelikli konusudur. Herkes daha ucuza yurtdışı kargo göndermek ister.

Ancak yurtdışına gönderim yaparken daha düşük ücretler için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Hemen herkes yurtdışı gönderimlerinin ücretine sadece paketin ağırlığı etki ediyor sansa da işin aslı hiç de öyle değil. Yurtdışı kargo ücretini etkileyen pek çok faktör var ve bu faktörler gönderim sırasında göz önüne alınırsa çok daha ucuza kargo göndermek mümkün olur.

İşte bu yazımızın konusu tam da bu. Yurtdışına kargo ücreti nasıl hesaplanır, daha ucuza kargo göndermek için nelere dikkat edilmelidir?

Cevaplamamız gereken ilk soru ise yurtdışı gönderinin fiyatı nelerden etkilenir?

YURTDIŞINA KARGO GÖNDERİM FİYATLARI ÜZERİNDE ETKİLİ OLAN FAKTÖRLER

Yurtdışına kargo gönderim fiyatları üzerinde etkili olan çok sayıda etmen vardır. Bu etmenleri madde madde yazmakta fayda var. Bu faktörler kargonun;

 • Ağırlığı
 • Hacmi- paketi
 • Kargonun gönderildiği ülkenin uzaklık ya da yakınlığı
 • Gönderim yapılan ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sayısı
 • Gönderimin yapıldığı ülkenin kendine özgü şartları olarak sıralanabilir.
 • Gümrük bedelleri

Şimdi bu maddeleri tek tek açıklayalım.

Kargonun ağırlığı: 

Kargonun ağırlığı yurtdışı kargo ücreti üzerinde etkili olan ilk ve en önemli faktördür. Kargonun ağrılığı ile ücreti arasında doğru orantı söz konusudur. Gönderi ne kadar ağırsa, ücreti de o kadar fazladır.  Uluslararası gönderim yaparken belirli ağırlıkta paket gönderme zorunluluğu yoksa olabildiğince hafif paketler gönderilmelidir ki kargo ücreti daha makul seviyelerde kalsın.

Kargonun hacmi ve paketlenmesi:

Kargonun hacmini paketi belirler. Zira ne kadar büyük paket kullanılırsa hacimsel ağırlık o kadar yüksek çıkacaktır.

Yurtdışı gönderimlerde gerçek ağırlık ve hacimsel ağırlık karşılaştırılır ve daha yüksek olan değer ücretlendirme sırasında esas alınır. Eğer gönderi için gereğinden büyük bir koli seçildiyse hacimsel ağırlık daha yüksek çıkacak. Bu durumda gönderen kişi daha fazla yurtdışına kargo ücreti ödemek zorunda kalacaktır.

Bu nedenle en hafif gönderiyi en küçük paket ile gönderip ücreti minimumda tutmak tamamen göndericinin elinde yani sizin elinizde.

Burada hacimsel hesaplama formülünü vermekte fayda var.

Bu formül:

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000) şeklindedir.

Bu formülü kullanarak hacimsel ağırlığı hesaplayabilir ve çıkan sonuca göre hareket edebilirsiniz.

Kargonun gönderildiği ülkenin uzaklık ya da yakınlığı:

Kargonun gönderildiği ülkenin uzak ya da yakın olması da yurtdışına kargo ücreti üzerinde etkili unsurlardan biridir. Ülke ne kadar uzaksa kargo ücreti o kadar yüksek olur. Türkiye’den Almannya’ya gönderilen kargo ile Yeni Zelanda’ya gönderilen kargonun ücreti doğal olarak birbirinden farklı olacak ve Yeni Zelanda’ya gönderim yapacak kişi ve kurumlar daha fazla kargo ücreti ödeyecektir.

Gönderim yapılan ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sayısı: 

Bu faktör de yurtdışına kargo ücreti üzerinde direkt etkilidir. Söz konusu ülkeye ne kadar çok uçak seferi varsa ücret o denli düşük olur. Tersi durumda da, ne kadar az sefer varsa ücret yükselecektir. Haftada bir uçak seferinin olduğu ülke ile her gün bir uçağın kalktığı ülkeye yapılan gönderimlerin ücretinin aynı olması beklenemez.

Gönderim yapılan ülkenin kendine özgü şartları:

Şayet kargo gönderilen ülkede savaş, salgın hastalık vb. gibi tehlikeli olabilecek olaylar varsa, bu ülkeye gönderimlerde ücretler biraz daha artacaktır.

Yakıt ve ek masraflar:

Öte yandan limit aşımı, teslim edilemeyen gönderiler, adres düzeltme, alıcının gönderi ücretini ödemeyi reddetmesi, uzak bölge ek ücreti gibi etkenler de ek ücret ödemeyi gerektiren durumlar içindedir.

Son olarak yakıt ücreti de yurtdışı kargo ücreti üzerinde etkili bir diğer faktördür. Kargo şirketleri tüm gönderiler için endeks tabanlı bir yakıt ek ücreti uygular. Yakıt ek ücretinin belirlenmesinde ABD Körfez Kıyısı (USGC) kerosen tipi jet yakıt için spot fiyatı esas alır.

Gümrük bedelleri:

Ülkelerin uyguladığı gümrük bedelleri de direkt olmasa da kargo ücreti üzerinde etkilidir. Varış ülkesine ulaşan gönderiye, söz konusu ülkenin mevzuatına göre gümrük vergisi uygulanacaktır. Direkt olarak kargo ücreti sayılmasa da bu masraf kalemi de bir gönderi maliyetidir.

YURTDIŞINA KARGO ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

Yurtdışına kargo ücreti nasıl hesaplanır sorusunun cevabını tüm bu bilgiler ışığında cevaplamak gerekir ama biz en basit şekliyle anlatacağız.  Yurtdışı gönderim yapan kargo şirketlerinin hemen hepsi internet sitelerine fiyat hesaplama araçları ekleyerek müşterilerinin hayatını kolaylaştırıyor.

Biz hesaplamayı en ucuz yurtdışı kargo fiyatı veren NumunemKolay üzerinden yapacağız.

Türkiye’nin en önemli ticari partneri Almanya, ABD ve dünyanın öteki ucu Avustralya’ya 5 kiloluk bir gönderinin fiyatı için varış ülkesi ve kilogram bilgisi ile iletişim bilgilerini vermek yeterli oluyor. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru verdiğiniz takdirde gönderi ücreti birkaç saniye içinde karşınızda oluyor.

 • Almanya 5 kg’lık kargo ücreti: 71.50 Euro
 • ABD 5 kg’lık kargo ücreti: 92.40 Euro
 • Avustralya 5 kg’lık kargo ücreti: 117.70 Euro

Bu fiyatlar ülkenin uzaklığının kargo ücretine etkisini açıkça göstermektedir.

PTT YURTDIŞINA KARGO ÜCRETİ

PTT yurtdışına kargo ücreti global şirketlere göre daha makul rakamlarda seyretse de, kargonun teslimat süresi diğer firmalara göre biraz daha uzun olabiliyor.

PTT ücretlerini hesaplamak için de PTT’nin internet sitesine girip, hesaplama araçları sekmesine tıklayıp Turpex’e ulaşmanız yeterli. Burada da varış ülkesi ve kilogram bilgisi isteniyor.

Aynı ülkeler için aynı ağırlıktaki gönderinin ücretleri PTT kargo ile aşağıdaki gibidir:

 • Almanya 5 kg’lık kargo ücret: 178 TL
 • ABD 5 kg’lık kargo ücreti: 304.50 TL
 • Avustralya 5 kg’lık kargo ücreti: 410 TL

Öte yandan global kargo şirketleri de kendi internet sayfalarında bulunan hesaplama araçları ile aynı hizmeti sunmaktadır. DHL yurtdışına kargo ücreti, FedEx yurtdışına kargo ücreti, TNT yurtdışına kargo ücreti ve UPS yurtdışına kargo ücreti için hem firmaların sayfalarındaki hesaplama araçlarını hem de bu firmalarla partnerlik anlaşması bulunan NumunemKolay’ın hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

KARGO TAKİP NASIL YAPILIR?

Kargo takip, yurtdışına doğru yola çıkan paket için yapılan bir işlemdir.  Paketinizi teslim ederken, kargonuzun üzerine yapıştırılan barkod numarası sizin kargo takip numaranızdır. Bu numarayı gönderim yaptığınız firmanın takip araçları bölümünde ilgili yere yazmanız gerekmektedir. Böylece gönderinizin o anki hareketlerini kolayca takip edebiliyorsunuz. Kargonuzun varış adresine ulaştığı anı, takip yaparak anında öğrenebiliyorsunuz. Ya da yaşanan olası bir gecikmeden kargo takibi yaparak haberdar olup, gerekli tedbirleri alabiliyorsunuz.

MİKRO İHRACAT YURTDIŞI KARGO İLE YAPILIR

Mikro ihracat ürünlerinin varış adresine ulaşmasını en kolay yolu da yurtdışı kargo hizmeti almak olarak kabul ediliyor. Mikro ihracat 300 kilogram veya 15000 Euro değerini geçmeyen ve satış amacıyla yapılmakta olan, farklı bir işlem veya rejim gerektirmeyen ihracat işlemlerine verilen addır. Bu ihracat türünde çok yüksek adetli gönderimler olmadığı için kargo hizmeti almak en doğru yol olarak kabul görüyor. Bu işlem sırasında da daha uygun kargo ücreti ile gönderim yapmak için söz konusu bütün maddelere dikkat etmek gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp