Yurtdışı Kargo Hesaplama Aracı

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Hemen Fiyat Hesaplayın, 15% Hoşgeldin İndirimini Yakalayın!

Yukarıdaki Kargo Hesaplama Aracı İle Maliyetlerinizi Öğrenebilirsiniz!

Yurtdışı kargo hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Yurtdışı kargo hesaplama işlemi, gönderim yapılan kargo operatörünün internet sitesi üzerinden kolaylıkla yapılabilen basit bir işlemdir. Zira kargo firmaları müşterilerinin gönderim maliyetlerini ortalama olarak öğrenmeleri için internet sitelerine fiyat hesaplama araçları eklemişlerdir. Bu araçlarla yapılan kısa bir işlem sonrası örneğin Fransa’ya 5 kilogramlık bir kargo ne kadar ücret ödenerek gönderilebilir anında öğrenilir.
Fiyat hesaplama araçlarında bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde verilmelidir ki yurtdışı kargo hesaplama sonuçları doğru çıksın.
Yurtdışı hesaplama işlemini global kargo firmaları TNT, FEDEX, UPS ve DHL ile çözüm ortaklığı yaparak, paketlerinizi dünyanın dört bir yanına hızlı ve güvenilir bir şekilde, ayrıca en uygun fiyatlarla gönderen NumunemKolay üzerinden anlatacağız.
NumunemKolay fiyat hesaplama aracında önce kargo gönderilecek mi, getirtilecek mi, evrak mı koli mi gibi seçenekler eksiksiz işaretlenmelidir.
Ardından kargonun gönderileceği ülke seçildikten sonra, paketin ağırlığı belirlenir. Gönderen şahıs mı şirket mi seçimi yapılıp iletişim bilgileri de verilince hesaplama sonucu saniyeler içinde ekranınızda olacaktır.
Hesaplama araçlarında 30 kg’a kadar olan gönderiler için hesaplama işlemi yapılmaktadır. 30 kilo üzeri gönderiler için direkt kargo firmasına ulaşmak daha makul rakamların alınabilmesini sağlar.

Yurtdışı kargo hesaplamada hacimsel ağırlığın önemi nedir?

Yurtdışı kargo hesaplama işlemi sadece ağırlık baz alınarak yapılmaz. Gönderinin gerçek ağırlığı kadar hacimsel ağırlığı yani hacmi de kargo hesaplamasında göz önüne alınmalıdır.
Hacimsel ağırlık yurtdışı kargonun kapladığı alana denir. Kargo ücretlerinde belirleyici etken gönderilen paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu da hacimsel ağırlığı son derece etkili bir faktör haline getirmektedir.
Zira yurtdışı gönderi sırasında kargonun hacimsel ağırlığı ile gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi değer aha büyükse o rakam fiyat hesaplamada kullanılır. Bu nedenle hacimsel ağırlığın düşük çıkması kargoyu gönderenin lehine olacaktır. Bunun için en küçük paketi kullanmak gerekmektedir. Ki böylece hacimsel ağırlık düşük çıksın.
Hacimsel hesaplama için tüm dünyada geçerli olan formül kullanılır. Bu formül;

Desi hesabı nasıl yapılır? En x boy x yükseklik / hacimsel bölen (5000)

Fransa’ya 5 kiloluk bir kargo gönderildiğini varsayarsak, gönderi 50x30x20 ebatlarında koliye konulursa işlem sonucu 6 olarak bulunur ama 50x40x40 ebatlarında bir koliye konursa 16 sonucuna ulaşılır.
İlk seçenekte 5 kilogramlık gönderi için kullanılan kolide çok fiyat farkı ödemeyi gerektirecek bir hacimsel ağırlık söz konusu olmuyor. Ama ikinci seçenekse neredeyse 3 kata varan fiyat farkı ortaya çıkıyor. Bu nedenle doğru koli seçimim yurtdışı kargo fiyatında çok önemli bir faktörüdür. Daha yüksek ücret ödememek için mutlaka doğru koli seçimi yapılmalıdır ki hacimsel ağırlık düşük çıksın. Kargo fiyat hesaplama sonucu da böylece makul rakamlarda kalsın.

Yurtdışı kargo fiyat hesaplama ve doğru paketleme nasıl yapılır?

Yurtdışı kargo fiyat hesaplama yapılırken paketlemeye azami dikkat edilmesi gerektiği hacimsel ağırlığın etkisi ile zaten anlaşılmaktadır.
Ne kadar küçük koli kullanılırsa o kadar az kargo fiyatı ile karşılaşılır çünkü bu sayede hacimsel ağırlık düşük olacaktır.
Paketlemesi yanlış yapılmış bir gönderi daha yüksek kargo ücretleri ödenmesine neden olur.
Kolinin içi gereksi bir şekilde ambalaj malzemeleri ile doldurulursa ağırlık artacağı için fiyat artacaktır. Bu etkene de dikkat etmek gerektiği unutulmamalıdır.
Bu etkenler göz önüne alınarak paketleme yapılırsa yurtdışı kargo maliyetleri de göreceli olarak azalacaktır.

Yurtdışı kargo hesaplama nasıl yapılır?

Bu anlatılanlar ışığında NumunemKolay üzerinden örnek olarak Fransa’ya gönderilecek 5 kiloluk gönderinin fiyatı hesaplandığında 104.42 Euro’luk bir fiyat çıkmaktadır.
Oysa 50x40x40 ebatlarındaki koli kullanılırsa fiyat 16 kilogram üzerinden hesaplanacağı için aynı gönderi için 214.78 Euro ücret ödenmek zorunda kalınacaktır.

Express kargo nedir?

Express (ekspres) kargo günümüzün yurtdışına en hızlı kargo gönderme yoludur. Bu seçenekte 30 kilograma kadar olan gönderilere yurtdışına havayolu ile gönderilmektedir. Express kargo ile genellikle dünyanın hemen hemen her ülkesine 1-4 iş günü içinde teslimat yapılmaktadır. Türkiye’ye yakın Avrupa ülkeleri için Express kargoda aynı gün teslimatlar da söz konusu 1 iş günü içinde varış adresine ulaşan gönderiler de vardır. Express kargoda ağırlığın yanısıra boyut sınırlamaları da vardır. 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler kargo operatörünün uçağının boyutlarına göre express servis ile taşınabilmektedir.
30 kilogram ve üzeri gönderilerin taşınması ise hava kargo ile yapılabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında hava kargo ile express kargo arasındaki tek fark gönderi ağırlığıdır.

Mikro ihracat ve yurtdışı kargo hesaplama nasıl yapılır?

Mikro ihracat gönderilerinde yurtdışı kargo hesaplama ve sonuçları daha önemli hale gelmektedir. Gümrüksüz ya da kolay ihracat olarak adlandırılan mikro ihracat yurtdışı kargonun en çok tercih edildiği alanlardan da biridir. Ağırlıklı olarak Küçük ve Orta Boy Ölçekli İşletmeler (KOBİ) tarafından tercih edilen mikro ihracat 300 kg ve 15.000 Euro’ya kadar değeri olan ürünlerin yurtdışı kargo ile gümrüksüz bir şekilde gönderilmesine denmektedir.
Ağırlık nedeniyle hava kargo ile gönderilen mikro ihracat kargolarında da yukarıda sözünü ağırlık, boyut, hacim gibi etkenlere dikkat edilmelidir ki yurtdışı kargo hesaplama sonuçları makul seviyelerde kalabilsin.
Tüm bu anlattığımız etkenlere ek olarak kargo firması ile yüz yüze görüşmek ve uzun vadeli anlaşmalar yapmak her zaman daha uygun fiyatlarla gönderim yapabilmenizi sağlar.