Yurtdışı Kargo Gönderimi | En Ucuz Yurtdışına Kargo

En Ucuz Yurtdışı Kargo

YURTDIŞI KARGO İŞLEMLERİ

Yurtdışı kargo işlemleri, dünyanın kocaman bir köye döndüğü ve sınırların görünmez hale geldiği  günümüzde, özellikle ticaretin daha da hızlı olması zorunluluğundan olsa gerek her geçen gün daha da çok talep edilen hizmetlerin başında geliyor. 

Kişi ya da kurumlar Türkiye’den dünyanın en uzak ya da yakın herhangi bir ülkesine yapacakları gönderimler için sınır kapılarında bekleyen TIR’lar, geciken teslimatlar, ülkelerarası bürokrasi gibi sorunlarla yüz yüze gelmeden işlem yapmak istiyor. Bu noktada tercihler de değişiyor ve yurtdışına kargo işlemleri “Hava”ya doğru kayıyor.

1-4 iş günü içinde dünyanın en uzak ucu Avustralya ya da Japonya’dan, yakın AB ülkelerine kadar paketleri “ışık hızında” ulaştıran kargo firmaları express hizmetlerle aynı gün teslimatları içeren operasyonlara da imza atıyor.

Bu yazımızda özellikle ülkelerin ihracat ve ithalat işlemleri ekseninde gelişim gösteren uluslararası kargo işlemleri ile ilgili olarak akıllara takılan,

 • Yurtdışına kargo gönderirken hangi adımlar takip edilmelidir?
 • Yurtdışı gönderi şirketleri hangileridir?
 • Yurtdışı kargo takip nasıl yapılır?
 • En ucuz yurtdışı kargo fiyatları nasıl elde edilir? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız?

Yurtdışına Kargo İhtiyacını Ortaya Çıkaran Unsurlar

Yurtdışı kargo ihtiyacı çok çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Yurtdışında yaşayan bir yakınınıza hediye göndermek isteyebilirsiniz, e-ticaret ürünlerinizi en hızlı şekilde adresine ulaştırmak isteyebilirsiniz, hızlı ihracat yani mikro ihracat yapmak isteyebilirsiniz ya da yurtdışına düzenli bir şekilde ürün gönderen bir ihracatçı olabilirsiniz. Bu alternatiflerin hepsinde en hızlı hizmeti yurtdışı gönderim yapan firmalardan alıp, evrak zarfı ya da kolinizi Avrupa, Asya, Afrika ya da Avustralya kıtalarına gönderebilirsiniz. Hava ya da uçak kargo ile gönderileriniz aynı gün teslim edilebileceği gibi 1-4 iş günü içinde alıcısının elinde olabilir. 

Ancak yurtdışı hızlı kargo işlemleri ağırlıklı olarak ihracat ve ithalatçılar çevresinde gelişen, bireysel gönderimlerin kurumsal gönderilere oranla daha az olduğu bir alan. Bu noktada en çok yurtdışı kargo gönderilen ülkeler aynı zamanda en çok ihracat ve ithalatın yapıldığı ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Yani Almanya, İngiltere, İtalya en çok gönderim yapılan ülkeler listesinde de başı çekiyor.  

Diğer taraftan Türkiye’nin en çok ithalat yaptığı Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkelere yönelik uluslararası kargo hizmeti de son yıllarda ivmesi oldukça yükselen işlemler arasında göze çarpıyor. Örneğin Çin’den 2 iş gününde getirilebilecek bir paket için kim 40- 45 gün beklemek ister ki?

YURTDIŞI KARGO FİYAT LİSTESİ

Yurtdışı Kargo Gönderirken Neler Yapılmalı?

Peki yurtdışına kargo ihtiyacınız ortaya çıktığında neler yapılmalı?

Örneğin Almanya’ya ihracat numunesi göndereceksiniz ve bunu en hızlı şekilde yapmak istiyorsunuz.  Bu durumda yurtdışına kargo hizmeti almalısınız. Öncelikle yurtdışı gönderi hizmeti veren firmalar arasından size hem teslimat süresi olarak hem de fiyat olarak en uygun alternatifleri sunan firmayı seçerek işe başlamalısınız.

Gönderim yapacağınız firmayı belirledikten sonra gönderiniz bir evraksa sadece zarfa koymanız yeterli olacaktır. Ama paketlenmesi gereken bir ürün söz konusu ise en doğru paketlemeyi yapmalısınız. Bu hem kargonuzun hasar görmeden yerine ulaşmasını sağlar, hem de en ucuz yurtdışı kargo ücreti ödemenizi…

Çünkü gönderimi yapacağınız koli ne kadar büyükse hacimsel ağırlığı o kadar yükselecektir bu da gönderimin maliyetini yükseltecektir.

Bu noktada en ucuz yurtdışı kargo fiyatları ile işlem yapabilmek için en hafif gönderiyi, en küçük paket ile gönderme yolunu seçmelisiniz. Kargoyu paketlerken ayrıca, yolculuğu boyunca hasar görmemesi için tüm önlemleri de almalısınız. Aksi taktirde gönderiniz varış adresine hasarlı ulaşır, bu da ticari ilişkilerinizi zedeleyeceği gibi aynı işlemi bir kere daha yaparak zaman kaybetmenize neden olabilir.  

Paketleme de yapıldıktan sonra gönderinizin yola çıkması için yapmanız gereken tek bir işlem kalıyor; o da paketinizi gönderimi yapacağınız kargo firmasına ulaştırmak. Bunun için isterseniz kurye çağırırsınız, isterseniz de kendiniz elden teslim yapabilirsiniz. Paketinizi firmaya teslim ettikten sonra artık sıra “Kargonuz teslim edildi” mesajını beklemekten başka yapacağınız bir şey kalmamış olur.

Yurtdışı Kargo Firmaları

Yurtdışı kargo firmaları, DHL, UPS, TNT ve FEDEX ile dünyanın 220 ülkesine, kanunlar çerçevesinde aklınıza gelen her şey gönderilebilir. Örneğin UPS yurtdışı kargo gönderimi gerçekleştiren en önemli global kargo firmaları arasındadır. 100 yılı aşkın bir süredir hizmet veren şirket kişi ya da kurumların tüm gönderi ihtiyaçlarına cevap vermek için çalışmalarını sürdürmektedir. Diğer taraftan numunemkolay’ın UPS yurtdışı kargo servisini kullanarak da dünyanın dört bir yanına gönderim yapabilirsiniz.

UPS yurtdışı kargo hizmetinde; ücret farkı alınmaksızın kapıdan kapıya teslimat, alıcı adresinde bulunamadığında adrese 3 kez ücretsiz uğrama, paket alımından teslimatına kadar gönderici ve/veya alıcıyı ücretsiz bilgilendirme seçenekleri, paket alımından teslimatına kadar internet üzerinden takip imkanı sunulmaktadır.

Yurtdışına kanunlar çerçevesinde her şey gönderilebilir dedik. Ancak yurtdışına kargo ile kesinlikle gönderilemeyecek maddeler de vardır. Başta ateşli silahlar, canlı hayvanlar, pornografik malzemeleri, yanıcı ve yakıcı malzemeler başta olmak üzere uzun bir yasaklı maddeler listesi vardır. Gönderim yapmadan önce bu listeyi incelemek ve paketinizde yasaklı madde bulunmamasına dikkat etmek sizin yararınıza olacaktır.

Yurtdışı Kargo Fiyatları

Yurtdışı gönderi yaparken, gönderen için en önemli konu, fiyattır.  Uluslararası kargo gönderimlerinde fiyatı belirleyen, yüksek yada düşük olmasına neden olan bazı önemli faktörler vardır.

Kargonun gönderileceği ülkenin uzaklığı ya da yakınlığı en önemli unsurdur. Eğer uzak bir ülkeye koli gönderiliyorsa bunun ücreti doğal olarak yakındaki ülkeye oranla daha yüksek olacaktır. Almanya ile Avustralya’ya gönderim ücretlerinin aynı olmasını kimse bekleyemez değil mi?

Ayrıca gönderinin gideceği ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığı da önemli faktördür. Ne kadar çok uçak seferi varsa kargo o denli düşük fiyata yola çıkacak ve varış adresine ulaşacaktır.  

Son olarak yukarıda da bahsettiğimiz ağırlık ve doğru paketleme kargo fiyatını oluşmasında önemli bir kriterdir. Ne kadar ağır bir kargo gönderilecekse o kadar yüksek fatura ödenir, ne kadar hafif gönderilirse de o kadar düşük. Ayrıca ne kadar küçük koli kullanılırsa hacimsel ağırlık o kadar düşük çıkacağı için kargonun fiyatı makul seviyelerde kalabilir.

En ucuz yurtdışı kargo fiyatları için tüm bu faktörleri göz önüne alıp, ona göre işlem yapmak göndericinin yararına olacaktır.

En Çok İhracat Yapılan Ülkelere Kargo Fiyatı

Bu noktada Türkiye’nin en çok ihracat 5 ülke olan Almanya, İngiltere, İtalya, Irak ile ABD’ye gönderilecek 1 -10- 20 kilogramlık gönderinin fiyatını www.numunemkolay.com’un  fiyat hesaplama aracını kullanarak hesapladığımızda ortaya çıkan sonuçlar şöyle:

Almanya

 • 1 kg: 34.10 Euro
 • 10 kg: 122.10 Euro
 • 20 kg: 178.20 Euro

İngiltere

 • 1 kg: 34.10 Euro
 • 10 kg: 122.10 Euro
 • 20 kg: 178.20 Euro

İtalya

 • 1 kg: 34.10 Euro
 • 10 kg: 122.10 Euro
 • 20 kg: 178.20 Euro

Irak

 • 1 kg: 44 Euro
 • 10 kg: 177.10 Euro
 • 20 kg: 259.60 Euro

ABD

 • 1 kg: 39.60 Euro
 • 10 kg: 157.30 Euro
 • 20 kg:226.60 Euro

Türkiye’nin en çok ithalat yaptığı ülkeler listesinde ilk 2 sırada yer alan Rusya ve Çin’e yurtdışı gönderi fiyatlarına bakarsak ulaşacağımız sonuçlar ise şöyle: 

Rusya

 • 1 kg: 44 Euro
 • 10 kg: 183.70 Euro
 • 20 kg: 267.30 Euro

Çin

 • 1 kg: 44 Euro
 • 10 kg: 183.70 Euro
 • 20 kg: 267.30 Euro

Ptt Yurtdışı Kargo Fiyatları 2019

PTT yurtdışı kargo fiyatları 2019 bu aşamada önem kazanan bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’den yurtdışına kargo gönderme alternatifleri arasında üst sıralarda yer alan PTT, daha makul yurtdışı kargo fiyatları nedeni ile tercih edilebiliyor. Bu noktada PTT yurtdışı kargo fiyatları 2019 seviyesi ile ilgili bilgi almak isteyenler artıyor.

Bu fiyatlar PTT’nin Turpex sayfasında hesaplanabiliyor.

Örneğin Almanya’ya gönderilecek 5 kiloluk bir paket için 178 TL ödenirken, Avustralya’ya gönderilecek 5 kiloluk kolide ücret 410 Liraya yükseliyor. Bu fiyat Japonya için de 379 olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan PTT yurtdışı kargo ücretleri global kargo firmalarına göre daha makul seviyelerde seyretse de gönderinin teslimat süreleri diğer firmalara oranlar biraz daha uzun olabiliyor. Yine TURPEX üzerinden yaptığımız hesaplamaya göre Amerika’ya 5 kilogramlık bir gönderi için 304.50 TL PTT yurtdışı kargo ücreti ödenirken teslimat süresi 3 günden başlıyor.  PTT yurtdışı kargo ücreti hesaplamada da yine ağırlık ve koli boyutları önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Daha düşük kargo ücreti için PTT hizmeti alacak kişi ya da kurumlar da olabildiğince hafif gönderiler, olabildiğince küçük kutular kullanmalılar. 

DHL Yurtdışı Kargo Fiyatları

DHL yurtdışı kargo fiyatları ise dünya çapında, 220’den fazla ülkede ve bölgeye gönderi yapan firmadan gönderim hizmeti alacak kişilerin en çok merak ettiği konudur. Dünyanın herhangi bir yerine göndermek istediği kolisi için bu firmadan hizmet alanlar, firmanın internet sitesi üzerinden DHL yurtdışı kargo fiyatları hakkında bilgi alabilirler.

Yurtdışı Kargo Takip

Yurtdışı kargo takip, örneğin Almanya’ya gidecek bir paketin varış adresine ulaşana kadar hangi aşamalardan geçtiğini, hangi ara duraklarda kaldığını, gümrükte takılıp takılmadığını anlamamıza yardımcı olan bir işlemdir.

Bu işlemi gerçekleştirmek için ihtiyaç olunan tek bilgi, paketinizi teslim ederken kuryenin size vermesi gereken barkod yani kargo takip numarasıdır.  

Kargo takip numarası olmadan yurtdışı kargonun takibi yapılamayacağından bu numarayı mutlaka almalısınız.

Yurtdışı sorgulama işlemi için, gönderimi yaptığınız şirketin internet sitesine girip, kargo gönderi sorgulama sayfasına ulaşmalısınız. Burada bulunan kutucuğa barkod numarasını yazıp “kargom nerede“ butonuna bastığınızda gönderinin güncel durumu ile ilgili bilgi anında ekranınızda olacak.

Yurtdışı takip işlemini ayrıca akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulama ile de yapabileceğiniz gibi kargo şirketini arayarak ya da şubeye giderek de gönderi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sayede gönderinizin alıcısına ne zaman ulaştığını öğrendiğiniz gibi, herhangi bir gecikme durumunda gönderiyi yaptığınız şirkete ulaşıp işlemin neden geciktiğini de sorgulayabilirsiniz.  Gecikme örneğin gümrükte yaşanan bir sorun nedeniyle yaşanıyorsa bu sorunun çözümünü sağlayıp/sağlatıp, paketin yerine ulaşmasının önünü açabilirsiniz. 

Numunemkolay İle Yurtdışına Kargo

Türkiye’den 220 dünya ülkesinden herhangi birine gitmesi gereken evrak ya da koliniz varsa başvurmanız gereken ilk adreslerden biri www.numunemkolay.com.

Global kargo şirketleri TNT, FEDEX, UPS ve DHL ile çözüm ortaklığı yaparak, bu şirketlerin uçak servisini kullanan numunemkolay gönderilerinizi en ucuza ve tam zamanında teslim ederek hayatınızı kolaylaştırıyor, iş akışınızda aksama yaşanmamasını sağlıyor.

Sizin yapmanız gereken tek şey bize ulaşmak ve gönderinizi kuryemize teslim etmek.  

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp