Yurtdışına Kargo Göndermek İçin Gereken Adımlar

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Yurtdışına Kargo Göndermek İçin Gereken Adımlar

yurtdışına kargo göndermek

YURTDIŞINA KARGO GÖNDERMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Yurtdışına kargo göndermek zamanını verimli kullanmak isteyen herkes için önemlidir. İster yurtdışına numune yollamak isteyen bir ihracatçı, ister ülke dışında yaşayan bir sevdiğine hediye göndermek isteyen bir kişi ya da yurtdışına milyonlarca dolarlık ihracat operasyonları gerçekleştiren bir ihracatçı olsun herkes en kısa zamanda en ucuza kargo yollamak ister. Bu işlemin en kolay yolu olarak ise yurtdışı uçak kargo gösterilir.

Bu yazımızda yurtdışı kargo ile ilgili aşağıdaki soruların cevaplarının yanı sıra önemli tüyolar da vereceğiz:

  • Yurtdışına kargo gönderimi nasıl yapılır?
  • Yurtdışı kargo fiyatları nasıl hesaplanır?
  • En ucuz yurtdışı kargo fiyatları için neler yapılır?
  • En çok kargo gönderilen ülkeler hangileridir?
  • PTT ile yurtdışına kargo gönderme işleminin adımları nelerdir?
  • PTT kargo yurtdışı fiyatları hangi seviyededir?
  • Yurtdışı kargo firmaları hangi hizmetleri vermektedir?

Yurtdışına Kargo Gönderim İşlemleri

Yurtdışına kargo göndermek için günümüzün bilinen en hızlı ve kolay yolu uçak kargo olarak kabul edilirken express kargo yoluyla dünyanın herhangi bir köşesine 1-4 iş günü içinde gönderim yapılabiliyor. Gönderdiğiniz ister içinde bir tane evrak bulunan zarf olsun isterseniz de kargo 30 kilograma kadar ürün bulunduğu koli olsun, istediğiniz anda istediğiniz ülkeye uluslararası kargo gönderebilirsiniz.

Uluslararası taşımacılık için daha hızlı ve güvenli teslimatlar için yurtdışı kargo firmaları tercih edilecektir. Kendilerine ait uçak filoları olan ve bu uçaklar ile gönderileri bir ülkeden diğer ülkeye taşıyan bu firmalar aynı zamanda yerel partnerlerle de çalışmaktadırlar.

DHL kargo, UPS kargo, TNT kargo ve FedEx kargo gibi yurtdışı kargo firmalarının yanı sıra Türkiye’de PTT kargo da ciddi bir iş potansiyeline sahiptir.

YURTDIŞI KARGO FİYAT LİSTESİ

Yurtdışına Kargo Gönderimi Potansiyelini Etkileyen Faktörler

Yurtdışına kargo gönderimi potansiyelini etkileyen pek çok faktör vardır ancak en önemli iki faktör ihracat ve ithalat işlemlerdir.

Türkiye özelinde bu rakamlara baktığımızda n çok ihracat yapılan ülkeler aynı zamanda en çok yurtdışı gönderimin yapıldığı ülkeler olarak karşımıza çıkarken, en çok ithalat yapılan ülkeler de en çok yurtdışı kargo alınan ülkeler sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre geçen yıl ( 2018) Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülke Almanya, Birleşik Krallık(İngiltere), İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve İspanya olarak sıralandı. Almanya’ya yapılan ihracat ülke ihracatının yaklaşık yüzde 10’una karşılık gelirken bu ülkeye 2018 yılında 15 milyar 821 milyon 759 dolarlık ürün satışı yapılmış.  İngiltere 11 milyar dolar, İtalya yaklaşık 9.5 milyar dolar, Amerika 8 milyar 250 bin dolar ve İspanya 7 milyar 711 milyon dolarlık dış satımda en çok yurtdışı kargonun kullanıldığı ülkeler olarak da sıralanıyor.

Türkiye ihracatının liste başında uzun yıllardır otomotiv sektörü ilk sırada yer alıyor. Hazır giyim ve tekstil, beyaz eşya, tarım ve gıda ürünleri de yurtdışına en çok satışı yapılan ürünler olarak sıralanıyor ki bu ürünlerin hepsi de yurtdışına kargo göndermek için yapılabilecek ürünler arasında yer alıyor.

İthalatın Yurtdışı Kargo Gönderimi Üzerindeki Etkisi

Öte yandan Türkiye’ye doğru olan yurtdışı kargo trafiğini ithalat işlemleri etkilemektedir. Burada da ilk 3 sırada Rusya Federasyonu, Çin ve Almanya yer alıyor. Özellikle Çin gibi uzak ülkelerde teslimat sürerlinin 40-45 günlere ulaşması uçak kargonun tercih edilirliğini günden güne artırmaktadır.  Zira yurtdışı kargo ile Çin’den Türkiye’ye ürün getirilmesi maksimum 4 iş gününde gerçekleştirilmektedir.

Yurtdışına Kargo Göndermek İçin Neler Yapılır?

Yurtdışına kargo göndermek için öncelikle, yollanacak ürünün paketlenmesi gerekmektedir. Gönderilecek olan bir evraksa sadece zarfa koymak yeterli olacaktır ama bir ihracat numunesi ya da ihracat malı söz konusuysa onu kolilemek gerekecektir. Bu aşamada önemli olan doğru ürüne doğru paketleme yapmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira kargo gönderirken en önemli konu olan yurtdışı kargo fiyatları doğrudan doğruya paketlemeden etkilenmektedir.

Yurtdışı kargo fiyatları hesaplanırken kargonun gerçek ve hacimsel ağırlığına bakılmaktadır. Hangi değer daha yüksekse fiyat hesaplama o değer üzerinde yapılmaktadır. Yurtdışına kargo gönderimi yapılırken, paketin büyüklüğü de hacimsel ağırlığı artıran en önemli etken olduğu için en hafif ürüne, en küçük paket eşleşmesi yapılarak en ucuz yurtdışı kargo fiyatları elde edilir.

Yurtdışı kargo ücretleri, paketin gönderildiği ülkenin uzaklığı ve o ülkeye düzenlene uçak seferlerinin sıklığına göre de farklılık gösterir. Türkiye’ye yakın Avrupa ülkeleri ile Avustralya’ya gönderim ücretlerinin aynı olmasını kimse bekleyemez öyle değil mi?

Bu farkı rakamlarla da ortaya koymak gerekirse;

Almanya’ya gönderilecek 5 kg ağırlındaki bir paket için; 71.50 Euro ödenirken;

Bu rakam Avustralya söz konusu olduğunda 117.70 Euro’ya yükselmektedir.

Kargonun doğru paketlenmesi ayrıca sağlam bir şekilde varış adresine ulaşmasını sağlar. Kırılacak bir ürünü gereğinden büyük bir koliye koyduğunuzda ürün yolculuk boyunca kolinin içinde hareket edeceği için kuvvetle muhtemel hasar da alacaktır. bu yüzden paketleme esansında gerekli önlemler de alınmalı,  hava kabarcıklı ambalajla malzemesi ya da koli içi hava yastıkları ya da ambalaj dolgu köpüğü gibi malzemeler kullanılarak ürünün hasarsız gitmesi sağlanmalıdır.

Paketlemeden sonra ise sıra seçilen kargo firmasını kuryesinin çağrılmasına ve paketin teslim edilmesine gelir. Kurye çağırmak yerine kolinizi bizzat kendiniz de şubeler aracılığı ile teslim edebilirsiniz.

Yurtdışı Kargo Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Paketinizi kargo firmasına teslim ettikten sonra size düşen sadece “Kargonuz teslim edildi” mesajını beklemek olacak. Ama bu arada siz de süreci kontrol etmek, teslimatta herhangi bir gecikme ya da farklı başka bir sorun yaşanması durumunda müdahale edebilmek için kargo takibi yapabilirsiniz.

Bu işlem için size gerekli olan tek ve en önemli bilgi, kargo takip numarası ya da diğer adıyla barkod numarası olacaktır.  Bu barkod numarasını aldıktan sonra ister kargo firmasını internet sitesindeki takip araçlarını kullanarak, ister akıllı telefonunuza indireceğiniz bir aplikasyonla cep telefonunuzdan, isterseniz firmanın müşteri hizmetleri telefonundan ya da şubelerinden kargo takibi yapabilirsiniz.

Eğer takip işlemini bilgisayar kullanarak ve firmanın internet sitesinden gerçekleştirmenin yolunu seçtiyseniz takip sayfasına gelip gerekli kutucuğa kargo takip no yazarak “Kargom Nerede”butonuna basmanız yeterli olacak ve sonuç saniyeler içinde karşınıza gelecektir.

Bu işlem size paketinizin zamanında teslim edilmesi için gerekli müdahaleleri yapma imkanı da verecektir. Örneğin koliniz gümrükte takıldıysa bu sorunu çözerek, varış adresine ve alıcısına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

PTT Yurtdışı Kargo

PTT yurtdışı kargo, yurtdışına kargo gönderimi yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor. PTT yurtdışı kargo hizmetleri kapsamında, TURPEX, APG ve posta kolisi hizmeti öne çıkıyor PTT ile dünyanın hemen her ülkesine gönderim yapılabiliyor.

Diğer kargo firmalarına göre daha makul fiyatlarla hizmet veren PTT’de dezavantajlı nokta teslimat sürelerinin diğer firmalara oranla biraz daha uzun olması. Örneğin PTT Almanya için ortalama 7-10 arası teslimat süresi verirken, en çok ihracat yaptığımız bu ülkeye NumunemKolay ile ortalama 1 iş gününde kargo teslimatı yapılabilmektedir.

PTT Yurtdışı Kargo Fiyatları

PTT yurtdışı kargo fiyatları diğer kargo şirketlerine göre biraz daha makul dedik. Burada da fiyatları belirleyen ana unsur paketin ağırlığı ya da büyüklüğü ne kadar ağır bir koli gönderilirse o kadar yüksek gönderim ücreti söz konusu olacaktır. Yine ne kadar büyük koli kullanılırsa o dar yüksek PTT yurtdışı kargo fiyatı oluşacaktır. Bu iki etkeni göz öne alıp gönderimi buna göre yapmakta gönderici açısından büyük fayda olacaktır.
PTT ücret hesaplama, TURPEX sayfasındaki hesaplama aracı kullanılarak, gönderim yapılan ülke ve  ağırlık ya da desi bilgisi verilerek yapılabiliyor.

Örneğin Almanya’ya gönderilecek 5 kilogramlık bir paket için PTT’de ödeyeceğiniz ücret 178 Lira. Avustralya’ya göndereceğiniz 5 kilogramlık bir paket içinse 410 liralık bir ücret söz konusu oluyor.  Aradaki bu ciddi fiyat farkı daha önce de değindiğimiz uzaklık faktörüne bağlıdır.

Numunemkolay İle Yurtdışına Kargo Gönderimi

Yurtdışına kargo göndermek için başvuracağınız adreslerin başında www.numunemkolay.com gelmektedir. Global kargo şirketleri UPS, TNT, DHL ve FEDEX ile çözüm ortaklığı yapan NumunemKolay en ucuz yurtdışı kargo fiyatları ile hizmet vermektedir. +219 ülkeye hızlı ve güvenli bir şekilde gönderim yapmak için yapmanız gereken tek şey bize ulaşmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp