Yurtdışına Numune Gönderme ve Fatura İşlemleri Nasıl Olmalıdır?

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Yurtdışına Numune Gönderme ve Fatura İşlemleri Nasıl Olmalıdır?

yurtdışına numune gönderme fatura

Yurtdışına Numune Gönderme Fatura İşlemleri

Yurtdışına numune gönderme fatura işlemleri özellikle ihracatçılar için oldukça önemli işlemlerin başında gelir.

İlk kez yurtdışı ürün satışının söz konusu olduğu potansiyel müşterilere ürünün numunesini göndermek istediğinizde yerine getirmeniz gereken bazı prosedürler olacaktır. Bu prosedürler arasında yurtdışı numune faturası düzenlemek de yer alır.

Yurtdışı Numune Özellikleri ve Gönderim Şekli

Öncelikle cevap vermemiz gereken soru yurtdışı numunesinin ağırlığı ne kadar olabilir ya da ne kadar olmalıdır? Numuneler 1- 250 kilogram arasında ağırlığa sahip olabilir. Aslında gönderilen numunenin niteliğine göre niceliği de ortaya çıkar. Eğer göndereceğiniz örnek, tekstil ürünü ise hafif olabilirken, örneğin otomotiv yedek parçası ise daha yüksek ağırlığa sahip olabilir. Gönderilecek ürünün ağırlığına göre yurtdışı gönderimin şekli de ortaya çıkmaktadır. 30 kilograma kadar olan gönderiler Express kargo ile yollanabilirken 30 kilogram ve üzerindeki örnekler için hava kargo kullanılması zorunlu hale gelebilir.

Burada en hızlı gönderim için en hafif numuneyi göndermek daha makul bir yol olacaktır; böylece ihracat numunesi alıcının eline daha erken ulaşır ve belki de yüklü bir alım anlaşması bu sayede imzalanabilir.

Ancak numune ürün gönderen kişi ya da işletmeler bu durumun hangi prosedürlere ve vergi kanunlarına tabi olduğu konusunda pek de bilgi sahibi değiller ve herhangi bir numune gönderimi sırasında da bu bilgilere ihtiyaç duymaktadırlar.

YURTDIŞI KARGO FİYAT LİSTESİ

Yurtdışına Numune Gönderme İhtiyacının Ortaya Çıkışı

Yurtdışına numune gönderme fatura işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle numune gönderim ihtiyacının ortaya çıkması gerekmektedir. Dünya ticaretinin daha da hızlandığı günümüzde yeni müşteriler ile anlaşma yapmaya hazırlanan firmalar rakiplerinin bir adım önüne geçebilmek için numune mal göndererek, ürünlerinin kalitesini muhtemel alıcıya ispatlamak isterler. Ki zaten bahse konu potansiyel müşteri de sürprizlerle karşılaşmamak ve malın özelliklerini daha iyi görüp test etmek için numune mal talep etmektedir. Müşterinin istediği örnek ürünleri doğru yöntemle paketleyerek yurtdışına hatta kıtalar ötesine gönderebilirsiniz.

Yurtdışına Numune Gönderme Fatura Düzenleme

Yurtdışına numune gönderme fatura düzenleme işte bu tüm bu işlemlerden sonra yapılması gereken bir işlemdir. Burada minik bir tavsiye bulunmakta fayda var. Numuneyi alıcısına bedelsiz göndermek daha sonraki iş ilişkileriniz açısından fayda sağlayabilecek bir davranış biçimi olabilir. Ürünü bedelsiz göndermeniz karşılığında alıcısından kargo ücretini ödemesini isteyebilirsiniz.

Numune Faturası Örneği

Yurtdışına numune gönderme fatura düzenleme aşamasına, numune kurallara uygun hazırlandıktan sonra gelinir. Bu aşamaya kadar gelindiyse numune faturası örneği incelemekte ve faturayı düzenlerken bu örnekten yardım almakta fayda olabilir.

İnternette kısa bir araştırma sonrası bulunabilecek olan numune faturası örneği ile hatasız bir yurtdışı numune faturası düzenlenebilir. belki de ilk defa yapacağınız bu işlem için gerekirse uzmandan yardım almak daha doğru bir yol da olabilir.

Yurtdışı Numune Faturası Nasıl Düzenlenir?

Gelelim yurtdışına numune gönderme fatura işlemleri nasıl yapılacak sorusunun cevabına. Numune işleminde sadece İngilizce bir fatura, gümrük işlemleri için yeterlidir. Burada önemli olan şey mal bedelinin düşük gösterilmesi ya da bedelsiz yazılması ve fatura altında ürünün olduğunun mutlaka belirtilmesidir. Ürünün GTİP numarasının da fatura üzerinde yazılı olması gerekmektedir.

Faturada;

  • Satıcı,
  • Alıcı,
  • Mal cinsi,
  • GTİP numarası ve
  • Mal bedeli gibi bilgiler bulunmalıdır.

Yurtdışı Bedelsiz Numune Fatura Örneği

Yurtdışı bedelsiz numune fatura örneği kullanılarak bu faturayı daha doğru ve eksiksiz doldurmak tamamen sizin elinizde. Bu faturayı düzenlerken faturanın altında malın bedelsiz olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Böylece fatura yurtdışı bedelsiz numune fatura olarak kayda geçer. Sizin doldurduğunuz bu fatura bir başka ihracatçı için yurtdışı bedelsiz numune fatura örneği olarak da kullanılabilir.

Burada biraz teknik bilgi vermek de gerekiyor. KDV kanununa göre bedelsiz numune mal teslimleri KDV’ye tabi tutulmayacaktır. Yani numune mal teslimlerinde KDV hesaplanmaz. Maliye Bakanlığının 50 seri nolu KDV genel tebliği ile üç koşul getirilmiştir. Numune mallardan KDV alınmaması için;

1- Ticari teamüllere uygun olması,
2- Ayrıca bir satışa konu olmayacak şekilde verilmesi (Numune mal gönderildikten sonra asıl satış işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.)
3- Firmanın unvanı ve para ile satılamaz ibareleri gerekmektedir.

Bedelli Numune Gönderimi

Bedelli numune gönderimi gümrük idarelerinin bedelsiz faturayı kabul etmediği durumlarda faturaya bir bedel yazılması sonucu ortaya çıkan bir gönderim şeklidir. Bedelli numune gönderimi sırasında faturaya yazılan bu göstermelik turta üzerinden gümrük vergisi ödeniyor ve paketin gümrükte takılmasının önüne böylece geçilmiş oluyor.

Yurtdışına Faturasız Mal Gönderme

Yurtdışına faturasız mal gönderme yolunu arayanlar için öncelikle yapmamız gereken uyarı, faturasız mal gönderimi yurtdışı için mümkün değil. Yurtdışına numune gönderme fatura işleminin yapılmamasının Tek istisnası mikro ihracat ve bu işlem için gereken proforma fatura olarak kabul edilmektedir.

Mikro ihracat, 300kg ve 15000 Euro limitine kadar ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile yurtdışı edilen bedelli ihracatlara verilen isimdir. Sadece kat-i ve satış amaçlı ihracat ürünlerinin gönderim şekli olan mikro ihracatta proforma fatura ile sadece bilgi verilir. Bu işlem bir bakıma yurtdışına faturasız mal gönderme işlemidir.

Proforma fatura normal fatura yerine geçmemekte ve sadece bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

DHL Numune Gönderimi

DHL numune gönderimi, işlem olarak yurtdışı kargo gönderme işlemin in aynısıdır. Numune olarak gidecek olan ürün yurtdışı paketlendikten sonra firmaya ya gönderici tarafından ulaştırılır ya da firmanın kuryesi  tarafından alınır ve niceliğine göre express kargo ya da hava kargo ile varış adresine ulaştırılır. DHL numune gönderimi için firmaya ulaşmanı yeterli olacaktır.

UPS Numune Gönderimi

UPS numune gönderimi işlemleri de firmanın önemli bir iş potansiyelini oluşturmaktadır. Yurtdışı numune gönderimi yapmak isteyen ihracatçılar ya da girişimciler UPS numune gönderimi hizmet alarak tüm dünyaya kolayca ürün örneği gönderebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp