DHL ÖZET BEYAN GEREKLİ EVRAKLAR

En Ucuz Yurtdışı Kargo

DHL ÖZET BEYAN GEREKLİ EVRAKLAR

DHL özet beyan hizmeti ile taşımasını üstlendiği ürünlerin güvenliğini sağlarken aynı zamanda müşterilerinin çözümü zor sorunlar yaşamasını da engeller. Özet beyan verilmesindeki amaç gümrük bölgesine giren eşyanın emniyet ve güvenlik yönlerinden risk analizine tabi tutulmasıdır. Yani eşya ülke sınırlarına gelmeden önce bu beyan ile ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgi ilgi makamlara bildirilmiş olur.

ÖZET BEYAN NEDİR?

Özet beyan Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce ve Türk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır. Özet beyanda taşıt aracı ile eşyaya ilişkin genel bilgiler yer alır.

DHL özet beyan doldurulurken mutlaka içermesi gereken bilgiler vardır.  Eşyanın tarife pozisyonunun ilk 6 hanesinin yazılması zorunludur. Eşyanın tarife pozisyonunun yazılması halinde eşya tanımının yazılmasına gerek yoktur.

Kargo taşıyan hava taşıtlarının Türkiye Gümrük Bölgesinde birden havalimanına uğraması durumu varsa özet beyan eşyanın boşaltılacağı hava limanındaki gümrük idaresine verilir.

ÖZET BEYANI KİM VERİR?

Özet beyan eşyayı taşıyan tarafından verilir ancak eşyayı taşıma sorumluluğunu üstelenen dışında üçüncü kişilerce de verilebilir. Bu durumda, özet beyan taşıyıcı adına değil, onun yerine veriliyor demektir.  Bu nedenle DHL özet beyan hizmetini taşımasını üstlendiği eşya için vermektedir.

ÖZET BEYAN NE İÇİN KULLANILIR?

Özet beyan Türk gümrük bölgesine giren veya Türk gümrük bölgesinden çıkan eşyanın emniyet ve güvenlik yönlerinden risk analizine tabi tutulması için verilmektedir. Bu nedenle Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen her eşya için özet beyan verilmesi gereklidir.

Bu nedenle DHL özet beyan, risk analizi ve gümrük kontrollerinin etkin yapılabilmesi için gerekli bilgileri içerecek şekilde hazırlanmaktadır. Özet beyanda eşyaya ilişkin bilgiler ile taşıma aracına ait bilgiler yer almaktadır.

DHL ÖZET BEYAN VERİLMEDİĞİ TAKDİRDE NE YAPILIR?

Beyan verilmediği takdirde taşınan eşyanın sahibinin karşı karşıya kalacağı müeyyide ve ceza işlemleri söz konusudur.

Türk gümrük bölgesine giren eşya için özet beyan verilmemesi durumunda Gümrük Kanununun ilgili maddesi uyarınca usulsüzlük cezası uygulanır. DHL özet beyan hizmeti ile müşterilerini bu cezalardan da korumaktadır.

BEYAN NE ZAMAN VERİLMELİ?

DHL özet beyanın verilmesi gereken zamanlar vardır. Bu sürelere mutlak surette dikkat edilmelidir ki cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınmasın.

Hava taşımacılığında 4 saatten kısa mesafeli uçuşlarda en geç uçağın havalandığı ana kadar, 4 saatten uzun mesafeli uçuşlarda ise Türk gümrük bölgesinde ilk havalimanına inilmesinden en az dört saat önce özet beyan verilmelidir.

Öte yandan özet beyan vermeye yetkili kişilerin talep etmesi halinde, özet beyanın verilmesinden sonra bir veya daha fazla bilginin değiştirilmesine gümrük idarelerince izin verilebilmektedir

DHL özet beyan verme işleminde bu hükümlere ve sürelere tam uyum sağlayarak müşterilerinin iş akışlarını da olabildiğince kolaylaştırıyor.

DHL ÖZET BEYANDA BULUNMASI GEREKEN EVRAKLAR

Belirli durumlarda özet beyana eklenmesi gerekli belgeler vardır.

DHL özet beyan verilmesi aşamasında orijinal manifesto veya konşimentonun eklenmesi de gerekmektedir.

Sadece uluslararası sularda avlanan balıklar için düzenlenen özet beyanlarda böyle bir zorunluluk yoktur.

Özet beyan bilgileri bilgisayar veri işleme tekniği ile gümrük idaresine gönderilirse de konşimentonun özet beyana eklenmesi istenebilir.

Buna göre, manifesto veya konşimento bilgileri gümrük idaresine özet beyan olarak gönderildiğinde özet beyana başka ekleme yapılmasına gerek bulunmayacaktır.

DHL özet beyan verme aşamasında özellikle hava kargo taşımalarında, kargoların yolcu uçaklarıyla taşındığı durumlarda uçak kalkış saatlerinin değişken olması nedeniyle özet beyan verme süreleri konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor.

DHL ÖZET BEYAN ÖRNEK

Özet beyan formu örneği internette çok çeşitli platformlarda yer almaktadır. Eşyanın taşınmasını isteyen kişiler sadece bilgi almak amaçlı bu formu inceleyebilirler. Çünkü formun doldurulması ve özet beyanın verilmesi onların sorumluluğunda değildir. Express kargo gönderimi bu yazımız için DHL tarafından yapıldığından formu da şirket doldurmalıdır.

Eşyanın taşınmasını isteyen ve bu amaçla hızlı taşıma hizmeti veren şirkete teslim eden kişi ya da kurumlar özet beyan verilip verilmediğini sorgulama ve öğrenme hakkını sahiptir. 

Bunun için şirketin internet sitesindeki DHL Özet beyan sorgulama ekranı kullanılabileceği gibi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın uygulamasından da faydalanılabilir. İşlem DHL’den yapılacaksa ara konşimento no gereklidir.

Bakanlığın internet sitesinden özet beyan sorgulama ile takip yapılması durumunda ise şu bilgiler gereklidir.

  • Kullanıcı adı
  • Kullanıcı şifresi
  • Gümrük
  • Taşıyıcı vergi no
  • Taşıt no
  • Referans no
  • Başlangıç tarihi
  • Bitiş tarihi

GÜMRÜK İŞLEMLERİNE DİKKAT

DHL Özet beyan verildikten ve eşya gümrüğe geldikten sonra sıra gümrük işlemlerinde olacak. Burada sorun yaşamamak için gümrükleme ile ilgili bilgilerin bilinmesinde fayda vardır ki DHL bu işlemlerde de müşterilerine destek vermek vermektedir.

Eğer eşya gümrüğe getirildiğinde gümrük vergileri ödenip eşya gümrükten çekilmezse bu kez ardiye ücretleri ile karşı karşıya kalınma riski doğar. Böylesi ek bir maliyetle karşılaşmamak için gümrük bedeli kadar tutarın hazır olması gerekir. Gümrük bedelinin ne kadar olduğu konusunda da gerek DHL’den gerekse de başka kanallardan bilgi alınabilir.

ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN

DHL özet beyan ve diğer işlemler konusunda şikayetleriniz için şirketin müşteri ilişkileri birimine ulaşmak mümkün.Dilek ve şikayetlerinizi iletmek için DHL Express Müşteri Hizmetleri’ne 444 00 40 no’lu telefon ile ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir