PTT Yurtdışı Kargo Ücreti | 2021 PTT Yurtdışına Kargo Fiyatları

En Ucuz Yurtdışı Kargo

PTT Yurtdışı Kargo Ücreti | 2021 PTT Yurtdışına Kargo Fiyatları

PTT Yurtdışı Kargo Ücreti

PTT yurtdışı kargo ücreti, uluslararası kargo göndermenin belki de en ucuz yolu olarak karşımıza çıkar. Türkiye’den uzak ya da yakın dünya ülkelerine gönderilmek istenen postalar için ödenecek olan PTT yurtdışı kargo ücretleri gönderinin türüne, ağırlığına, gönderildiği kolinin niteliğine göre değişkenlik gösterir.

PTT posta yolu ile dünyanın herhangi bir köşesine koli göndermek isteyenler ceplerinden ne kadar para çıkacağını bilmek istedikleri için baştan PTT yurtdışı gönderi hesaplama yapar.

Türkiye’ye yakın Avrupa Birliği ülkelerine gönderilen PTT uluslararası kargo için aşağı yukarı aynı PTT yurtdışı kargo ücretleri söz konusu olurken, Japonya, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda ya da Amerika gibi uzak rotalara PTT uluslararası gönderi fiyatı daha yüksek olabiliyor. Bu farklılıkta kargo gönderilen ülkenin uzaklığı, yakınlığı, o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığı gibi farklı etkenler etkili olur.

Bir ülkeye düzenlenen uçak seferleri ne kadar fazlaysa bu durum uluslararası kargonun göreceli olarak daha ucuza gönderilmesini sağlar ama örneğin haftada bir seferin söz konusu olduğu rotada kargo gönderi ücreti bir o kadar fazla olur. Öte yandan kargonun gönderildiği ülke riskli ülke statüsündeyse de fiyatlar farklılık gösterir. PTT uluslararası kargo gönderimlerinde de bu durum aynı şekildedir.

PTT kargo ücretleri konusunu daha fazla detaylandırmadan önce yurtdışı kargo gönderimleri nasıl yapılır konusuna kısaca değinmekte fayda var.

YURTDIŞI KARGO FİYAT LİSTESİ

En Hızlı Kargo Yurtdışı Kargo Gönderimi: EXPRESS KARGO

Express kargo uluslararası kargoların en hızlı gönderildiği kargolama şeklidir. Bu yöntemle posta gönderileri yurtdışına en hızlı ve güvenli şekilde gönderilir. Express kargo ile genellikle 1- 4 iş günü içinde teslimat yapılabiliyor.

Özellikle Türkiye’ye yakın Avrupa ülkelerine 1 iş günü içinde teslimat yapılabildiği gibi Express kargo ile isteğe bağlı olarak ertesi gün teslimatları da söz konusu olabiliyor. PTT yurtdışı kargo gönderimlerinde de artık “Express kargo” seçeneği kullanılıyor.

Express gönderilerde belirli kısıtlamalar ve sınırlamalar da var. Bu kısıtlamalar genellikle gönderinin kilogram ve boyutları ile ilgili. 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabilmektedir.

Express kargoda verilen hizmet göndericisinin ya da alıcısının isteklerine göre şekilleniyor ve hizmet genelde kapıdan kapıya teslimat şeklinde gerçekleşiyor. Kullanıcılarının hayatını önemli derecede kolaylaştıran Express kargo ile ister bir kişinin ofis ya da evinden, isterse de bir firmanın deposundan alınan kargo paketi, alıcısının kapısına kadar ulaştırılıyor.

Hava Kargo Nedir?

Yurtdışı uçak kargo ile 30 kilograma kadar olan paketler gönderilebiliyor dedik, eğer yurtdışına gönderilecek paket 30 kilogramdan daha ağırsa bu gönderiler için hava kargo alternatifinin tercih edilmesi gerekiyor.

Hava kargo yöntemi ile bozulabilir kargo olarak tanımlanan balık, et, sebze, meyve gibi ürünlerin taşıması en hızlı şekilde yapılıyor ve ürünler bu sayede yeni pazarlarında piyasaya çıkabiliyor.

Hava kargo ile ayrıca yüksek değerli elektronik ürünler ile sağlık sektöründe kullanılacak çabuk bozulur ilaçların taşıması da yapılırken, taşınmasına izin verilen canlı hayvanlar da en uzak mesafelere bile en kısa zamanda hava kargo ile gönderilebiliyor.

Bu açıklamalardan sonra yeniden PTT yurtdışı gönderi ile ilgili açıklamalarımıza geri dönelim.

PTT Yurtdışı Gönderi Fiyat Neye Göre Belirlenir?

 PTT yurtdışı gönderi fiyat dendiğinde global kargo şirketlerinin fiyatlarına göre daha makul fiyatlar karşımıza çıkar. Ancak yine de kargo gönderirken yapılacak hatalar nedeniyle PTT yurtdışı gönderi fiyat seviyesi beklenmedik bir şekilde yükselebilir.

Bu hataların en önemlisi ve sıkça yapılanı kargonun hatalı paketlenmesi ya da ağırlığın yanlış hesaplanmasıdır.

Gönderi fiyatının yükselmesinin önüne geçmek için öncelikle olabildiğince hafif paketler gönderilmelidir. Eğer bir numune gönderilecekse paketin ağır olmamasının yanı sıra paketlemenin de doğru yapılması gerekir ki PTT yurtdışı gönderi fiyat ibresi yukarı doğru çıkmasın.

Bu noktada PTT yurtdışı kargo kilo fiyatları konusunda paketlemenin önemine ve nasıl yapılması gerektiğine değinmekte fayda var.

Öncelikle bu konuda akılda tutulması gereken en önemli detay kargonun paketinin hacimsel fiyatı artıran ya da azaltan en büyük etken olduğudur.

Kargo paketi ne kadar büyükse olursa hacimsel ağırlığı yani desisi de o kadar büyük çıkacaktır. Bu nedenledir ki kargonun uygun büyüklükte bir kolide gönderilmesiyle PTT yurtdışı gönderim ücretleri daha ödenebilir seviyelerde kalır.

PTT yurtdışı gönderi ücretini öğrenmek isteyenler izlemeleri gereken adımları ve yapmaları gereken işlemleri sırasıyla ve doğru bir biçimde yaptıkları takdirde ortalama ne kadarlık bir ücret karşılığında yurtdışı kargo gönderebileceklerini anında öğrenip tatsız sürprizlerle karşılaşma riskini en aza indirebilirler.

Türkiye’den Almanya’ya Kargo Ücreti PTT

Türkiye’den Almanya’ya kargo ücreti PTT gönderimi söz konusuysa gönderinin ağırlığının yanı sıra kargo paketinin hacmine göre de değişkenlik gösterir.

Türkiye’nin en büyük ticari partneri konumunda olma unvanını uzun yıllardır hiçbir ülkeye bırakmayan Almanya’ya kargo gönderimleri bu ticari ilişkiye bağlı olarak bir hayli yüksek. Almanya bu sayede en çok kargo gönderilen ülkelerin de başında geliyor ve bu nedenle de en kolay yurtdışı uçak kargo yapılabilen ülkelerin arasında da ilk sıralarda. Türkiye’ye coğrafi olarak en yakın ülkelerden biri olan, uçakla 2 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşılan Almanya tüm lojistik avantajı ile de en ekonomik fiyatlarla kargo gönderilebilen ülkeler arasında.

Almanya’ya acil gitmesi gereken evrak da, ihracatı yapılması planlanan ürünün numunesi ya da ihracat ürününü kendisi veya herhangi bir hediye kolaylıkla ve ekonomik fiyatlara gönderilebiliyor. Aynı şekilde Almanya’dan Türkiye’ye kargo gönderimleri de diğer ülkelere göre daha kolay yapılabiliyor.

Gelelim Türkiye’den Almanya’ya kargo ücreti PTT ile ne kadardır sorusunun yanıtına. Yapılan hesaplama sonrasında 1-10-20 kilogram ağırlığa sahip gönderilerin fiyatı şöyle:

 • 1 kilogram: 91.50 TL
 • 10 kilogram:333 TL
 • 20 kilogram:643 TL

Öte yandan PTT yurtdışı kargo koli fiyatları da gönderim yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan. Çünkü PTT kanalıyla sadece doküman değil posta kolileri de gönderilmektedir. Eğer kolilenmiş bir kargo gönderilecekse PTT yurtdışı kargo koli fiyatları hesaplanmalıdır. Bu hesaplama için koli ebatları yeterli.

40X30x40 ebatlarına bir koli ile gönderilmek istenen Almanya kargosu için

Desi Hesaplama Formülü:

 • (EN x BOY x YÜKSEKLİK)/HACİMSEL BÖLEN (5000) 
 • 40x30x40=48.000/5000=9,6kg

olan desi hesaplama formülü kullanılarak yapılan hesaplama sonucunda 9,6 değerine ulaşılacaktır. Gönderinin gerçek ağırlığı 9,6 ‘dan düşükse fiyat hesaplama daha yüksek değer olan 9.6’dan yapılır. Bu da gönderenin cebinden daha fazla para çıkması anlamına gelir. Ancak eğer koli yanlışlıkla bir boy daha büyük seçilirse daha da yüksek maliyetlerle karşılaşılabilir. Eğer koli 60x40x40 ebatlarında seçilirse desi hesaplama formülü sonucunda 19.2 değerine ulaşılır. Eğer kargonun ağırlığı bu değerden düşükse fiyat hesaplanırken bu değer üzerinden hareket edilecek ve sonuçta 5 kiloluk Almanya kargo için 178 TL ödenirken, 9.6 kg hacimsel ağırlık için 255.50 TL, 19.2 hacimsel ağırlık için 627.50 TL’lik PTT yurtdışı kargo koli fiyatı ortaya çıkacaktır.

Bu kadar yüksek farklarla kargo göndermeyi ve daha yüksek ücret ödemeyi kim ister ki?

Bu durumda gönderilen ürün doğru büyüklükte bir koliye koyulursa PTT yurtdışı gönderim ücretleri de daha düşük olacaktır.

PTT Uluslararası Kargo

PTT uluslararası kargo hizmeti PTT’nin, dünyanın hemen her ülkesine gönderenin isteğine bağlı olarak verdiği bir hizmet çeşididir. Uluslararası kargo firmalarına göre daha uygun fiyatlara sahip olan PTT uluslararası kargo hizmeti ile posta kolisi, Acil Posta Gönderisi(APG) ve Turpex gönderileri yurtdışına ulaştırılır.

PTT uluslararası gönderi hizmeti ile yurtdışına hemen hemen her şey gönderilebilir ama kargo ile gönderilmesi yasalar çerçevesinde mümkün olmayan ürünler de var. Gönderilemeyecek ürünler kargonun gönderildiği ülkeye göre değişse PTT uluslararası gönderi yolu ile asla uyuşturucu madde gönderimi yapılamaz. Her ülkeye bazı ürünler şartlara tabi olarak kabul edilebilir ama örneğin Almanya’ya para, banknot, insan ve hayvan kanı, havai fişekler, çakmaklar, canlı hayvanlar ve daha pek çok ürün PTT uluslararası gönderi olarak yollanamaz.

PTT Yurtdışı Gönderi Hesaplama Yöntemi

PTT yurtdışı gönderi hesaplama ile uzak ya da yakın fark etmez herhangi bir dünya ülkesine gönderilen kargonun ne kadar ücret ödenerek gönderilebileceğini öğrenmek mümkün.

Bu konuyu detaylandırmadan önce hem hesaplama hem de gönderim yapma sırasında karşınıza çıkacak olan TURPEX nedir sorusunu yanıtlamamız gerekir. TURPEX nedir? sorusunun en kısa cevabı “PTT’nin teslim süre taahhütlü gönderi hizmeti olan bir sistem”dir. Ama TURPEX aynı zamanda bir hesaplama aracıdır da.

Şimdi gelelim PTT yurtdışı gönderi hesaplama ile kargonun ücretinin nasıl hesaplanacağı konusuna.

PTT yurtdışı kargo hizmeti alan bir kişi ya da kurum için göndereceği kargonun maliyetini öğrenmek PTT yurtdışı gönderi hesaplama aracı ile oldukça kolay bir işlem.

Peki yurt dışı kargo gönderiminde farklı ağırlıklara sahip gönderiler için PTT yurt dışı gönderi hesaplama konusunda nasıl bir yol izlenirse işler daha kolay yürür ve kargo en kolay şekilde yola çıkar?

İşte bu noktada devreye PTT’nin TURPEX hizmeti devreye giriyor.

2013 yılından bu yana hizmet veren TURPEX ile gönderinin ne zaman varış adresinde olacağı verilen taahhüt gereği baştan biliniyor.

Fiyat hesaplama işlemi sırasında öncelikle gönderinin ne olduğu, doküman veya paket olarak belirtiliyor. Daha sonra ağırlık ya da koli ebatları ile gönderilecek ülke bilgileri verilerek gönderi hesaplama kolaylıkla yapılabiliyor.

Ancak PTT yurtdışı kargo ile 30 kilogramdan daha ağır paketlerin gönderilmemsi nedeniyle TURPEX ile 30 kilogramdan daha ağır gönderilerin hesaplaması yapılamamaktadır.

PTT gönderi fiyatı hesaplamak  için TURPEX sayfasından “Hesaplama araçlarına” tıklamak gerekiyor. İstenen bilgiler eksiksiz bir şekilde girildiğinde PTT yurtdışı gönderi hesaplama sonucu birkaç saniye içinde karşınıza çıkıyor.

PTT yurtdışı gönderim ücretleri öğrenildikten sonra paketinizi PTT şubelerinden birine teslim etme aşamasına gelmiş olursuz.

PTT Yurtdışı Gönderi Fiyatları Neye Göre Değişir?

PTT yurtdışı gönderi fiyat, uluslararası postanın ağırlığı ve hacmine göre belirlenir. Ağır bir gönderinin fiyatı hafif olana göre fazla olacaktır. Hacmi daha fazla olan bir PTT yurtdışı gönderi, hacimsel ağırlığı düşük olana göre daha maliyetli olacaktır.

Postane yurtdışı kargonun gideceği adres de PTT yurtdışı gönderi fiyat üzerinde etkilidir. Türkiye’den Almanya’ ya da Fransa’ya gönderilecek bir kargo ile Çin ya da Amerika’ya gönderilecek bir kargo için doğal olarak aynı ücret ödenmez.

PTT Yurtdışı Kargo Kilo Fiyatları

PTT yurtdışı kargo kilo fiyatları bu başlık altında ve ihracatımızda etkili olan belli başlı 20 ülke için ihracat listemizdeki sıralarına göre incelecek.

Postane yurtdışı kargo ücretleri örneklerine yer verirken Almanya başta olmak üzere Suudi Arabistan, Çin ya da Yunanistan’a 1 kilogramlık bir kargo gönderileceği varsayımından hareket edip fiyat bilgisine ulaşacağız.

Buna göre; PTT yurtdışı kargo koli fiyatları ülkeler bazında aşağıdaki rakamlarla ortaya çıkıyor.

PTT ALMANYA KARGO

PTT Almanya kargo ücreti 1 kilogramlık doküman için 91.50 TL. PTT kargo ile 3 günde teslim edilebilen gönderi, PTT Almanya kargo ücreti ödendikten hemen sonra yola çıkartılıyor.

PTT İNGİLTERE KARGO

PTT İngiltere kargo ücreti biraz daha pahalı. PTT ile bu ülkeye gönderilecek kargo için PTT İngiltere kargo ücreti 127 TL olarak karşımıza çıkıyor.

PTT İTALYA KARGO

PTT İtalya kargo  ücreti 1 kilogramlık gönderi için 157.5 TL olarak hesaplanıyor.  PTT İtalya kargo ücreti de İngiltere’ye oranla biraz daha yüksek olması ile dikkat çekiyor.

PTT İSPANYA KARGO

Türkiye’nin ihracatında 5. sırada yer alan İspanya’ya gönderilecek bir kargo söz konusu olduğunda yapılan hesaplama sonucunda PTT İspanya kargo ücreti 157.5 TL olarak karşımıza çıkıyor.

PTT IRAK KARGO

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 20 ülke arasında 6. sırada olan Irak’a gönderilecek 1 kilogramlık bir kargo için PTT Irak kargo ücretinin ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen birinin yapacağı işlemin sonucu 365 TL olarak yansıyor. PTT Irak kargo ücretinin diğer ülkelere göre yüksek olması ülkenin riskli bölgeler arasında kabul edilmesinden ve uçak seferlerinin Avrupa ülkelerine olan seferlerden daha az olmasından kaynaklanıyor.

PTT AMERİKA KARGO

PTT Amerika ücreti ne kadar sorusunun yanıtı ise 142 TL. PTT ABD kargo ücretinin Avrupa ülkelerine göre daha makul olması Amerika’ya düzenlenen uçak seferlerinin daha fazla olmasından kaynaklanıyor.

PTT FRANSA KARGO

PTT Fransa kargo ücreti Avrupa ülkeleri arasında en düşük rakamlardan arasında. Fransa’ya gönderilecek 1 kilogramlık bir gönderi için 122 TL PTT Fransa kargo ücreti söz konusudur.

PTT HOLLANDA KARGO

Hollanda’nın PTT kargo ücreti hesaplamasının sonucunda ulaşılan rakam ise 111.50 TL. 1 kilogramlık gönderide gerçekleşen Hollanda PTT kargo ücreti bu ülkeye gönderimlerin daha ucuza yapılabildiğini gösteriyor.

PTT BELÇİKA KARGO

Avrupa’nın kendi küçük önemi büyük ülkesi Belçika’ya gönderilecek kargo için ne kadar ücret söz konusudur? PTT Belçika kargo ücreti 1 kilogramlık gönderi için 127 TL olarak gerçekleşiyor.

PTT İSRAİL KARGO

PTT İsrail kargo ücreti 1 kilogramlık gönderide yaklaşık fiyatın geçerli olduğu Avrupa ülkelerine göre biraz daha fazla. İsrail’e gönderilecek 1 kilogramlık gönderi 274 TL PTT İsrail kargo ücreti ödenir.

PTT ROMANYA KARGO

PTT Romanya kargo ücreti Türkiye’ye yakın Avrupa ülkelerinin ücretine yakın bir rakam. Türkiye’nin en çok ihracat yapığı ülkeler arasında 11. sırada yer alan Romanya’ya PTT kargo ücreti 1 kilogramlık bir evrak gönderiminde 157.5 TL olarak karşımıza çıkıyor.

PTT POLONYA KARGO

PTT Polonya kargo ücreti de Romanya ile hemen hemen aynı seviyede. Polonya’ya gidecek bir yurtdışı kargo için 157.65 TL Polonya PTT kargo ücreti ödenir.

PTT RUSYA KARGO

Türkiye’nin ihracatında orta sırlarda yer almasına karşılık ithalatında ise 2. sırada yer alan Rusya’ya yapılan kargo gönderimlerinde PTT kargo ücreti biraz yüksek. PTT Rusya kargo ücreti 1 kilogramlık gönderi için 274 TL olarak faturalandırılıyor.

PTT ÇİN KARGO

Gelelim PTT Çin kargo ücretine. Türkiye’nin ithalatında en yüksek rakamlara sahip ülkelerden biri olan Çin’e gönderilecek 1 kilogramlık kargoda 218 TL Çin PTT kargo ücreti ödenir.

PTT BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ KARGO

Türkiye’den 4 günlük bir teslimat süresi söz konusu olan BAE kargo ücreti 122 TL. Bu düşük BAE PTT kargo ücretin bu ülkeyle olan ihracat işlemlerini artırması yönünde bir etkisi yakın gelecekte belki söz konusu olabilir.

PTT MISIR KARGO

PTT Mısır kargo ücreti hesaplama sonucu 1 kilogramlık gönderi için 218 TL sonucunu veriyor. Bu PTT Mısır kargo ücreti ile yakın gelecekte kargo trafiğinin de yükselmesi beklentisi de var.

PTT SUUDİ ARABİSTAN KARGO

İhracat listesinde 17. sırada yer alan Suudi Arabistan da kargo potansiyelinin yüksek olduğu ülkelerden biri. PTT Suudi Arabistan kargo bu öngörüyü doğruluyor. PTT Suudi Arabistan kargo ücreti 187. 50 TL’den başlıyor.

PTT BULGARİSTAN KARGO

Türkiye’nin yakın komşularından Bulgaristan bu yakınlıkla ters orantılı olarak ülke ihracatında ancak 18. sırada yer alıyor. Bu ülkeye gönderilecek kargolar için PTT Bulgaristan kargo ücreti ise 142 TL.

PTT İRAN KARGO

PTT İran kargo ücreti 1 kilogramlık gönderi için 274 TL olarak gerçekleşiyor. PTT İran kargo ücreti bu rakamlarla ortalama seviyelerde seyrediyor.

PTT YUNANİSTAN KARGO

Türkiye’nin en çok ihracat yapığı 20 ülke sıralamasının sonunda Yunanistan bulunuyor. PTT Yunanistan kargo ücreti ise 1 kilogramlık gönderi için 198 TL olarak gerçekleşiyor. PTT  Yunanistan kargo ücreti ortalama seviyelerde seyrederken bu ülkeye yakın bir zamanda kargo gönderimlerinin artmasının beklendiği ülkeler arasında yer alıyor.

Bu 20 ülke örneği göz önüne alındığında postane yurtdışı kargo ücretleri Türkiye’nin ticari ilişkilerine göre şekilleniyor tezini de savunabiliriz.

PTT Uluslararası Gönderi Takip

PTT uluslararası gönderi takip yaparak PTT kargo ile dünyanın herhangi bir yerine gönderdiğiniz kargonuzu adım adım takip edebilir, varış adresine ulaşma zamanını ilk siz öğrenebilirsiniz.

PTT uluslararası kargo takibi yapmak için ihtiyaç duyacağınız en önemli bilgi şey, kargonuzu teslim ederken size verilmesi gereken barkod numarası yani gönderi takip numarasıdır. Bu numara olmadan gönderi takibi yapamayacağınız için, unutulsa bile barkod numarasını mutlaka istemeniz gerekmektedir.

Gönderimin taahhüt edilen sürede yapılıp yapılmadığını ya da paketinizin o an için nerede olduğunu PTT uluslararası gönderi takip yaparak öğrenebilirsiniz.

Kargonuz Türkiye’den varış adresine doğru yola çıktı mı, yoksa hala  depoda bekletiliyor mu? İngiltere’ye  giden kargo alıcısına ne zaman ulaşacak gibi bilgilere ulaşmak için PTT gönderi takip sayfasına gitmeniz gerekiyor.

Sayfada yer alan takip aracına, gönderinizin takip numarasını yazdıktan sonra verilen güvenlik kodunu da hatasız yazıp “Sorgula” butonuna basmanız sonuçların birkaç saniye içinde ekranınızda olması için yeterli olacaktır. PTT kargo takibi işlemi için herhangi bir zaman sınırlaması yok, istediğiniz her saatte takip ile gönderinizi adım adım izleyebilir, alıcısına an be an bilgi verebilirsiniz. Sayfada verilen sonuçlar bilgi amaçlı olsa da çoğunlukla doğru sonuçlar ile karşılaşacaksınız.

Eğer gönderi takibini bilgisayardan yapacak ortamınız yoksa yine aynı barkod numarası ile telefonla da PTT uluslararası gönderi takip işlemi yapabilirsiniz. Ya da telefonunuza indireceğiz bir aplikasyon ile hiç uğraşmanıza gerek kalmadan kargonuzu takip edebilirsiniz.

PTT takip, kargonun varış adresine zamanında ulaşmasını bir garantisi olarak da kabul ediliyor

NUMUNEMKOLAY İLE PTT YURDIŞI FİYAT HESAPLAMA

Yurtdışı kargo fiyat hesaplama işlemini gönderilerinizi +219 ülkeye global kargo firmalarının servisi ile ulaştıran NumunemKolay üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için fiyat hesaplama aracımıza kargonun gideceği ülke ve ağırlık bilgisine ek olarak ad-soyad bilgisi ve telefon numarası vermeniz yeterli olacaktır. Bu işlemleri sırası ile eksiksiz bir şekilde yaptığınızda yurtdışı kargonun fiyatı saniyeler içinde karşınızda olacaktır.

2 cevap

 1. Hamza dedi ki:

  15 yıldır, uzakdoğu ülkelerinden tekstil, giyim, elektronik, elektrik, bilgisayar, telefon, sarf malzemesi aldım…Şimdi yurtdışı kargoların ups, fdex, tnt, DHL kargoları tercih ediyorlar tedarikçiler, acaba hızlı olduklarındanmı, yada çok sefer yaptıklarındanmı?.. Bilemiyorum, ptt ve numunemkolayı araştırıyorum, bakalım güvenli, sağlam, enkısa zamanda uygun fiat navlun taşıyıcı fiatı kim olacak, araştırıyorum!

 2. Rozi dedi ki:

  Neden Euro üzerinden hesaplanıyor anlamadım sonuçta Türkiye’den çıkacak kargo ve orda ödenecek Türkiye’den çıkacak 7 kg civarında bir kargo için ne kadar TL tutarında ödeme gerekiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir