UPS KONŞİMENTO NEDİR

En Ucuz Yurtdışı Kargo

UPS KONŞİMENTO NEDİR

UPS konşimento yurtdışı kargonun varış noktasında zamanında ve güvenli bir şekilde teslim edilmesinin gerekliliklerinden biridir.

Yurtdışı gönderim yaparken mutlaka doldurulması gereken, aynı zamanda kıymetli evraklardan biri olarak kabul edilen konşimento UPS ile dünyanın herhangi bir noktasına yapılan her gönderim için doldurulmalıdır.

Bu yazımızda konşimento nedir, konşimento nasıl doldurulur, konşimento oluştururken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir, konşimento örneğine nereden ulaşılır gibi soruların cevabını bulabilirsiniz. 

Öncelikle cevap vereceğimiz soru ise UPS konşimento nedir olacak.

UPS KONŞİMENTO NEDİR?

Konşimento,  asıl olarak “Taşıma senedir”dir.

Aynı zamanda da üzerinde yükleyici, alıcı ve ihbar merciinden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli bir evraktır.

Yurtdışı hava kargo gönderimlerinde ise uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir. Bu açıdan kıymetli evraklardan kabul edilir.  UPS konşimento ise, taşınması bu şirket ile yapılan gönderiye yolculuğu boyunca eşlik eden belgedir.

UPS ile yapılacak her gönderi için bir konşimentoya ihtiyaç vardır,  çünkü konşimento gönderiye yolculuğu süresince eşlik eden, etmesi gereken  bir belgedir.

UPS KONŞİMENTO HAZIRLAMA

Konşimento hazırlama aşaması kargo gönderiminin bu aşamasının en önemli adımıdır. Zira UPS konşimento hazırlama sırasında istenen bilgiler doğru ve eksiksiz verilmelidir ki böylece gönderi zamanında ve güvenle alıcısına ulaşabilsin.

Konşimento gönderilecek malın yükleme noktasından varış adresine kadar taşınması için düzenlenen bir sözleşme olması itibariyle, özellikle ithalatın tamamlanabilmesi için gereklidir ve yolculuk başlamadan hazırlanmış olmalıdır.

Bu nedenle ihracatçı firma belgeyi hazırlamalı ve taşımayı yapacak operatöre ulaştırmalıdır. UPS ihracat konşimento,  ithalatçı firma gelen malı gümrükten alamayacağı için önemlidir. Gönderinin yeni sahibi mutlaka bu belgeye sahip olmalıdır. Firma bu belge olmadan malı gümrükten çekemez ve hem ihracat hem ithalat işlemi tamamlanmaz. Gümrükte kalan her an içinse yen bir masraf doğar, beklen her gün için ardiye ücreti ödeme zorunluluğu doğar. 

Ayrıca UPS ihracat konşimento sorgulama ile beklenen gönderinin ne zaman alıcısının eline ulaşacağı da aşağı yukarı öğrenilebilir.

Konşimento hazırlama aşamasında NumunemKolay’ın uzman ekiplerinden herhangi bir ücret ödemeden hizmet alabilirsiniz.

UPS KONŞİMENTO OLUŞTURMA

UPS ile gönderilen paketinize eşlik edecek olan konşimento üzerinde eksiksiz bir şekilde bulunması gereken bilgiler vardır dedik. Şimdi bu bilgilerin hangileri olduğunu sıralayalım ve UPS konşimento oluşturma sırasında herhangi bir yanlışlık olmasın.

Çünkü bu bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması gönderinin güvenli bir yolculuk yapmasını da sağlar. 

UPS KONŞİMENTO NASIL DOLDURULUR?

Konşimento oluşturma sırasında doğru doldurulması gereken bilgiler şunlardır:

  • İhracatçı adı ve adresi,
  • İthalatçı adı ve adresi
  • Nakliye firması adı ve adresi,
  • Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
  • Yükleme ve varış yeri bilgisi,
  • Yükleme tarihi,
  • Ürün açıklaması ve paket sayısı,
  • Ödeme bilgisi,
  • İmza ve evrak düzenleme tarihi.

Bu bilgiler eksiksiz doldurulduğunda konşimento nasıl doldurulur sorusu da yanıt bulmuş olur.

Ayrıca konşimento kıymetli evrak olduğundan mutlak olarak imzalanmak zorundadır. Orijinal nüshalar imzalanır kopya nüshalar ise imzalanmazlar. Günümüzde konşimentolar işlem yoğunluğu nedeniyle kaşe ile ya da bilgisayar tekniği ile de imzalanmaktadır.

UPS KONŞİMENTO ÖRNEĞİ

UPS konşimento örneği, bu kıymetli evrakın doldurulması aşamasında çok işinize yarayabilir.

Belgenin hazırlanması aşamasında internette yer alan UPS konşimento örneği kullanılabilir. Bu örnekten çıktı alınıp doldurma işlemi bu çıktının üzerinde de yapılabilir.

Ancak konşimentolar günümüzde artık online oluşturulmaktadır. UPS online konşimento doldurma yolunu kullanıp, hazırlana belgeyi firmaya gönderebilirsiniz. Firma da bu belgeyi gönderinin yeni sahibine ulaştırır.

Bu aşamada UPS kargo konşimento olmazsa ne olur sorusunu da yanıtlamak gerekir.

Konşimento olmazsa gönderinin yolculuğunu güvenlik ayağı eksik kalır. Zira konşimento güvenli yolculuk için gerekli belgelerden ilki ve en önemlisidir.

Her gönderi için bir konşimentoya ihtiyaç vardır. Konşimento UPS uçak kargoya yolculuğu boyunca eşlik eden belgedir. Bu nedenle mutlaka doldurulması gerekir ki; gönderi zamanında ve güvenle alıcısına ulaşsın.

Çünkü konşimento gönderinin nereye gittiği, hangi hizmetin talep edildiği, varsa özel teslimat talimatları, ürünün niteliği, tehlikeli madde olup olmadığı ve ödeme tercihi gibi konularda önceden bilgi verir.

UPS KONŞİMENTO SORGULAMA

UPS konşimento sorgulama, kargo takip yapılabilmesi için kullanılacak yollardan biridir.

Konşimento numarası kullanılarak UPS konşimento sorgulama yapılabilir. Kargo takip sayfasında gerekli alana konşimento numarası yazarak bu işlem gerçekleştirilebilir ve gönderinin teslimat zamanı yakın bir sonuçla öğrenilebilir.

UPS TAKİP

UPS takip ile gönderinin yolculuğu an be an takip edilebilir.

İster bir paket bekliyor ister yüzlerce gönderi yapıyor olun, UPS takip tüm yolculuğu boyunca gönderilerinizin durumu hakkında size bilgi sunar. Geliştirilmiş takip seçenekleri kullanıldığında UPS kargo takip daha da kolay hale gelir ve en güncel bilgilere sahip olarak kendinizi güvende ve rahat hissedebilirsiniz.

UPS kargo takip için, gönderinin kuryeye teslimi sırasında verilen kargo takip numarası yeterli olabileceği gibi referansla da UPS takip yapabilirsiniz.

UPS Takip, gönderinizin mevcut durumu, beklenmedik gecikmeler ve sonunda da teslimatı ile ilgili bilgi almanız için kolay yollar sunar.

Bir gönderi oluştururken, gönderileri takip numarası girmeden izlemenize yardımcı olması için maksimum 35 karakterlik bir satın alma emri numarası veya müşteri numarası gibi bir referans atayabilirsiniz.

UPS KONŞİMENTO TAKİP

UPS konşimento takip de hemen hemen aynı işlevi gören bir işlem olarak kabul edilir. Uçağın havalandığı ana kadar verilen özet beyan sorgulama ile içinde gönderinin bulunduğu uçağın yola çıktığı anlaşılabilir ve teslimat süresi de tahmini olarak anlaşılabilir.

Konşimento, kargoyu göndereni de aldığı hizmet hakkında bilgi sahibi yapar. Bu sayede alınan hizmetin kalitesi de sorgulanabilir. Kargo gönderi takibi için gerekli olan takip numarası konşimento ile sağlanır.

UPS İLETİŞİM

UPS iletişim kanallarını, hem konşimento hazırlama, hem de kargo takip işlemlerinde kullanmak süreç ile ilgili bilgi alınmasını, gönderici ya da alıcının konu hakkında en yetkili kişilerden destek almasını sağlar. Böylece zor olabilecek işlemler daha kolay hale gelmiş olur. Daha kısa sürede tamamlanana işlemlerin ardından kargo yola çıkar ve ticari bir gönderi ise ekonominin çarkları arasına daha hızlı bir şekilde girmiş olur.

UPS iletişim için 0850 255 00 66 numaralı telefon kullanılıp müşteri hizmetleri servisine ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir