UPS ARDİYE HESAPLAMA VE ORDİNO ÜCRETİ

En Ucuz Yurtdışı Kargo

UPS ARDİYE HESAPLAMA VE ORDİNO ÜCRETİ

UPS ardiye hesaplama ve ordino ücreti, yurtdışı kargo gönderimini bu kargo şirketini kullanarak gönderecek kişi ve kurumlar için bir maliyet unsurudur.

Bu maliyet unsuru ile karşı karıya kalabilecek kişiler için ardiye nedir, UPS ardiye hesaplama nedir, UPS ardiye sorgulama nasıl yapılır, ardiye ücreti ödenmezse ne olur, ordino ücreti nedir gibi sorulara ayrıntılı yanıtlar vereceğiz.

Öncelikle cevap vereceğimiz soru ardiye nedir, hesaplaması nasıl yapılır olacak.

ARDİYE NE DEMEK?

Ardiye ücreti nedir, kim ne kadar ardiye ücreti öder, en az ardiye ücreti ödemek için neler yapılmalıdır gibi sorulara yanıt vermeden önce “Ardiye ne demek” sorusunu yanıtlamamız gerekir. 

Ardiyenin Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ne göre birkaç farklı anlamı vardır.

Ardiye ne demek sorusunun cevabını dış ticaret yapan bir kişi arıyorsa bulacağı cevap, “Genellikle ticaret eşyasının saklandığı yer, depo ya da antrepo” dur.

Ardiye ayrıca bu depoda saklanan eşya için ödenen ücret anlamına da gelir.

ARDİYE ÜCRETİ NEDİR?

Ardiyenin geniş tanımı ise, “gümrüklü sahalara  gelen  konteyner  ve  diğer yüklerin  kapalı  ve açık sahalarda  saklanması,  depolanması,  etiketlenmesi, paketlenmesi ve benzeri katma değerli hizmetleri ve bu hizmetler için ödenen ücret” şeklindedir.

Bu ücretin ne kadar olacağını öğrenmek mümkün. UPS ve diğer uluslararası kargo servisleri “Ardiye hesaplama” formülü ile yaklaşık sonuçları vererek göndericilerin bu ek masrafa hazırlıksız yakalanmasının önüne geçiyor.

UPS ARDİYE HESAPLAMA ARACI

UPS, bu sorunun yanıtını internet sayfasındaki “UPS ardiye hesaplama” bölümü ile veriyor. UPS ardiye hesaplama bölümüne girilecek doğru bilgiler ile 1 dakika içinde ödenecek ardiye ücreti ortaya çıkıyor.

UPS ARDİYE HESAPLAMA

UPS ardiye sorgulama ve hesaplama işlemi için yapılması gerekenler ise sırasıyla şöyle:

 “Ara konşimento no” bölümüne 18 veya 11 haneli konşimento numaranızı boşluk bırakmadan yazarak “Ara” butonuna basın.

Eşyanın çıkış değeri ve çıkış ağırlığını yazdıktan sonra belirtilen gün veya günler için geçerli olacak UPS ardiye ücreti karşınıza gelecek.

Ekrana gelen bilgileri kontrol ediniz, bilgilerde herhangi bir hata varsa, beyannamenize yazacağınız kilo ve eşya kıymetine göre değişiklik yapabilirsiniz.

UPS ardiye ücreti geçici depolama alanından çıkış gününe ait Euro kurundan hesaplanmaktadır ve terminal hizmetleri evrak bedeli ayrıca ücretlendirilmektedir. Bu bedel geçici depolama alanı çıkışında, ardiye ücreti ile beraber ödenmektedir.

UPS ardiye sorgulama yaparken dikkat edilmesi gereken “Ürünün gümrükte bekleme gün sayısında tatil günleri ve hafta sonları da dahil” olmasıdır. Zira yanlış ya da eksik bilgi verilirse ortaya yanlış bir sonuç çıkacaktır.

Öte yandan 31 Temmuz 2014’de Resmi Gazete’de yayınlanan 5228 numaralı kanun değişikliği ile ardiye bedelleri KDV’den muaf tutulmuştur. Bu bilgiyi de UPS ardiye hesaplama yaparken göz önüne almak gerekir.

UPS ARDİYE İLETİŞİM

UPS ardiye sorgulama ve hesaplama işlemini için şirketin müşteri temsilcilerinden de destek alabilirsiniz.

0850 255 00 66 numaralı müşteri hizmetleri servisini arayarak buradaki müşteri temsilcisinden UPS ardiye öğrenme yolu da tercih edilebilir.

UPS ORDİNO ÜCRETİ

UPS ordino ücreti de taşımasını UPS’in yaptığı eşya /mal için ödenmesi gereken bir başka ücrettir.

Bu noktada öncelikle ordino nedir sorusunu cevabını vermek gerekir. Ordinonun en kısa tanımı “Yük teslim“ evrakıdır. Konşimentoya karşılık eşyanın gümrükten çekilebilmesi için talimattır. Bir başka adı da “evrak teslim ücreti”dir.

Ticarete konu eşyanın yüklenmesi veya boşaltılması öncesinde taşımacıya hitaben emir mektubu olarak verilen ordino ile mal sahibinin işlemleri tamamlanır ve ordino gümrük idaresine teslim edilir, taşınan eşya sahibi tarafından teslim alınır. Yani ithalatçı kişi ya da firma malını gümrükten çekebilmek için mutlaka ordino ücreti ödemek zorundadır.

Eşyanın taşımasını gerçekleştiren şirket, ürünleri teslim ederken bir ordino ücreti tahsil edecektir.

UPS ordino ücreti de, UPS’in taşımasını gerçekleştirdiği eşya için eşyayı taşıtan kişi ya firmaya teslim ettiğine dair verdiği evrak karşılığı aldığı ücrettir. UPS ordino ücretini kendi politikaları doğrultusunda belirlemektedir. Mevcut UPS ordino ücreti 235 TL’dir.

UPS ordino ücreti ödenmemesi söz konusu olursa bu sefer de ithalat yükü ardiyede bekletileceği için UPS ardiye ücreti yükselecektir.

UPS ORDİNO SORGULAMA

UPS ordino sorgulama işlemi firmanın web sitesinden gerçekleştirilebilir

Bu işlem için takip no yazılıp “Sorgula” butonuna basmaktan başka bir şey yapılmasına gerek yoktur.

UPS ordino sorgulama sonrasında ortaya çıkan ücretin nereye ödeneceği de aynı sayfada belirtilmektedir.

Sayfada ayrıca UPS ordino ücreti ödeme ile ilgili uyarılar da yapılmaktadır.

Banka havalesi ile ödeme yapılması durumunda dekontun 0 212 409 06 25 numaralı faxa gönderilmesi gerekmektedir

Ayrıca gümrük çekim evrakları günlük saat 14:00 gibi hazır olup iş günleri saat 17:30’a kadar, Cumartesi günleri 09:00 – 14:00 saatleri arası UPS ordino servisinden teslim alınabilmektedir.

UPS ORDİNO TAKİP

UPS ordino takip işlemi, ordino sorgulama ile eş anlamlıdır. İşlem aynı sayfadan yapılmaktadır. Takip numarası yazılıp sorgula butonuna basıldığında UPS ordino takip işlemi de gerçekleşmiş olur.

UPS ORDİNO İLETİŞİM

UPS ordino bilgileri, firma ile iletişime geçerek de öğrenilebilir. UPS ordino iletişim için0850 255 00 66 numaralı müşteri hizmetleri servisi aranabilir ve müşteri temsilcisinden bilgi alınabilir.

UPS ordino iletişim için kullanılabilecek bir diğer numara da firmanın faks numarası.

UPS ordino telefon hizmetinin alternatifi olan bu yolu kullanacak olanlar 0 212 409 06 10 / 409 06 22 numaralı hatlara faks gönderip ordino hakkında bilgi alabilirler.

UPS KARGO TAKİP

UPS kargo takip ile gönderinin mevcut durumu ile ilgili bilgi almak çok kolay. İşlemi şirketin web sayfasındaki takip aracını kullanarak yapabilirsiz.
UPS takip yapmak için gereken tek bilgi ise takip numarası. Takip numarasını yazarak “Enter” tuşuna basmak gönderinin durumu ile ilgili anlık bilgi alabilirsiniz.
UPS takip yapmak göndericilerin olası bir gecikme yaşanması durumunda ya da gönderinin gümrükte takılması durumunda önlem alabilmelerinin sağlar.
Göndericinin yapabileceği bu işlemi alıcı da yapabilir. Takip numarası elinde olan bir alıcı UPS takip yaprak teslim zamanını öğrenebilir ve eğer beklediği bir üretim malzemesi ise iş planını buna göre yapabilir.

UPS İLETİŞİM

UPS iletişim bilgilerini kullanıp firmaya ulaşmak, hem ardiye, hem ordino, hem de takip işlemleri konusunda yarım ve destek almak için başvurulabilecek ilk yoldur. Bu yolu kullanmak yaşanacak herhangi bir sorunda en etkili çözümü de beraberinde getirecektir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir