TNT KARGO FİYAT HESAPLAMASI

En Ucuz Yurtdışı Kargo

TNT KARGO FİYAT HESAPLAMASI

TNT kargo fiyat hesaplama uzak ya da yakın fark etmez dünyanın herhangi bir ülkesinde ulaştırılmak istenen gönderi için ödenecek ücreti ortaya koyan işlemdir. TNT fiyat hesaplama işlemi nasıl yapılır? kargo ücreti nasıl hesaplanır?

TNT ile göndereceğiniz yurt dışı kargo için, ne kadar ücret ödeyeceğinizi öğrenmek için TNT ücret hesaplama konusunda az çok bilgi sahibi olmalısınız.

Bu yazımızda;

 • TNT uluslararası kargo gönderiminde fiyat hesaplama nasıl yapılır?
 • Fiyatın yükselmesinde ağırlık mı etkilidir, yoksa hacim mi?
 • En çok ihracat yaptığımız Almanya, ABD, Fransa, Hollanda, Rusya gibi ülkelere TNT ile ne kadar kargo gönderilir? gibi soruların yanıtlarını ayrıntıları ile vereceğiz.

TNT YURT DIŞI KARGO ÜCRETİ

TNT yurtdışı kargo ücreti, gönderim yapma aşamasında gerek şirketler gerekse de kişiler için en önemli konudur. Türkiye’den en çok ihracat yaptığımız Almanya’ya gönderilmek istenen mikro ihraca malları için de, yurt dışında yaşayan yakınınıza göndermek istediğiniz hediye için de aynı durum söz konusudur. Doğal olarak herkes yurt dışı kargo ücreti ödeme sırasında cebinden olabildiğince az para çıksın ister. Bunun için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Yapılan kritik hatalar, yurt dışı kargo ücretinin yükselmesine neden olabileceği gibi, izlenecek doğru strateji ile daha az kargo ücreti ödemek mümkün hale gelebilir. Bunun için belli başlı faktörleri göz önüne almak gereklidir.

TNT KARGO FİYAT HESAPLAMA KRİTERLERİ VE ARACI

TNT kargo fiyat hesaplama yaparken göz önüne alınması gereken 3 önemli kriter vardır.

Bunlar:

 • Gönderi Türü
 • Hız
 • Varış Noktası’dır.
 • GÖNDERİ TÜRÜ: Gönderinin boyutları ve ağırlığı aldığınız hizmetin fiyatını etkiler. Gönderi ne kadar ağırsa ücreti o kadar yüksek olur. Daha düşük hızlı kargo ücreti için olabilecek en hafif paketi göndermek gerekir.

Öte yandan hasar ve gecikmelerle karşılaşmamak için gönderinizi doğru paketlemeniz büyük önem taşır. Paketleme aşaması ise gönderinin hacimsel ağırlığını etkileyerek fiyat üzerinde etki eder. Ne kadar büyük paket kullanılırsa gönderinin hacimsel ağırlığı o kadar artar bu da artış da kargo ücretine yansır.

Çünkü hesaplama sırasında gerçek ağırlık ile hacimsel ağırlık karşılaştırılıp daha büyük olan değer ile işlem yapılmaktadır. Bu da hafif bir gönderiyi büyük bir koliye koyma durumunda daha yüksek kargo ücreti ödemek anlamına gelecektir. Hacimsel ağırlık hesaplama formülü; En x Boy x Yükseklik / 5000’dir. Koli ebatlarını kullanarak yapacağınız bu işlem ile kolinin hacmi hesaplanır. Çıkan sonuç ağırlıktan yüksekse hesaplama sırasında bu değer göz önüne alınır.

HIZ: Aldığınız yurtdışı kargo hizmetinin fiyatı gönderinizin ne zaman ulaşmasını istediğinize, teslimat süresine ve özel bir hizmet talep edip etmediğinize göre farklılık gösterir. Bu noktada TNT sunduğu farklı express hizmetler için farklı fiyatlandırmalar yapmaktadır. İster ağır palet, ister büyük paket veya tek belge olsun, çeşitli ekspres hizmetler arasından seçim yapabilirsiniz. Ağır hava kargo gönderileri için, hızlı ve ekonomik seçenekler mevcuttur.

VARIŞ NOKTASI: Gönderinin varış adresi çok önemlidir. Uzak ve uçak seferinin daha az olduğu ülkelere gönderilen kargoların hesaplama sonucu daha yüksek çıkar. Hem uçak seferinin sık olduğu hem de Türkiye’ye coğrafi olarak yakın olan Almanya’ya gönderilecek kolinin TNT fiyat hesaplama sonucu ile ücreti ile Türkiye’den 16 bin 500 kilometre uzakta olan ve uçak seferleri Almanya’ya göre daha az olan Yeni Zelanda’ya  gönderilen kolinin fiyatı hesaplama sonucu farklı olacaktır. 

Öte yandan TNT yurtdışı kargo fiyatları gönderinin, yola çıkma gün ve saatine göre de değişkenlik gösterir. Eğer paketinizin kurye tarafından kapınızdan alınmasını istiyorsanız ve öğleden önce ilk sefer ile yola çıkmasını istiyorsanız doğal olarak bu hizmetin de bir karşılığı olacaktır. Ancak herkesin tercih etmediği zamanları kullanarak daha düşük TNT kargo ücreti ödeyebilirsiniz.

Ayrıca paket türleri de TNt kargo fiyat hesaplama aşamasında önemli bir etkendir. Zarf, doküman, ya da koli /paket için verilecek fiyat teklifi farklı olacaktır. Burada da gönderinin hem ağırlığı hem de hacmi önemli olacaktır. Zarf ile herhangi bir belge göndermek, koli içinde ürün göndermekten daha az maliyetli olacaktır. Ancak aynı belgeyi koli içinde göndermek daha yüksek kargo ücreti ödeme sonucunu doğurur. 

TNT kargo fiyat hesaplama işlemini firmanın internet sitesindeki hesaplama araçları üzerinden yaparak en yaklaşık sonuçlara ulaşmak mümkün. Ancak bunun için şirketin interaktif hizmet ağı myTNT’ye üye olma gerekliliği vardır. Bu üyelik sonrasında gönderen ve alıcı şehirler ile gönderi adedi ve gönderinin niteliği koli ya da zarf şeklinde de belirtilip “fiyat teklifi alın” sekmesine basmak yeterli olacaktır.

KİLOGRAM SINIRI

TNT ile yurt dışı kargo gönderirken kilogram sınırına dikkat etmek gerekmektedir.Resmi düzenlemelere göre 23 kg’nin üzerindeki tüm koliler ağır gönderi olarak sınıflandırılmaktadır. Ancak bu, gönderinin paletlenmesi gerektiği anlamına gelmez. Genellikle 70kg’ın altındaki gönderiler paletsiz yollanabilir, ancak bu gereklik, bölgeye bağlı olarak değişiklik gösterir. TNT bu aşamada 70kg’a kadar olan kolileri paletsiz kabul ediyor ama gönderi sürecine dahil olan herkesin bunun ağır gönderi sınıfına girdiğini bilmesi gerekliliğine de dikkat çekiyor.

Öte yandan 500 kg’den daha ağır ve büyük gönderiler mutlaka palet ile gönderilmelidir.

Bu noktada seçilen hizmete bağlı olarak büyük gönderilerde “boyut aşım ücreti” söz konusu olacaktır.

KOLAY YURT DIŞI TNT KARGO FİYAT HESAPLAMA

Kolay yurt dışı TNT kargo fiyat hesaplama işlemini yapmak için NumunemKolay’ın hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Bu aracı kullanırken yüzde 15 oranında hoş geldin indirimine de kavuşabilirsiniz.

Bu aracı kullanarak hesaplama yapmak için önce varış ülkesi ve  gönderinin kilosunu seçmelisiniz.

Gönderenin kişi ya da şahıs olarak niteliğini belirttikten sonra ad- soyad ve iletişim için telefon numarası gerekli alanlara yazıldıktan sonra “Fiyatları göster”  butonuna basılması kargo fiyatının ekrana gelmesi için yeterli olacaktır.

TNT KARGO FİYAT HESAPLAMA SONUÇLARI

TNT ile en uygun fiyatlarla yurtdışı kargo göndermek için geleceğiniz adres ise global kargo markaları ile uzun yıllardır başarılı bir şekilde çözüm ortaklığı yapan, kargonuzu bu global kargo servislerini kullanarak dünyanın herhangi bir noktasına gönderen NumunemKolay olacaktır.

Yazımızın devamında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı Almanya, ABD, Hollanda Rusya gibi belli başlı ülkelere gönderilecek hızlı kargoların fiyat hesaplamasını yapacağız.  Yazımızda NumunemKolay’ın uygun fiyatlara sunduğu TNT kargo fiyatları ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Gelin Türkiye’nin ticari ilişkilerinin hareketli olduğu örnek ülkelere 5, 10 ve 20 kilogramlık bir yurt dışı kargonun fiyatını birlikte hesaplayalım.

TNT ALMANYA KARGO ÜCRETİ

Türkiye’nin ihracatında uzun yıllardır ilk sırada yer alan Almanya’ya gönderim ücreti hesaplama sonuçları aşağıdaki gibidir:

5 kg: 104.42 Euro

10 kg:161.54 Euro

20 kg: 242.61 Euro

TNT RUSYA GÖNDERİM ÜCRETİ

2019 yılında Türkiye ihracatın 11, ithalatında ise 1. sırada yer alan Rusya Federasyonu’na gönderi hesaplama sonuçları ise şöyledir:

 • 5 kg: 105.60 Euro
 • 10 kg: 183.70 Euro
 • 20 kg: 267.30 Euro

TNT ABD GÖNDERİ ÜCRETİ

2019 Türkiye ihracatında 5. sırada yer alan ABD’ye gönderim ücreti hesaplama sonuçları aşağıdaki gibidir:

 • 5 kg: 92.40 Euro,
 • 10 kg: 157.30 Euro
 • 20 kg: 226.60 Euro

TNT HOLLANDA KARGO GÖNDERİM ÜCRET

Türkiye ihracatında 8. sırada yer alan Hollanda’ya gönderim ücreti hesaplama sonuçları ile şöyle:

 • 5 kg:104.42 Euro
 • 10 kg:161.54
 • 20 kg:242.61 Euro

TNT FRANSA GÖNDERİM ÜCRETİ

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 2019 yılında 7. sırada yer alan Fransa’ya kargo fiyat hesaplama sonucu ise şöyle:

 • 5 kg:104.42 Euro
 • 10 kg:161.54
 • 20 kg:242.61 Euro

TNT İLE ADRESİNİZDEN ADRESE YURT DIŞI KARGO TESLİM

TNT yurt dışı kargo hizmetleri kapsamında 200’den fazla ülkeye ihracat ve ithalat ürünlerinin gönderimini yapmaktadır. Şirket bu hizmeti verirken kapıdan kapıya şeklinde hareket edip, adresinizden aldığı gönderiyi yurtdışındaki adrese hızlı ve güvenli bir şekilde teslim etmektedir.

TNT YURT DIŞI KARGO TAKİP

TNT yurt dışı kargo takip işlemi, bu firma ile herhangi bir dünya ülkesine gönderilen paketleri adım adım izlemek mümkün. Şirketin internet sitesinde yer alan kargo takip aracına gönderi numarası ya da müşteri referansı yazılarak yapılır. Bir diğer kargo takip yolu da TNT’nin uygulamasını akıllı telefonunuza indirmek olacaktır. İndirme işleminden sonra bildirimleri de etkinleştirirseniz kargonun ile ilgili hareketler cep telefonunuza gelecektir.

DİĞER KARGO FİRMALARI VE TEKLİFLERİ

Kargo firmalarının yurtdışı kargo gönderimi aşamasında sundukları özel fiyat teklifleri ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar. NumunemKolay’ın çözüm ortakları DHL, FedEx, UPS ile PTT kargo Türkiye pazarında kendi fiyat politikalarına uygun olarak değişik fiyat listeleri ile hareket etmektedirler.  Gönderim yapma aşamasında iyi bir araştırma yapmak daha makul rakamlarla yurt dışı kargo gönderimi yapılmasını sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir