DHL PAKETLEMENİN PÜF NOKTALARI

En Ucuz Yurtdışı Kargo

DHL PAKETLEMENİN PÜF NOKTALARI

DHL paketleme ile ilgili püf noktalarını bilmek ve kullanmak, dünyanın bir ucuna gidecek gönderilerin varış adresine sağlam ve güvenli bir şekilde ulaşmasının ilk adımıdır. Doğru paketleme diğer taraftan da kargonun fiyatının belirlenmesi noktasında önem kazanır.

DHL paketleme önerileri ile müşterilerinin doğru paketleme yapmasının yolunu açıyor. Bu yazıda doğru paketleme nasıl yapılır sorusunun yanıtını vereceğiz.

DHL KARGO GÖNDERİ SÜRECİ

DHL Kargo ile dünyanın 220’den fazla ülke ve bölgesine hızlı gönderi yapılabilir. Gönderiler bir belge olabileceği gibi kırılabilir eşyalar da olabilir, bozulabilir gıdalar da, cep telefonu, tableti bilgisayar gibi elektronik cihazlar da olabilir.

DHL kargo gönderi süreci kargonun paketlenmesi ile başlar ve gönderi ne olursa olsun doğru paketleme ile gönderiler yerine hasar almadan ulaşır. Sonuçta, hasar görmeden yerine ulaşan elektronik eşyalar, kırılmadan yerine ulaşan kırılabilir eşyalar, bozulmadan varış adresine giden et, meyve ya da sebzeler, kırışmadan ulaşan bir belge ya da yırtılmadan ulaşan tekstil ürünleri ile oluşan müşteri memnuniyetinin değeri ölçülemez.

DHL GÖNDERİ SEÇENEKLERİ

DHL gönderi seçenekleri içinde “yasaklı maddeler” hariç her şey bulunabilir. Yasaklı maddeler ülkeden ülkeye değişebilirken, gönderi seçenekleri içinde kırılabilir eşya, elektronik eşya ve cihazlar, bozulabilir kargolar olabileceği gibi ihracat yükleri de kargo ile gönderilebilir. Gönderiler içinde dokümanlar da yer alabilir. Bu aşamada DHL paketleme tavsiyelerine uymak göndericilerin her zaman lehine olacaktır.

DHL PAKETLEME TAVSİYELERİ

DHL paketleme tavsiyeleri ile müşterilerine bu işlemi nasıl yapmaları gerektiği konusunda fikir vermektedir. Şirketin internet sitesinde yer alan “Temel paketleme rehberi” ile paketleme konusunda önemli ipuçları sunuluyor.

Bu rehberde yer alan maddeler şöyle:

 • Gönderinin ağırlığına/boyutlarına uygun bir kutu seçilmelidir.
 • DHL paketleme yaparken kutu içinde boş yer kalmamalıdır. Böylece taşıma esnasında kolinin içindeki eşya hareket edemez.
 • Gönderiler kutunun ortasına doğru yerleştirilmeli ve kutunun yan kenarları ile gönderi arasında 6 cm boşluk kalmalı.
 • Birden fazla eşya tek bir paket ile gönderilecekse her bir parçanın tek tek sarılması, karton ya da uygun diğer bölücü malzemeler ile birbirinden ayrılması gerekmektedir. Böylece taşıma sırasında ürünlerin birbiriyle temas etmesi engellenir.
 • DHL paketleme yaparken, küçük ve gevşek eşyaların taşıma sırasında birbirinden ayrılmalarını önlemek için de iç taşıyıcı ya da torbalar içine yerleştirilmeleri gerektiğini gözden kaçırmayın.

DHL ELEKTRONİK EŞYA PAKETLEMESİ

DHL elektronik eşya paketleme, DHL paketleme işlemleri içinde önemli bir yer  kaplar. DHL tablet, bilgisayar ve bileşenler gibi elektronik cihazlar kırılabilir ve hasara karşı korunması gerektiği gerçeğinden hareketle tüm elektronik ürünlerin taşınmasında kutu içinde kutu paketleme tekniğinin kullanılmasını tavsiye etmektedir. Zira söz konusu bu eşyaların satış paketleri genellikle taşınma sırasında yeterli koruma sağlayamamaktadır.

Söz konusu teknik şu şekildedir:

 • Gönderilecek eşyayı inceleyerek hasar belirtisi olmadığından emin olun.
 • Orijinal üretici paketi içindeki ürünü, iç tampon malzemesi ile birlikte yeniden paketleyin. Orijinal paket kullanılabilir durumda değilse ya da hasarlıysa en az 6 cm kalınlığında bir tampon tabakası ürünü koruyacak şekilde ürünü, birkaç kat hava kabarcıklı ambalaj malzemesine sarın.
 • Tüm boyutlarda iç kutudan en az 14 cm büyük olan sağlam bir dış kutu tedarik edin. Bu kutu, ürünü koruyabilecek kadar sağlam olmalıdır.
 • Daha ağır ürünler için çift katlı kutu kullanılmasını daha sağlıklı sonuç verecektir.
 • İç kutuyu yerleştirmeden önce dış kutunun tabanına 6 cm kalınlığında dolgu malzemesi yerleştirin.
 • İç kutunun etrafına daha fazla dolgu malzemesi koymadan önce tüm kenarlarda en az 6 cm’lik boşluğun korunduğundan emin olun.
 • En iyi sonuçları almak için mevcut tüm boşlukları doldurun.
 • Alternatif olarak, daha az etkili bir çözüm olsa da, iç kutu ile dış kutu arasında yeterli boşluğu korumak için köpükten köşeler kullanılabilir.
 • Basınca duyarlı bantla H-bantlama yöntemini kullanarak kutuyu kapatın.

DHL KIRILABİLİR EŞYA PAKETLEMESİ

DHL paketleme işlemi yapılırken kırılabilir eşya paketlemesinde fazladan tampon ve koruma malzemesi kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca özel elleçleme etiketi /kırılabilecek eşya etiketi kullanılmasının da kırılabilir kargonun hasarsız yolculuk yapması için gerekli olduğunun da altı çiziliyor.

Öte yandankırılabilir elektronik aksesuarların taşınması konusunda da alınması gereken önlemler bulunmaktadır. Bu önlemleri şöyle sıralayabiliriz: 

 • Taşınan eşyanın boyutuna ve ağırlığına uygun, çift katlı, oluklu bir mukavva kutu kullanın.
 • İçerikleri, kutunun dış kenarlarından en az 6 cm uzakta olacak şekilde, tamponlarla düzgün bir şekilde paketleyin.
 • Tek bir kutu içinde birden fazla eşya gönderiliyorsa eşyaların birbirinden ayrıldığından emin olun.
 • DHL paketleme sırasında koruma düzeyini artırmak için kutu içinde kutu paketleme yöntemini kullanın.

DHL ELEKTRONİK CİHAZ: TABLET, TELEFON, BİLGİSAYAR PAKETLEMESİ

DHL paketleme konusunda tablet, telefon, diz üstü ya da masa üstü bilgisayarlar ile ilgili de ayrıntılı tavsiyeler vermektedir.

DHL Express, özel dizüstü taşıma kutuların kullanılmasını önermektedir. Kutular, birçok DHL’den temin edilebilmektedir.

Cep telefonları ya da tablet bilgisayarların taşınması için ise özel paketler bulunmaktadır. Eğer kendi paketinizi kullanıyorsanız çift katlı, sağlam bir oluklu mukavva kutu içine yerleştirmeden önce cihazın etrafına en az 6 cm’lik hava kabarcıklı ambalaj malzemesi gibi uygun bir dolgu malzemesi yerleştirmek gönderi için hasarsız bir yolculuk sağlayabilir.

DHL paketleme, elektronik cihazlar için, ısı hassas gönderiler için paketleme, tekstil/moda ürünleri için ayrı ayrı özelliklere sahiptir.

DHL ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN

DHL şikayetleriniz için şirketin 444 00 40 nolu telefonun kullanarak DHL Express Müşteri Hizmetleri’ne ulaşabilirsiniz.  Karşınıza çıkacak müşteri temsilcilerine talep ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Ayrıca şirketin internet sitesinde yer alan “Bize ulaşın“ sekmesine tıklayarak açılan sayfadaki DHL Express Tüketici Şikayetleri bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Burada tüketici şikayet işlemleri içi form doldurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir