FEDEX ARDİYE HESAPLAMA

En Ucuz Yurtdışı Kargo

FEDEX ARDİYE HESAPLAMA

FedEx Ardiye ve ordino konusu uluslararası kargo gönderirken bilinmesi gereken önemli ayrıntılardan biridir.

FedEx ardiye ücreti ve ardiye ücreti hesaplamanın nasıl yapılacağını bilmek, ordino ücreti hakkında bilgi sahibi olmak işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlayacaktır.

FedEx işte bu soruların sorunun yanıtlarını kullanıcıları için veriyor.

TNT’nin FedEx’i bünyesine katması ile birlikte iki şirket ortak çalışmaya başlarken, FedEx Express, Türkiye’deki yeni servis sağlayıcısı olarak TNT’yi görevlendirdi. TNT, gümrük işlemleri desteğinin yanı sıra FedEx Express gönderilerinin toplama ve teslimat işlemlerini gerçekleştirdiği gibi ardiye ücreti hesaplama hizmetini de FEDEX için vermektedir.

ARDİYE VE ORDİNO NEDİR?

Ardiye ve ordino nedir sorusunun cevabı bu iki konunun ne denli önemli olduğunu ortaya koyar. 

Ardiye; gümrüklü sahalara  gelen  konteyner  ve  diğer yüklerin  kapalı  ve açık sahalarda  saklanması,  depolanması,  etiketlenmesi,  paketlenmesi ve benzeri katma değerli hizmetleri anlatır. Ardiye ücreti de bu hizmetler için ödenen ücrettir.

Bu ücretin ne kadar olacağını kendiniz de hesaplayabilirsiniz. FedEx ardiye hesaplama formülü ile yaklaşık sonuçları vererek hazırlıksız yakalanmanızın önüne geçiyor.

Ordino ise “Yük teslim“ evrakıdır. Konşimentoya karşılık eşyanın gümrükten çekilebilmesi için talimattır. Bir başka adı da “evrak teslim ücreti”dir.

Taşımasını FedEx’in yaptığı eşya /mal için FEDEX ordino ücreti ödenmesi gerekmektedir.

FedEx ordino ücreti ne kadar sorusu tamamen firmanın kendi ücretlendirme politikası ile belirlenmektedir. Kargo gönderim aşamasında bu sorunun cevabını firmadan alabilirsiniz.

FEDEX ARDİYE HESAPLAMA

FedEx ardiye hesaplama işlemini TNT’nin internet sitesindeki ardiye ücreti hesaplama araçları ile yapabilirsiniz.

Ardiye hesaplama bölümüne girilecek doğru bilgiler ile 1 dakika içinde FedEx ardiye sorgulama işleminin sonuçları elde edilebilir.

Verilen bu ardiye hizmeti ile gümrükte kalan yurtdışı ihracat ürünlerinin korunması sağlandığı için. FEDEX ya da TNT verdiği bu hizmetin karşılığında ardiye ücreti alıyor.

FedEx ardiye hesaplama yaparken, ithalat ardiye hesaplaması için:

  • Gönderi no,
  • Vergi No,
  • Account No yazıldıktan sonra “Hesapla “ butonuna basınca ortalama ardiye hesaplama sonucu ekranınıza gelecektir.

İthalat ardiye hesaplamasında hata olmaması adına gönderi no’sunun yanı sıra eşya sahibinin vergi no ya da account no’sundan birini daha girmesinin gerektiği sitede belirtiliyor.

FedEx ihracat ardiye hesaplama da ise gönderi no hesaplama yapmak için yeterli oluyor.

ARDİYE ÜCRETİNİ ETKİLEYEN UNSURLAR

FedEx ardiye ücreti geçici depolama alanından çıkış gününe kadar olan süreyi kapsar.

Burada, “Ürünün gümrükte bekleme gün sayısında tatil günleri ve hafta sonlarının da dahil” olması gibi önemli detaylara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

FedEx ardiye ücretleri hesaplanırken en önemli ise konu eşyanın ne olduğudur.

Eşyanın nasıl yüklendiği ve depoda kalış süresi de ardiye ücretinde etkilidir.

Ardiye hesaplama yükün depoda kaplayacağı alan göz önünde bulundurularak da yapılmaktadır.  Yani eşyanın kilosu ve boyutları da ardiye ücretinin ne kadar olacağı ile ilgilidir. 

Özet beyan gibi işlemler için verilen hizmetler de ardiye ücretine eklenmektedir.

Öte yandan 31 Temmuz 2014’de Resmi Gazete’de yayınlanan 5228 numaralı kanun değişikliği ile ardiye bedelleri KDV’den muaf tutulmuştur. Bu bilgiyi de FedEx ardiye sorgulama ve hesaplama yaparken göz önünde bulundurmak gerekir.

FEDEX ORDİNO ÜCRETİ

FedEx ordino ücreti de bir başka maliyet unsurudur.

Ticarete konu eşyanın yüklenmesi veya boşaltılması öncesinde taşımacıya hitaben emir mektubu olarak verilen ordino ile mal sahibinin işlemleri tamamlanır ve ordino gümrük idaresine teslim edilir, taşınan eşya, sahibi tarafından teslim alınır.

İthalatçı kişi ya da firma malını gümrükten çekebilmek için ordino ücreti ödemek zorundadır.

Eşyanın taşımasını gerçekleştiren şirket, ürünleri teslim ederken bu ücreti tahsil edecektir.

FedEx ordino ücreti, FedEx’in taşımasını gerçekleştirdiği eşya için eşyayı taşıtan kişi ya firmaya teslim ettiğine dair verdiği evrak karşılığı aldığı ücrettir.

FedEx ordino ücreti ödenmemesi söz konusu olursa yük ardiyede bekletileceği için FedEx ardiye ücreti artacaktır. Yük sahibi ordino ücretini ne kadar erken öderse o kadar karlı olacaktır.

Ardiye ordino konusu ile ilgili sorularınız hakkında Fedex iletişim hatlarını kullanabilir, FedEx Satış Temsilciniz veya Müşteri Hizmetleri’nden ya da  firmanın web sayfasından bilgi alabilirsiniz.

FedEXiletişim için444 9 339 numaralı telefonu ya da [email protected]  e- posta adresini kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir