TNT GÜVENLİ PAKETLEME ÖNERİLERİ

En Ucuz Yurtdışı Kargo

TNT GÜVENLİ PAKETLEME ÖNERİLERİ

TNT güvenli paketleme önerileri ile yurtdışı kargo gönderilerinin hasar almadan varış adresine ulaşmasının yolunu gösteriyor.

Hava ya da Express kargo yolu ile binlerce kilometrelik mesafeleri aşarak bir ülkeden bir başka Ülkeye gönderilen ürünlerin hasarsız bir şekilde yerine ulaşması en önemli beklentidir. Bu beklentinin gerçekleşmesi için gönderinin doğru paketlenmesi gerekmektedir. TNT bu aşamada güvenli paketleme önerileri ile yurtdışı kargo için kendisini seçen müşterilerine destek olmaktadır.

Bu yazımızda kırılabilir eşya paketlemesi, elektronik eşyaların paketlenmesi gibi özel durumların yanı sıra, hava kargo paketleme konularına eğileceğiz ve TNT’nin paketleme önerilerini inceleyeceğiz.

 TNT PAKETLEME ÖNERİLERİ

TNT paketleme önerileri ile gönderinin çıkış adresinde oluğu şekliyle varış adresine ulaşmasını amaçlar. Bu durum yurtdışı gönderi ister tek bir evrak olsun, ister kırılabilir bir eşya, ister bozulabilir gıda isterse de elektronik eşya olsun her gönderi için geçerlidir.   

TNT ile yurtdışı kargo gönderi süreci kargonun paketlenmesi ile başlar ve gönderi ne olursa olsun doğru paketleme ile gönderiler yerine hasar almadan ulaşır. Sonuçta, hasar görmeden yerine ulaşan elektronik eşyalar, kırılmadan yerine ulaşan kırılabilir eşyalar, bozulmadan varış adresine giden et, çürümeden varış adresine giden meyve ya da sebzeler, kırışmadan ulaşan bir belge ya da yırtılmadan ulaşan tekstil ürünleri sonsuz bir müşteri memnuniyeti oluşur.

Bu önerilerin ilki ve en önemlisi koli ile gönderim yapılacaksa hasarlı koli kullanılmaması ve sağlam kutuların tercih edilmesidir. Ancak bu genel kuralın dışında uygulandığında gönderici ve alıcının yararına olacak baka öneriler de vardır.

TNT paketleme kılavuzu ile, gönderinin paketlenmesi konusundaki tüm sorulara da yanıt vermektedir.

HİZMETLER

TNT paketleme işleminde verdiği hizmetler kapsamında dokumanlar, kutular, paletler, büyük gönderiler ve şekilsiz gönderileri ele almaktadır. Her bir gönderi türünün kendine özgü paketleme kuralları ve şekilleri vardır. 

20 PAKETLEME TAVSİYESİ

TNT’in paketleme tavsiyeleri zarflar, koliler, paletler, şekilsiz gönderiler y, variller ya da borular için farklılık göstermektedir.  Bu önerileri şöyle sıralamak mümkün:

 1. Disk, CD gibi hassas gönderileriniz için ek koruyucu kullanılmalıdır.
 2. Birden fazla paket içeriği varsa hepsi ayrı ayrı sarılmalıdır.
 3. Kutu kalitesinin gönderi ağırlığı için uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 4. Ağır gönderiler için ek destek kullanılmalıdır.
 5. Şekli düzensiz olan gönderiler için ek koruma kullanılmalıdır.
 6. Yaralanmaya veya diğer gönderilerde oluşabilecek bir hasara sebebiyet vermemesi için metal gönderiler için ekstra paketleme yapılmalıdır.
 7. Kırılabilir gönderilerin iyi desteklenir şekilde paketlenmesine dikkat edilmelidir.
 8. Kırılabilir gönderiler kenarlarından olabildiğince uzak, çok iyi bir şekilde sarılarak paketlenmelidir.
 9. Taşıma sırasında birbirine değme ihtimali olan gönderilerin arasında koruyucu koyulmalıdır.
 10. Kutu iyi durumda olmalı. Delik/yırtık/kesik, ezilmiş veya ıslanmış kutular kullanılmamalı.
 11. Yer etiketleri ve konşimento paketin üst kısmında olmalı. Etiket, konşimentonun üzeri bant veya naylon ile kapatılmamalı.
 12. Etiket güvenli bir şekilde pakete yapıştırılmalı, eski adres etiketleri çıkarılmış olmalı.
 13. Barkod düz bir şekilde konumlanmalı ve üzeri herhangi bir materyal tarafından kapanmamalı.
 14. Paketin içine de etiketin bir örneği eklenmelidir. Böylece paketlemede istenmeyen bir hasar oluşması durumunda TNT gönderi bilgilerine daha kolay ulaşabilir.
 15. Paketi kapatırken iyi kalite koli bandı kullanılmalı, paket H şeklinde bantlanmalı
 16. 25 Kilogramın üzerindeki gönderiler “Ağır” gönderi olarak işaretlenmeli.
 17. Tüm gönderi içeriği kutunun içine yerleştirilmeli, kutunun dışına gönderiye ait bir parça yapıştırılmamalıdır.
 18. Zarf ile gönderimde hafif belgeler için karton zarf kullanılmalıdır.
 19. Sıvılar, bir iç conta ve delikli ayrılabilir kapağa sahip sızdırmaz kaplar içinde ambalajlanmalıdır. Ürünler sızdırmaz plastik bir torbaya dik olarak yerleştirilmeli ve strafor gibi hafif ve güçlü iç malzeme ile korunmalıdır. İç ambalaj sıvı sızıntısını önleyebilmelidir.
 20. Şekilsiz gönderiler arasında yer alan uzun nesneler, taşıma sırasında esnemelerini ve bükülmelerini önlemek için özel ambalaj gerektirir. Bu ürünler sağlamlaştırılmış boru yöntemi, sert oluklu mukavva veya ahşap destekler kullanılarak ambalajlanmalıdır.

ELEKTRONİK EŞYALARIN PAKETLENMESİ

Elektronik eşyaların kargo ile gönderilmesi de özen isteyen bir süreçtir. Zira bu ürünlerin satış paketleri uzun bir yolculuk sırasında gerekli korumayı sağlayamaz.

Tablet, bilgisayar, televizyon gibi değerli eşyaların hasar almadan varış adresine ulaşması için paketlemede mutlaka uyulması gereken kurallar vardır.

Bu kuralları şöyle sıralayabiliriz: 

 • Gönderilecek eşyayı inceleyerek hasar belirtisi olmadığından emin olun.
 • Orijinal üretici paketi içindeki ürünü, iç tampon malzemesi ile birlikte yeniden paketleyin.
 • Orijinal paket kullanılabilir durumda değilse ya da hasarlıysa en az 6 cm kalınlığında bir tampon tabakası ürünü koruyacak şekilde ürünü, birkaç kat hava kabarcıklı ambalaj malzemesine sarın.
 • Tüm boyutlarda iç kutudan en az 14 cm büyük olan sağlam bir dış kutu tedarik edin. Bu kutu, ürünü koruyabilecek kadar sağlam olmalıdır. Daha ağır ürünler için çift katlı kutu kullanılmalıdır.
 • İç kutuyu yerleştirmeden önce dış kutunun tabanına 6 cm kalınlığında dolgu malzemesi yerleştirin.
 • İç kutunun etrafına daha fazla dolgu malzemesi koymadan önce tüm kenarlarda en az 6 cm’lik boşluğun korunduğundan emin olun.
 • En iyi sonuçları almak için mevcut tüm boşlukları doldurun.
 • Alternatif olarak, daha az etkili bir çözüm olsa da, iç kutu ile dış kutu arasında yeterli boşluğu korumak için köpükten köşeler kullanılabilir. Basınca duyarlı bantla H-bantlama yöntemini kullanarak kutuyu kapatın.

KIRILABİLİR EŞYA GÖNDERİMİ

Porselen, cam, seramik ve kristal eşyalar olarak sıralayabileceğimiz kırılabilir eşyaların kargo ile gönderimi de dikkat isteyen bir süreçtir. Bu eşyaların kırılmadan tek parça halinde varış noktasına ulaşması için paketlemenin özenli yapılması ve belirli kurallara uyulması gerekir.

Kırılacak eşyayı paketlemenin adımlarını şöyle sıralayabiliriz: 

 • Kırılabilir gönderilerin iyi desteklenir şekilde paketlendiğine emin olunuz.
 • Kırılabilir gönderilerinizin, kenarlarından olabildiğince uzak, çok iyi bir şekilde sarıldığından ve paketlendiğinden emin olunuz.
 • Orta boy koli tercih ediniz.
 • Kırılacak eşyaları tek tek sarıp kolilere yerleştirin.
 • Taşıma sırasında birbirine değme ihtimali olan gönderi içeriklerinizin arasına koruyucu ekleyiniz.
 • Kolinin altını sağlam bir şekilde bantlayın.
 • Kolileri iyice doldurun, üstünü boş bırakmayın.
 • Kolilerin çok ağır olmamasına dikkat edin, ağır koliler her an patlayabilir.
 • Kolileri doldurduğunuzda üzerine kağıt veya baloncuklu ambalaj malzemesi ile koruma kalkanı yapın.
 • “Kırılabilir”; “Dikkatli Taşınmalı” gibi yönlendirme etiketleri kullanın.

HAVA KARGO PAKETLEME

Hava kargo belirli bir limittin üzerindeki ağırlıkların gönderiminde kullanılan bir yöntemdir. 30 kg üzeri gönderiler express kargo ile gönderilemeyeceği için hava kargo ile gönderilir. Yine aynı şekilde ağır kargolar da hava kargo yolu ile yolculuk ederler. Hava kargoda söz konusu olan ağır gönderiler olduğu için paletlenerek gönderilirler. Genellikle 70 kg’nin altındaki gönderiler paletsiz yollanabilir, ancak bu gereklik, bölgeye bağlı olarak değişiklik gösterir.

HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

Yurtdışı gönderinin paketlenmesi güvenlik açısından önemli olduğu kadar kargo fiyatı ile de doğrudan ilişkilidir. Zira paketleme hacimsel ağırlık sonuçlarını direkt etkiler ve hacimsel ağırlık kargo gönderi fiyatını belirler.

Fiyat hesaplama aşamasında gönderinin gerçek ağırlığı ve hacimsel ağırlığı karşılaştırılır hangi değer daha yüksekse o değer üzerinden hesaplama yapılır.

Bu noktada gönderinin içine konulduğu paketin büyüklüğü önem kazanır. Çünkü paket ne kadar büyükse hacimsel ağırlık o kadar yüksek çıkar.

Hacimsel ağırlık dünyada geçerli bir formül ile gerçekleştirilir.

Bu formül;

EN X BOY X YÜKSEKLİK/ 5000 şeklindedir.

40x30x30 ebadındaki bir koli ile 5 kg’lık bir kargo gönderileceğini varsayarak hesaplama yapalım.

İşlem sonucu 7.2 çıkacaktır.

Gönderinin gerçek ağırlığı 5 kiloydu. Ancak hacimsel ağırlık 7.2 olduğu için fiyat hesaplama bu rakam üzerinden hesaplanacaktır. Bu da daha yüksek kargo ücret ödemek demektir.

Bu nedenle paketleme yaparken doğru ürüne doğru paket eşleşmesi yapılmalıdır.

PAKETİNİZE ÖZEL FİYAT ALIN

Gönderinizi TNT’nin taşıma partneri NumunemKolay ile göndermeniz halinde paketinize özel fiyat almanız da mümkün Bunun için yapmanız gereken tek şey NumunemKolay’a ulaşmak.

SİZE ÖZEL EK TEKLİFLER

TNT ile gönderi yaparken size özel ek teklifler de alabilirsiniz. Gönderi trafiğinizin yoğunluğu ek teklifler konusunda önem kazanıyor.

TNT’den ek teklif almak için internet sitesinde yer alan formdaki soruları yanıtlayıp online gönderebilirsiniz. Bu formda gönderilerin niteliği,  gönderi yapma sıklığı ile ilgili sorular sorulmaktadır. Sorulara cevap verip iletişim bilgilerinizi de bıraktığınızda size özel ek teklifler ile karşılaşabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir