UPS GÜMRÜK VERGİSİ İŞLEMLERİ

En Ucuz Yurtdışı Kargo

UPS GÜMRÜK VERGİSİ İŞLEMLERİ

UPS gümrük vergisi işlemlerinde de müşterilerine destek oluyor. Bu sayede gönderiler daha hızlı, daha kolay ve daha az zorlukla gümrüklenir. Böylece gönderiler alıcısının eline daha kolay ulaşır.

 UPS kargo, taşıması üstlendiği eşyanın gümrük işlemlerini de üstlenerek malı gönderen ve alan kişi ya da kurumları ağır ve karmaşık bürokratik işlemlerden de kurtarır.

Yurtdışı kargo gönderilerinin en hızlı şekilde alıcısına ulaştırılması için gümrükleme konusunda da hizmet veren UPS, “Gönderiler daha hızlı, daha kolay ve daha az zorlukla gümrüklenir” sloganı ile kargo gönderen kişi ya da kurumların gümrüklerdeki işlerini kolaylaştırıyor.

Bu yazımızda;

 • Gümrük vergisi nedir?
 • Gümrük vergisi sorgulama nasıl yapılır?
 • Gümrük beyannamesi nedir?
 • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı vergiler konusunda hangi rolü üstlenir?
 • Gümrük beyannamesi örneği nereden bulunabilir? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz?  

GÜMRÜK VERGİSİ NEDİR?

Gümrük vergisi nedir sorusu cevabını vereceğimiz ilk ve en önemli soru.

Gümrük kelimesi anlam itibariyle ticaret ve ticaretten alınan vergi olarak algılanmaktadır. Gümrük vergisi de Türkiye’ye ithalat yoluyla gelen veya giden yabancı mallardan alınan vergi anlamına gelmektedir.

İhracat yapılırken bir ülkeye giren tüm ürünler mutlaka gümrükten geçer ve gümrükten geçerken bir takım işlemler görür. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı uhdesinde olan bu işlemler sonrasında gümrükte kayıt altına alınan ürünün vergisi de alınmış olur.

Vergisi ödenen ürünler kayıt altına alınmış olur, gümrük kapılarından ülkeye sokulur. Böylece sorunsuz bir şekilde işlem sonuçlandırılır.

 Peki UPS gümrük vergisi bu işlemin neresinde?

Yurtdışı gönderinin UPS ile kargolandığı durumlarda gönderici ya da alıcı gümrük işlemlerinin UPS tarafından yapılmasını isteyebilir. Şirket de bu durumda gümrük müşavirliği hizmeti vererek gönderilerin daha çabuk bir şekilde gümrükten geçirilmesini sağlıyor.

UPS GÜMRÜK VERGİSİ

UPS gümrük vergileri ödeme ve ürünlerin gümrükten çekilmesi aşamasında tam bir gümrük müşavirliği hizmeti sunmaktadır. 

UPS gümrük vergisi hizmetleriyle pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

 • Gönderiler uçaktayken başlayan elektronik gümrükleme
 • Uzman aracılar, tüm karmaşıklıkları halleder ve harç ve vergilerin doğru değerlendirilmesini sağlar
 • Gönderinin yolculuğu boyunca izlemek için gelişmiş çevrimiçi takip uygulamamızı kullanma
 • Tüm UPS hava hizmeti fiyatlarına otomatik olarak eklenen rutin gümrükleme

UPS gümrük vergisi ödeme noktasında şu hizmetleri vermektedir:

 • Resmi girişleri gümrükleme
 • Canlı girişleri gümrükleme
 • Geçici ithalat senetlerini kolaylaştırma
 • Gümrük vergisini geri vermeyi koordine etme
 • İhracat beyanını hazırlama

Ancak UPS’in tüm bu işlemleri yapabilmesi için yetkilendirilmesi gerekmektedir. Bunun için de UPS yetki belgesi oldurulmalıdır. UPS bu belgeyi taşımayı yaptırandan,  belgedeki bilgileri eksiksiz doldurulmuş olarak ister.

Bu belgede,

 • Kargo takip no(Taşıma irsaliye no)
 • Alıcı adı soyadı
 • Alıcı adresi
 • Telefon no, e-mail adresi
 • TC kimlik no
 • Yabancı uyruklu ise pasaport no
 • Gümrük işlemi yapılacak eşyanın detaylı mal tanımı gibi bilgiler bulunmalı ve belge imzalanmalıdır.

GÜMRÜK VERGİSİ SORGULAMA

Gümrük vergisi sorgulama öğreneceğiniz bilgiler ışığında verginizi zamanında ödemeye yönlendirir. Bu da sizi ürünlerinizin gümrükte takılması riskinden, gümrükte kalan ürünler için ayrıca ardiye ücreti ödemekten, uzun süreli gecikmelerde ürünlerin hasar alması ya da bozulmasından koruyabilir. Bu açıdan gümrük vergisi sorgulama ithalatçı için aslında bir tür emniyet aracıdır. Zira  hesaplama işlemi doğru yapılırsa ödeme de hemen yapılır ve işleriniz daha kısa sürede, sevkiyat gecikmeleri yaşamadan, herhangi başka olumsuzlukla karşılaşmadan devam eder.

GÜMRÜK BEYANNAMESİ NEDİR?

Gümrük beyannamesi ihracatta gümrük mevzuatı uyarınca doldurularak ilgili ihracatçı birliği tarafından onaylanmasından sonra gümrük idaresine sunulan belgedir. Gümrük beyannamesi doğrudan doğruya mal sahipleri ile kanuni mümessilleri veya vekilleri tarafından düzenlenmektedir.

Söz konusu gümrük beyannamesi örneği internetten bulunabileceği gibi, UPS’ten de temin edilebilir ve mevzuata uygun olarak doldurulur ve gümrük idaresine sunulur.

Gümrük idarelerince tescil edilen gümrük beyannameleri üzerinde herhangi bir değişiklik yapılması veya gümrük beyannamelerinin iptal edilmesi halinde, bu husus işlemi yapan gümrük idaresi tarafından onayı/kaydı veren İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine, mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine ve Türkiye İstatistik Kurumuna bildirilir.

GÜMRÜKTE GEREKLİ BELGELER

Ürünün gönderilmesi aşamasında verilen gönderi belgeleri, tüm yolculuk süresince gümrükleme noktalarında kullanılacaktır. Bu belgelerde yer alan bilgilerin doğru olması gecikme ve cezalarla karşılaşmamak için çok önemlidir.

Tüm uluslararası gönderilerde öncellikle fatura, ürünün türüne ve varış ülkesine göre Menşe Şahadatnamesi, ATR ve EURO1 gibi ek belgeler gerekebilir. Ayrıca ithalat ve ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlı ürünler için de bir lisansa ihtiyacınız olabilir.

UPS KARGO TAKİP

UPS takip herhangi yurtdışı yolculuğuna başlamış olan her bir yurtdışı kargo paketi için yapılabilir. Yapılacak takip ile gönderinin gümrükte takılıp takılmadığı da anlaşılır. Eğer gönderi gümrükte takıldıysa hemen  müdahale edilip gümrük vergisi ödenip gümrükten çıkarılması sağlanır. Bu noktada devreye UPS girer. 

UPS takip tüm yolculuğu boyunca gönderilerinizin durumu hakkında size bilgi sunar. Geliştirilmiş takip seçenekleri kullanıldığında UPS kargo takip daha da kolay hale gelir ve en güncel bilgilere sahip olarak kendinizi güvende ve rahat hissedebilirsiniz.

UPS kargo takip için, gönderinin kuryeye teslimi sırasında verilen kargo takip numarası yeterli olabileceği gibi referansla da UPS takip yapabilirsiniz.

UPS Takip, gönderinizin mevcut durumu, beklenmedik gecikmeler ve sonunda da teslimatı ile ilgili bilgi almanız için kolay yollar sunar.

Öte yandan gümrük bölgesine giren ve vergisi belli olan ürünlerin yüksek vergi nedeniyle gümrükte kaldığı durumlar da yaşanıyor. Bu durumda ürüne günlük olarak ardiye ücreti yansıtılır. Böylesi bir durumla karşılaşmamak için hazırlıklı olmanız gerekir yoksa ek bir maliyetle karşı kaşıya kalabilirsiniz.

UPS İLETİŞİM

UPS iletişim yollarını her bir gönderi işlemi için kullanabileceğiniz gibi, UPS gümrük vergisi işlemleri konusunda bilgi almak ya da internetin olmadığı ortamlarda kargo takip yapmak için kullanabilirsiniz.

Bu sayede süreç ile ilgili bilgi alınabilir, gönderici ya da alıcının konu hakkında en bilgili ve yetkin kişilerden destek alabilir.

Gümrük telefon için UPS’in 0850 255 00 66 numaralı hat kullanılıp müşteri hizmetleri servisine ulaşılabilir.

Gümrük telefon denince akla İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün (0212) 465 80 14 numaralı hattı da gelmektedir. Gümrük ile ilgili en doğru ve net bilgilere bu telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir