FEDEX GÜMRÜK İŞLEMLERİ

En Ucuz Yurtdışı Kargo

FEDEX GÜMRÜK İŞLEMLERİ

FedEx gümrük işlemlerinde müşterilerine geniş bir yelpazede hizmet sunuyor. Yurtdışı kargo gönderilerinin en hızlı şekilde alıcısına ulaştırılması için gümrükleme konusunda da hizmet veren FedEx, kolaylaştırılmış gümrük hizmetleri ile ilgili önemli ipuçları da veriyor.

Bu yazımızda gümrük nedir, FedEx gümrük işlemlerinde müşterilerine ne gibi avantajlar sağlıyor, gümrük vergisi sorgulama nasıl yapılır, gümrük vergisi ne kadar, kolaylaştırılmış gümrük işlemleri nasıl yapılır, vergi hesaplama ve sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir, gümrük vergisi nereye ödenir gibi sorulara yanıt vereceğiz.

GÜMRÜK NEDİR?

Gümrük ticaret ve ticaretten alınan vergi olarak algılanmaktadır. Türkiye’ye ithalat yoluyla gelen veya yurtdışına giden yabancı mallardan alınan vergi anlamına gelmektedir.

İhracat yapılırken bir ülkeye giren tüm ürünler mutlaka gümrükten geçer ve gümrükten geçerken bir takım işlemler görür. Aslında gümrük işlemleri bir nevi kayıt işlemidir. Gümrükte kayıt altına alınan ürünün vergisi de alınır. Vergisi ödenen ürünler ülkeye sokulur.  Bu sayede ülkeye kaçak ürün girişinin de önü kesilir.

GÜMRÜK VERGİSİ NEDİR?

Gümrük vergisi, dış ticaret yapan iki veya daha fazla ülke arasında ve hizmetlerin ülkeye girişlerinde o ülke ekonomisinin aldığı vergidir.

Gümrük vergisi nedir sorusunun Gümrük Kanunu’ndaki tanımlaması ise, “İlgili mevzuat uyarınca eşyaya uygulanan ithalat vergilerinin ya da ihracat vergilerinin tümünü; diğer bir ifadeyle; eşyanın Türkiye’ye  ithali veya Türkiye’den ihracı nedeniyle Gümrük idarelerince tahakkuk ve tahsil edilen vergileri” şeklindedir.

GÜMRÜK VERGİSİ NE KADAR?

Gümrük vergisi ne kadar öderim sorusunun cevabı ticaret yapılırken ya da yurtdışından kişisel bir ürün getirtilirken öncelikle öğrenilmek istenen bir sorudur. 

Herhangi bir ülkeden ithalat yapacak ya da ülkeye ihracat yaparak döviz kazandıracak olan kişilerin aklına gelen bu sorunun cevabı farklı parametrelere göre değişir.

Çünkü gümrük vergisi ihraç ya da ithal edilen her ürüne göre değişik oranlardadır. Hangi üründen ne kadar gümrük vergisi alınacağı ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’na (GTİP) göre belirlenir. Ayrıca ithalat ya da ihracat yapılan ülkelere göre gümrük vergisi oranları değişmektedir.

Örneğin Mayıs 2018’den bu yana Türkiye’ye posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18 veya yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanmaya başladı. Gümrük vergisi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlere yüzde 18, Çin başta olmak üzere diğer ülkelerden sipariş edilen ürünlerde ise yüzde 20 oldu.

Gümrük vergisi ne kadar sorusuna ancak bu detaylar bilinirse cevap verilebileceği bilinmelidir.

GÜMRÜK VERGİSİ HESAPLAMA

İhracat yükünü göndereceğiniz ülke için, kargo gönderiminize yansıtılacak gümrük vergisi oranları her ülkenin mevzuatına göre farklılık gösterse de,  ödeyeceğiniz vergiyi hesaplamanın yolu gümrük vergi hesaplama araçları ile bir hayli kolaylaştı.

Hangi üründen ne kadar gümrük vergisi alınacağı ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’na (GTİP) göre belirlenir. Bu nedenle göndereceğiniz ya da yurtdışından getireceğiniz ürünün örneğin ihraç edeceğiniz ürünün GTİP numarasını bilmelisiniz. Bunu öğrenebileceğiniz çeşitli internet siteleri de mevcut.

Bu bilgi gümrük vergisi hesaplama sırasında doğru sonuçlara ulaşmanızı da sağlayacak.

GTIP kodunu öğrendikten sonra buraya tıklayarak belirtilen adımları takip ederek gümrük vergisi hesaplama işlemine devam edebilirsiniz.

Goods Code kısmına öğrenmiş olduğunuz ‘GTIP kodunu’ giriniz, Country of origin/destination yazan kısma ise vergi oranını öğrenmek istediğiniz (gönderim yapacağınız) ülkeyi seçiniz.

Ardından karşınıza çıkan alanda ürünlerinizin koduna göre karşınıza çıkan vergi oranlarını gümrük vergisi hesaplama araçlarına yazarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

GÜMRÜK VERGİSİ SORGULAMA

Gümrük vergi sorgulama öğreneceğiniz bilgiler ışığında vergini zamanında ödemeye yönlendirir.

Bu da sizi ürünlerinizin gümrükte takılması riskinden, gümrükte kalan ürünler için ayrıca ardiye ücreti ödemekten, uzun süreli gecikmelerde ürünlerin hasar alması ya da bozulmasından koruyabilir. Bu açıdan gümrük vergisi sorgulama ithalatçı için aslında bir tür emniyet aracıdır. Zira  Hesaplama işlemi doğru yapılırsa ödeme de hemen yapılır ve işleriniz daha kısa sürede, sevkiyat gecikmeleri yaşamadan, herhangi başka olumsuzlukla karşılaşmadan devam eder.

GÜMRÜK VERGİSİ ÖDEME

Gümrük Vergisi ödeme işlemi; Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 73421605-849.04 sayılı yazılarına istinaden   01/06/2020 tarihinden itibaren; sadece yetki verilmiş olan kamu bankaları  aracılığı ile gerçekleştirilebilecektir. Ya da gümrük idarelerinde yer alan  Gümrük saymanlık veznelerinde bulunan, ortak POS uygulamasında  yer alan Kamu Bankaları Debit Kartı ile gümrük vergisi ödeme işlemi yapılabilecektir.

Hem kara giriş kapılarında, hem liman girişlerinde bulunan gümrük idaresi hem de havalimanlarındaki gümrük idareleri  bu verginin ödenebildiği mercilerdir.

FEDEX GÜMRÜK SÜRECİ

Gümrük Kanunu’nun 39’uncu maddesi Türkiye Gümrük Bölgesine gelen eşyanın, getiren kişi ya da duruma göre eşyanın gelişinden sonra taşıma sorumluluğunu üstlenen kişi tarafından gümrüğe sunulması konusunu düzenlemektedir.

FedEx, taşımasını üstlendiği eşyanın gümrük işlemlerini de üstlenerek malı gönderen ve alan kişi ya da kurumların işlerini kolaylaştırıyor.

FedEx gümrük işlemlerinin kolaylaşması adına, uluslararası gönderinin gümrüğe tabi olup olmadığının mutlaka öğrenilmesini tavsiye dererken bunu için destek de veriyor.

FEDEX GÜMRÜK ÖNERİLERİ

Fedex gümrük önerileri ile müşterilerine yol gösteriyor.  Bu önerilerin en önemlileri şöyle:

  • Türkiye’ye ithalat ya da ihracat limitlerini kontrol edin. Böylece malınızın Gümrük’te kabul edileceğinden emin olursunuz.
  • Malınızın, seçmiş olduğunuz FedEx hizmeti ile gönderilebileceğini kontrol edin.
  • FedEx paketlerinde gönderilmeyen gönderileri sağlam biçimde paketlediğinizden emin olun.
  • FedEx Uluslararası Konşimento ve Kurumsal Fatura‘yı doldurmanıza yardımcı olacak talimatlara bakın.
  • Tüm gerekli belgeleri tamamlayın. Tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun.
  • Gönderi bilgilerinin tüm belgelerde tutarlı olmasını sağlayın.
  • Düzenlemelerdeki farklılıklar ihracatın ülkeden ülkeye değişiklik göstermesine neden olabilir. Gönderi yapılacak ülkedeki lisanslama, özel hükümler kısıtlı ve yasaklı ürünler konusunda mutlaka bilgi sahibi olun.
  • Vergi ve harçlar konusunda bilgi sahibi olun: Uluslararası gönderiler çoğu zaman ithalat vergi ve harçlarına tabidir. Bu vergi ve harçlar varış noktası ve gönderi değerine bağlı olduğundan sizi etkileyecektir.

GÜMRÜKTE GEREKLİ BELGELER

Ürünün yurtdışına gönderilmesi aşamasında verilen gönderi belgeleri, tüm yolculuk süresince gümrükleme noktalarında kullanılır. Bu belgelerde yer alan bilgilerin doğru olması gecikme ve cezalarla karşılaşmamak için çok önemlidir.

FedEx Global Trade Manager, uluslararası gönderinizle birlikte vermeniz gereken doğru belgeleri bulmanıza ve basmanıza yardımcı olarak zaman kazanmanızı sağlar ve gönderinizin gümrükte gecikme olasılığını en aza indirir.

Tüm uluslararası gönderilerde öncellikle fatura, ürünün türüne ve varış ülkesine göre Menşe Şahadatnamesi, ATR ve EURO1 gibi ek belgeler gerekebilir. Ayrıca ithalat ve ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlı ürünler için de bir lisansa ihtiyacınız olabilir.

Gümrük bölgesine giren ve vergisi belli olan ürünlerin yüksek vergi nedeniyle zaman zaman gümrükte kaldığı durumlar da yaşanıyor. Bu durumda ürüne günlük olarak ardiye ücreti yansıtılır.

Fedex gümrük vergisi ödeme aşamasında da müşterilerine yardımcı olmaktadır. Fedex gümrük sorunu yaşamamak için şirketin müşteri ilişkiler birimi ile iletişim kurmak en doğru yol olacaktır. Kesintisiz iletişim ile gümrükte yaşanacak sorunlar en aza indirilebilir hatta hiç sorun yaşanmaması sağlanabilir.

FEDEX İLETİŞİM

FedEx gümrük işlemleri için FedEx Türkiye müşteri hizmetlerine [email protected] e-posta adresinden ulaşılabilirsiniz. Fedex İstanbul şubelerinden herhangi biri ile iletişime geçilmesi durumunda ortaya çıkan sorun en kısa sürede çözülebilir.

Fedex iletişim için bir başka yol da telefon ile bağlantı kurmak olacaktır.

444 9 339 olan FedEx telefon numarasını kullanarak da firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir