FEDEX HAVA KARGO

En Ucuz Yurtdışı Kargo

FEDEX HAVA KARGO

FedEx  hava kargo hizmeti, şirketin kurulduğu 1971‘den bu yana ivme  kazanarak gelişiyor. Günümüzde 669 uçak ile dünya üzerinde 220 ülke ve bölgede müşterilere yurtdışı uçak kargo hizmeti veren FedEx hava kargo hizmeti ile kapıdan kapıya, adresten havalimanına seçenekleri ile kargoları en hızlı şekilde alıcısına ulaştırıyor.

1971 yılında kurulan 2015 yılında da TNT’yi de bünyesine katarak sektörün  en büyüklerden biri haline gelen FedEx hava kargo hizmetinden özellikle uzak mesafelerde, deniz veya kara yolu ile ulaşımın uzun zaman aldığı durumlarda faydalanılmaktadır.

Örneğin deniz yolu ile ulaşın 45 günü bulduğu Avustralya’ya en kısa zamanda gönderim yapabilmenin yolu FedEx hava kargodan geçmektedir

Bu yazımızda FedEx hava kargo nedir, hangi durumlarda avantajlıdır, Express kargo nedir, hava kargo ile Express kargo arasında hangi farklar vardır gibi sorulara cevap vereceğiz.

FEDEX HAVA KARGO NEDİR? HAVA KARGO NEDEN TERCİH EDİLİR?

Hava kargo belirli bir kilogram limitini aştığı için Express kargo ile gönderilemeyen paketlerin en hızlı şekilde varış noktasına ulaştırıldığı kargo taşıma şeklidir.

Paketler sadece bu iş için kullanılan kargo uçakları ya da yolcu uçaklarının kargo bölümüne konur ve uzun ya da kısa bir yolculuk sonrasında varış adresine ulaşır. Bu sayede gönderiler çok kısa süreler içinde alıcısına ulaştırılmaktadır.

Hava kargonun sağladığı yüksek hız ve güvenlik sayesinde popülerliği ve kullanılırlığı da her geçen gün artmaktadır. Öyle ki günümüzde dünya genelinde gerçekleştirilen kargo işlemlerinin yüzde 10’u hava kargodan oluşmaktadır.

1971 yılında Federal Express adı ile kurulan FedEx hava kargoyu dünyaya tanıtan, en büyük hızlı kargo şirketlerinden biridir. Şirket 2015 yılında TNT’yi de bünyesine katarak sektörün en büyüklerinden biri haline gelmiştir.

Bu noktada hava kargo ile Express kargo arasındaki farka da değinmek gerekir. Express kargo belli bir limitteki gönderilerin hava yolu ile taşınmasını içerir. Bu limit sınırı dışında iki taşıma şekli arasında çok belirgin bir fark yoktur.

FedEx Express kargo, yurtdışına gönderilmek istenen kargonun en hızlı gitme yollarından biridir. Bu hizmeti alan bir müşterinin paketi bir sonraki iş gününde teslim edilebilmektedir. Öte yandan hava kargo gönderimlerinde de express kargo hızına ulaşılabilir.

FEDEX HAVA KARGO AVANTAJLARI

FedEx hava kargo avantajları hayli fazla olan bir taşıma şeklidir.

Özellikle ihracat ürünlerinin daha kısa sürede varış noktasına ulaştırılması açısından ciddi avantaj sunar.

Ertesi gün teslimatlarının ağırlıklı olduğu bu taşıma şeklinde aynı gün teslimat seçeneği de vardır.

Hava kargoda özellikle hassas ve yüksek değerli gönderilerin taşınmasında güvenlik üst düzeydedir.  

Özellikle değerli ve bozulabilir kargoların taşınması noktasında ilk alternatif FedEx hava kargodur.

Küçük hacimli yüklerin taşınmasını sağlar.

Planlı ve tarifeli uluslararası seferler sayesinde de daha düzenlidir.

Hava kargoda kapıdan kapıya taşımalar göndericinin bu iş için çok fazla enerji harcamasının önüne geçmektedir. Bu da çok önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

Havayolundaki gelişmiş lojistik seçenekleri sayesinde gümrük işlemleri de daha hızlı gerçekleştirilmektedir.

Dünyanın hemen her noktasına yapılmış olan havalimanları sayesinde ulaşılabilirlik sorunu yaşatmaz.

Ayrıca takip işlemi de gelişmiş takip araçları ile yapıldığı için gönderici yolculuktan an be an haberdar olur.

FEDEX HAVA KARGO HANGİ DURUMLARDA TERCİH EDİLİR?

FedEx hava kargo, zamanın kısıtlı olduğu, gönderinin en kısa sürede yerine ulaşması gereken durumlarda kurtarıcıdır.

Ayrıca uzun mesafeler söz konusuysa da hava kargo tercih edilecektir. Öbeğin karayolu ile gidişin hayli uzun süreceği Avustralya ya da Yeni Zelanda gibi uzak ülkelere gönderi yapmanın en kolay yolu hava kargodur. Bu iki ülkeye de deniz yolu ulaşımı ile herhangi bir şey göndermek 1.5 ay gibi ciddi bir zamana mal olmaktadır.

Ayrıca karayolundaki trafik kazası, denizyolundaki gibi korsanlar ve kaçırılma gibi pek çok riskten uzak durmak için de hava kargo seçilir. Öte yandan taşınacak gönderi küçük hacimli ama yüksek değerli ise de tercih edilir.

FEDEX KARGO HESAPLAMA

FedEx hava kargo gönderimlerinde de en önemli konu kargo ücretidir. Bu ücretin ne kadar olacağını öğrenmek için FedEx kargo hesaplama yapmak gerekir.

Hesaplama işleminde gönderinin gerçek kilogram bazındaki ağırlığı ile hacmi göz önüne alınır ve hangi değer daha yüksekse o değer üzerinden hesaplama yapılır.

Hacim hesaplama sırasında ise kargonun paketi önem kazanır. eğer Paker hacimliyse hacimsel ağırlık daha yüksek çıka. bu nedenle göndericiler daha yüksek kargo ücreti ödemek zorunda kalırlar. Bu durumla karşı karşıya gelmek istemeyen kişiler doğru ürüne doğru paket eşleşmesinin yapmak zorundadırlar.

FEDEX TAKİP

Hava kargo gönderilerinin yolculuğu FedEx takip işlemi ile anlık olarak öğrenilebilir. Paketin teslim edilmesi aşamasında verilen kargo takip ya da diğer adıyla barkod numarası bu işlem için gerekli olan tek bilgidir.

Fedex’in internet sitesinde yer alan takip sayfasındaki kutuya takip numarası yazılarak FedEx takip yapılabilir ve gönderinin anlık durumu hakkında bilgi alınabilir.

FEDEX GÜMRÜK

FedEx tüm ithalat ve ihracat gönderilerinde gümrükleme işlemlerini de yaparak müşterilerinin işlemlerini hızlandırırken gümrükleme önerileri ile de müşterilerine yol gösteriyor. Bu önerilerin bazıları şöyle:

  • Türkiye’ye ithalat ya da ihracat limitlerini kontrol edin. Böylece malınızın Gümrük’te kabul edileceğinden emin olursunuz.
  • Malınızın, seçmiş olduğunuz FedEx hizmeti ile gönderilip gönderilmediğini kontrol edin.
  • Tüm gerekli belgeleri tamamlayın. Tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun.
  • Gönderi bilgilerinin tüm belgelerde tutarlı olmasını sağlayın.
  • Düzenlemelerdeki farklılıklar ihracatın ülkeden ülkeye değişiklik göstermesine neden olabilir. Gönderi yapılacak ülkedeki lisanslama, özel hükümler kısıtlı ve yasaklı ürünler konusunda mutlaka bilgi sahibi olun.
  • Vergi ve harçlar konusunda bilgi sahibi olun.

FEDEX İLETİŞİM VE TELEFON

FedEx hava kargo hizmeti ile ilgili ayrıntılı bilgileri almak için şirket ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Hava kargo  ile ilgili sorularınız ve öğrenmek istediğiniz detayları FedEx iletişim araçlarını kullanıp, müşteri hizmetleri biriminden öğrenebilirsiniz.

Desteğe veya daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, FedEx Türkiye müşteri hizmetlerine [email protected] e-posta adresinden ulaşılabilirsiniz.

Fedex iletişim için bir başka yol da telefon ile bağlantı kurmak olacaktır.

444 9 339 olan FedEx telefon numarasını kullanarak da firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Hava kargo hizmetini FedEx’in Türkiye’deki taşıma partnerlerinden biri olan NumunemKolay’dan da alabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir