UPS HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

En Ucuz Yurtdışı Kargo

UPS HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

UPS hacimsel ağırlık hesaplama, yurtdışı kargonun fiyatının belirlenmesi aşamasında hayli önem taşıyan bir konudur.

Zira hacimsel ağırlık hesaplama formülü kullanılarak yapılan işlem sonunda ortaya çıkan değer, UPS kargo hesaplama üzerinde en az ağırlık kadar etkilidir.

Yurtdışı gönderinin fiyatının belirleme aşamasında ağırlık ile birlikte etkili olan hacimsel hesaplama, kargonun daha düşük ya da daha yüksek fiyatlarla gönderilmesini sağlayabilir.

Hacimsel ağırlık ne kadar yüksek olursa, gönderi o kadar yüksek kargo ücreti ile gönderilir. Hacimsel ağırlık ise kargo koli ebadına bağlıdır.

Bu yazımızda;

  • Hacimsel ağırlık nedir?
  • Hacimsel ağırlık nasıl hesaplanır?
  • Hacimsel ağırlık hesaplamasının kolay yöntemi nedir?
  • Hacimsel ağırlığın düşük çıkması için hangi metotlar uygulanır?

gibi kargo maliyetini yakından ilgilendiren soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Yazımızda ayrıca UPS hacimsel ağırlık hesaplama aracı ile nasıl hesaplama yapılabileceği ile ilgili ipuçlarını da bulabilirsiniz.

HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

UPS hacimsel ağırlık hesaplama ile ilgili merak edilenleri anlatmaya geçmeden önce hacimsel ağırlık nedir sorusuna yanıt vermemiz gerekir.

Hacimsel ağırlık “yurtdışı kargonun kapladığı alan”dır. Bu ağırlığa desi de denmektedir.

Bu alanın ne kadar olduğunu öğrenmek için yapılan işleme ise “hacimsel ağırlık hesaplama“ işlemi denir. Bu noktada paketin boyutu etkilidir.

Yurtdışı kargo ücretlerinde belirleyici etken gönderilen paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yer yani hacmidir. Bu da gönderinin hacimsel ağırlığının kargo ücreti üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Hacimsel ağırlığın kargo ücreti üzerindeki etkisini en kısa şekilde şöyle anlatabiliriz:

Yurtdışı gönderim sırasında kargonun hacimsel ve gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi rakam daha büyükse o rakam üzerinden hesaplama yapılır.

Yurtdışı gönderi UPS ile gönderiliyorsa yapılması gereken işlem UPS hacimsel ağırlık hesaplama ve hacimsel ağırlık hesaplama sonucu düşük olsun isteniyorsa bu ayrıntı mutlaka göz önüne almalıdır.

UPS HACİMSEL AĞIRLIK NASIL HESAPLANIR?

UPS hacimsel ağırlık nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı hacimsel ağırlık hesaplama formülünde gizlidir.

Hacimsel ağırlığı belirlemek için, önce kolinin hacmi hesaplanır, çıkan sayı ilgili “hacimsel dönüşüm çarpanı” ile çarpılır.

Anlatılan bu işlemin formülü ise şöyledir:

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000) 

Hacimsel ağırlık hesaplama formülü ile işlem yapabilmek için gönderinin içine konulduğu paketin yani kolinin ebatları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Bu noktada örnek paket ebatları ile yapılacak hacimsel ağırlık hesaplama sonuçlarına bakalım.

UPS ile yurtdışı kargo gönderirken gönderinin içine konacağı paketin boyutlarına dikkat etmek ödenecek kargo ücretini de belirler. UPS kargo fiyat teklifi alırken paket ebatları mutlaka göz önüne alınmalıdır. Çünkü ister ağır ticari eşya ya da numune, isterse de evrak olsun koli ile gönderildiği zaman hacimsel ağırlık hesaplama mutlaka yapılır ve fiyat teklifi ona göre alınır.

Koli ebatları da gönderinin boyutuna göre farklı farklıdır.

Bu noktada en çok kullanılan koli ebatlarını örnek alarak UPS hacimsel ağırlık hesaplama işlemini yapalım.

HAVA KARGO HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA ÖRNEKLERİ

Hava kargo hacimsel ağırlık hesaplama örneklerini 30x20x20, 40x30x30, 35X35X40 ve 60x40x40  ebadındaki koliler için yapacağız.

Hacimsel ağırlık hesaplama formülüne göre,

  1. 30x20x20 ebadındaki kolinin desisi 2.4,
  2. 40x30x30 ebadındaki kolinin hacimsel ağırlığı 7.2
  3. 35x.35.40 ebadındaki kolinin hacimsel ağırlığı 9.8
  4. 60x40x40 ebadındaki kolinin hacmi de 19.2 olarak bulunacaktır.

Örneğin Almanya’ya gönderilmek istenen 5 kg’lık numuneyi 2 , 3. ve 4. örneğimizdeki kolilere koyarsanız UPS kargo hesaplama hacimsel ağırlık üzerinden yapılacaktır. Bu da gönderim için daha yüksek kargo ücreti ödemek anlamına gelecektir. Öyle ki 9.8 hacimsel ağırlık 2 kat daha fazla ücret ödemeye neden olacaktır. 19.2 hacimsel ağırlık cebinizden gerçek ağırlığa göre yaklaşık 4 kat daha yüksek kargo ücreti çıkmasın demektir.

Hava kargo hacimse ağırlık hesaplama sonucunun düşük çıkması için en küçük kutu kullanılmalıdır. Böylece, en düşük hacimsel ağırlığa ve en düşük kargo ücretine ulaşılabilir.

Öte yandan gerçek ağırlığın hacimsel ağırlıktan yüksek olduğu durumlarda ise hesaplama işlemi gerçek ağırlık üzerinden devam ettirilir.

Ancak hacimsel ağırlığın gerçek ağırlıktan fazla olduğu durumlar, gönderici için her zaman dezavantajdır.

UPS KARGO TAKİP

UPS takip herhangi bir yurtdışı kargo paketi için yapılabilir.

İster bir paket bekliyor, ister yüzlerce gönderi yapıyor olun, UPS takip tüm yolculuğu boyunca gönderilerinizin durumu hakkında size bilgi sunar. Geliştirilmiş takip seçenekleri kullanıldığında UPS kargo takip daha da kolay hale gelir ve en güncel bilgilere sahip olarak kendinizi güvende ve rahat hissedebilirsiniz.

UPS kargo takip için, gönderinin kuryeye teslimi sırasında verilen kargo takip numarası yeterli olabileceği gibi referansla da UPS takip yapabilirsiniz.

UPS Takip, gönderinizin mevcut durumu, beklenmedik gecikmeler ve sonunda da teslimatı ile ilgili bilgi almanız için kolay yollar sunar.

Bir gönderi oluştururken, gönderileri takip numarası girmeden izlemenize yardımcı olması için maksimum 35 karakterlik bir satın alma emri numarası veya müşteri numarası gibi bir referans atayabilirsiniz.

UPS TRANSİTTE NE DEMEK ? 

Kargo takip yaparken karşınıza “UPS in transit” ya da” transitte”  ibaresi çıkabilir.  Bu nedenle ”UPS in transit” ne demek? sorusunun cevabı da merak edilmektedir.

Bulunulan şehre geldiği ama henüz dağıtım şubesine ulaşmadığı durumlar için bu ibare karşınıza çıkacaktır.

Öte yandan kargo takip planlanan teslimat tarihine uyulup uyulmadığını da gösterir. Bu noktada “UPS planlanmış teslimat ne demek” sorusunu da yanıtlamamız gerekir.

Planlanan teslimat tarihi, bir gönderinin planlanan teslimat tarihidir.

Planlanan teslimat tarihi, UPS gönderi bilgilerini aldığında belirlenir. Bu tarihi değiştirecek bir istisna oluştuğunda, yeniden planlanan teslimat tarihi belirlenir.

Sonuç olarak kargo takip yapmak UPS kargo hızlı mı sorusunun yanıtını almanın da en kesin yoludur. Yapılan kargo sorgulama ile varış noktasına ulaşıp alıcısına teslim edildiği öğrenilen bir kargo söz konusuysa UPS kargo hızlı mı sorusunun yanıtının evet olmasını sağlar.

UPS İLETİŞİM

UPS iletişim kanallarını her bir gönderi işlemi için kullanabileceğiniz gibi, hacimsel ağırlık hesaplama ya da internetin olmadığı ortamlarda kargo takip işlemlerinde kullanmak mümkündür.  Bu sayede süreç ile ilgili bilgi alınabilir, gönderici ya da alıcının konu hakkında en bilgili ve yetkin kişilerden destek alabilir.

UPS iletişim için 0850 255 00 66 numaralı telefon kullanılıp müşteri hizmetleri servisine ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir