FEDEX YAKIT VE EK ÜCRETLERİ

En Ucuz Yurtdışı Kargo

FEDEX YAKIT VE EK ÜCRETLERİ

FedEx ek ve yakıt ücretleri, yurtdışı gönderisini bu firma ile yapanların maliyetlerinde etkili konulardan biridir.  

Kullanıcılar genellikle bu faktörün, farkına gönderimi yaptıkları sırada varırlar çünkü kargo gönderim aşamasında gerçekleştirilen fiyat hesaplamaya yakıt ve ek ücretler dahil değildir. Söz konusu ücretler fiyat hesaplama sonucu ortaya çıkan rakama ilave edilir.

Gerek mikro ihracat, gerekse numune gerekse de bir evrak ya da hediye gönderiminde söz konusu olan FedEx yakıt ve ek yakıt ücretler, genel olarak firmanın standart olarak vermediği hizmetler için istenir. Uzak bölge, hafta sonu teslimat,  bölge dışı lokasyon gibi ekstra istekleri karşılamak için ek ücret alan firma, yakıt ek ücretini de yakıt fiyatlarındaki değişimlere göre belirlemektedir.

FEDEX YAKIT EK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

FedEx yakıt ve ek ücretleri konusunun öncelikle yakıt ücreti kısmını açıklayacağız.

FedEx yakıt ek ücreti, ABD Gulf Coast (USGC) kerosen jet yakıt spot fiyatına dayanmaktadır.

FedEx Express hizmetleri için yakıt ek ücreti oranı haftalık olarak yayınlanan U.S. Gulf Coast (USGC) kerosen tipi jet yakıtı galon spot fiyat ortalamasına göre haftalık olarak düzenlenmektedir.

FedEx Express hizmetleri için yakıt ek ücreti oranı Avrupa, Orta Doğu, Hint Yarımadası ve Afrika’da ilan edilen FedEx Express uluslararası ihracat ve ithalat nakliye ücretleri için geçerlidir.

FedEx yakıt farkı, FedEx International Express Freight (IXF) ve FedEx International Airport-to-Airport (ATA) hizmetleri için geçerli değildir. 

Yakıt ek ücreti yüzdelikleri ve miktarları, ilişkili tetikleme noktaları ve hesaplama yöntemleri önceden bildirilmeksizin değişime tabidir.

Şirket internet sayfasında 9 Ocak 2020 tarihinden bu yana geçerli olan yakıt ek ücreti tablosunu da yayınlamaktadır.

Avrupa ek yakıt ücretleri Fedex, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika Sınırı yakıt ek ücretine yapılan değişikliklerle beraber her Pazartesi geçerli hale gelir.

Avrupa ek yakıt ücretleri Fedex ek ücret yüzdeliği faturanıza yansıtılır. Haftalık yakıt ek ücreti hakkında bilgiler, yakıt ek ücreti geçerli olmadan önce yaklaşık her Cuma erişilebilir olacaktır.

FedEx önceden bildirmeksizin yakıt ek ücreti endeksini ve tabloyu değiştirme hakkını saklı tutar. Fedex yakıt bedeli miktar ve süresini belirlenmesi yetkisi tamamen şirketin takdirindedir.

FEDEX YAKIT FARKI HESAPLAMA

FedEx yakıt farkı hesaplama kendi kendinize yapacağınız bir işlem olmasa da haftalık değişimleri bilmekte fayda var.

12 Ekim – 18 Ekim tarihleri arasında geçerli olan FedEx yakıt bedeli oranı yüzde 12 seviyesindedir. Bu tarihlerde gerçekleştirilecek gönderilerde baz alınack rakam doğrultusunda FedEx yakıt farkı hesaplaması yapılır ve faturalara yansıtılır.

TNT ek ve yakıt ücretleri, dünyanın herhangi bir bölgesine bu şirket kanalı ile gönderi yapmak isteyen herkesin bir noktada karşılaşacağı ek maliyetlerdir.

Gönderim esnasında sürprizlerle karşılaşmamak için, müşteri hizmetleri ile iletişime geçip,  FedEx yakıt ücretleri konusunda ayrıntılı bilgi almak her zaman lehinize olacaktır.

FEDEX EK ÜCRETLER

FEDEX yurtdışı kargo taşımalarında sadece yakıt ek ücreti söz konusu değil. FedEx bazı hizmetleri için ek ücretler de almaktadır. Bu ücretler hava kargo taşımaları için de geçerlidir.

FedEx, önceden haber vermeksizin gönderilere bu ek ücretleri tahakkuk ettirme hakkını saklı tutmaktadır. Ek ücretlerin süresi ve miktarı, FedEx’in takdirine göre belirlenmektedir. Gönderisini FedEx’e teslim eden kişi ya da kurumlar sipariş tarihinde veya ödeme tarihinde yürürlükte olan FedEx tarafından belirlenecek ek ücretleri ödemeyi de baştan kabul etmiş olurlar.

Bu ek ücretler nedeniyle örneğin FedEx Amerika kargo ücretleri de artış gösterebilir.

5 kilogramlık bir Amerika gönderisi için 92. 40 olan kargo ücreti ek ücretin de eklenmesiyle artabilir.

Ek ücretin eklenmesiyle beraber oluşan kargo ücretinin ödedikten sonra gönderimi gerçekleştirince, gönderinizin varış adresine ulaşmasını beklemeye başlayacaksınız. Amerika için ortalama 2 iş günü teslimat süresi taahhüt edilirken,  FedEx takip yapılarak bu süreni doğruluğu teyit edilebilir.

Takip işlemi için elinizde sadece kargo takip numaranızın bulunması yeterlidir.

FEDEX EK ÜCRETLERE COVİD ETKİSİ

Fedex 20 Nisan 2020 tarihi itibariyle,yayınlanacak bir sonraki bildirime kadar tüm FedEx Express gönderileri için geçici olarak uygulanmaya başlanan bir ek ücreti duyurmuştur.  Bu ek ücret sadece yurt dışı gönderiler için geçerlidir.

Söz konusu ek ücretler, belirlenen çıkış ve varış noktaları arasındaki hem ithalat hem de ihracat gönderileri için geçerlidir.

Asya Pasifik’ten Amerika’ya üçüncü şahıs gönderi yapan Avrupa merkezli ödeyenlerin, farklı ek ücretlere tabi olabileceği de şirket tarafından yapılan açıklamada belirtilmiştir.

FedEx söz konusu bu ek ücreti, dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleşen COVID-19 kapsamındaki kısıtlamalar nedeniyle uygulamaya aldığını duyurmuştur.

Bu kısıtlamaların küresel tedarik zinciri aksattığına işaret eden FedEx söz konusu bu ek ücretin bir sonraki duyuruya kadar geçerli olacağını duyurdu.

Ek ücretle ilgili sorularınız hakkında Fedex iletişim hatlarını kullanabilir, FedEx Satış Temsilciniz veya Müşteri Hizmetleri’nden ya da  firmanın web sayfasından bilgi alabilirsiniz.

FedEXiletişim için444 9 339 numaralı telefonu ya da [email protected]  e- posta adresini kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir