FEDEX ÖZET BEYAN

En Ucuz Yurtdışı Kargo

FEDEX ÖZET BEYAN

FedEx özet beyan hizmeti ile taşımasını üstlendiği ürünlerin güvenliğini de taahhüt etmektedir. 

Özet beyan verilmesindeki amaç ise gümrük bölgesine giren eşyanın emniyet ve güvenlik yönlerinden risk analizine tabi tutulmasını sağlamaktır.

Çünkü özet beyan ile eşya yurtdışından ülke sınırlarına gelmeden önce ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgileri ilgili makamlara bildirilmiş olur.

ÖZET BEYAN NEDİR?

Özet beyan kısaca yurtdışından gelecek ya da yurtdışına gidecek eşyanın “hüviyeti”dir.  

Bu beyan, Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce ve Türk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır. Bu eşya nedir sorusunun yanıtıdır.

Özet beyanda eşyayı taşıyan araç ile eşyaya ilişkin genel bilgiler yer alır.

Bu bilgiler ithalat yapılan ülkenin gümrük idaresine online olarak bildirilir.

Bu açıdan bakıldığında özet beyan aslında ağırlıklı olarak ithalat işlemlerinde kullanılan bir belgedir.

FedEx özet beyan belgesi doldurulurken eksiksiz doldurulması gerekir. Bu  belgede mutlaka bulunması gereken bilgiler vardır. 

Eşyanın tarife pozisyonunun ilk 6 hanesinin yazılması zorunludur. Bu bilgi yazılırsa taşınan eşyanın tanımının ayrıntısı ile yazılmasına da gerek kalmaz.

Kargo taşıyan hava taşıtlarının Türkiye Gümrük Bölgesinde birden havalimanına uğraması durumu varsa özet beyan, eşyanın boşaltılacağı hava limanındaki gümrük idaresine verilir.

Özet beyan uygulaması Türkiye’de 2011 yılından bu yana yürürlüktedir.

KİMLER ÖZET BEYAN VERMELİDİR?

Kimler özet beyan vermelidir sorusunun yanıtı ise “eşyayı taşıyan tarafından verilir”dir.

Ancak eşyayı taşıma sorumluluğunu üstlenen dışında üçüncü kişilerce verildiği de olur. Bu durumda, özet beyan taşıyıcı adına değil, onun yerine veriliyor demektir. 

Yani FedEx özet beyan hizmetini taşımasını üstlendiği eşya için vermektedir.

Verilen beyan ile FedEx “ben bu eşyayı taşıyorum”bilgisini resmi  iletmiş olur.

Özet beyanın taşıyıcı değil, üçüncü bir kişi tarafından verilmesi halinde, taşıyıcı özet beyan verme sürelerine uyulması konusunda üçüncü kişiden taahhüt almalıdır. Çünkü ı özet beyanların zamanında verilmesini sağlamak durumunda olan makam taşımayı gerçekleştirendir.

Yani FedEx’tir.

FEDEX ÖZET BEYAN İÇİN GEREKLİ BİLGİLER

FedEx özet beyanda eşyanın tarife pozisyonunun ilk 6 hanesinin yazılması zorunludur.

Böylece eşya tanımının yazılmasına da gerek kalmazken, bazı durumlarda özet beyana eklenmesi gereken belgeler de vardır.

Özet beyanın yazılı verilmesi durumunda gerekli görülmesi halinde yükleme listelerinin ibrazı da istenebilir.

FedEx özet beyan verilmesi aşamasında orijinal manifesto veya konşimentonun eklenmesi de gerekmektedir.

Diğer taraftan zzet beyan bilgileri bilgisayar veri işleme tekniği ile gümrük idaresine gönderiliyorsa konşimentonun özet beyana eklenmesi istenebilir.

Manifesto veya konşimento bilgileri gümrük idaresine gönderildiğinde özet beyana başka ekleme yapılmasına gerek kalmaz.

FedEx özet beyan verme aşamasında özellikle hava kargo taşımalarında, kargoların yolcu uçaklarıyla taşındığı durumlarda uçak kalkış saatlerinin değişken olması nedeniyle özet beyan verme süreleri konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır.

FEDEX ÖZET BEYAN NEDEN VERİLMELİ?

Özet beyan asıl olarak gümrük idarelerinin risk analizi yapabilmesi için verilir.

Bu beyan sayesinde gümrük idareleri risk analizini ithalata konu olan mallar gümrük sahasına girmeden önce hakkında bilgi edinerek gerçekleştirebilir. Yani özet beyan aslında ciddi bir güvenlik tedbiri olarak öne çıkmaktadır.

İthalat söz konusu olduğunda Türk Gümrük bölgesinde verilen özet beyan, ihracat yapılması durumunda ise dış satım yapılan ülkenin gümrüğüne verilir. Bu sayede gümrük idareleri taşınan mallar ile ilgili kritik bilgileri önceden edinmiş olurlar. Herhangi sakıncalı durum varsa da  tedbirler  böylece alınabilir.

Özet beyan verilmediği takdirse ise eşyanın sahibinin karşı karşıya kalacağı cezai işlemler vardır.

Türk gümrük bölgesine giren eşya için özet beyan verilmemesi durumunda Gümrük Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca usulsüzlük cezası uygulanır.

FedEx özet beyan hizmeti ile müşterilerini bu cezalardan da korumakta ve kanunun belirttiği süreler içinde özet beyanı gümrük idaresine vermektedir.

FEDEX ÖZET BEYAN SÜRELERİ

Özet beyan verirken dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli madde beyanın verilme süresidir. Bu süre malların hangi taşımacılık yolu ile getirildiğine göre değişir.

FedEx’in taşımasını hava yolu ile gerçekleştirdiği ürünler için özet beyan verilme süresi şöyledir:

Kısa mesafeli (4 saatten kısa mesafeler)  uçuşlarda en geç uçağın havalandığı ana kadar,


Uzun mesafeli (4 saatten uzun mesafeler)  uçuşlarda, Türkiye Gümrük Bölgesinde ilk havalimanına inilmesinden en az dört saat önce.

Deniz taşımacılığında söz konusu süre biraz daha uzundur.

Konteyner ile taşınan eşya için, uzak limanlarda (Karadeniz ya da Akdeniz üzerindeki limanlar haricindeki limanlar) , hareket limanında eşyanın gemiye yüklenmesinden en az yirmi dört saat önce,Dökme ve ambalaj halindeki eşya için, uzak limanlarda, Türkiye Gümrük Bölgesindeki ilk varış limanına gelmeden en az dört saat önce,


Karadeniz ya da Akdeniz üzerindeki yabancı ülke limanları ile Türkiye Gümrük Bölgesindeki limanlar arasında taşınan eşya için ilk varış limanına gelmeden en az iki saat önce, özet beyan verilmelidir. 
 

FEDEX TRACKİNG

Özet beyanı taşımayı gerçekleştiren firma tarafından verilen kargonun varış noktasına ulaşma anı ise kargo takibi ile öğrenilebilir. 

FedEx kargo takip ile taşımasını TNT’nin de ortağı olan FedEx’in yaptığı gönderilerin yolculuk bilgileri öğrenilebilir.

FedEx takip için elinizde gönderi numaranız yada referans numaranızı olması gerekmektedir.

Bu numarayı FedEx Tracking sayfasında yer alan kutuya yazıp “Takip et” sekmesine basmanız gerekmektedir.

Fedex Tracking ile birden fazla gönderinin takibini gerçekleştirebilirsiniz. BU sayede gönderinizin mevcut durumu ile ilgili anlık bilgi alabilirsiniz. FedEx takip yaptığınızda teslim edilmiş olması gereken gönderi ile ilgili bu bilgiye ulaşılamadıysa gönderi gümrüğe takılmış olabilir.

Bu açıdan bakıldığında Fedex takip yapmak gönderinin zamanında yerine ulaşmasında da etkilidir.

FedEx gümrükte yaşanması muhtemel sorunların çözümü için de müşterilerine destek vermektedir.

FEDEX İLETİŞİM

Öte yandan hem gönderi yapma aşamaları hem özet beyan hem de aklınıza takılan sorular için FedEx iletişim bilgilerini kullanarak firmaya ulaşmak da mümkün.

Desteğe veya daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, FedEx Türkiye müşteri hizmetlerine [email protected] e-posta adresinden veya telefon üzerinden ulaşabilirsiniz.

FedEx iletişim için kullanılabilecek telefon numarası ise  444 9 339’dur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir