HEMEN TNT KONŞİMENTO HAZIRLA

En Ucuz Yurtdışı Kargo

HEMEN TNT KONŞİMENTO HAZIRLA

TNT konşimento yurt dışı gönderinin, tam zamanında ve güvenli bir şekilde teslim edilmesinde önemli rol oynayan kıymetli evraklardan biridir. Yurt dışı express ve uçak kargo gönderirken doldurulması zorunlu evraklar arasında en önemli olanlardandır. Konşimento, TNT ile yapılan her gönderi için de mutlaka doldurulmalıdır.

Bu yazımızda konşimento nedir, kim doldurur, ne zaman hazırlanır, konşimentoda bulunması gereken bilgiler nelerdir, doldururken hangi hususlara dikkat etmek gerekir gibi sorulara yanıt vereceğiz.

ilk cevaplamamız gereken soru ise “Konşimento nedir”?

KONŞİMENTO NEDİR?

Konşimento ne demek sorusu yurtdışı gönderim yapacaklar tarafından sorulur. Taşıma senedi anlamına da gelen konşimento, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar mercii gibi her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. TNT konşimento aynı zamanda bir “teslim alındı” belgesidir. Hava kargoda uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.

KONŞİMENTODA YER ALMASI GEREKEN BİLGİLER

TNT konşimento üzerinde eksiksiz bulunması gereken bilgiler vardır. Söz konusu bilgiler eksiksiz ve doğru olursa, gönderinin varış adresine hızlı bir şekilde ulaştırılmasını garantisidir.

Konşimento üzerinde bulunması bilgiler ise şunlardır:

 • Gönderi̇ hesap numarası
 • Ki̇mden (toplama adresi̇)
 • Tehli̇keli̇ maddeler
 • Özel tesli̇mat tali̇matları
 • Alıcıya faturalandırılır
 • Ki̇me (alıcı)
 • Hi̇zmetler
 • Malın tanımı
 • Müşteri̇ referansı
 • Tesli̇mat adresi̇
 • Vergi̇lendi̇ri̇lebi̇li̇r gönderi̇ detayları

TNT konşimento doldurma aşamasında en önemli maddelerden biri “malın tanımı” maddesidir. Bu maddede;

 • Malın açık tanımı,
 • Paket sayısı,
 • Brüt ağırlık
 • Gönderi ebatları net bir şekilde yazılmalıdır  

KONŞİMENTO NE ZAMAN HAZIRLANMALI?

Konşimento gönderilecek malın yükleme noktasından varış adresine kadar taşınması için düzenlenen bir sözleşme olması itibariyle, özellikle ithalatın tamamlanabilmesi için gereklidir. İthalatçı firma gelen malı gümrükten alamayacağı için mutlaka bu belgeye sahip olmalıdır. Firma bu belge olmadan malı gümrükten çekemez ve ithalat işlemi tamamlanmaz. Gümrükte kalan her al içinse ardiye ücreti ödeme zorunluluğu doğar. 

Ayrıca kargo takip aşamasında sorgulama işleminin yapılabilmesi için de konşimentoya ihtiyaç duyulur.

TNT KONŞİMENTO HAZIRLA

TNT Konşimento hazırlama işlemi için şirketin konşimento hazırlama formu kullanılır. Bu form üzerinde yer alan tüm bilgiler doğru girildiğinde konşimento basılmaya hale gelir. Ayrıca gönderimi yapacakları şirketten de destek alabilir.

TNT konşimento hazırlama sayfasında işlemin ve konşimento formunun bir örneğine yer verilirken, konu ile ilgili şu bilgilere yer verilmektedir:

“Her gönderi İle birlikte, özel bir TNT gönderi numarasına sahip bir konşimento bulunmalıdır. Bu senet tüm gerekli detayları içerir ve yolculuğu boyunca paketinize eşlik eder.

Konşimento hazırlamanın en kolay yolu, online gönderi araçlarımızdan birini kullanmaktır. Tüm bilgileri girdiğinizde, konşimento beyaz kağıda basılmak üzere otomatik olarak hazırlanır.

Bir gönderi aracı kullanmak istemezseniz, gönderi formları istemek ve elle doldurmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Gönderi numarası, gönderinize ilişkin daimi bir referans numarasıdır. Dilediğiniz zaman gönderilerinizi izlemek için kullanılabilir.“

Belgenin hazırlanması aşamasında internette yer alan bu konşimento örneği kullanılabilir. Bu örnekten çıktı alınıp doldurma işlemi bu çıktının üzerinde de yapılabilir. Ancak konşimentolar günümüzde artık online oluşturulmaktadır. Online oluşturulan konşimento taşımayı yapacak firmaya verilir, firma da bu belgeyi gönderinin yeni sahibine ulaştırır.

Konşimento hazırlama aşamasında NumunemKolay’ın uzman ekiplerinden herhangi bir ücret ödemeden hizmet alabilirsiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

TNT ile gönderi yaparken ve konşimento doldururken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar gönderinin varış adresine sorunsuz bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Öncelikle konşimentonun eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir.  Konşimentonuzun doğru hazırlanması, gönderinizin sorunsuz yolculuğu anlamına gelir.

Ayrıca alıcıya faturalandırma ve gönderinin niteliği gibi hususlar da göz önünde bulundurulmalıdır

ALICIYA FATURALANDIRMA

Gönderigiderlerinin alıcı tarafından ödenmesi durumunda “ Alıcıya faturalandırma” yapılır. Bu seçenek işaretlenmişse alıcının TNT hesap numarası verilmelidir. Alıcının hesap numarası bilinmiyorsa, Müşteri Servisi ile irtibat kurulmalıdır. Ayrıca alıcıya faturalandır ödeme seçeneğini seçilmişse teslimat adresi olarak sadece sabit iş adresi kabul edilmektedir. .

HİZMETLER

TNT’den alınan yurtdışı kargo gönderim hizmetinin ne olduğu da mutlaka seçilmeli ve işlemler bu seçime göre devam ettirilmelidir.

Bu noktada istenen hizmet seçilmelidir. Seçim yapılmazsa TNT Express hizmeti verilmektedir.

Özel Express hizmete ihtiyacınız varsa, Müşteri Hizmetleri aranmalıdır.

TEHLİKELİ MADDE

Tehlikeli maddelerin kargo ile gönderilip gönderilemeyeceği katı kurallara bağlanmıştır. Bu nedenle gönderinin tehlikeli madde olup olmadığı mutlaka belirtilmelidir. Aerosoller, parfüm veya telefon ya da dizüstü bilgisayar gibi lityum batarya içeren ürünler tehlikeli madde statüsüne girebileceğinden konu ile ilgili olarak TNT Müşteri Hizmetleri’nden destek alabilirsiniz  

GÖNDERİ İZLEME

TNT gönderi izleme ve kargo sorgulama için gönderi numarası ya da konşimento no gereklidir.

İşlem için TNT’nin internet sitesindeki takip sayfası ya da NumunemKolay’ın takip araçları kullanılabilir. 

Sayfaya gelindiğinde kargo numarası ya da konşimento no gerekli kutuya yazılmalıdır. Sonrasında yapılması gereken tek işlem “Ara” butonuna basmak olacaktır.

Böylece gönderinin nerede olduğu, dağıtıma çıkıp çıkmadığı, gümrükte takılı kalıp kalmadığı, alıcısına teslim edilip edilmediği kısa yoldan öğrenilmiş olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir