UPS PAKETLEME İPUÇLARI

En Ucuz Yurtdışı Kargo

UPS PAKETLEME İPUÇLARI

UPS paketleme, yurtdışı kargo gönderilerinin varış adreslerine asar almadan güvenli bir şekilde gitmesinde en önemli aşamadır. Doğru paketlenen bir kargo hem daha uygun fiyatla gönderilir, hem de hasarsız bir şekilde alıcısının elinde olur. Bu nedenledir ki öncelikle UPS kargo nasıl paketlenir sorusunu yanıtı bulunmalıdır.

Böylece doğru yapılan bir paketleme söz konusu olur ve gönderi hem güvenli, hem de daha uygun fiyatla yerine ulaştırılabilir.

Bu yazımızda;

 • UPS kargo nasıl paketlenir?
 • UPS kargo paketleme yöntemleri nelerdir?
 • Paketleme sırasında göz önüne alınması gereken kriterler nelerdir?
 • UPS paketlemenin fiyata etkisi nedir?
 • Kırılabilir eşyaların paketlenmesinde alınacak önlemler nelerdir?
 • Kargo paketleme sırasında kullanılan ambalaj malzemeleri nelerdir?  gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

UPS KARGO PAKETLEME NASIL YAPILIR?

UPS kargo paketleme nasıl yapılır sorusu ilk cevaplamamız gereken soru.

Bu sorunun cevabı gönderinin güvenli bir şekilde varış adresine ulaşmasını da sağlaması açısından önemlidir. 

Çünkü UPS ile yapılacak yurtdışı kargo gönderi süreci gönderinin paketlenmesi ile başlar ve gönderi ne olursa olsun doğru paketleme ile gönderiler yerine hasar almadan ulaşır.

Doğru yapılan bir paketleme hayati önem taşıyan bir evrakın kırışmadan, kırılabilir kargonun kırılmadan, bozulabilir kargonun da bozulmadan alıcısına ulaşmasının garantisidir.

Hasar görmeden yerine ulaşan elektronik eşyalar, kırılmadan yerine ulaşan değerli kırılabilir eşyalar, bozulmadan varış adresine giden et, çürümeden varış adresine giden meyve ya da sebzeler, kırışmadan ulaşan bir belge ya da yırtılmadan ulaşan tekstil ürünlerinin ortaya çıkaracağı müşteri memnuniyetini kim istemez ki?

UPS bu noktada paketleme tavsiyeleri ile kargo göndermek isteyenlere yön gösteriyor.

UPS KARGO PAKETLEME YÖNTEMLERİ

UPS kargo paketleme yöntemleri, gönderilecek eşyanın niteliğine, ağırlığına, boyutuna ve uluslararası kurallara göre şekillenir.

Taşıma kapasitesinin altında doldurulmuş kutular da, kapasitesinin çok üzerinde doldurulan kutular da gönderinin sağlam bir şekilde alıcısına ulaşmasını engeller. Bu nedenle gönderinin boyutlarına ve ağırlığına göre koli /kutu seçilmesine özen gösterilmelidir. 

Öte yandan kırılacak bir ürün de kırılmaması için gerekli önlemler alınmadan paketlenirse alıcısına ulaştığında hasar görmüş ya da kırılmış olabilir. 

UPS KARGO NASIL PAKETLENİR?

UPS kargo paketleme nasıl yapılır sorusunun en ayrıntılı cevaplarına geldi sıra. Bu cevapları şöyle sıralayabiliriz:

 • Kanatları sağlam, düzgün bir kutu kullanın.
 • Kutudaki tüm etiketleri, tehlikeli madde işaretlerini  ve önceki ve artık geçersiz hale gelen gönderi işaretlerini çıkartın.
 • Birden fazla ürün söz konusuysa tüm öğeleri  ayrı ayrı sarın.
 • Yeterli koruyucu madde kullanın.
 • Sevkiyat için tasarlanmış kalın bant kullanın.
 • Şerit veya kağıt sargı kullanmayın.
 • Teslimat ve iade bilgileri net ve eksiksiz olan tek bir adres etiketi kullanın.
 • Paketin içine adres etiketinin bir kopyasını koyun.

UPS KARGO GÖNDERİRKEN PAKETLEME

UPS kargo gönderirken paketleme aşamasında ambalaj malzemeleri kullanmak gerekir. Bu malzemeler, gönderi her ne olursa olsun hasar almamasını sağlar.

UPSkargo ambalaj malzemeleri arasında,

 • Hava kabarcıklı ambalaj malzemesi
 • Hava kanallı ambalaj malzemesi
 • Hava yastıkları
 • Mukavva kutu
 • Ambalaj dolgu köpüğü
 • Karton dolgu malzemeler,
 • Soğuk zincir için torbalar,
 • Havalı poşetler gibi malzemeler vardır.

UPS kargo ambalaj malzemeleri, gönderi paketlenirken kullanılır.

Örneğin gönderi, etrafına yastıklama malzemesi yani baloncuklu naylon, köpük ya da köpük paneller kullanılarak sağlam bir kutunun ortasına yerleştirilir. Bu sayede gönderi, kolisi hareket etse dahi zarar görmez.

Böylece UPS kargo nasıl paketlenir sorusu da tam anlamıyla cevabını bulmuş olur.

UPS PAKETLEME İŞLEMİNDE AĞIRLIK VE BOYUT SINIRLARI

UPS, tüm UPS hizmetleriyle gönderilen paketler için özel ağırlık ve boyut sınırları belirlerken, gönderinin toplam ağırlığı veya gönderideki toplam paket sayısı için hiçbir sınır yoktur.

Söz konusu sınırlamalar; 

 • Paketler en fazla 70 kg olabilir,
 • Paketlerin uzunluk ve genişlik toplamları en fazla 400 cm olabilir
 • Paketlerin uzunluğu en fazla 274 cm olabilir,
 • Ağırlıkları 31,5 kg’dan, AB’de 25 kg’dan fazla olan paketler için özel bir ağır paket etiketi gerekir,
 • Boyut/ağırlık oranları büyük olan paketler için özel bir fiyat ve boyut ağırlığı hesaplaması gerekir,
 • UPS ağırlık ve boyut sınırlarını aşan paketler, limit aşım ücretine tabidir.

UPS PAKETLEME ve FİYAT HESAPLAMA

UPS kargo gönderirken paketleme aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kullanılacak paket/kolinin büyüklüğüdür.

Çünkü UPS paketleme yurtdışı kargonun fiyatını belirleyen faktörlerden en önemlisidir. Fiyat hesaplama aşamasında gönderinin gerçek ağırlığı ve hacimsel ağırlığı karşılaştırılır hangi değer daha yüksekse o değer üzerinden hesaplama yapılır.

Bu noktada gönderinin içine konulduğu paketin büyüklüğü önem kazanır. Çünkü paket ne kadar büyükse hacimsel ağırlık o kadar yüksek çıkar.     Bu da kargonun ücretini artırır. Ne kadar küçük bir paket söz konusuysa ücret o denli düşer.

Hacimsel ağırlık hesaplama dünyada geçerli bir formül ile gerçekleştirilir.

Bu formül;

EN X BOY X YÜKSEKLİK/ 5000 şeklindedir.

40x30x30 ebadındaki bir koli ile Almanya’ya 5 kg’lık bir kargo gönderileceğini varsayarak hesaplama yapalım.

İşlem sonucu 7.2 çıkacaktır.

Gönderinin gerçek ağırlığı 5 kiloydu. Ancak hacimsel ağırlık 7.2 olduğu için fiyat hesaplama bu rakam üzerinden hesaplanacaktır. Bu da daha yüksek kargo ücret ödemek demektir.

Bu nedenle UPS kargo gönderirken paketleme yapılırken öncelikle yurtdışına hangi ürünün, ne kadar gönderileceği ve hangi paketin içinde gönderileceği netleştirilmelidir. Gönderilecek eşya ne olursa olsun küçük hale getirilmelidir, bu haliyle paketlenmelidir.

UPS KARGO TAKİP

UPS takip herhangi doğru paketlenmiş ve yurtdışı yolculuğuna başlamış olan her bir yurtdışı kargo paketi için yapılabilir.

İster bir paket bekliyor, ister yüzlerce gönderi yapıyor olun, UPS takip tüm yolculuğu boyunca gönderilerinizin durumu hakkında size bilgi sunar. Geliştirilmiş takip seçenekleri kullanıldığında UPS kargo takip daha da kolay hale gelir ve en güncel bilgilere sahip olarak kendinizi güvende ve rahat hissedebilirsiniz.

UPS kargo takip için, gönderinin kuryeye teslimi sırasında verilen kargo takip numarası yeterli olabileceği gibi referansla da UPS takip yapabilirsiniz.

UPS Takip, gönderinizin mevcut durumu, beklenmedik gecikmeler ve sonunda da teslimatı ile ilgili bilgi almanız için kolay yollar sunar.

Bir gönderi oluştururken, gönderileri takip numarası girmeden izlemenize yardımcı olması için maksimum 35 karakterlik bir satın alma emri numarası veya müşteri numarası gibi bir referans atayabilirsiniz.

UPS kargo takip planlanan teslimat tarihine uyulup uyulmadığını göstermesi açısından önemli bir işlemdir.

UPS İLETİŞİM

UPS iletişim yollarını her bir gönderi işlemi için kullanabileceğiniz gibi, paketleme konusunda bilgi almak ya da internetin olmadığı ortamlarda kargo takip işlemlerinde kullanmak mümkündür. 

Bu sayede süreç ile ilgili bilgi alınabilir, gönderici ya da alıcının konu hakkında en bilgili ve yetkin kişilerden destek alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir