UPS YAKIT EK ÜCRETİ VE EK ÜCRETLER

En Ucuz Yurtdışı Kargo

UPS YAKIT EK ÜCRETİ VE EK ÜCRETLER

UPS yakıt ek ücreti ve ek ücretler, kargo gönderim maliyetlerine etkisi olan önemli bir faktördür. UPS kargo ücretleri hesaplanırken göz önüne alınmayan bu yakıt ek ücreti ve ek ücretler, ciddi bir maliyet unsurudur.  Çünkü bu ücretler UPS yurtdışı kargo fiyatları ile birleşir ve nihai kargo maliyeti ortaya çıkar.

UPS yakıt ek ücreti ve ek ücretler, genellikle standart olmayan hizmetler için istenir.

Ek ücretler, şirket tarafından, müşteri isteğine bağlı olarak sunulan hizmetler için alınırken, yakıt ek ücreti yakıt fiyatlarındaki değişimlere göre belirlenmektedir.

Bu yazıda;

 • UPS yakıt ek ücreti nedir?
 • Yakıt ek ücret neye göre belirlenir?
 • UPS ek ücretler nelerdir?
 • Ek ücretler hangi durumlarda ödenir?
 • UPS kargo ücretleri ek ücretlerden nasıl etkilenir? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

UPS YAKIT EK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

UPS yakıt ek ücreti, ABD Gulf Coast (USGC) kerosen jet yakıt spot fiyatına dayanmaktadır.

Yakıt farkı ABD Enerji Bakanlığı (EIA) tarafından yayınlanan kerosen jet yakıtının galonu için spot fiyatın yuvarlanarak alınan ortalaması üzerinden aylık olarak belirlenmesi ile ortaya çıkmaktadır.

UPS yakıt ücreti endeksinin uygulanmasında iki haftalık bir gecikme olacaktır.  Örneğin 21 Ocak 2019 için belirlenen UPS ek yakıt ücreti, 11 Ocak için bildirilen ortalama spot fiyatı esas alacaktır.

UPS ek yakıt ücretinde yapılan değişiklikler her Pazartesi gününden itibaren geçerli olur. UPS yakıt farkı fiyatlarına her hafta için yakıt ek ücreti hakkında bilgilere ek ücret geçerli olmadan önce, genelde Cuma günü erişilebilir.

Daha uzun bir gecikme de kullanabilecek olan UPS, önceden bildirmeksizin yakıt ek ücreti endeksini ve tabloyu değiştirme hakkını da saklı tutar.

14 Aralık 2020 haftasında UPS ek yakıt ücreti yüzde 15’ler seviyesinde seyretmekteydi.

Bir UPS hesap numaranız varsa, yakıt ek ücreti faturanıza dahil edilir. Ara sıra UPS müşterisi olmanız durumunda ise, yakıt ek ücretleri masraflarınıza dahil edilir.

UPS YURT İÇİ YAKIT EK ÜCRETİ

UPS yurt içi yakıt ek ücreti ise tüm yurt içi standart servis ve express servis gönderileri için geçerlidir.

Güncel yurt içi yakıt ek ücret oranı ile navlun fiyatlarının çarpılması sonucu bulunan bu ücret faturalara eklenmektedir.

 UPS yurt içi ek yakıt ücret oranı akaryakıt fiyatındaki artış ve azalışlara bağlı olarak her hafta güncellenir. İlgili dönemin oranı 7 gün önce UPS’in web sitesinde yayınlanmaktadır. Bu oran, bir hafta önceki Opet Eurodiesel (Motorin) fiyatının aşağıdaki tabloda karşılık geldiği oran olarak belirlenir.

Örnek olarak 13 Ocak haftasının ek ücreti 30 Ocak 2019’un Opet-Avcılar-Motorin fiyatlarına dayanmaktadır.

UPS hesabınız var ise, yurt içi yakıt ücreti haftalık faturanıza eklenecektir. UPS hesabınız yok ise, yakıt ek ücreti gönderi ücretinize eklenecektir.

UPS EK ÜCRETLER

UPS ek ücretler de şirketin verdiği istisnai hizmetler için geçerlidir. UPS bazı özel hizmetleri için ek ücretler almaktadır. Bu ücretler hava kargo taşımaları için de geçerli olurken, express kargoların gönderiminde de ek ücretler söz konusu olmaktadır.

Ek ücretler UPS yurtdışı kargo fiyatları üzerinde ciddi anlamda etkilidir. Alınacak özel hizmetler neticesinde ek ücretler UPS kargo ücret üzerine eklenir. Bu da UPS kargo ücretleri üzerinde artış olarak gönderene yansır.

UPS EK ÜCRET ALINAN DURUMLAR

UPS kargo ücretleri üzerinde etkili olan ek ücretler aşağıdaki gibidir:

 • Limit aşım ücreti: Paket başına 121 dolardır.
 • Büyük paket ek ücreti: Paket başına 75 dolardır.
 • Adres düzeltme: Gönderi başına 9.30 dolardır.
 • Teslim edilemeyen gönderiler için özel elleçleme: Gönderi başına 6,70 dolar.
 • Alıcı veya üçüncü kişinin ödemeyi reddetmesi: Gönderi başına 13,30 dolar.
 • Eksik veya geçersiz hesap numarası ücreti:  Gönderi başına 13,30 dolardır.
 • İmza gerekliliği: Gönderi başına 1,50 dolar ek ücret alınmaktadır.
 • Ek elleçleme hizmeti: Paket başına 2,40 dolar.
 • Türkiye dışındaki genişletilmiş veya uzak bölgelerde 25 ABD Doları tutarında olmak üzere kg başına 0,50 ABD Dolarıdır.
 • Genişletilmiş Bölge Ek Ücreti
 • Uzak Bölge Ek Ücreti
 • Ev Adresine Teslimat Hizmeti-Gönderi başına 129 dolar.
 • Büyük palet ücreti: Gönderi başına 139 dolar.
 • Cumartesi Teslimatı: Gönderi başına 255,60 dolar. 

UPS YURTDIŞI KARGO FİYATLARI

UPS yurtdışı kargo fiyatları, kargonun gideceği ülkenin uzaklığı, o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığı gibi faktörlerden etkilenir.

UPS kargo gönderim sırasında, gönderi ağırlığının da etkili olduğu UPS kargo gönderim ücreti gönderinin yola çıkacağı gün ve saatten de etkilenir. Hacimsel ağırlığın da etkili olduğu UPS kargo ücret, ek ücretlerin de eklenmesiyle nihai noktaya ulaşır.

UPS KARGO TAKİP

UPS takip yurtdışı yolculuğuna başlamış olan her bir yurtdışı kargo paketi için yapılabilir. Bu işlem en az UPS kargo ücret kadar önemi bir konudur zira söz konusu bu işlem planlanan teslimat tarihine uyulup uyulmadığını göstermesi açısından önemli bir işlemdir.

UPS kargo takip tüm yolculuğu boyunca gönderilerinizin durumu hakkında size bilgi sunar. Geliştirilmiş takip seçenekleri kullanıldığında UPS kargo takip daha da kolay hale gelir ve en güncel bilgilere sahip olarak kendinizi güvende ve rahat hissedebilirsiniz.

UPS kargo takip için, gönderinin kuryeye teslimi sırasında verilen kargo takip numarası yeterli olabileceği gibi referansla da UPS takip yapabilirsiniz.

UPS Takip, gönderinizin mevcut durumu, beklenmedik gecikmeler ve sonunda da teslimatı ile ilgili bilgi almanız için kolay yollar sunar.

Bir gönderi oluştururken, gönderileri takip numarası girmeden izlemenize yardımcı olması için maksimum 35 karakterlik bir satın alma emri numarası veya müşteri numarası gibi bir referans atayabilirsiniz.

UPS İLETİŞİM

UPS iletişim yollarını her bir gönderi işlemi için kullanabileceğiniz gibi, yakıt ek ücreti ve ek ücretler hakkında bilgi almak ya da internetin olmadığı ortamlarda kargo takip işlemlerinde de kullanabilirsiniz.

Bu sayede süreç ile ilgili bilgi alınabilir, gönderici ya da alıcının konu hakkında en bilgili ve yetkin kişilerden destek alabilir.

UPS iletişim için 0850 255 00 66 numaralı telefon kullanılıp müşteri hizmetleri servisine ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir