FEDEX EXPRESS

En Ucuz Yurtdışı Kargo

FEDEX EXPRESS

FedEx express, yurtdışına gönderilmek istenen kargonun en hızlı gitme yollarından biridir.

Yurtdışı hava kargonun lider isimlerinden biri olan şirkete teslim edilen herhangi bir gönderi varış noktası ülkenin Türkiye’ye uzaklığı ve o ülkeye kalkan uçakların sıklığına göre 1-3 iş günü içinde alıcısının elinde olabiliyor. Bu ülke Türkiye’ye yakın Avrupa ülkelerinden herhangi biri de olabilir,  binlerce kilometre uzaklıktaki Uzakdoğu ya da Latin Amerika ülkeleri de. FedEx dünya üzerindeki 220 ülkeye mümkün olan en kısa sürede teslimat yaparak sizi dünyaya bağlar.

Bu yazımızda Fedex Express gönderi hizmetleri ile ilgili merak edilenleri detayları ile anlatacağız.

Express gönderi nedir, fiyatları hangi seviyededir, express gönderi kaç günde yerine ulaşır, kargo takibi nasıl yapılır gibi soruların yazımızda sizi bekliyor.

FEDEX NEDİR?

FedEx Corporation “FedEx”, 1973 yılında dünyaya hızlı kargo teslimatını tanıta, günümüzün en büyük hızlı kargo şirketi olarak kabul edilen şirketidir. 280 bini aşkın çalışanı, 669 uçak, 75 bini aşkın araç ile günde 6,5 milyon paket taşıyarak dünya üzerinde 220 ülke ve bölgede müşterilere hizmet vermektedir.

2015 yılında TNT’yi de satın alan şirket hizmet ağını da böylelikle genişletmiştir.

Şirketin verdiği hizmetler arasında en önemli payı ise express gönderi hizmetleri almaktadır.

EXPRESS NE DEMEK?

Express ne demek sorusunun cevaplarından biri “hızlı”dır. Diğeri ise herhangi bir yerde durmadan verilen hizmettir.

Söz konusu yurtdışı kargo olunca ise Express ne demek sorusunun yanıtı “hızlı kargo”dur.

Express kargonun belli başlı özellikleri vardır.

Şimdi sıra onları açıklamaya geldi.

FEDEX EXPRESS KARGODA AĞIRLIK VE BOYUT SINIRLAMALARI

FedEx express kargo gönderiminde gözden kaçırılmaması gereken ağırlık ve boyut sınırlamaları vardır.

Herhangi bir paketi 68 kilograma kadar gönderebilme imkanı sağlayan FedEx Express aynı hedefe çok parçalı gönderilerde sınırsız ağırlıkta kargo gönderme imkanı da sunuyor. 

Paket başına boyutlar, 274 cm uzunluğa veya 330 cm uzunluk ve çevresi birleştirilebilir.

Bu ağırlık ve boyutları aşan kargoların gönderimi hava kargo ile sağlanmaktadır.

FEDEX EXPRESS KARGO FİYATLARI

FedEx express kargo ücretleri hafif gönderiler için yani 30 kg’ye kadar olan kargo paketlerinde her yarım kiloda fiyatlar değişkenlik gösterir, ancak 30 kilodan fazla bir kargo paketi söz konusuysa fiyatlar sabit hale gelir.

Express gönderilerde temelde 30 kilo altı ve 30 kilo üstü olarak değerlendirme yapılıyor ve fiyat ona göre belirleniyor. Tek konşimento düzenlenerek yapılacak çıkışlarda kilo sınırlaması ise 300 kg’dır.

FedEx Express ile Türkiye’den Almanya’ya gönderilecek 5 kg’lik bir paket için 104.42 Euro gönderi ücreti ödenir. Bu ücret gönderi ağırlığına göre değişir. Bu fiyat Amerika gönderileri için ise 92.49 Euro’dur.

FEDEX EXPRESS KARGO FİYATI HACİMSEL AĞIRLIK İLİŞKİSİ

Öte yandan kargonun hacmi de gönderi fiyatı üzerinde etkili bir faktördür.

FedEx hacimsel ağırlık hesaplama ile yurtdışı kargonun fiyatını belirlemek mümkün. FedEx hacimsel hesaplama için tüm dünyada geçerli olan formül kullanılır. Bu formül;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

Bu formül ile 40x60x40 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti FedEx hacimsel ağırlık hesaplama işlemi sonunda 19.5 olarak bulunacaktır.

Eğer bu rakam gönderinin ağırlığından fazlaysa, fiyat hesaplama bu değer üzerinden devam edecektir. Bu nedenle gönderinin hacmine dikkat etmek, paketlemeyi ona göre yapmak gereklidir.

Daha uzak ve daha az uçağın kalktığı lokasyonlar içinse daha yüksek kargo ücretleri söz konusudur.

FEDEX EXPRESS HİZMETİ İLE HIZLI TESLİMAT

FedEx Expres’in verdiği hizmetler içinde yer alan “FedEx Uluslararası Öncelik  doküman ve kolileri dünya çapında pek çok ülkeye  ve bölgeye ulaştırmak için kullanılabilecek ekspres teslimat şeklidir.

FedEx Express kargo ile genellikle 1- 3 iş günü içinde teslimat yapılabiliyor. FedEX Express kargo hizmetinde çoğu ülkeden ABD, Kanada, Meksika ve Karayipler’e bir sonraki iş günü teslimat gerçekleştirilebiliyor. Diğer taraftan genellikle iki iş günü içinde de sabah 10.30 servisi ile Avrupa’daki büyük şehirlere teslimat yapılabiliyor.

FEDEX EXPRESS KARGO ORTALAMA TESLİMAT SÜRELERİ

FedEx Express gönderilerinin teslimat sürelerini kargonun gönderileceği ülkenin uzaklığı ile bu ülkelere kalkan uçakların sefer sıklığı etkilemektedir. Örneğin Alanya gibi Türkiye’ye hem yakın hem de çok fazla uçağın kalktığı bir ülkeye aynı gün teslimat bile söz konusu olabilmekle birlikte ortalama teslimat süresi 1 iş günüdür.

Bazı örnek ülkelere teslimat süreleri ise aşağıdaki gibidir:

Amerika: Ortalama 2 iş günü

Çin: Ortalama 2 iş günü

Avustralya: Ortalama 3 iş günü

FEDEX KARGO TAKİP

FedEx gönderi takip işlemi ile kargonun yolculuğu ile ilgili anlık bilgi alınabilir. Gönderi yola çıktı mı, varış noktasına ulaştı mı, alıcısına teslim edildi mi gibi soruların cevabı FedEx kargo takip ile alınabilir. 

FedEx tracking olarak da adlandırılan bu işlemi hem gönderen yapabilir hem de kargonun alıcısı beklediği paketin kendisine ne zaman ulaşacağını öğrenmek için yapabilir

FedEx  tracking yapaiblmek için gerekli olan tek bilgi barkod numarasıdır.  Kargo takip numarası olarak bilinen bu numara, kargo paketi FedEx’e teslim edildiğinde paketin üzerine yapıştırılan numaradır. Bu numaranın mutlaka alınması lazımdır ki bu sayede FedEx tracking yapılabilsin.

Yapılacak FedEx gönderi takip, herhangi bir gecikmenin olup olmadığını, gümrükte takılıp takılmadığını da ortaya koyan bir işlemdir. Eğer bir gecikme varsa bu durum öğrenilebilir ve gerekli önlemler de alınır.

FEDEX EXPRESS GÜMRÜK

FedEx gönderimini gerçekleştirdiği ürünlerin gümrükleme hizmetini de vererek müşterilerinin bu alanda harcayacağı ekstra zamanı ortadan kaldırmaktadır. Gümrük hizmeti veren şirket gönderi sürecide bu konuda yapılması gerekenler konusunda da müşterilerine önerilerde bulunuyor.

Bu önerilerden bazıları şöyledir:

  • Türkiye’ye ithalat ya da ihracat limitlerini kontrol edin. Böylece malınızın Gümrük’te kabul edileceğinden emin olursunuz.
  • Malınızın, seçmiş olduğunuz FedEx hizmeti ile gönderilebileceğini kontrol edin.
  • Tüm gerekli belgeleri tamamlayın. Tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun.
  • Düzenlemelerdeki farklılıklar ihracatın ülkeden ülkeye değişiklik göstermesine neden olabilir. Gönderi yapılacak ülkedeki lisanslama, özel hükümler kısıtlı ve yasaklı ürünler konusunda mutlaka bilgi sahibi olun.

Öte yandan şirket FedEx Global Trade Manager hizmeti ile de uluslararası gönderinizle birlikte vermeniz gereken doğru belgeleri bulmanıza ve basmanıza yardımcı olarak zaman kazanmanızı sağlar ve gönderinizin gümrükte gecikme olasılığını en aza indirir.

FEDEX İLETİŞİM

FedEx Express gönderi işlemleri için FedEx Türkiye müşteri hizmetlerine [email protected] e-posta adresinden ulaşılabilirsiniz.

FedEx İstanbul şubelerinden herhangi biri ile iletişime geçilmesi durumunda ortaya çıkan sorun en kısa sürede çözülebilir. FedEx’in İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası’nda bunan toplam 5 şubesi de gönderi işlemlerini yapmanın yanı sıra oluşabilecek sorunların çözümünde müşterilerine destek vermektedir.

Gönderim İzmir’den yapılıyorsa FedEx İzmir şubesi de sorularınıza yanıt verecektir.

Fedex iletişim için bir başka yol da telefon ile bağlantı kurmak olacaktır.

444 9 339 olan FedEx telefon numarasını kullanarak da firma ile iletişime geçip soru ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir