Fedex Takip

En Ucuz Yurtdışı Kargo

FEDEX Takip İşlemleri İle Gönderiniz Kontrol Altında

FedEx takip işlemleri ile yurtdışı kargo gönderileriniz 7 gün 24 saat kontrolünüz altında. 1973 yılında dünyaya hızı kargoyu tanıtan ve hali hazırda dünyanın en büyük express kargo şirketlerinden biri olan FedEx ile dünyanın 220 ülkesinden herhangi birine göndermek istediğiniz paketiniz nerede? Gümrükte mi takıldı? Yoksa alıcısına teslim edilmek üzere mi? Yoksa varış adresine gitti ve alcısına teslim mi edildi?  Tüm bu belki de işinizin devamlılığı için hayati öneme sahip soruların cevaplarına FedEx gönderi takip yaparak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda;

  • FedEX kargo sorgulama nasıl yapılır?
  • FedEX takip no nedir? Nereden alınır? Ne işe yarar?
  • Etkin bir FedEX gönderi takip işlemi için hangi adımlar izlenmeli? gibi cevapları sizin için önemli sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Ama öncelikle FedEX nedir, ne yapar sorusuna kısa ve net bir yanıt verelim. FedEx ister ülkeden ülkeye isterseniz de kıtadan kıtaya gönderilecek tüm kargolarınız için hızlı servis sunan bir Amerikan şirketidir. Son olarak TNT’yi de bünyesine katan şirket, global kargo pazarının en büyüğü olma hedefini gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.
Şirket bugün dünya çapındaki 280 bini aşkın çalışanı, 669 uçak, 75 bini aşkın araç ile günde 6,5 milyon paket taşıyarak dünya üzerinde 220 ülke ve bölgede müşterilere hizmet vererek, kişi veya kurumlara en yüksek faydayı sağlamaktadır.

YURTDIŞI KARGO FİYAT LİSTESİ

FedEx Takip İşleminin Olmazsa Olmazı Nedir?

Bu kısa bilgilendirmeden sonra FedEx paket takip işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya geldi sıra. 

FedEx kargo sorgulama ile Avrupa, Asya, Afrika ya da Avustralya kıtalarında yer alan herhangi bir ülkeye gönderilen kargonun ne zaman, nerede olduğu anında ve kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak kargonun adım adım takip edilebilmesi ve kargom gecikti ya da kayboldu kabusunu görmemeniz için bazı olmazsa olmaz bilgilere ihtiyaç vardır.

FedEx gönderi takip için, evrak ya da herhangi bir ürünü içinde barındıran koli kuryeye teslim edilirken, paketin üzerine yapıştırılan barkod numarasına ihtiyaç duyulacaktır. Bu barkod numarası aslında kargo takip numarasıdır. FedEx takip no varsa gönderi takip hayli kolay bir işlemken takip numarası yoksa zor bir işlem hatta işlemler dizisi haline gelmektedir.

FedEx kargo takip no elinizdeyse, şirketin internet sitesini açıp, takip araçlarına ulaşmanız gerekiyor. Gönderi takip numarasını gereken kutucuğa yazıp “Takip et”  butonuna basmanız FedEx gönderi takip yapmanızı ve gönderiniz ile ilgili güncellemeleri almanıza yeter de artar bile.

FedEx takip işlemini referans ile takip bölümünden de yapabilirsiniz. 30 adede kadar referans numarası yazıp, varış ülke ya da bölgesi, varış yeri posta kodu ve gönderi tarihinin yazarak “Takip et” demeniz yeterli olacaktır.

 FedEx Kargo Takip Seçenekleri Arasından Size En Uygununu Seçin

FedEx kargo takip hizmetlerinde de pek çok seçenekle müşterilerinin karşısına çıkıyor. Yurtdışı kargo hizmetini bu şirketten alanlar bu seçenekler içinden kendilerine en uygun ve en kolay gelen seçeneği tercih ederek gönderi takibi yapıyorlar. İşte o seçmeli kargo takip hizmetleri:  

  • FedEx® Gönderi Takibi: Firmanın internet sayfasının üst kısmındaki FedEx Gönderi Takibi aracı ile, tek tıklamayla gönderi güncellemelerini alabilirsiniz. Bu seçenekte gönderiler doğrudan ana sayfaya kaydediliyor ve paketlerin nerede olduğunu bulmak için oturum açmak gerekmiyor.
  • FedEx® Gelişmiş Gönderi Takibi: Bu seçenekte 20 adetten 20 bin adet pakete kadar tüm kargo gönderileri tek noktadan takip edilebiliyor ve böylece  kargoyu gönderenin bu işi için harcadığı zaman minimuma indirilmiş oluyor.
  • FedEx® Mobil Gönderi Takibi: En kolay FedEx takip aracı olarak karımıza çıkıyor. Nerede olursanız olun gönderileriniz hakkında 7/24 bilgi sahibi olabilmenizi, istediğiniz zaman istediğiniz yerde takip işlemi yapabilmenizi, tek tıkla paket takip etmenizi sağlayan FedEx Barkod tarama ile kargo takibinin kolay yolunu da sunuyor.

Fedex Kargo takip bilgileri kargonun paketin varış adresine teslim edilmesinden sonra 90 gün boyunca kullanılabilir.

Ayrıca hesap numarasıyla da FedEx takip işlemi yapılabilir. Bu seçenekte 30 taneye kadar referans ve ilişkili hesap numarası girebilirsiniz. Hesap numarası ve referanslarla ilgili tüm gönderiler karşınıza gelecektir.

Hesap numarası olmadan takip işlemi FedEx kargo takibi yapıyorsanız 30 taneye kadar referans girebilirsiniz. Gönderi tarihini (+/- 15 gün), hedef ülkeyi ve hedef posta kodunu girdikten sonra gönderi ile ilgili güncel bilgiler önünüze gelecektir. Ancak tüm ülkelerde posta kodunun desteklenmediğini aklınızda tutmalı ve posta kodu gereksinimini belirlemek için önce hedef ülkeyi seçmelisiniz.

Fedex Kargo Takip Hizmetinin Avantajları

FedEx takip yapıyorsanız şirket bu işlemi kolaylaştırmak ve daha fazla bilgi vermek için belli başlı avantajları da müşterilerine sunuyor. Bu avantajlar arasında gönderi durumu hakkında 5 adete kadar e-posta bildirimi bulunmaktadır.

Söz konusu bildirim türleri ise şöyle:

  • İstisna Bildirimi: Tahmini teslim tarihinin değişmesine neden olabilecek bir gümrük gecikmesi ya da teslimat istisnası olduğunda e-posta alıcısına haber verir. Mesajda takip numarası, gecikmenin nedeni ve yapılması gereken işlemler ve diğer bilgiler yer alır. Gümrükten kaynaklanan gecikme meydana geldiğinde ve gönderi gümrükten çıktığında e-posta alıcısına haber vermek için başka bir otomatik mesaj gönderilir.
  • Teslimat Bildirimi: Paket teslim edildiğinde e-posta alıcısına bilgi verir. Bu mesajda takip numarası, gönderenin adı, teslimat tarihi/saat ve varsa paket için imzayı atan kişinin adı yer alır.
  • Ayrıntılı Sonuçlar: Ayrıntılı sonuçlar sekmesinde o sırada gösterilen ayrıntılı takip sonuçlarını e-posta alıcısına bildirir.

Bu noktada bir uyarıda bulunmakta fayda var. Eğer fazla sayıda yurtdışı kargo gönderiyorsanız ve bu gönderileri takip etmek hatırı sayılır şekilde zamanınızı alıyorsa FedEx takip no kaydetme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Eğer kayıt onay kutusunuz seçerseniz şirket sizin girdiğiniz takip numaralarınızı kaydeder ve sayfayı 48 saat içinde yeniden ziyaret ettiğinizde otomatik olarak gösterir. Bu da sizi her seferinde kargo takip numaralarını tek tek yazmaktan ve dolayısıyla zaman kaybından kurtarır.

FedEx Express ile gönderilen bir paketin nerede olduğunu ve ne zaman varış adresine teslim edileceğini öğrenmenin internet dışında yolları da var. FedEx telefon hizmeti alarak müşteri temsilcilerinden kargonun durumu ile ilgili güncel bilgi alınabileceği gibi, akıllı telefonlara indirilecek uygulama ile de anlık takip yapılabilir. Öte yandan FedEx şubelerine giderek de kargo sorgulama yapılır. Tüm bu işlemler için FedEx iletişim bilgilerinin istediğiniz an ulaşabileceğiniz yakınlıkta olmasında da fayda vardır.

Numunemkolay İle FedEx Gönderi Takip

Yurtdışı kargo gönderiminizi Numunemkolay’dan FedEx servisi alarak gönderme yolunu seçtiyseniz, kargo takip işleminizi de NumunemKolay.com üzerinden yapabilirsiniz.

Burada da tıpkı yukarıda anlattığımız gibi kargo takip numarasına ihtiyacınız olacak. Numunemkolay ana sayfasına geldiğinizde “Yurtdışı kargo takip” sekmesine tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz. Önünüze çıkacak kutucuğa takip numaranızı yazdıktan sonra “Kargom nerede butonuna bastığınızda karşınıza paketinizin o an için geçerli olan konumu ve teslim bilgileri de ekranınıza gelecektir.