PTT YURTDIŞI KARGO ÜCRETLERİ NASIL HESAPLANIR?

En Ucuz Yurtdışı Kargo

PTT YURTDIŞI KARGO ÜCRETLERİ NASIL HESAPLANIR?

ptt yurtdışı posta

PTT Yurtdışı Gönderi Hesaplama

PTT yurtdışı kargo ücretleri hesaplarının yapılması, Türkiye’den herhangi bir dünya ülkesine gönderi yapmak isteyen bir kişi ya da kurumun, gönderisinin fiyatını öğrenmek için mutlaka yapması gereken bir işlemdir. Bu işlem sonunda PTT uluslararası kargo fiyatları öğrenilir. Böylece koli ya da evrak zarfını teslim etmek için bir PTT şubesine giden kişi ya da kurum temsilcisi herhangi kötü bir sürprizle karşılaşmaz.

Bu yazımızda;

PTT yurtdışı kargo ücretleri hesaplama nasıl yapılır?, en ucuz yurtdışı kargo nasıl gönderilir? sorularına cevap arayıp, belli başlı dünya ülkelerine yapılacak gönderimlerde söz konusu olacak fiyatlardan örnekler vereceğiz. Ama öncelikle PTT yurtdışı hizmeti hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım…

PTT Yurtdışı Hizmeti

PTT yurtdışı hizmeti, Türkiye’den dünyanın herhangi bir köşesine gönderim yapmak isteyen birinin aklına gelecek ilk alternatifler arasında yer alır. Gönderi yaparken global kargo şirketleri yerine PTT’yi tercih etmenin farklı nedenleri olabilir ancak ilk ve belki de en önemli sebep PTT’nin yurtdışı kargoda Türkiye’nin her noktasına yayılmış şubeleri kanalıyla en geniş hizmet ağını sunması olarak karşımıza çıkar. Zira herhangi bir yerleşim yerinde mutlaka ama mutlaka bir PTT şubesi vardır. Bu şubeye ulaşan herkes gönderi paketini teslim edip, örneğin Fransa’ya bir gönderi yapabilir.

En yakın PTT şubesine ulaşıp, Fransa kargo paketini teslim eden bir kişi, PTT yurtdışı hizmetleri kapsamında yer alan posta kolisi, TURPEX, APG(Acele Posta Gönderisi) hizmetlerinden birini tercih edebilir ve gönderimini gerçekleştirir.

Posta kolisi; PTT’nin, tüm dünya ülkelerine göndericisinin isteğine göre uçak veya karayolu veya deniz yolu gibi yolları kullanılarak sevki sağlanan uygun ücretli ve seçenekli gönderi hizmetidir.

APG; Acele olarak alıcısına teslim edilmesini istediğiniz yurt dışı gönderiler için yararlanabilecek ve varış posta idareleri ile imzalanan ikili anlaşmalar çerçevesinde 110 ülkeye verilen öncelikli yurtdışı hizmetidir. Yani aslında bir nevi PTT’nin Express kargo hizmetidir.

TURPEX; Evrak, doküman, hediyelik eşya, uluslararası bedelli-bedelsiz ve geçici ihracat eşyaları, fuar ve sergilerde tanıtılmak üzere ürün ve yayınlar, hızlı ve güvenilir bir şekilde TURPEX gönderisi olarak posta kanalıyla gönderilen yurtdışı hizmetidir. Bu hizmet; özel ulak, uçak ek hizmetlerini kapsamaktadır.

Posta kolisi ve APG hizmeti kapsamında mikro ihracat gönderileri de kabul edilmektedir.

PTT Yurtdışı Kargo Ücretleri Neye Göre Belirlenir? 

PTT yurtdışı kargo ücretleri belirlenirken öncelikle gönderinin ağırlığı, daha sonra da bir paket söz konusuysa bu paketin hacmi yani desisi göz önüne alınmalıdır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk husus gönderinin olabildiğince hafif olmasıdır böylece ödenecek PTT yurtdışı kargo ücretleri daha makul seviyelerde kalır.

Diğer taraftan gönderi ücreti belirleme aşamasında desi hesaplama işlemini de yapmak gerekir. Zira bu hesaplama sonrası hacimsel ağırlık ile reel ağırlık karşılaştırılır ve hangi değer daha yüksekse PTT yurtdışı kargo ücretleri hesaplama o değer üzerinden yapılır.

Desi hesaplama formülü ise;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)’dir.

Bu hesaplamayı 35x35x40 ebatlarındaki bir koli için uyguladığımızda 9.8 sonucuna ulaşırız. Eğer Fransa’ya göndereceğiniz kargonuz örneğin 5 kilogram ise hesaplama 9.8 olan değer üzerinden devam edecek. Ve siz 5 kilo için 206.50 TL ödeme şansınız varken, 9.8 hacimsel ağırlık nedeniyle 361.50 TL ödemek zorunda kalacaksınız.

Bu durumla karşılaşmamak için yapmanız gereken ise en hafif gönderiyi en küçük pakette göndermek olmalıdır. Bu aynı zamanda en ucuz yurtdışı kargo fiyatları ile gönderim yapmanızı da sağlayacaktır.

PTT Yurtdışı Kargo Hesaplama

PTT yurtdışı kargo hesaplama işlemini tüm bu verdiğimiz bilgiler ışığında gerçekleştireceğiz.

Bu işlem için öncelikle PTT’nin internet sitesine girip “Yurtdışı kargo hizmetleri” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bu işlemden sonra ise gönderi ücreti ödeme butonundan TURPEX’in sayfasını açmalısınız.

Bu noktadan sonra PTT yurtdışı kargo fiyatları hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için yapılması gereken ise gönderinin yapılacağı ülkeyi ve gönderinin dokuman ya da paket olarak niteliğini ve ağırlığını seçmek olacak. Burada dikkat edilmesi gereken husus PTT yurtdışı hizmeti ile maksimum 30 kilogram (30 bin gram) ağırlığa sahip paketlerin gönderilebileceğidir. Bu bilgileri verdiğinizde kargonuzun ne kadar ücret karşılığı yurtdışına gideceği en altta karşınıza gelecektir.

PTT Yurtdışı Kargo Fiyatları Örnekleri

PTT yurtdışı kargo fiyatları örneklerini Türkiye’nin dış ticaretinde önemli yeri olan ülkeler bazında gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda uzun yıllardır en çok ihracatın yapıldığı Almanya ile birlikte İngiltere, İtalya, Irak, Fransa, Amerika ve Azerbaycan PTT yurtdışı gönderi hesaplama işlemini 1-10- 20 kilogramlık gönderiler için gelin birlikte yapalım:

Almanya’ya en ucuz yurtdışı kargo fiyatları

 • 1 kg: 91.50 TL
 • 10 kg: 333 TL
 • 20 kg: 643 TL

İtalya PTT kargo yurtdışı hesaplama sonucu

 • 1 kg: 157.50 TL
 • 10 kg: 543.50 TL
 • 20 kg:1033.5 TL

Irak PTT kargo fiyatları

 • 1 kg: 365 TL
 • 10 kg: 10145 TL
 • 20 kg: 1915 TL

Fransa PTT gönderim fiyatları

 • 1 kg: 122 TL
 • 10 kg: 361.50 TL
 • 20 kg: 671.50 TL

Amerika PTT fiyatları

 • 1 kg: 142 TL
 • 10 kg: 609.50 TL
 • 20 kg: 1219 TL

Azerbaycan PTT fiyatları

 • 1 kg: 162.50 TL
 • 10 kg: 561 TL
 • 20 kg: 1051 TL

Hacimsel Ağırlığa Göre PTT Yurtdışı Gönderi Hesaplama Sonuçları

Yaptığımız bu hesaplamalar sadece ağırlık bazlı bir hesaplama. TURPEX ile gönderinin hacimsel ağırlığını hesaplayıp gönderi ücretini bu ağırlığa göre de hesaplayabilirsiniz.

Eğer 5 kilogramlık bir gönderiyi gereğinden büyük bir koliye koyarsanız daha yüksek gönderim ücreti ödersiniz. Hesaplamayı yine TURPEX üzerinden bu kez koli ebatlarını vererek yapabilirsiniz.

PTT Yurtdışı Kargo Ücretlerindeki Fiyat Farklığının Sebepleri

PTT kargo yurtdışı hesaplama sonuçlarının ülkeler bazında aynı ağırlıklar için farklı olmasının sebebi ise gönderimi yapılan ülkenin Türkiye’ye uzaklığı ve bu ülkeye düzenlenen uçak seferlerini sıklığıdır. Ülke ne kadar uzaksa PTT yurtdışı gönderi hesaplama sonucu o kadar yüksek olur. Yine ne kadar az uçak seferi varsa en ucuz yurtdışı kargo fiyatları ile kargo göndermek, gönderen için bir hayalden öteye gidemez. Ayrıca gönderilen ülkenin kendine özel şartları da kargo fiyatını etkilemektedir. Kaos ya da çatışma durumlarının yaşandığı ülkelere özel şartlarda ve ek ücret verilerek gönderim yapılabilmektedir.

Teslimat Süresine Dikkat

PTT kargo yurtdışı hesaplama sonucunda elde ettiğiniz gönderi ücretleri global firmalara göre daha düşük olsa da burada teslimat süresi handikapı olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kargo şirketleri dünyanın herhangi bir ülkesine 1-4 iş günü içinde gönderim sağlarken, bu süre PTT yurtdışı hizmetinde biraz daha uzun olabiliyor ve 15 günü geçebiliyor. Eğer acil gönderilmesi gereken bir kargonuz varsa Express hizmetlerden yararlanmak, ticari işlemlerinizin ya da gönderdiğiniz hediyenin zamanında ulaşması açısından faydalı olacaktır.

PTT Yurtdışı Kargo Takip

PTT yurtdışı gönderi hesaplama sonucunu elde ettikten sonra, paketinizi örneğin Fransa’ya ulaştırılmak zere herhangi bir PTT şubesine kendi ellerinizle teslim ettiniz. Ve gönderiniz yola çıktı. Paketin varış adresine ne zaman ulaşacağını “PTT takip” yaparak istediğiniz anda sorgulayabilirsiniz. Bunun için size paketinizi teslim ederken verilmesi gereken kargo takip numarasına ihtiyacınız olacak. Bu numarayı almayı unutmamalısınız.

Kargo takip numarasını aldıktan sonra yine takip işlemi için TURPEX ana sayfasına gelip bu sefer “Gönderi takip” sekmesine tıklamalısınız. 13 haneli barkod numarasını kutucuğa yazarak “sorgula” butonuna basıp takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Burada en fazla 5 adet gönderinin takibini yapabilirsiniz.

Gönderi takibini cep telefonunuza indireceğiniz uygulama ile yapabileceğiniz gibi, PTT şubelerinden ya da telefonla da gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak bu noktada da bir uyarı yapmakta fayda var.PTT bu sayfada görüntülenecek sonuçların kesin sonuç olmadığını sadece bilgi amaçlı olduğunu kendisi de vurgulamaktadır.

6 cevap

 1. murat dedi ki:

  Ukrayna ya 1kg kargom var fiyat yazarmısın

 2. admin dedi ki:

  Merhabalar,

  Fiyatlar için Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçebilir veya Fiyat Al sayfasından online olarak maliyetlerinizi öğrenebilirsiniz.

 3. Abdulkahhar turgay dedi ki:

  15 kğ tul perdem var kargo ile göndermek istiyorum

 4. Guler dedi ki:

  Bir kargom var.20kg .kadar.istanbula gidecek.nereye teslim ediyoruz,fiat nedir.

 5. Olga dedi ki:

  15 kg kargo gönderdi Ukrayna odessa( chornomorsk)

 6. Cihan dedi ki:

  Antalyadan rusya moscovaya bir kargom kaç tl ye gider yazarmisin iz lütfen 3kg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir