TNT EXPRESS NEDİR? TNT EXPRESS GÖNDERİ OLUŞTURMA

En Ucuz Yurtdışı Kargo

TNT EXPRESS NEDİR? TNT EXPRESS GÖNDERİ OLUŞTURMA

TNT Express hizmeti en hızlı yurtdışı gönderim yapma yolu olarak kabul edilir. Türkiye’den dünyanın 200’ü aşkın ülkesine, kapıdan kapıya kargo taşıması ve teslimatı gerçekleştiren şirket bu hizmeti 1-4 iş günü içinde veriyor.

Dünya çapında, kapıdan kapıya, isteğe bağlı garantili sabah teslimatının yanı sıra çevrimiçi takip hizmeti veren şirket, temel gümrük işlemlerinde de müşterilerine destek olmaktadır.

İlave hizmetlerin de dahil olduğu TNT Express gönderilerde dikkat edilmesi gereken noktalar, avantajları, konunun detayları bu yazımızda sizleri bekliyor.

TNT EXPRESS NEDİR?

TNT express kargo, yurtdışına gönderilmek istenen kargonun alıcısına en hızlı ulaşma yollarından biridir. TNT Express kargo ile en erken 1 en geç 4 iş günü içinde dünyanın hemen hemen her noktasına gönderim yapılabilir.

Express gönderlerde göz önüne alınması gereken ağırlık ve boyut sınırlamaları vardır.

0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler TNT express servis ile taşınabilmektedir.

TNT express kargo ücretleri ise gönderinin hacmine, ağırlığına, nereden nereye gönderileceği gibi etkenlere bağlı olarak değişiyor.

Hafif gönderiler için yani 30 kg’ye kadar olan kargo paketlerinde her yarım kiloda fiyatlar değişkenlik gösterir, ancak 30 kilodan fazla bir kargo paketi söz konusuysa fiyatlar sabit hale gelir.

Express gönderi seneği ile dünyanın 200’den fazla  ülkesine gönderim yapılırken, Türkiye’den özellikle Almanya, Fransa gibi yakın Avrupa ülkelerine ortalama 1 günde teslimat gerçekleştirilmektedir.

GÖNDERİ OLUŞTURMA

TNT gönderi oluşturma aşamasında şirketin internet sitesinden faydalanılabilir ya da herhangi bir şubeye gidilip işlemler direkt şubede yapılabilir.

Yazımızda işlemlerin internet sitesi aracılığı ile yapılacağını varsayarak bilgi vereceğiz.

Gönderi oluşturmak atacağınız ilk adım şirketin internet sitesindeki “gönderi oluşturma” sayfasına gitmek.

Sayfaya gittiğinizde yapacağınız işlemler sırasıyla şöyle:

 • Toplama adresi vermek
 • Teslimat adresi vermek
 • Gönderi bilgilerini (adet, koli mi, palet mi, zarf mı, ölçüleri, gönderinin tanımı) vermek. Burada gönderinin dikey istiflenip istiflenmediği ve tehlikeli madde sınıfına girip girmediği de belirtilmelidir.
 • Fatura bilgileri-Gönderen ödemeli mi alıcı ödemeli olup olmadığı belirtilmelidir. 

Bu bilgiler verildikten sonra “Fiyatları ve teslimat sürelerini göster“ butonuna basarak gönderinizin ücretini ve varış noktasına gidiş süresini yaklaşık sonuçlarla öğrenebilirsiniz.

Bu noktada TNT ayda beş paketten fazla gönderim yapan müşterilerine kayıtlı müşteri avantajı ve daha uygun fiyatlar da sunuyor.

EXPRESS PROGRAM

TNT Express programda müşteri istekleri baz alınarak teslimat yapılıyor.

Bu hizmet kapsamında 09.00 -10.00-12.00 ve 18.00’den önce teslimat seçeneklerini sunarken sonraki gün teslim edilmesi gerekmeyen gönderiler için de Economy Express hizmeti veriyor.

·         9.00 Ekspres

09:00’dan önce teslimat, gönderinin iş günü başladığında adreste olmasını sağlar.

Belgeler ve koliler için, 40’ı aşkın ülke ve bölgede başlıca şehirler/bölgeler, 210 kg ağırlığa kadar.

·        10.00 Ekspres

10:00’dan önce teslimat, Size uygun olan şekilde sabah erken saate teslim alın, Belgeler ve koliler için, 45’i aşkın ülke ve bölgede başlıca şehirler/bölgeler, 210 kg ağırlığa kadar.

·         12:00 Express

12:00’dan önce teslimat, Aciliyet ve bütçe dengesi için öğlen teslimatı, Belgeler, koliler ve paletler için, 60’ı aşkın ülke ve bölgede başlıca şehirler/bölgeler, 500 kg’a kadar.

·        Ekspres

18:00’dan önce teslimat, Mümkün olan bir sonraki iş gününde kapanış saatinden önce teslimat, Belgeler, koliler ve paletler için, Dünya çapında, 500 kg’a kadar.

ECONOMY EXPRESS

TNT Express hizmeti kapsamında sonraki gün teslim edilmesi gerekmeyen gönderiler için bir alternatif daha var: Economy Express.

Bu hizmet pazarda rekabetçi kalmak isteyen, hızlı ve bütçeye uyan bir hizmettir. Economy Express, çok acil olmayan kolilerin ve gönderilerin belli bir günde varmasını sağlarken, giderlerin de kontrol altında tutulmasını sağlar.

Economy Express programı

12:00 Economy Express

Belirtilen iş gününde 12:00’dan önce teslimat, Öğlene kadar en ekonomik teslimatı garantilemek için, Koliler ve hava kargo için, 25’i aşkın Avrupa ülke ve bölgesinde ana ticaret bölgeleri, 500 kg’a kadar.

Ekonomi Ekspres

Belirtilen iş gününde teslimat, Çok acil olmayan paketler ve gönderiler için, Koliler ve hava kargo için, Dünya genelinde 500 kg ağırlığa kadar, Avrupa’da 7000 kg ağırlığa kadar.

TNT EXPRESS AVANTAJLARI

TNT Express hizmetini kullanarak gönderi yapmak pek çok avantajı da beraberinde getirir.

Bu hizmet rekabetin iyiden iyiye hızlandığı dünyada, rakiplerinin bir adım önünde olmak isteyenler için “Hız”lı teslimatlar sunar.

Günü belli teslimatlar ile hem gönderene hem de alıcıya esnek çalışma planları sağlar.

Express gönderilerin çevrim içi takibi ile gönderilerin ne zaman varış adresinde olacağını bilme imkanı verir. 

Express gönderiler ayrıca sağladıkları güvenlik ile de ön plana çıkarlar.

EK HİZMETLER VE ÜCRETLER

TNT’nin verdiği ek hizmetler doğal olarak ücrete tabidir. Ek hizmetler ve ücretler;

 • Toplama ve teslimat,
 • Gönderiyi işleme alma sırasında ortaya çıkar.

TOPLAMA VE TESLİMAT

TNT Express gönderi oluşturma aşamasından sonra sıra,  kargonun toplanması ve yola çıkarılarak teslimatının gerçekleştirilmesine gelir.

Bu noktada toplamadan teslimata “Öncelikli” taşımayı seçebilirsiniz. Bu durumda konşimentonuz “Öncelikli” etiketiyle açık bir şekilde etiketlenir.

Ayrıca varış yeri uzak veya coğrafi olarak ulaşması zor olan gönderilere ek ücret uygulanır.

Göndericinin verdiği varış adresi eksikse veya hatalıysa ve TNT gönderiyi teslim edemiyorsa, TNT doğru adresi bulup gönderiyi teslim etmek için tüm makul işlemleri yapacaktır. Ek maliyetleri karşılamak için gönderi başına ek ücret uygulanır.

Gönderini teslimatının ne zaman yapılacağı ise seçilen Express hizmete göre belirlenir. Ancak gönderi adresinin uzaklığı, bölgenin kendine özgü (iç savaş ya da toplumsal karmaşa ya da dağlı alan olması gibi) şartları, o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığı gibi etkenler de gönderinin teslimat süresini yakından ilgilendiren etkenlerdir.

GÖNDERİYİ İŞLEME ALMA

TNT Express gönderiyi işlem alma aşamasında belirli kurallar çerçevesinde hareket eder.

Gönderi standart işlem boyutlarını aşıyorsa veya otomatik konveyör makinesinde taşınamıyorsa, bu gönderiler için ek işlem yapılır.

Paletli olmayan bir veya daha fazla gönderi içeren konşimentolara “Taşınamaz” ücreti uygulanır.

Eğer gönderi,

30 kg’dan az ağırlıkta;

Bir veya daha faza boyut 1,2 m (U) x 0,7 m (G) x 0,6 m (Y) ölçüsünü aşıyorsa TNT’nin otomatik konveyör sistemleri ile taşınamaz.

Ayrıca boyutu aşan gönderiler için de özel işlemler yapılır.

Bir veya daha fazla gönderi 30 kg veya üzeri ağırlıktaysa ya da bir veya daha fazla boyut şunu aşıyorsa konşimentolara ücret uygulanır:

Öte yandan istiflenemedikleri veya yaralanmaya sebep olabilecekleri için gönderileriniz özel işlem ve kaynak gerektiriyorsa bu gönderiler ek işlem maliyetlerini karşılamak için ek ücret alarak gönderilir.

ÖZEL GÖNDERİLERİN TAŞINMASI

TNT Express özel gönderilerin taşınması noktasında siparişe özel çözümler üretmektedir. Bu özel çözümler şirket tarafındanacil, gizli, ağır veya taşınabilmesi özel organizasyona ihtiyacı olan gönderiler için oluşturulmaktadır.

Özel gönderiler içindezor ve zamana duyarlı gönderiler de söz konusudur. Bu nedenle gönderimler en hızlı şekilde varış adreslerine ulaştırılacak şekilde yolculuk yapmaktadırlar.

Bu kapsamda şirketin sunduğu özel hizmetler ise şöyledir:

 • Özel araç
 • Yolcu beraberi /Diplomat kurye
 • Havayolu özel sefer
 • Bir sonraki uçuş
 • Özel servisler
 • Hava kargo

GÜMRÜK HİZMETLERİ

TNT gümrük hizmetleri ile gönderilerin sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlıyor.

TNT yetkisi dahilinde olan şu gümrük hizmetlerini vermektedir.

 • Tam kapsamlı gümrükleme
 • Etkin, zamanında ve doğru gümrük işlemleri
 • 200’den fazla ülkede uzman yerel bilgisi
 • Gümrük sürecine dair net ve şeffaf bilgilendirme platformu
 • Sizin adınıza uygun şekilde beyanname doldurma

TNT ek gümrük hizmetleri de şu başlıklar altında toplanır:

 • Rüsum ve vergi levhası: İstek üzerine gümrükleme sırasında alınan rüsum ve yerel vergileri TNT karşılıyor. Bu sayede gönderi ödeme için bekletilmemiş oluyor.
 • Gümrük vergisi ödenmiş teslimat: Gönderinin tabi olduğu her türlü gümrük resmi ve yerel verginin sorumluluğunu almayı seçerseniz böylelikle fatura alıcıya kesilmemiş olur. Bunları vergileri TNT ödeyip sonra gönderene fatura edebiliyor.
 • Özel gümrükleme faaliyetleri: TNT onarım iadesi veya geçici ithalat/ihracat gibi durumlarda standart dışı gümrük beyannameleri ve geçiş belgelerinde de yardımcı oluyor.
 • Gümrüklü gönderi takip platformu: Gönderilerin gümrük sürecini bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan veya tabletinizden Gümrüklü Gönderi Takip Platformu’na bağlanarak takip edebilirsiniz.

DAHASI

TNT Express ayrıca özel gönderiler için de özel ve kişiselleştirilmiş hizmetler sunmaktadır.

Bu hizmetler “Özel gönderiler” adı altında toplanmaktadır.

ÖZEL GÖNDERİLER

TNT express ile özel gönderiler de dünyanın herhangi bir noktasına gönderilebilir.

Özel gönderiler içinde şu kalemler yer almaktadır:

 • Fuar malzemeleri-Fuar alanına ve fuar alanından yapacağınız tüm gönderiler için geçerlidir. Fuar gönderileri geçici çıkış beyannamesi ile ya da ATA Karnesi ile gerçekleştirilebilir.
 • Halı- Gümüş- Halı, gümüş, bakır, vb. gönderilerin ihracatında, ihracatçı firma söz konusu malı yeni üretmiş ise ve düzenlemiş olduğu fatura üzerinde malın yeni imalat olduğunu belirtmesi durumunda çıkış gümrüğü tarafından ayrıca bir belge istenmez. Beyan edilen malın gerçekten yeni imalat olup olmadığı ihracatçı firmanın sorumluluğundadır. Beyanatın gümrük makamları tarafından bir bağlayıcılığı yoktur. Şüphe durumunda her türlü mal için Ekspertiz Raporu istenebilir.
 • Gıda- İhracı yapılacak gıda maddesinin hastalıksız, mikropsuz olduğunu, sağlığa zararlı herhangi bir madde içerip içermediğini, dayanma süresi, ambalaj ve saklanma şekli bilgilerinin bulunduğu bir rapor ile gönderilmelidir. 

Tamir, bakım gönderileri: Halen yürürlükte bulunan gümrük mevzuatı gereğince, Türkiye’de üretilmemiş olan yabancı menşeili malzemelerin tamir amacıyla yurtdışına geçici çıkışı, o bölgedeki Ticaret veya Sanayi Odası tarafından hazırlanacak Ekspertiz Raporu ile belirtilen izne tabidir.

Söz konusu rapor ile geçici ihracı istenen malın Türkiye içerisinde tamir veya bakımın mümkün olmadığı belgelenir.

Buna göre yurtdışına tamir amaçlı gönderilecek eşya için aşağıda belirtilen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Malın geçici olarak çıkartılmasındaki amaç, Türkiye’ye geri döndüğü anda yeniden ithalat işlemleri yapılmaması içindir.

Aksi takdirde yeniden vergilendirilecek ve ithalat işlemleri yapılmak zorunda kalınacaktır. Ayrıca malın kullanılmış olması sebebiyle, vergi yüküne katlanılması durumunda bile ithalat işlemi yapılamama durumu söz konusu olabilir.

Dilekçede belirtilmesi gereken bilgiler:

 • Eşyanın ithalindeki faturanın kopyası
 • Eşyanın gümrük giriş beyannamesinin kopyası

Dilekçenin kabulü ile TNT için hazırlanması gereken belgeler:

 • Fatura
 • Ekspertiz raporu
 • Geçici Gümrük Beyannamesi

TNT EXPRESS İLE DÜNYAYA AÇILIN

TNT Express gönderilerinizi istediğiniz yere hızlı bir şekilde ve zamanında ulaştırır.

Gönderilerinizi kapıdan kapıya gönderin ve takip edin. Açacağınız account ile ağır palet, ister büyük paket veya tek belge olsun, çeşitli ekspres hizmetler arasından seçim yapabilirsiniz. Ağır hava kargo gönderileri için, hızlı ve ekonomik seçenekler mevcuttur.

KDV numaranız varsa hemen göndermeye başlayabilirsiniz. Sağlık hizmeti, elektronik, otomotiv ve daha fazla sektördeki gönderiler için farklı hizmetler alabilirsiniz.

İster Türkiye’nin en kalabalık, aynı zamanda en çok ihracat ve ithalat yapılan şehri İstanbul’dan, ya da İzmir’den Çin, Amerika, Almanya ya da dünyanın uzak ucu Avustralya’ya gönderileriniz olsun, TNT Express sizin için taşıyor.

Tüm lojistik ihtiyaçlarınız için TNT’nin uzmanlığına başvurabilirsiniz.

TNT müşteri hizmetleri ile 444 0 868 numaralı telefon aracılığı ile iletişime geçip hemen gönderime başlayabilir. Gönderilerinizi çevrimiçi tracking ile takip edebilirsiniz.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir