TNT HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

En Ucuz Yurtdışı Kargo

TNT HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

TNT hacimsel ağırlık hesaplaması, yurtdışı kargo gönderim ücretinin ne kadar olacağı ile direkt bağlantılı bir konudur. Zira TNT kargo hesaplamanın en önemli unsurları gönderinin reel ve hacimsel ağırlığıdır.

Hacimsel ağırlık ne kadar yüksek olursa, gönderi o kadar yüksek kargo ücreti ile gönderilir. Hacimsel ağırlık ise kargo koli ebadına bağlıdır.

Bu yazımızda hacimsel ağırlık nedir, desi hesaplamasının kolay yöntemi, hacimsel ağırlığın düşük çıkması için hangi metotlar uygulanır? gibi kargo maliyetini yakından ilgilendiren konulara değineceğiz.

TNT hacimsel ağırlık hesaplama aracı ile nasıl hesaplama yapılabileceği ile ilgili ipuçlarına değineceğiz.

HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

Hacimsel ağırlık “yurtdışı kargonun kapladığı alan”dır. Bu ağırlığa desi de denir. Bu alanın ne kadar olduğunu öğrenmek için yapılan işleme ise “hacimsel ağırlık hesaplama“ işlemi denir. Bu noktada paketin boyutu etkilidir. Gönderi dünyanın herhangi bir bölgesine TNT ile gönderiliyorsa yapılması gereken işlem TNT hacimsel ağırlık hesaplama işlemidir.

Yurtdışı kargo ücretlerinde belirleyici etken gönderilen paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu da gönderinin hacimsel ağırlığının ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Hacimsel ağırlığın kargo ücreti üzerindeki etkisinin şöyle anlatabiliriz:

Yurtdışı gönderim sırasında kargonun hacimsel ve gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi rakam daha büyükse o rakam üzerinden hesaplama yapılır. DHL hacimsel ağırlık hesaplama sonucu düşük olsun isteniyorsa bu ayrıntı mutlaka göz önüne almalıdır.

TNT HACİMSEL AĞIRLIK NASIL HESAPLANIR?

TNT  hacimsel ağırlık hesaplama işlemi şirketin internet sitesinde şöyle anlatılmaktadır:         “Büyük ancak hafif koliler, fiziksel ağırlıklarından ziyade kapladıkları alana göre, yani hacimsel ağırlıkları üzerinden ücretlendirilirler. Hacimsel ağırlığı belirlemek için, önce kolinizin hacmini hesaplar, çıkan sayıyı ilgili “hacimsel dönüşüm çarpanı” ile çarparız.”

Anlatılan bu işlem için dünyada geçerli yöntem ise şöyledir:

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000) 

Formülü kullanabilmek için gönderinin içine konulduğu paketin yani kolinin ebatları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

ÖRNEK PAKET EBATLARI VE HACİMSEL AĞIRLIKLARI

TNT ile yurtdışı express ya da hava kargo gönderirken gönderinin içine konacağı paketin boyutları büyükten küçüğe farklı farklıdır.

İster ağırlığı görece yüksek ticari eşya ya da numune olsun isterse de evrak olsun koli ile gönderildiği zaman hacimsel ağırlık hesaplama mutlaka yapılır.

Bu noktada en çok kullanılan koli ebatlarını örnek alarak TNT hacimsel ağırlık hesaplama işlemini yapalım. En çok kullanılan koli ebatları aynı zamanda standart koli ebatlarıdır.

İşlemi küçükten büyüğe 30x20x20, 40x30x30, 60x40x40  ebadındaki koliler için yapacağız.

Hacimsel ağırlık hesaplama formülüne göre

  1. 30x20x20 ebadındaki kolinin desisi 2.4,
  2. 40x30x30 ebadındaki kolinin hacimsel ağırlığı 7.2
  3. 60x40x40 ebadındaki kolinin hacmi de 19.2 olarak bulunacaktır.

Örneğin Almanya’ya gönderilmek istenen 5 kg’lık numuneyi 2 ve 3. örneğimizdeki kolilere koyarsanız kargo ücret hesaplaması hacimsel ağırlık üzerinden yapılacaktır. Bu da gönderim için daha yüksek kargo ücreti ödemek anlamına gelecektir.

Bu nedenle en küçük kutu kullanılarak, en düşük hacimsel ağırlığa ve en düşük kargo ücretine ulaşmak ana hedef olmalıdır.

TNT hacimsel ağırlık sadece dezavantaj yaratmaz. Gerçek ağırlığın hacimsel ağırlıktan yüksek olması gönderim yapan için daha avantajlı sonuç ortaya çıkarır. Hacimsel ağırlık sadece düşük çıktığı zamanlarda bir avantaj söz konusudur. Gerçek ağırlıktan fazla olduğu durumlar, gönderici için her zaman dezavantajdır.

TNT HAVA KARGO VE EXPRESS KARGO

TNT Express kargo hizmeti ile gönderinin mümkün olan bir sonraki iş gününde, alıcıya en uygun saatte teslim edilmesini sağlıyor. Dünya çapındaki bu hizmet kapıdan kapıya yapılmaktadır. Express kargoda göreceli olarak daha hafif, 30 kg’a kadar olan kargolar gönderilmektedir. 

Hava kargo hizmetleri ise ağır, acil olmayan gönderiler için dünya genelinde uygun maliyetli bir çözümdür. TNT bu hizmeti verirken,  kapıdan kapıya seçeneği ile teslimatı baştan sona yönetir. Tüm ithalat ve ihracat gümrüklemeleri sizin için yapılır. Adresten havaalanına seçeneği de mevcuttur. Bu hizmet özellikle 100 kg üzerindeki veya şekilsiz gönderiler için idealdir.

TEKLİFLER

TNT ile yurtiçi ya da yurtdışınakargo gönderme hazırlığında olanlar için hem gerçek hem de hacimsel ağırlık hesabı ile teklif almak daha makul bir yöntem olabilir.

2020 yılı için geçerli olan kargo fiyatları ve hizmet seçenekleri için TNT’ye ulaşılıp en ekonomik ve hızlı şekilde yurtdışlı gönderim yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir